10 липня 2019, 09:42

Як сформувати судову систему, якій довіряють?

Події останніх місяців довели, що довіряти очищення суддівського корпусу представникам "старої системи" – все одно, що просіювати борошно через діряве сито. Ключова проблема тут полягає у тому, що суддівське врядування довірили самим суддям – "а раптом вони самі себе ефективно люструють".

Як не дивно, не склалося.

Як наслідок:

- Суддями "нового" Верховного Суду стали 44 недоброчесні кандидати;

- Кваліфікаційне оцінювання станом на зараз успішно пройшли під 3000 суддів, з яких фактично звільнено – лише 15;

- На незалежних суддів неприкрито тиснуть;

- За останні 5 років не призначено жодного нового судді в місцеві та апеляційні суди.

Дійшло до того, що навіть жителі підконтрольних територій Донеччини вважають "судову систему" "ДНР" кращою, ніж судову систему України.

Основна причина цього – склад органів, відповідальних за впровадження реформи – Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) і Вищої ради правосуддя (ВРП), які складаються з тих самих суддів, яких ми і намагаємося замінити в результаті реформи.

ВККС з легкістю долає більшість негативних висновків Громадської ради доброчесності (ГРД), а коли необхідних 11 голосів не набирається, її члени фальсифікують результати голосування і все одно залишають недоброчесних суддів на посадах.

Недавно взагалі дійшло до того, що єдиного члена ВККС, який послідовно бореться за очищення суддівського корпусу, Андрія Козлова, незаконно звільнила з його посади омбудсменка Людмила Денісова, що неябияк обурило громадськість.

Наразі в ВККС повний безлад: єдиного дійно прогресивного її члена звільнено, частину нових членів призначено за сумнівних обставин, керівництву однією ухвалою суду заборонено виконувати обов'язки членів ВККС, а іншою... заборонено не виконувати.

Не є кращою і ситуація в Вищій раді правосуддя, до якої двох членів всупереч Конституції призначено повторно, інших двох членів звільнено за сумнівних обставин, і яка замість того, щоб боротися з посяганням на суддівську незалежність, системно бореться з самими незалежними суддями.

Очевидно, що далі так продовжувати неможливо.Єдиний спосіб змінити це – повністю перезавантажити ці органи, щоб туди входили агенти змін, а не консервації системи.


За рецептами далеко ходити не треба: українське суспільство вшестеро більше в питанні очищеня суддівського корпусу довіряє представникам громадськості, ніж самим суддям. Також високим є рівень довіри до міжнародних екпертів, які вже довели свою високу ефективність при відборів суддів антикорупційного суду.

Відповідно, саме громадськості і міжнарожним екпертам має бути надана ключова роль в нових органах. Для цього необхідними є зміни до закону, який вствновить новий порядок формування ВККС.

Щонайменше половина членів має відбиратися громадськими організаціями, які мають підтверджений досвід та відповідають високим вимогам, – з числа адвокатів, правозахисників, науковців та журналістів. Інша частина може обиратися з числа суддів шляхом електронного голосування (для забезпечення безсторонності та попередження тиску на суддів). І найголовніше – і тих, і інших має перевірити на доброчесність і компетентність Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ).

Це враховує досвід формування судових інституцій в Україні, цілком відповідатиме міжнародним стандартам, а головне – запиту суспільства.

Очевидно, нова ВККС повинна мати повноваження переглянути окремі рішення попередньої комісії, зокрема щодо "амністування" недоброчесних суддів.Схожим чином потрібно оновити і Вищу раду правосуддя. Новими вимогам до членів ВРП мають бути доброчесність і бездоганна репутація. ГРМЕ має перевірити на доброчесність чинних членів ВРП. Надання ГРМЕ негативного висновку має бути підставою для автоматичного припинення повноважень члена ВРП і недопущення до призначення кандидата з сумнівною репутацією.

Детально з припозиціями щодо реформи ВККС і ВРП можна ознайомитися тут

Ці пропозиції, як і інші першочергові заходи для відновлення справделивості в Україні зафіксовані у Порядку денному встановлення справедливості, сформованому провідними громадськими організаціями, який підтримали вже 5 політичних партій, у тому числі лідери парламенських перегонів.

Ми закликаємо усі політичні сили, які планують брати участь у виборах до Верховної Ради, публічно висловити свою позицію щодо цих та інших пунктів з переліку Порядку денного.

***

Раніше більше 100 ГО і бізнес-асоціацій звернулися до Президента Зеленського з детальними пропозиціями щодо судової реформи.

***

Громадські організації, які пдтримали цей Порядок денний, рівновіддалено співпрацюють з усіма політичними партіями, які готові працювати на розвиток української держави.

fb автора

Згортання судової реформи і Рада з відновлення Портнова, або чому в нас поки не буде справедливих судів

Запросили мене днями долучитися до роботи Ради з відновлення після війни, яку створив Президент. Я, звісно ж, погодився, бо задача надважлива...

Судова реформа – ключовий індикатор вступу до ЄС

Вчора Президент Зеленський показав заповнену величезну другу частину опитувальника про вступ до ЄС. Сьогодні відбулася зустріч делегації представниць українського громсуспільтва в Парижі, ключовій столиці ЄС...

Судді через ВР пропонують амністувати колег-зрадників і відкотити судову реформу

Прямо зараз, коли почалася вирішальна для цієї війни битва за Схід, судова мафія намагається проштовхнути через парламент рішення, яким дозволить усім суддям-зрадникам повернутися на посади і відсудити шалену кількість грошей...

Прийнята процедура стягнення російських активів неробоча, її потрібно змінити

Окрім непоправної шкоди, яку завдав і продовжує завдавати ворог у вигляді втрачених життів, він завдає ще багато шкоди поправної – у вигляді спустошень і руйнувань...

Don't pray for us, fight with us!

Будь ласка, поширте цей геніальний текст серед усіх політиків і громадян ЄС, яких знаєте. "Don't pray for us, fight with us. Russia is attacking Ukraine from the East, from the North, and from the South...

Don't pray for us, fight with us!

Будь ласка, поширте цей геніальний текст серед усіх політиків і громадян ЄС, яких знаєте. "Don't pray for us, fight with us. Russia is attacking Ukraine from the East, from the North, and from the South...