Тимофій Бадіков Громадський діяч

Епідемія туберкульозу і сучасні виклики для лікарів первинної ланки

31 жовтня 2018, 08:40

Ми вже не раз говорили про амбулаторну модель лікування туберкульозу, де центральну роль відіграватиме лікар первинної ланки. Оскільки Україна стає на шляху до втілення такої системи лікування, варто декілька слів сказати про складнощі та виклики, які стоять перед лікарями первинної ланки у діагностиці та лікуванні туберкульозу.

Інформування населення та скринінг

Первинна ланка медичної допомоги може і повинна стати ключовим гравцем у боротьбі з епідемію туберкульозу в Україні. Ефективний контроль за сухотами потребує кропіткої роботи по трьом основним фронтам:

- Рання діагностика активних форм туберкульозу.

- Виявлення прихованої форми хвороби та контроль за групами населення, де загроза розповсюдження інфекції досить висока.

- БЦЖ-вакцинація згідно із запланованим календарем.

Лікарям первинної ланки варто знати, що підвищений ризик виникнення туберкульозу існує не тільки у осіб, що перебувають у місцях позбавлення волі, безхатченків, наркозалежних та мігрантів з країн, де туберкульоз є поширеною хворобою. Під особливим наглядом також мають бути пацієнти, хворі на цукровий діабет, хронічні патології нирок та ревматологічні захворювання, адже у таких хворих ризик розвитку хвороби вищий, ніж у здорових людей.

Як показує досвід Великобританії, Канади та інших розвинених держав, де туберкульоз давно контролюється первинною ланкою медичної допомоги, лікарі первинки, як правило, недооцінюють темпи розповсюдження сухоти на ділянках, де вони працюють. Існує проблема пізньої діагностики, яка виникає як з вини самого пацієнта (який не звертається вчасно до лікаря), так і лікаря. Таким чином потреба в якісному інформуванні населення та самих лікарів первинки не перестає бути актуальною, а особливо для нашої країни, яка тільки збирається втілити в життя амбулаторну модель лікування туберкульозу.

Прихована форма туберкульозу

Одна з проблем, з якою стикаються лікарі первинки – своєчасна діагностика прихованих форм туберкульозу. Прихований (або латентний) туберкульоз – це стан стійкої імунної відповіді на мікобактерії туберкульозу, що колись потрапили в організм. За даними ВОЗ, більше третини населення інфіковані мікобактеріями, але у більшості осіб відсутні симптоми хвороби, що, безумовно, ускладнює діагностику. Варто зазначити, що такі особи не є заразними, але у них підвищений ризик переходу хвороби у активну форму.

Існують спеціальні рекомендації ВОЗ із діагностики латентного туберкульозу, які розроблені для лікарів первинної ланки. Важливо, аби кожен лікар первинної ланки знав, які діагностичні процедури дозволять йому виявити приховану інфекцію у пацієнта.

Важливо: туберкульоз та ВІЛ

Згідно із статистичних даних, ВІЛ-інфіковані у 20-37 разів частіше хворіють туберкульозом у порівнянні з ВІЛ-негативними особами. Лікарі первинки мають пам'ятати про цей факт та вміти розпізнавати нетипові прояви туберкульозу серед цієї категорії населення.

До 2017 року в Україні зростала захворюваність на коінфекцію ВІЛ із туберкульозом приблизно на 3%. Основна причина цього – низький рівень виявлення ВІЛ та відсутність необхідної кількості препаратів для антиретровірусної терапії. Але сьогодні ця проблема вирішена, і кожна ВІЛ-інфікована людина може безоплатно отримати необхідні ліки для лікування ВІЛ-інфекції. Ефективна програма з лікування ВІЛ-інфекції – ще один вагомий аспект у боротьбі з епідемією туберкульозу в Україні.

ГО "Інфекційний контроль в Україні" за підтримки БО "100 відсотків життя"

powered by lun.ua
Коментарі — 2
Ніг Блек _ 01.11.2018 21:09
IP: 94.244.158.---
Найцікавіше, що новонародженим дітям роблять щеплення від туберкульозу у перший або другий день життя і потім у школі, а епідемія росте. То може не варто цього робити, яко це не працює???
Игорь Васильев _ 31.10.2018 13:28
IP: 77.121.122.---
Сейчас фарм компании работают над тем чтобы увеличить продажи медикаментов. В этом им помогает Ведьма министр смерти. А как помогает? Она помогает делать закупки и без нее ничего не продается. А как нужно увеличить продажи медикаментов? Нужно больше больных... Тут министр смерти дает советы как чихать и кашлять, как на холодном сидеть и.т.д.) Но фарм компании, точнее их химики работают с производителями продуктов питания, они рекомендуют разные добавки и разные ускорители вкуса... А главное в том что эти добавки УМЕНЬШАЮТ иммунитет. Главная цель фарм компаний не вылечить людей,а продать медикаменты.Но продать можно только в ом случае, если у людей будет слабый иммунитет и они будут болеть... Так что самое главное правильно кашляйте, и можно сидеть на холодном..., такое совет министра смерти.
Aтака Путіна1232 Корупція1345 Україна та Європа1093 Донбас18 Зеленський29
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter