25 липня 2019, 16:40

Платформа здоров'я. Наша стратегія успіху.Вагому частину свого життя, не дивлячись на відсутність профільної освіти, я присвятив вирішенню проблем охорони здоров'я України. Як показує практика, це не заважає, а в деяких випадках навіть допомагає ефективніше розв'язувати проблеми. Найцінніший здобуток за цей час – мої однодумці, з якими пліч-о-пліч вдається долати перепони, досягати цілей та окреслювати майбутні горизонти.

Декілька років тому ми активно почали пропагувати тему вакцинації. Не дивлячись на усі складнощі, нам вдалося завоювати довіру людей та звернути увагу сотень тисяч небайдужих батьків до важливості щеплень. Та формуючи відповідальність громадян до питань імунізації, в наш фокус майже не потрапили лікарі. Сьогодні ми свідомі того, що медична спільнота відіграє стратегічну роль у підвищенні рівня вакцинації населення, а як наслідок, збереженні здоров'я і життя наших громадян.

Разом з тим в умовах війни, а паралельно економічної нестабільності, Україна прийняла надважливе рішення – запустити реформу охорони здоров'я. Як відомо, зміни часто бувають болючими. Десятки тисяч лікарів та медичних працівників опинилися перед новою реальністю, яка й досі для багатьох лишається незрозумілою. Багато з наших медиків, втративши усяку надію на достойне життя на Батьківщині, подалися шукати кращої долі до наших західних сусідів. Взявши до уваги ці та багато інших критичних факторів, поставивши за мету сприяти трансформації української медицини, ми створили громадську організацію "Платформа здоров'я", яка почала свою діяльність у лютому 2018 року.

Підтримка лікарів – адвокація якісних змін

Нашій організації всього півтора року, але за цей час нам вдалося багато. В першу чергу, ми пишаємося нашою "Програмою комплексної підтримки лікарів первинної ланки" та освітнім проектом "Школа лікаря первинки". Сотні лікарів первинної ланки вже стали учасниками наших навчальних заходів. Одним з інсайдів для медиків став той факт, на скільки реальним та простим може виявитися відкриття власної приватної практики. Українські та іноземні експерти продовжують допомагати нашим лікарям опановувати немедичні навички у сферах маркетингу, бізнесу, інноваційних каналів ведення комунікації з пацієнтами тощо.

По суті, ми стали адвокатами якісних змін в державі. Тих змін, які конче потрібні для якнайшвидшої інтеграції України до клубу розвинутих держав Європи.

Одночасно з вищевказаними успішно реалізуються й інші наші проекти:

Проект "Аналітика місцевих видатків на медицину" був реалізований у 2018 році. Метою проекту стало забезпечення прозорості бюджетної системи України, шляхом здійснення моніторингу, аналізу і подальшої публічної комунікації видатків на охорону здоров'я державного та місцевих бюджетів. В тому числі ми сформували рейтинг областей за видатками на охорону здоров'я у 2018 році.

"Всеукраїнська відзнака "Головний лікар року". Ми переконані, що необхідно сприяти підвищенню статусу лікарської професії. Особливо, коли медики опинились в умовах реформування, темпи якого є дуже стрімкими. Фактично сьогодні сімейні лікарі та керівники лікарень є тими, хто особисто втілює реформу в життя. Місією відзнаки ]"Головний лікар року" є пошана та визнання досягнень головних лікарів, відзнака професіоналізму в менеджменті, відданості професії та особистого внеску головного лікаря у розвиток медичного закладу і сфери охорони здоров'я. Разом з тим, під час церемонії нагородження ми проводимо освітній блок, щоб лікарі додатково мали змогу підвищити свої управлінські, аналітичні, комунікаційні навички.

"Програма сприяння розбудові eHealth в Україні". В цьому напрямку, як і в решті, ми дотримуємося принципів конструктивної критики та незалежної експертизи. Ще в 2016 році я долучився до розвитку eHealth. Вже тоді мені було зрозуміло, що цей процес не є однозначним, а кінцевий продукт неповністю відповідає українським реаліям і потребам сфери охорони здоров'я. Далі була потужна публічна комунікація моїх висновків і прогнозів, які майже всі проявилися сьогодні. Тому "Платформа здоров'я" займає чи не найактивнішу позицію у впровадженні повноцінної системи електронного здоров'я в Україні. Пріоритетом на найближче майбутнє ми бачимо проведення глобального та ретельного аудиту системи з подальшими висновками та формуванням Національної стратегії розвитку eHеalth, яка має бути затверджена на рівні Кабінету Міністрів.Всі результати, яких ми досягли, це є спільний здобуток організації та її друзів і партнерів. Про це важливо пам'ятати. Продовжуємо свою роботу з вдячністю всім і кожному, хто нас підтримає, виказує конструктивну критику та розділяє наші цінності.

