Анатолій Луценко Політолог і політтехнолог

Хаос, потрібен ДОГОВІР

27 червня 2008, 12:56

Спостерігаючи за політичним процесом в Україні, мимоволі ловиш себе на думці, що сьогодні його можна порівняти з маятником, який зменшує амплітуду перед літнім політичним вакуумом.Ситуація у владі звична. Три її центри: Президент, Уряд і Парламент перебувають у стані перманентної війни. Самі собою просяться аналогії щодо нинішнього стану елітного середовища з Гоббсівською Bellum omnium contra omnes (Війна всіх проти всіх). Він характеризував щоправда "додержавне" суспільство, яке знаходиться в стані війни, поки індивіди не вирішують відмовитися від якоїсь частини своїх прав при укладенні Суспільного договору. Ними наділяється держава, яка, у свою чергу зобов'язався зберегти права, що залишилися.

У середовищі української політичної еліти поки що стан "війни всіх проти всіх" без жодного сумніву законсервовано. Невдала спроба укладання Пакту еліти провалилася: Універсал не став, на жаль, регламентаційним документом буття вітчизняного правлячого класу. Передумови були. Але! Не було виконано головну умову: ніхто з суб'єктів не був готовий пожертвувати хоч частиною своїх повноважень в ім'я торжества елітного консенсусу. Горезвісні "правила гри" еліти (про яких зараз багато говорять експерти) не можуть виникнути "з повітря". Повинно бути щось, якийсь інститут, який би забезпечував арбітражну функцію в українському політикумі. Не люблю спортивних аналогій, але суддя (чи то на рингу, чи то на футбольному полі) – це невід'ємний інструмент спортивного змагання. Інакше свято спорту перетвориться на банальну бійку.

Чому ж сьогодні в середовищі політеліти відбуваються постійні "бої без правил" і ніхто з їх учасників не готовий до того, щоб пожертвувати невеликою частиною повноважень і ідеологем, в ім'я суспільної згоди? Адже не так складно узяти схеми, що пропрацювали і були випробувані європейською і світовою практикою і пересадити їх на рідний грунт. При чому навіть "процес пересадки" теж можна підглянути у сусідів. Звичайно, від політичних ураганів і торнадо не застрахована жодна політична система в світі. Суб'єктивний чинник в будь-якому явищі вносить свої корективи (Наприклад, чинник Берлусконі в італійській моделі). Бо суб'єкти політичної дії досягають влади – це їхня мета. Але у нас вона є самоціллю, головним призом, а у наших сусідів – інструментом реалізації програми.

Можливо слід, не будучи скупим на самокритику, проаналізувати як це буває "у нас", і "у них". Чому у нас ради утримання влади – готові поміняти всі правила гри і "переорати" державу, як Барбаросса Мілан; у теж час "у них" – влада (яку у всьому світі суспільство розглядає як якесь єдине ціле) існує як "загальний механізм", в якому задіяні і ті, що виграли і ті, що програли. Тим паче, що і перші, і другі знають: через певний час вони поміняються місцями. Ось такі, на перший погляд банальні, умовиводи приводять нас до невтішного висновку: український правлячий клас живе за законами первісної епохи, а західноєвропейський, як і належить, – в постіндустріальної. І хоча "навскидку" при суто правовому аналізі систем "у нас" все виглядає майже як у "них", а насправді – кардинально відрізняється.

powered by lun.ua
Коментарі — 28
crockOdile _ 28.06.2008 22:10
IP: 77.123.221.---
Ні, хлопсі, самий класний договір " еліт" в наших тендітних "елітних " умовах- це договір підписанний під миротворчим поглядом універсального АК-миротворця. І "народу" пора би ето давно провєріть.На всех разноцвєтних "елітних" задніцах. Бєз ісключєнія.
darvan _ 28.06.2008 06:41
IP: 91.124.48.---
стара Європа-не приклад,навіть вумному ясно,на захід від нас з компанії соцтабору також куди їм до нас-ми ж з 17-го топали "уверенной поступью" непротореними шляхами,а 28-30 років це ж ціле покоління,азійці,Кавказ-не в рахунок-зовсім другий менталітет,специфіка,прибалти-також з 45-го,тобто такі як ми-сябровщина і кацапщина.Так куди ми,хохли,премся своїм лаптьом-етапність еволюції не перескочиш
Вау _ 27.06.2008 21:32
IP: 91.124.142.---
2 херсонец (15.23) - не могу согласиться, что это слишком длинный путь. Некоторые страны, изначально более отсталые, чем наша, прошли его всего за пару лет. Живой пример – Румыния, то, что теперь и лет 7 назад – две совершенно разные страны.Правда есть одно,, но,, -до этого там,,немножко стреляйт,, .Но Болгария, Венгрия и т. д. обошлись без этого.
_Netko_ _ 27.06.2008 20:42
IP: 195.42.130.---
27.06.2008 20:01___ LOT_
С ТАКОЙ ГЕГЕМОНИЕЙ ПЕРЕРАСПРЕДЕЛИТЕЛъНЫХ ГРУПП (кланов) никакой ОБЩЕСТВЕННый ДОГОВОР НЕ СОСТОИТСЯ
Дуже точно сказано. Але чи дійде до автора блогу, який окрім як терендіти й лизати ніц не вміє?
Вначале парочку ворюг нужно посадить,чтобы у остальных ненасытных тварей поубавить разыгравшиеся (при виде толерантной не в ту сторону власти) апетиты, а потом с остальными сурово обсуждать систему КОМПЕНСАЦИЙ за спи-ж--ое.
І тут бачу цілком логічний та вишукано влучний рецепт. Певно, його вже було де-не-де застосовано і він виявився якнайкращим (до того ж можливо і єдиним). Так оті Толіки Луценки тому й бігають по блогах і повторюють як попкки еліти, еліти, еліти... тощо, бо саме цього бояться як воша вогню
LOT_ _ 27.06.2008 20:01
IP: 77.180.180.---
27.06.2008 18:02___ Buzuvir
Толя, чого ти вартий, як аналітик, багато хто знає по роботі в штабі ВАЮ і НУ.

А я грешным делом подумал,что это студент-троечник захотел самовыразиться...А он оказывается идейный...

В таком случае,ув. автор,я бы посоветовал вам и вашим шефам перед тем как ШИРОКО (вплоть до ШирКоалиции) употреблять такие понятия, как Договор (я так понимаю;что бессознательно имелся ввиду всё-таки Общественный Договор,а не каки-то Элит),

найдите себе хоть одного специалиста по вопросу Социального Контракта. Чтоб вам самим не читать всех этих нобелевских лауреатов, пусть хотй кто-то вам обяснит смысл того, что

С ТАКОЙ ГЕГЕМОНИЕЙ ПЕРЕРАСПРЕДЕЛИТЕЛъНЫХ ГРУПП (кланов) никакой ОБЩЕСТВЕННый ДОГОВОР НЕ СОСТОИТСЯ

Вначале парочку ворюг нужно посадить,чтобы у остальных ненасытных тварей поубавить разыгравшиеся (при виде толерантной не в ту сторону власти) апетиты, а потом с остальными сурово обсуждать систему КОМПЕНСАЦИЙ за спи--ж--ое.
Историчка _ 27.06.2008 19:53
IP: 91.124.216.---
Договор? Какой украинец отдаст часть своего другому украинцу. Порядок будет восстановлен только когда останется единственный, сильнейший паучок.
Buzuvir _ 27.06.2008 18:02
IP: 77.122.27.---
Толя, чого ти вартий, як аналітик, багато хто знає по роботі в штабі ВАЮ і НУ. Коефіцієнт корисної дії від перебування там Роми Невмирущого, Бонзика, тебе та інших бездарних ледацюг постійно тяжів до нуля. Тому особисто мене не дивує, що ти (чи тобі?) зараз ЄЦ. Причому повний.
Bullettooth _ 27.06.2008 17:08
IP: 77.123.125.---
Ооо это самый ценный блог! Автор, скажите, какой том монументального труда "Как завалить любое дело" вы с паном Бессмертным пишете и сколько еще осталось, шановни историки, буча-стайл аналитикс?
Serioga _ 27.06.2008 17:06
IP: 194.30.168.---
Толік, уймися! Біжи до Олесика Довгого підмивати, бо його вже знову очорнили зависники:)
І кончай пургу гнать про "маятник, який зменшує амплітуду перед літнім політичним вакуумом". Це вже в стилі "космічєскіх кораблєй, бороздящіх Большой тєатр" просто!
Так і не навчився писати путязу аналітику, скільки тебе не вчив, рагуль!
mail_malex _ 27.06.2008 17:04
IP: 82.193.103.---
автору:
учите матчасть, уважаемый.
Не надо изобретать велосипед. Общественный договор, о котором Вы вели речь, существует. Этот договор называется Нормы Морали Общества. Проблема в том, что уровень морали и нравственности в нашем обществе критически низкий. Элита своим поведением подтверждает это ежедневно. Под элитой следует понимать не только всем известных политиков, но в первую очередь тех, кто оказывает наиболее сильное влияние на общественное мнение: журналисты, телевизионщики, работники шоу-бизнеса и др. Что они "сеят" в обществе? Веру в добро и справедливость? Может быть, иногда, в исключительных случаях.
Отсутствеи морали приводит к неизбежному отсутствию моральных авторитетов в обществе. Поэтому нет у нас арбитров, которые бы выполняли функцию судьи на соревнованиях. Поэтому я согласен с Вами, что мы откатились в прошлое, к первобытному существованию, когда даже не только слова "мораль", но и азбуки ни кто не знал.
писарь _ 27.06.2008 16:53
IP: 77.122.59.---
Проблема консолидации элиты, на самом деле очень важная. Автор так ее, вскользь, затронул. Я своих студентов учу, чтоб всегда правильно определяли проблему. Это половина исследования. У автора с этим сложностей нет. А в общем-то сумбурно написано. Но это же блог, наверное, можно проявить понимание.
Договор (или пакт) элит предлагаэтся? А почему бы и нет.
ЮРКО_НЕРОЗУМНИЙ _ 27.06.2008 16:34
IP: 77.121.157.---
Шановний авторе! А Ви хіба забули той ультиматум з приводу закону про Кабмін? І якби інша сторона, будучи по суті зрозумілой, коли звертала увагу своїх партнерів на неадекватність і самих змін і саму таку недоречну поквапливість, – все ж би не нашла сили наступіть собі на горло заради злагоди в коаліції, то це б було прямим підтвердженням вашої думки. Да і в подальшому, зверніть увагу, та сила, що мае за спиной у себе вдвічи меньшу підтримку виборців, веде себе господарем в коаліції, проводячи політику людини, що користується підтримкою населення в розмірі статистическої похибки. Ну добре, отримала та людина більше повноважень, і що з того для країни, для людей? Вже як кажуть наші сусіди " и жнец,и швец, и на дуде игрец ". Хочу запитати – а яка ж відповідальність перед суспільством? Невже це робилось лише для того, аби забороняти головам областей ігнорувати вимоги, до речи законні, Кабміну про наведення господарського ладу на місцях? Невже це було потрібно для задоволення хворобливої власної значимости (для нас з вами дуже смішної, але за наслідками – гіркої для країни). Зараз і ЕЦикам це подобається – взяти на себе роль хвіста, що крутить Сірком. То може, шановний, прочитаете лекцію їм – тим,непоступливим, про користь консенсусу?
Козявка _ 27.06.2008 15:46
IP: 85.198.154.---
Господин Анатолий -вы большой ученый!Но о каком договоре вы ведете речь?Это слово даже нельзя произносит в среде наших политиканов,в частности,в том контексте смысла самого слова "Договор",который вы имеете вввиду.Цепочку Рада -Правительство -Президент необходимо немножко удлинить и добавить -Судейский корпус,который олицетворяет Голова Верховного суду Онопенко В. Все дело в том,все эти составные части нашего политикума в своей деятельности,а вернее их внутренняя мотивация,которую они не афишируют,обусловлена исключительно инстинктивными стремлениями к наживе,заполучением багатства,создание капитала.Но к их сожалению корыто одно и оно не очень уж объемно и широко,чтобы все подряд туда всунули свои рыла.Идет борьба.Как можно договориться? Конечно можно,предложить "джельтельменскую угоду":иди немножко похлебай из корыта,а потом уступиш место мне.Но где у них у каждого гарантия по отношению к другому,что тот у корыта -подвинится? Источник капитала депутатов Рады -это мзда.Но на мзду необходимо т.н бабло,а оно реально из различного рода бумаг превращается в звонкую монету только и исключительно в среде исполнительной власти.Только здесь знают как и чем пополнить свой кошелек и сколько и кому передать часть в депутатский корпус.Вот почему нужны в Раде "большевики","коалиции" и прочая дрянь.Так делается не только у нас в Украине.Это,дорогой,практика всего цивилизованного мира капитала.И не надо строить иллюзии на этот счет.Тот же Онопенко на каждом углу кричит что есть мочи:он вне
Игрек-минус _ 27.06.2008 15:43
IP: 85.90.202.---
Бісмарк (27.06.2008 13:26) "...ХАОС, ПОТРІБЕН АК-54"

Нет, Бісмарк, Вы категорически не правы: MG 42 гораздо лучше – настоящая "циркулярка"...
_Netko_ _ 27.06.2008 15:32
IP: 195.42.130.---
Підспівувач найгіршої частини НУ та славного ЄЦя верзе несусвітні дурниці, прикидаючись чайником і паралельно перевіряє реакцію учасників форуму на свій недорікуватий допис.
Joke _ 27.06.2008 15:31
IP: 77.122.59.---
Ги, блог вочевидь зручний спосіб "замочити" аффтара. а не обговорити проблему

