30 липня 2020, 19:08

Робота медзакладів з НСЗУ: ні в службу, ні в дружбу, – опитування

В мережі здійнялась хвиля обурення з боку лікарів, викликана проблемами з електронною системою охорони здоров'я, зі звітністю та іншими питаннями, за які відповідає Національна служба здоров'я (НСЗУ).

Взаємодія медичних закладів з Нацслужбою здоров'я пов'язана з цілою низкою технічних, фінансових і комунікаційних проблем. Про це свідчать результати онлайн дослідження, яке ініціювала серед працівників медичних закладів Громадська організація "Платформа здоров'я".

Менше 2% лікарів, які взяли участь в досліджені, повідомили, що не мають проблем при роботі з НСЗУ. Найпоширеніша проблема, з якою стикаються 76% медзакладів – це збої в роботі електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ). Ось типові коментарі лікарів щодо умов роботи, в яких вони опинилися:

"Неможливо адекватно працювати, коли ЕСОЗ висне"

"Відмінити е-направлення або доопрацювати систему щоб не зависала, бо зараз працювати дуже важко, не має часу займатися хворими, зробили з лікарів операторів ПК"

"Попробуйте за 15 хв оглянути пацієнта, встановити діагноз, призначити лікування, виписати препарати в різних додатках та на паперових носіях, створити епізоди і т.д в електронному вигляді, виписати лікарняний лист, зареєструвати в журналі, а якщо лишитися час – ласкаво посміхніться пацієнту та побажайте "більше не хворіти"... І скільки у вас пішло часу? В скільки гривень ви б оцінили свою працю?...та ще зараз і COVID вам в допомогу..."


Більше половини (52%) закладів стикнулися з незрозумілою формою бухгалтерської звітності, яку називають знущанням над бухгалтерами.

В трійку поширених проблем при роботі закладів з НСЗУ потрапила недостатність навчальної бази для роботи з ЕСОЗ (майже 40% голосів). Зокрема, це стосується потреби в навчанні з кодування хвороб і інтервенцій, роботи з електронними направленнями, роз'яснень по бухгалтерському звіту. Лікарі потребують більше заходів та матеріалів для навчання.

Більше чверті учасників дослідження зазначили, що стикаються з незрозумілою системою кодування діагнозів або невідповідністю кодів захворювань, та проблемами фінансування (в згенерованому звіті НСЗУ кількість послуг не відповідає фактично внесеним лікарнею).

"Діагнози "ВІЛ" не кодуються, якщо у дитини/ дорослого це виявили вперше, в "Діагноз" це вивести не можна, що за своєю суттю – замовчування статистики.

Якщо на "паперовій історії хвороби" у пацієнта може бути більше 10 діагнозів, то в "пролікованому випадку" максимум тільки 10, виразних роз'яснень з цього приводу – немає", – скаржаться лікарі.

Майже 20% закладів первинної ланки стикнулися з незрозумілою формою звітності по задекларованим пацієнтам.

"Звіт про заключені декларації не співпадає з електронним обліком. Кожен місяць знімаються кошти. І не зрозуміло, у якого лікаря відбуваються зміни з деклараціями"


Лікарі зазначають, що пов'язана з цим проблема – це наявність дублів декларацій, неможливість редагувати декларації осіб, які змінили документи або дані про яких були введені з помилками. Все це призводить до неправильного перерозподілу коштів.

Близько 15% учасників опитування повідомили, що стикнулися з проблемами при заключенні договорів з НСЗУ на медичне обслуговування. Зокрема, затягнуто у часі перегляд умов перезаключення договорів по оплаті послуг.

Загалом, майже 70% медиків в тій чи іншій мірі не задоволені роботою з НСЗУ. Більше 30% відзначають незрозумілість роз'яснень, які надає Нацслужба здоров'я. 65% опитаних висловили незадоволення в тій чи іншій мірі своєчасністю та інформативністю відповідей НСЗУ на їхні листи. 28% оцінили роботу інформаційно-довідкової служби НСЗУ як незадовільну.

Більше половини учасників опитування незадоволені рівнем комунікації та підтримки Комунальних неприбуткових підприємств з боку НСЗУ. Дехто з учасників нарікає, що НСЗУ не прислухається до керівників медзакладів на місцях, приймає рішення не розуміючи ситуації на місцях.

Участь в опитуванні взяли 244 працівники медичних закладів з 25 регіонів України. 45,6% представляют первинну ланку, 54,4% – вторинну ланку надання медичної допомоги. Опитування тривало з 23 по 30 липня 2020 року. Анкета розроблена з урахуванням коментарів медпрацівників в соцмережі, а також на підставі результатів опитування в закритих спеціалізованих Фейсбук-групах.

В рамках дослідження більшість учасників надали свої коментарі та рекомендації, до яких сподіваюся, дослухаються НСЗУ та МОЗ. Коментарі/побажання дивіться за посиланням:

https://drive.google.com/file/d/1Rk3Ly5YCiEMvQSRGS7bZ9uolVB8gmryD/view?usp=sharing

Нагадаю, що НСЗУ закуповує послуги у закладів за кошти державного бюджету. З 1 квітня 2018 року фінансування первинної медичної допомоги здійснюється за умовами договорів про медичне обслуговування. З 1 квітня 2020 року фінансування спеціалізованих медзакладів відбувається за умовами договору з НСЗУ про надання послуг за програмою медичних гарантій за фактично надані послуги. Заклад отримує оплату від НСЗУ на підставі поданого звіту про надані послуги.

powered by lun.ua

Місток між регіонами в боротьбі з COVID-19: Коаліція за вакцинацію

Україна наближається до показника 40% вакцинованого двома дозами дорослого населення. Досягнення такого рівня для кожної країни світу до кінця 2021 року є вкрай важливим, щоб призупинити активну циркуляцію вірусу...

МОЗ розширює співпрацю з громадськістю в напрямку розвитку імунопрофілактики

Тема вакцинації залишається в українському суспільстві однією з дискусійних. Вважаю це неприпустимим. Адже питання імунопрофілактики стосуються не лише окремого громадянина, але, перш за все, безпеки та здоров'я нації, сталості системи охорони здоров'я, безпеки держави в цілому...

Вакциновані освітяни – запорука здорової і розумної нації

Зараз темпи поширення COVID-19 в Україні називають помірними, однак нова хвиля пандемії вже "дихає нам у спину". За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров'я, спалаху варто чекати вже восени...

Україна 30. Здорова Україна

Здоров'я – це найголовніша цінність людини, як не крути. Стан здоров'я впливає на добробут, на можливість на повну відчувати радість спілкування з рідними й близькими, отримувати освіту, відвідувати бажані місця тощо...

Налагоджена профілактика та високотехнологічне лікування раку в Україні

Заходи з профілактики інфекційних хвороб (передусім вакцинація) допомагають зберегти життя та здоров'я мільйонів людей. Також вони дозволяють зекономити чимало державних коштів, які вкрай потрібні для лікування неінфекційних хвороб...

Київ – Здорове місто!

Минулого року ми з Доктором Комаровським та громадським діячем, а нині депутатом Київради, Миколою Конопелько заснували соціальну ініціативу "Здорове місто"...