19 лютого 2021, 17:21

Ні – розміщенню шкідливого хімічного виробництва в центрі Києва

Київ рухається до Європейської мережі ВООЗ "Здорові міста". Вже розпочалася розробка Комплексної міської цільової програми "Здорове місто" на 2021-2023 роки з залученням національних та міжнародних експертів. Тема здоров'я має стати пріоритетним в рішеннях влади, а здоров'я киян є ключовим фактором розвитку столиці.

Знати й впливати на фактори, які шкодять навколишньому середовищу – обов'язок влади та громади. Один з цих факторів – це хімічне виробництво активних фармацевтичних інгредієнтів просто в центрі столиці.

Мова про завод "Фармак", що є одним з найстаріших фармацевтичних підприємств України. Завод є відомим виробником сучасних лікарських препаратів. Однак не повинно бути так, що з одного боку на підприємстві виробляються ліки, які допомагають людям одужати, а з іншого боку, їхнє виробництво шкодить здоров'ю киян.

Відповідно до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом МОЗ від 19.06.1996 N173, за санітарною класифікацією "Фармак" віднесено до І класу шкідливості. Це передбачає встановлення санітарно-захисної зони (СЗЗ) в 1 км.

Серед викидів забруднювальних речовин – діоксид азоту, оксид вуглецю, діоксид вуглецю, азот, ртуть, діоксид сірки, аміак тощо. Це речовини, які пошкоджують дихальні шляхи, уражають центральну нервову систему, нирки, печінку.

Промисловий майданчик фармзаводу розміщується на Подолі (вул.Кирилівська), в історичному центрі столиці. Складно уявити, як в такому місці забезпечити кілометрову санітарно-захисну зону. Адже тут розміщені житлові будинки, громадські забудови, садиби.

Про намір винести шкідливе виробництво за межі Києва (а саме, в місто Шостка на Сумщині) керівництво заводу повідомило ще у 2015 році. В Києві мало б залишатися лише виробництво готових лікарських форм, тоді б клас шкідливості становив III-V. Це передбачено і в проєкті Генерального плану м. Києва. Це дало б змогу зменшити розміри СЗЗ до 100 м.

Завод в Шостці був побудований, однак досі обіцянка перенести шкідливі потужності не виконана. Виробництво активних фармацевтичних інгредієнтів триває. Більш того, завод має намір придбати землю під своїм шкідливим виробництвом на Подолі. 11 лютого 2021 року Київрада ухвалила рішення про продаж землі заводу "Фармак".

За визначенням ВООЗ, Здорові міста – це міста, які переходять від нераціональних, шкідливих моделей виробництва до раціональних. Таких, що працюють в інтересах здоров'я людей та планети. Тому фармацевтичний гігант не повинен нести гігантські екологічні ризики Києву та його мешканцям.

Розміщення шкідливого хімічного виробництва в центрі Києва неприпустиме. Закликаю депутатів Київської міської ради повторно поставити на голосування питання щодо продажу землі заводу "Фармак", та не допустити продажу землі під хімічне виробництво активних фармацевтичних інгредієнтів.

Влада, громадськість та медики створюють План післявоєнного відновлення медичної галузі України

Варварська війна росії проти України вже забрала тисячі людських життів та призвела до руйнувань промислових, соціальних, освітніх, транспортних об'єктів, медичної та телекомунікаційної інфраструктури, житлового та аграрного фондів тощо...

Війна в Україні – виклик для епідемічної безпеки усієї Європи

24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне військове вторгнення російської федерації в Україну. Збройний конфлікт призвів до загибелі людей, поранень, серйозних руйнувань і пошкоджень інфраструктури та житлового фонду...

Допомогти людям вижити – новий виклик для місцевої влади в умовах війни

Війна росії проти України поставила цілі міста, селища та села на межу гуманітарної катастрофи. Коли наші Воїни-захисники щодня ведуть запеклу боротьбу за Україну на передовій, водночас сотні тисяч українців борються за шанс вижити в умовах обстрілів, браку їжі, води та ліків, за відсутності комунікацій...

Якщо пацієнт не може дістатися до вакцини, то вакцина має йти до пацієнта

Доступність вакцин проти COVID-19 повернула людям можливість вільно дихати – в прямому та в переносному сенсі слова. Та оскільки маємо справу з респіраторним вірусом, поява нових штамів є передбачуваною...

Місток між регіонами в боротьбі з COVID-19: Коаліція за вакцинацію

Україна наближається до показника 40% вакцинованого двома дозами дорослого населення. Досягнення такого рівня для кожної країни світу до кінця 2021 року є вкрай важливим, щоб призупинити активну циркуляцію вірусу...

МОЗ розширює співпрацю з громадськістю в напрямку розвитку імунопрофілактики

Тема вакцинації залишається в українському суспільстві однією з дискусійних. Вважаю це неприпустимим. Адже питання імунопрофілактики стосуються не лише окремого громадянина, але, перш за все, безпеки та здоров'я нації, сталості системи охорони здоров'я, безпеки держави в цілому...