а відсутність консенсусу еліт – це дійсно проблема
Херсонець _ 27.06.2008 15:23
IP: 70.54.17.---
В якості коментаря хочу привести одну цитату. В роздумах її автора Г.Бовта я бачу відповіді на хвилюючі нас, громадян України, питання.Хоча сказане ним відноситься до Росії, його думки слушні і для нас. Особливо три останні фрази.
"Где же выход? Где источники генерации свежей мысли, критически необходимой стране и критически дефицитной? Многие считают – ключевым моментом является создание в обществе институтов конкуренции, в том числе политической. Тогда и парламент станет местом для дискуссий (и выработки идей), и выборы превратятся в реальный конкурс предлагаемых новаций, а не билборд-шоу бессмысленных оптимистических плакатов неизвестных людей, клянущихся в преданности одному известному человеку. Я бы сюда добавил и другие ключевые слова: образование, компетентность, профессионализм, современные знания, открытость внешнему миру идей. Без чего любые призывы к креативности останутся пустыми, провоцирующими склоки доморощенных малограмотных "креативщиков" с такими же малограмотными популистами или "почвенниками". Конкуренция сама по себе бессмысленна в интеллектуальной пустоте.

В обществе все же сперва должна возникнуть некая критическая масса современных грамотных мозгов. Начиная со школы. И это очень долгий путь".
Vlad_iz_Kharkova _ 27.06.2008 15:14
IP: 195.26.93.---
Так Вы что же, хотите, чтобы в старне, которая переживает переходной процесс от Средневековья к рыночной демократии, власть вдруг повела бы себя как в постиндустриальном обществе?
Каждого такого выкинут оттуда сразу же, и избиратели будут громко улюлюкать.
Вау _ 27.06.2008 15:11
IP: 91.124.148.---
По-моему, нашим политикам абсолютно не известны такие понятия как честность, совесть, моральность, не говоря уже о патриотизме. Их интересует лишь власть и деньги- любыми путями.
Kitty _ 27.06.2008 14:44
IP: 92.113.0.---
Чтобы остановить перманентный "хаос", нужно, не мудрствуя лукаво, турнуть вцепившегося в кресло ВАЮ. И всех делов-то.
фифи _ 27.06.2008 14:25
IP: 212.35.162.---
Толик, давай молоти деньги на отмывании VANCO и Довгово, а в политику и задержавуобидничество не лезь. Нет уже у тебя этого права. Ты, Толик, не пршел через пустыню, ты, Толик, стал ее частью.
LOT_ _ 27.06.2008 14:12
IP: 77.180.180.---
13:19___ SSправедливый
Толик, выпей йду и упей себя головой ап стенку!

Полностью поддерживаю

А лучче пусть сразу выпьет зеленки, чтоб 2 раза не ходить
Yuri_D _ 27.06.2008 14:08
IP: 91.124.86.---
(Анатолій Луценко)
...ніхто з їх учасників не готовий до того, щоб пожертвувати невеликою частиною повноважень і ідеологем, в ім'я суспільної згоди?
Чому ніхто? Ви або чогось не розумієте, або прикидаєтесь. 50% халявних місць НУНСівців в кабміні (непропорційно результатам виборів), СБУ, прокуратура, армія – контрольовані найпочеснішнім НУНСівцем, а неконстуційні повноваження балоганівських сантехніків, а РНБО, очолюване регіоналами, а підтримка голосування про обмеження повноважень кабміну – це що, мало? Я бачу чомусь непропорційно багато жертв заради суспільства лише з одного боку – Ю.Тимошенко, і так само непропорційно багато намагань збільшити свої повноваження в президента зі своїм оточенням. Тільки в останньому випадку – лише такі екзальтовані натури, як Лілія Григорович продовжують щиро думати, що це "заради суспільної згоди".
Бісмарк _ 27.06.2008 13:26
IP: 194.106.208.---
Учив його писати, учив, а пише так само безграмотно, як і Жданів.
Щодо діагнозу для пацієнта – в принципі, може бути.
Але висновок – ну дуже "ширканутий".
ХАОС, ПОТРІБЕН АК-54
compositor _ 27.06.2008 13:24
IP: 213.227.194.---
27.06.2008 13:02___ Смотрицький
Ну чому ж загальні, досить цікаво.
...елітного середовища... середовищі української політичної еліти... Пакту еліти... елітного консенсусу... "правила гри" еліти... в середовищі політеліти...
Елітний чувачог.
Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291 Корупція1443 Зеленський75 Мовне питання189
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter