Михайло Жернаков Голова правління Фундації DEJURE, д.ю.н.

ОАСК повинен бути ліквідований, а судова реформа – перезапущена

23 квітня 2019, 20:26

Не встигли ми всі оговтатися від результатів виборів, як почали жваво обговрювати чергове ноу-хау від Окружного дамінсцтративного суду міста Києва – "імпічмент Президента" за ініціативи його суддів.

Нагадємо, це той саме суд, який лише за останні дні:

- скасвав націоналізацію "Приватбанку"

- зупинив переіменування московської церкви;

- зупинив конкурс на посаду очільника митниці;

- заборонив ще чинному Президенту призначати членів ВРП.

Раніше цей суд відсторонив Супрун і поновив Насірова, а також активно перешкоджав боротьбі з корупцією, а ще раніше заборонив Майдан і дозволив беркуту його розігнати.

Ось чому вся історія з "імпічментом" – димова завіса і намагання суддів цього суду уникнути відповідальності.

1. Судді не можуть ні ухвалити рішення про імпічмент, ні ініціювати процедуру імпічменту. Ініціювати можуть це лише 226+ депутатів. Конституційний Суд і Верховний є тільки в кінці процедури, і то з дуже обмеженою роллю (висновок про дотримання конституційної процедури і щодо того чи містять відповідні діяння Президента ознаки злочину).

2. Імпічмент будь-якого президента на сьогодні – нереалістична ідея, бо: а) немає встановленої законом процедури; б) дуже складно буде знайти в Раді за це 338 голосів (3/4 від конституційного складу). Тому необхідно приймати закон про Президента, де регулювати це і не тільки це. І в перспективі – зміни до Конституції, де знижувати поріг для імпічменту і взагалі належно балансувати трикутник влади (Президент-Парламент-Уряд).

3. Розмова про імпічмент виглядає в принципі абсурдною зараз, бо чинний Президент і так програв вибори (тепер уже офіційно) і перестане бути Президентом десь за місяць.

4. Тому вся ця історія – "димова завіса" і не що інше як намагання суддями ОАСК уникнути відповідальності, яка може нарешті настати (бо Президент Порошенко нарешті звернув на ОАСК увагу і звернувся на засіданні РНБО до ВККС, щоб вона провела його перевірку). Зауважте, вони відкритим текстом просять ВРП звернутися до ВККС про "неприпустимість кваліфікаційного оцінювання суддів ОАСК". Так що ми з вами маємо обговорювати не "димову завісу" – імпічмент, а суть питання – коли і в який спосіб судді ОАСК будуть належно перевірені і в результаті залишать свої посади і підуть під суд – за все, що вони зробили.

5. В діяннях Президента і міністра навряд чи є якийсь склад правопорушення. Так, є більш елегантні способи вирішення питання – наприклад, не виключати свого часу ОАСК з указі про ліквідацію судів (що свого часу зробив Порошенко) і оголосити новий конкурс туди у зв'язку з ліквідацією (Конституція встановлює саме такий порядок), та/або провести кваліфікаційне оцінювання цих судів у першу чергу, передбачивши відповідний порядок в законі (автор усіх законів про судову реформу – президент Порошенко).

6. Але як голова держави і очільник РНБО, як гарант суверенітету і прав і свобод людини Президент цілком може надавати оцінку тим діям і рішенням державних органів, які загрожують суверенітету і правам громадян і звертатися до відповідних органів з пропозиціями щодо вирішення цих питань. У який спосіб – має бути описано в законі про Президента. І Президент, і міністр також є політичними фігурами і цілком можуть надавати тим чи іншим речам політичну оцінку. І несуть за ці свої висловлювання політичну відповідальність, а не юридичну.

7. Саме звернення Президента до ВККС не гарантує, що така перевірка буде і що вона буде належною. Нагадаю, відомство Сергія Козьякова вже успішно провалило судову реформу, пропустивши переважну більшість недоброчесних суддів у рамках кваліфікаційного оцінювання і зробивши щонайменше 45 недоброчесних суддями Верховного Суду. І навіть якщо ВККС належно перевірить цих суддів і ухвалить відповідне рішення – до реального звільнення може пройти безкінечно часу, поки справа "гниє" в ВРП. Суддя того ж суду Богдан Санін, який заборонив Майдан, був рекомендований до звільнення ще більше року тому, але через бездіяльність ВРП і далі ходить на роботу, отримує наші з вами гроші у вигляді зарплати і навіть коментує резонансні рішення як суддя-спікер (!) цього суду.

