Заяви Всесвітнього антидопінгового агентства по Україні – це в жодному разі не ''дискваліфікація''
Бачу, що на фоні гучного скандалу із допінгом в Росії багато хто не розібрався в останніх заявах Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА) про те, що Україна разом з Ізраїлем, Аргентиною, Болівією, Андоррою – не мають акредитованої лабораторії для допінг проб. Не варто в жодному разі сприймати це, як якусь "дискваліфікацію", чи загрозу застосування санкцій проти українських спортсменів. Українська ситуація має абсолютно інший характер.
Отже давайте разом розберемося, що саме ВАДА вимагає від України. Та що ми робимо аби відповідати всім вимогам цієї антидопінгової організації.
Перше: З 1 січня 2015 року вступила у дію нова більш жорстка редакція Кодексу Всесвітнього антидопінгового агентства. Зараз ВАДА проводить моніторинг та вимагає від всіх країн привести свою антидопінгову діяльність у відповідність із новими правилам і стандартами. У вересні 2015 р. з метою надання відповідних роз'яснень та оцінки ситуації на місці в Україну приїжджала комісія ВАДА. Вони проінспектували Національний антидопінговий центр, провели робочі зустрічі, надали свої рекомендації. Власне, у згаданій заяві ВАДА відображені результати роботи цієї комісії та висновки по Україні. Тому нічого страшного не сталося. Триває робочий процес.
Друге: З 2002-го року в Україні діє Національний антидопінговий центр на базі якого працює антидопінгова лабораторія. До останнього часу допінг-проби українських спортсменів направлялися на експертизу до країн Євросоюзу, де працюють акредитовані ВАДА лабораторії. Зокрема, у Німеччину, Австрію, Польщу. Так буде продовжуватися далі, поки наша лабораторія не отримає відповідну акредитацію.
Третє: Що ж конкретно вимагає від України ВАДА? Це прийняття нової версії закону України про боротьбу з допінгом та розробка нових національних Антидопінгових правил. Після узгодження з ВАДА, ці правила мають прийняти наші спортивні федерації. Необхідно також сертифікувати лабораторію, яка буде займатися аналізом проб спортсменів в Україні. А ще цю лабораторію слід відокремити від Національного антидопінгового центру. За новими правилами ВАДА – це мають бути дві окремі не підпорядковані одна одній структури.
Четверте: Що робить Міністерство молоді та спорту, Національний антидопінговий центр для того щоб відповідати новим правилам та вимогам ВАДА?
- Вже розроблено новий проект закону "Про антидопінговий контроль у спорті";
- Розроблено національні Антидопінгові правила, які вже схвалено ВАДА та затверджено Національним антидопінговим центром. Більшість федерацій приєдналися до цих правил;
- Підготували пропозиції та готуємо винесення на Кабмін питання про виділення коштів на створення сертифікованої лабораторії ВАДА в Україні. Це недешева справа, яка потребує від 2 до 5 млн. євро.
Хочу наголосити, що Україна буде неухильно слідувати всім правилам, рекомендаціям та зауваженням Всесвітнього антидопінгового агентства. Це наша чітка та принципова позиція.