Що ми будемо робити далі?

Продовжуємо реалізацію "Програми комплексної підтримки лікарів первинної ланки" ще мінімум на 5 років.

Разом з партнерами я розробив "Візію здорового майбутнього України 2035". Це концептуально формула розвитку для нашої держави, де основним пріоритетом є здоров'я громадян.Україну 2035 ми бачимо з ефективною багаторівневою страховою медициною; з неухильним стійким зниженням розповсюдженості хронічних захворювань; лікуванням, ранньою діагностикою та профілактикою, що базуються на доказовій медицині; з гідною оплатою праці медичного працівника, який більше не думає про роботу за кордоном. А найголовніше, Візія-2035 – це тривалість життя українця на рівні 90-100 років. І ні, це зовсім не фантастика. Якщо сьогодні в Нідерландах чи Швейцарії середня тривалість життя вже перевищує 80 років, то із розвитком медицини цей показник вже у найближчі 15-20 років досягне відмітки 90-100.

Ми розпочинаємо тісну співпрацю з Центром громадського здоров'я МОЗ України над зміцненням здоров'я населення, профілактикою захворювань та стратегічним управлінням у сфері громадського здоров'я. Ми сприятимемо створенню місцевих центрів громадського здоров'я, забезпечивши працівникам відповідний рівень експертної допомоги. Ефективність роботи цієї структури на національному рівні напряму залежить від злагодженої роботи регіональних центрів громадського здоров'я.

Для того, щоб рухатись далі по шляху трансформації охорони здоров'я, необхідно провести аудит того, що вже реалізовано і зробити висновки, які проблемні зони необхідно відкоригувати та які корективи варто внести в заплановану роботу. "Платформа здоров'я" ініціює цю діяльність, залучаючи партнерів та стейкхолдерів.

Безумовно, я не можу оминути увагою і вибори до Парламенту нашої країни, які нещодавно відбулися вже з відомими для всіх результатами. Сподіваюся, що почуті нами ініціативи на кшталт "Держава у смартфоні" та інтенсифікація роботи над проектом електронного здоров'я України будуть втілені у реальність якомога скоріше.

Разом з партнерами команда ГО "Платформа Здоров'я" буде слідкувати за подальшим ходом медичної реформи та за тим, щоб головним вектором її впровадження залишалась найвища цінність держави – здоров'я її громадян.

powered by lun.ua

МОЗ розширює співпрацю з громадськістю в напрямку розвитку імунопрофілактики

Тема вакцинації залишається в українському суспільстві однією з дискусійних. Вважаю це неприпустимим. Адже питання імунопрофілактики стосуються не лише окремого громадянина, але, перш за все, безпеки та здоров'я нації, сталості системи охорони здоров'я, безпеки держави в цілому...

Вакциновані освітяни – запорука здорової і розумної нації

Зараз темпи поширення COVID-19 в Україні називають помірними, однак нова хвиля пандемії вже "дихає нам у спину". За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров'я, спалаху варто чекати вже восени...

Україна 30. Здорова Україна

Здоров'я – це найголовніша цінність людини, як не крути. Стан здоров'я впливає на добробут, на можливість на повну відчувати радість спілкування з рідними й близькими, отримувати освіту, відвідувати бажані місця тощо...

Налагоджена профілактика та високотехнологічне лікування раку в Україні

Заходи з профілактики інфекційних хвороб (передусім вакцинація) допомагають зберегти життя та здоров'я мільйонів людей. Також вони дозволяють зекономити чимало державних коштів, які вкрай потрібні для лікування неінфекційних хвороб...

Київ – Здорове місто!

Минулого року ми з Доктором Комаровським та громадським діячем, а нині депутатом Київради, Миколою Конопелько заснували соціальну ініціативу "Здорове місто"...

Ні – розміщенню шкідливого хімічного виробництва в центрі Києва

Київ рухається до Європейської мережі ВООЗ "Здорові міста". Вже розпочалася розробка Комплексної міської цільової програми "Здорове місто" на 2021-2023 роки з залученням національних та міжнародних експертів...