Перші підсумки роботи команди Мінмолодьспорту в 2015 р.
Під час нещодавньої години запитань до Уряду виступив у Верховній Раді. Розповів про хід реформ у нашій сфері та попередні підсумки роботи команди Міністерства молоді та спорту в 2015 р.
Перше: незважаючи на досить складну фінансово-економічну ситуацію – держава зберегла великий спорт. Це підтверджує успішний виступ України на I Європейських іграх у м. Баку. Українці завоювали 46 нагород: 8 золотих, 14 срібних та 24 бронзових. Це п'яте місце за кількістю здобутих медалей серед 50-ти країн Європи.
Протягом року наші спортсмени здобули понад 1900 медалей та більше 650-ти золотих нагород на міжнародних змаганнях. Отримано 101 ліцензію на участь в літніх Олімпійських іграх у м. Ріо-де-Жанейро – 2016.
За досить складних економічних умов в Україні, Уряд та Президент роблять все можливе для підтримки провідних спортсменів та їх тренерів у передолімпійський рік. За поданням Мінмолодьспорту Кабінет Міністрів вдвічі збільшив розмір преміальних за Європейстькі ігри. 50 тис. грн. за "золото", 40 тис. грн. – "срібло", 25 тис. грн. за "бронзу". Урядом призначено 75 стипендій для видатних тренерів з олімпійських та паралімпійських видів спорту. Президент також видав укази про призначення стипендій провідним спортсменам країни та їх тренерам за 2014-2015 рр.
Друге: велика увага приділяється оновленню спортивного інвентарю та форми, яке не проводилося останні 4 роки. Міністерством завершується процедура відповідної державної закупівлі. Готуються до підписання угоди на поставку сучасного інвентарю для спортивної гімнастики, кульової стрільби, фехтування, боксу, легкої атлетики, стрибків у воду, боротьби та інших видів спорту. Акцептовано пропозиції на закупівлю обладнання для 11 видів спорту на суму 14,6 млн. грн. Оголошено відкриті торги на закупівлю спортивної форми орієнтовною вартістю 4,7 млн.
Третє: збереження системи масового дитячо-юнацького спорту. На шляху реформ важливо зберегти те, що дає результат. В ДЮСШ займаються понад 500 тис. юних українців. Це базові осередки дозвілля, формування фізичної культури та здорового способу життя серед наших дітей. У 2015 р. Міністерству, спільно із Урядом та профільним комітетом ВР, вдалося зберегти від закриття 534 ДЮСШ. Для їх підтримки виділено 100 млн. грн. субвенції із Держбюджету. Проте з 2016 р. органи місцевого самоврядування мають повністю забезпечити фінансування ДЮСШ. Для цього місцеві бюджети отримали на 40% більше доходів в рамках децентралізації.
Як центральний орган влади ми будемо підтримувати розвиток дитячо-юнацького спорту на всеукраїнському рівні. Так, завдяки зусиллям Міністерства вперше за останні 3 роки у київський Палац спорту повернувся великий лід. Створено умови для тренувань ДЮСШ "Сокіл", ХК "Україночка", інших дитячо-юнацьких хокейних команд. Завдяки цьому, 4 листопада вперше за часів Незалежності на головній льодові арені країни стартував чемпіонат з хокею серед юнаків.
Четверте: Міністерство розробило та активно впроваджує у життя Дорожню карту реформ у сфері фізичної культури та спорту, яка пройшла широке громадське обговорення.
Ключова мета спортивної реформи – побудова європейської моделі відносин держави і спорту. Зокрема, Міністерство відмовляється від надлишкових функцій. Розроблено, схвалено Урядом та направлено на розгляд Верховної Ради пакет змін до законодавства про фізичну культуру і спорт. Зокрема, законопроекти про внесення змін до ст. 40 та 6 Закону України "Про фізичну культуру і спорт".
Ця робота по дерегуляції та децентралізації у сфері спорту потрібна, щоб відомство перейшло від "совкового" на європейський формат діяльності. Щоб державна політика в цій сфері була приведена у відповідність із нормами міжнародного спортивного права та Олімпійського руху.
П'яте: Мінмолодьспорту запрацювало в максимально прозорому режимі. Ми перейшли на електронні закупівлі. Публікуємо на сайті інформацію про всі бюджетні витрати Міністерства, накази про проведення змагань та зборів, фінансово-господарську звітність держпідприємств. Таким чином разом із громадськістю – зупиняємо чимало потенційних порушень.
Впроваджено нову автоматичну і прозору формулу фінансування олімпійських видів спорту. Вона прибирає ручний розподіл бюджетних коштів чиновниками міністерства, включно із Міністром. Кошти платників податків йдуть за тими спортсменами і видами спорту, які показують результати на міжнародні арені. Розроблено та затверджено Національні антидопінгові правила, які вже схвалені Всесвітнім антидопінговим агентством.
Такий комплекс заходів різко зменшує поле для корупційних зловживань у спортивній сфері. Наші зусилля у цьому напрямку були високо оцінені Національним олімпійським комітетом України, посольством США в Україні, Реанімаційним пакетом реформ.
Шосте: підвищення автономії національних спортивних федерацій. З цією метою Урядом розпочато державний експеримент, який проводимо з федераціями: баскетболу, важкої атлетики, легкої атлетики, стрибків у воду.
Ці громадські організації отримали більше повноважень щодо розвитку своїх видів спорту, пряме фінансування з Казначейства на тренувальні збори та спортивні заходи. Проте автономія федерацій передбачає більшу відповідальність перед державою за спортивні результати та ефективність використання коштів платників податків. Наголошую, державні кошти, які виділяються в рамках експерименту, заборонено використовувати на фінансування апарату спортивних федерацій.
Сьоме: Міністерством розроблено Дорожню карту реформування молодіжної сфери. Це результат спільної роботи із Реанімаційним пакетом реформ, Центром підтримки реформ при КМУ, молодіжними громадськими організаціями.
Урядом також схвалено нашу Концепцію Державної цільової соціальної програми "Молодь України" на 2015-2020 роки. Державна політика у молодіжній сфері має сконцентруватися на реальних потребах молоді. Це питання зайнятості та житла, розвитку неформальної освіти, волонтерства, національно-патріотичного виховання, здорового способу життя, ефективної підтримки молодіжних проектів та ініціатив.
З метою кращого розуміння потреб молоді – Міністерство спільно з ООН вперше за останні 6 років провело ґрунтовне соціологічне дослідження "Молодь України 2015". Результати дослідження будуть представлені найближчим часом.
Восьме: Міністерством за підтримки Програми розвитку ООН запущено інноваційні проекти у молодіжній сфері:
"Спортіфай" – сучасна онлайн-платформа і мобільний додаток про всі існуючі в обласних центрах спортивні заклади та послуги.
Програма "Молодіжний працівник" – спільні тренінги для держслужбовців всіх рівнів та молодіжних лідерів. Вони разом вивчають кращі практики країн Євросоюзу по роботі із молоддю. Подібна програма успішно реалізується в Литві.
Портал "Моя кар'єра" – завдяки якому понад 170 тис. представників учнівської молоді зможуть безкоштовно пройти міжнародний профорієнтаційний тест "Магеллано Університет".
Дев'яте: Вперше за останні роки проведено чесний, прозорий та некорупційний конкурс молодіжних проектів на які виділяється державна фінансова підтримка. Конкурс проходив в режимі онлайн-трансляції. До конкурсної комісії входили представники авторитетних міжнародних фондів.
Міністерством також підписано Угоди про молодіжні обміни між Україною, Польщею і Литвою. Підготовлено та направлено на розгляд штаб-квартири ООН заявку щодо створення Національної волонтерської служби в Україні.
Десяте: Міністерство відіграє активну роль у національно-патріотичному вихованні молоді. Це сьогодні питання національної безпеки. Нами створено спеціалізований відділ національно-патріотичного виховання. Спільно із Міноборони була відроджена Спартакіада серед допризовної молоді. Разом із Міністерством освіти проводиться військово-патріотична дитячо-юнацька гра "Сокіл" ("Джура").