1 червня 2023, 20:58

Нова ВККС: перемога з присмаком дьогтю

Звершилося.

Вища рада правосуддя нарешті призначила новий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (список додається, див. нижче).

В цілому це хороший список і однозначна перемога.

Тепер деталі.

З усіх тих, до кого в громадськості залишалися претензії, в фінальний список 16 членів потрапили лише двоє.

До решти чотирнадцяти жодних претензій не було.

Таким чином, кількісно з усіх суддівських доборів цей цілком стає в топ, відразу після добору до ВАКС.

Але є чимало нюансів щодо якості.

Серед тих, хто потрапили до фінального списку, наприклад, екс-суддя Людмила Волкова, яка тиснула на суддю-викривача Бондаренка, щоб той публічно зняв претензії з голови суду, який погрожував йому, а також вкрав і продав приміщення суду. Його самого ВРП недавно дозволила тримати під вартою в цій же справі тиску на суддю. Л – логіка.

Але найбільший шок виклкає призначення судді Луганського, який відомий тим, що звільнив від відповідальності 54 (!) п'яних водії. І це на фоні абсолютно дикої історії про збиття насмерть п'яним суддею нацгвардійця.

Луганський зайняв місце Ганни Вронської, судді Верховного Суду і однієї і лідерок прогресивного крила в ньому.

Натомість, до фінального списку не потрапив жоден представник профільних неурядових організацій, які вже зарекомендували себе як найбільші агенти змін. Також ВРП не призначила Андрія Козлова – єдиного, хто мав досвід роботи члена ВККС і вже довів, що може виконувати ці функції незалежно.

Це, звісно, негативно вплине на інституційну спроможність ВККС, на прогресивність підходів і в цілому на здатність призначити дійсно найкращих на 2500 посад суддів. І не полишає враження, що зроблено це невидпаково.

В кождному разі це дуже яскраво показує підходи і пріоритети ВРП: "зрізали" не очевидно невідповідних, а найбільш проиожних і незалежних. Так що Князєва в ВРП ніби більше й немає, але справа його – живе.

Вчергове ця ситуація підтверджує тезу – судді самі себе очистити нездатні, і будь-що боротимуться за статус-кво. "Суддівське самоврядування" не працює і має бути максимально обмежене, бодай до того часу поки якість суддівського корпусу не зросте настільки, щоб відповідати вимогам суспільства.

Працює, натомість, залучення незалежних міжнародних експертів, які спільно з прогресивними українськими членами Конкурсної комісії вивели в фінал дуже сильний список. І це залишило ВРП вибір майже виключно між хорошим і ще кращим.

І, звісно, працює залучення представників громадськості, яких, повторюся, в складі ВККС практично немає – аж так бояться незалежних представників ГО судді.

Тому принципово важливим є якнайшвидше формування Громадської ради доброчесності, яка з одного боку допоможе ВККС оцінювати суддів на конкурсах і кваліфоцінюванні, а з іншого – здійснюватиме громадський контроль за процесом. Ми, до речі, докладемо всіх зусиль, щоб ГРД 3.0 була максимально спроможна, і щоб між ними і новим складом ВККС була конструктивна співпраця, а не як колись.

Повний список членів ВККС:

Не-судді:

Волкова Людмила

Гацелюк Віталій

Дух Ярослав

Кобецька Надія

Мельник Руслан

Пасічник Андрій

Сабодаш Роман

Сидорович Руслан

Судді:

Богоніс Михайло

Ігнатов Роман

Кидисюк Роман

Коліуш Олег

Луганський Володимир

Омельян Олексій

Чумак Сергій

Шевчук Галина

Повторюся – в цілому це однозначна перемога.

Успіхів новому складу і наснаги в дуже нелегкій роботі.

Ми готові усіляко допомагати.

fb автора

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чи повинен голова Вищої кваліфкомісії суддів бути доброчесним?

Нещодавно раптово подав у відставку голова новообраної Вищої кваліфкомісії суддів – ключового органу з відбору суддів в Україні. Тривають вибори нового голови...

Вища рада правосуддя збирається зірвати очищення судів і міжнародну допомогу

Сьогодні Вища рада правосуддя може збити на злеті очищення судів, і цим поставити під загрозу життєво важливі для країни речі. Нагадаємо, з перезавантаженням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і формуванням третього складу Громадської ради доброчесності з новою силою і новою якістю відновилося кваліфоцінювання суддів – процес, покликаний очистити судову систему від недоброчесних елементів...

Як "оновлена" ВРП рятує вбивць і корупціонерів

"Оновлена" Вища рада правосуддя прийняла вчора два абсолютно відірвані від реальності рішення. Одним ВРП зупинила дисциплінарну справу по судді Тандиру, тому самому який п'яний вбив нацгвардійця Вадима Бондаренка...

Як "оновлена" ВРП лягає під антимайдан і підважує Україну

Не встигла Єврокомісія випустити звіт, де оцінила оновлення Вищої ради правосуддя як успіх, як "оновлена" ВРП вирішила відверто наплювати в очі суспільству – як усередині країни, так і за її межами...

Росіянина Львова поновили в ВС. Це програш, якому дала статися українська влада

Росіянина Богдана Львова щойно поновили на посаді судді Верховного Суду. Вітаємо в новій реальності, де будь-який громадянин РФ, про якого нам РФ (з якою в нас немає дипломатичних зв'язків) офіційно не підтвердила, що він їхній громадянин, може поновитися на посаді через український адмінсуд...

У Верховному Суді збираються знищити кваліфоцінювання суддів. Це загрожує зривом євроінтеграції

Не встигли ще вщухнути пристрасті після хабаря 2,7 млн. $ попередньому голові ВС Всеволоду Князєву і обрання новим головою відразу після того недоброчесного Станіслава Кравченка – вчора в ВС вибрали ще двох недоброчесних суддів до Великої Палати...