8. Навіть якщо деякі судді будуть перевірені, а деякі звільнені, це не вирішить проблеми ОАСК. Практично весь чинний склад цього суду підбирався Ківаловим (голова суду Павло Вовк – його колишній помічник) і Портновим спеціально для виконання політичних рішень і залишився практично недоторканним до сьогодні. Цей суд має унікальну підсудність – він може визнати протиправним і скасувати будь-яке політичне рішення міністерства, ЦОВВ і фактично будь-якого органі влади, що знаходиться в місті Києві чи встановити відсутність у них повноважень (привіт, кейс Супрун).

В цьому ж суді зараз знаходиться позов про фактичну відсутність коаліції в Верховній Раді, який може стати підставою для розпуску ВР, який, за його ж словами, вигідний новообраному президенту Зеленському. Тому єдине на цьому етапі швидке і ефективне рішення – це прийняття Акту парламенту про ліквідацію чи реорганізацію цього суду і оголошення конкурсу на вакантні посади. До речі, подати проект такого акту може тільки Президент. Очевидно, Порошенко вже цього робити не буде, бо вибрав інший спосіб реагування. Цікаво чи вистачить на це політичної волі в президента Зеленського, чи він теж використає і надалі використовуватиме цей суд в політичних цілях. Сподіваюся, він бачить чим це закінчилося для його попередника.

9. Звичайно ж, будь-які перевірки суддів повинні проводитися не ad hoc, а планово, з чітких підстав, за чіткою процедурою, зрозумілою як суспільству, так і самим суддям. Та ще й комісіями, яким довіряють, а не тими, хто там є зараз. Встановлення саме такого порядку – єдине правильне системне рішення. І саме з перезапуску ВККС і ВРП потрібно почати системні зміни, а також перезапустити кваліфікаційне оцінювання бодай щодо тих суддів, щодо кого є негативні висновки ГРД.

Це те, що ми пропонуємо вже доволі давно і те, що підтримав уже обраний президент Зеленський.

Тільки тоді ми перестанемо себе запитувати, а що ж у нас такі рішення, якщо судова реформа в нас успішна, "найбільш прозора" і "відповідає європейським стандартам".

fb автора

powered by lun.ua
Коментарі — 9
Георгий Иванович Махонько _ 03.05.2019 06:37
IP: 35.235.227.---
03.05.2019 року 6,24 про відсутність судочинства в оновленому ВС та у ВПВС є богато

задокуметованих доказів (постанов т корумпованиха ухвал – нікчемних, можливо й –

корумпованих по суті і змісту).
spitfire _ 25.04.2019 17:24
IP: 35.235.227.---
"Імпічмент будь-якого президента на сьогодні – нереалістична ідея, бо: а) немає встановленої законом процедури..."
кажуть, що традиційні ридання з приводу відсутньої процедури виявились невиправданими і лицемірними.
ходять чутки, що процедура чудово прописана в главі 30 ЗУ "Про Регламент Верховної Ради України"
zakon.rada.gov.ua/laws/show/1861-17
Стаття 171. Правові засади усунення Президента України з поста в порядку імпічменту
і далі.
Володимир Дмитрович _ 24.04.2019 12:04
IP: 35.235.226.---
Окружний адміністративний суд міста Києва – найнаочніший приклад досягнень Порошенка на посаді президента!
Mykhailo Zhernakov _ 23.04.2019 23:43
IP: 35.235.227.---
Обізнаний:
А до "вищих судових інстанцій" є довіра?
Чи вироки по Тимошенко і Луценку перестали бути політичними переслідуваннями через те, що їх "підтвердили"?
Олександр Гальченко _ 23.04.2019 23:27
IP: 35.235.227.---
Max Mykhaylenko:
На жаль, судді від мафії бояться лише насильства.
+1500
Vlad Shkrebty _ 23.04.2019 23:16
IP: 35.235.227.---
Петро каже, що люди не зрозуміли досягнень влади за 5 років. Та ні, бачимо досягнення, наприклад досягнення реформованих судів. Він від цих досягнень мабуть сам у захваті в останні дні.
Обізнаний _ 23.04.2019 21:15
IP: 35.235.227.---
А якщо вищі судові інстанції підтвердять законність рішень ОАСК, як підтвердили законність вироків Кірєєва і Вовка щодо Тимошенко і Луценка?
Обізнаний _ 23.04.2019 21:15
IP: 35.235.227.---
А якщо вищі судові інстанції підтвердять законність рішень ОАСК, як підтвердили законність вироків Кірєєва і Вовка щодо Тимошенко і Луценка?
Max Mykhaylenko _ 23.04.2019 21:06
IP: 35.235.227.---
На жаль, судді від мафії бояться лише насильства.
ONLINE
Корупція1346 Aтака Путіна1232 Україна та Європа1093 Донбас18 Зеленський29
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter