Тимофій Бадіков Громадський діяч

М'яч протидії COVID-19 зараз на полі місцевої влади

10 липня 2020, 21:05

Епідемія коронавірусу в Україні стала випробуванням для суспільства, влади та системи охорони здоров'я на всіх рівнях. Протидія COVID-19 оголила та загострила помилки та проблемні місця в медицині, в особистому та громадському здоров'ї, показала, хто є хто.

Разом з тим, ця епідемія допомогла зрозуміти важливість попередження хвороб та мобілізувала громадян, національну та місцеву владу в цьому напрямку. Вважаю, що завдання України – не лише подолати епідемію з найменшими втратами, але й зробити правильні висновки на майбутнє. Суспільство, державна та місцева влада мають бути проактивними та системно підтримувати охорону здоров'я.

Про це говорив 8 липня 2020 року в своєму інтерв'ю Телеканалу "Київ" в програмі Київ NewsRoom з журналістом Василем Климчуком.

Україна готується до найгіршого варіанту

Міністерство охорони здоров'я України заявляє, що восени система охорони здоров'я готується до найгіршого варіанту з коронавірусом. Готується друга хвиля лікарень, третя хвиля лікарень. Виглядає все дуже жорстко, але переконаний, що такі заяви не для того, щоб обмежити рухи суспільства.

Взагалі, лікарі готуються до найгірших сценаріїв, але коли вони виходять з операційної, і виявляється, що не так було складно, радують своїх пацієнтів і родичів – це краще. Це лікарський підхід. Тому що краще зробити більше, і щоб люди сприймали це серйозно.

Тому я підтримую такі меседжі, і вважаю, що потрібно ще готуватися, і дуже велика робота повинна бути на місцях. Ми розуміємо, що питання охорони здоров'я на місцевому рівні зараз дуже актуально, і кошти знайшлися, і постійно збираються робочі групи, депутати, і міські голови постійно комунікують це питання. Інше питання: чому не робилася така робота 4 роки тому, до того, як стався COVID? Завдання таке, щоб наше суспільство зрозуміло, що тема коронавірусу дуже важлива. Це для нас така реанімація для всієї охорони здоров'я і, взагалі, для нації. Ми зрозуміли важливість охорони здоров'я і, саме, попередження хвороб.

Від тестування до впровадження інфекційного контролю

Місцева влада, зокрема, в Києві, закликає громадян робити тести при першій підозрі на коронавірусну інфекцію. Однак у багатьох населених пунктах зробити тест не так просто. З іншого боку, чи дійсно в цьому є необхідність?

Тести – це ж не панацея. Головне, щоб уся система нормально працювала, щоб було медичне обладнання, щоб було постійно належне фінансування лікарень, щоб було нормальне тестування, а не постійні реактивні дії. Потрібні проактивні дії, і тут дуже важливо, які будуть прийматися на наступні роки бюджети – місцеві, державні. Чи будуть у них дійсно закладені кошти на охорону здоров'я, для того, щоб системно підтримувати охорону здоров'я.

Тести зараз використовуються для вимірювання поточної ситуації. Та скільки б ми тестів сьогодні не робили, але якщо ми не будемо далі впроваджувати засоби інфекційного контролю в лікарнях, в громадських місцях, то в нас такі ситуації можуть повторюватися. Тим паче, що може бути поєднання з іншими захворюваннями. Наприклад, вже восени з тим самим грипом.

Здоров'я як пріоритет для місцевої влади

Обличчям боротьби з COVID-19 в Україні став заступник міністра охорони здоров'я, Головний санітарний лікар Віктор Ляшко. Останнім часом в ЗМІ поширюється інформація про те, що Віктор Ляшко не виключає можливості балотування у мери столиці на наступних виборах, що заплановані на 25 жовтня 2020 року.

Отже, вибори восени, що співпадає в часі з очікуваною другою хвилею коронавірусу. Якщо Ляшко піде в політику, то хто буде відповідати за санітарно-епідеміологічний стан нашої країни? Це питання непокоїть багатьох.

Відповідь однозначна: система повинна працювати незалежно від імен. Якщо все будується під конкретну людину, якщо служба буде працювати під одну людину, то, напевно, так не повинно бути. Я знаю, що зараз відбудовується така служба по всій країні, в кожному регіоні назначається людина, і саме створюється система санітарно-епідеміологічного нагляду, яка не залежить від конкретних людей.

Насправді, міністерство розробило необхідні нормативні документи для протидії коронавірусу, а далі залежить від місцевої влади, як це буде втілюватись в життя. На мою думку, прихід у місцеву владу таких людей, як Віктор Ляшко, які приймають рішення через призму охорони здоров'я, є великою перевагою для громад і міста.

Переконаний, що здоров'я має зайняти пріоритетне становище в соціально-економічному та політичному порядку денному органів місцевого самоврядування.

powered by lun.ua
ONLINE
Україна та Європа1126 Уряд реформ420 Корупція1432 Зеленський67 Свобода слова579
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter