Кость Бондаренко Історик та політолог, голова правління Інституту української політики

Мінус одна проблема?

23 вересня 2013, 10:02

Сьогодні Віктор Янукович перебуватиме у Нью-Йорку, на Генеральній асамблеї Організації Об'єднаних Націй. В ході зустрічей та розмов цього року українському президенту, схоже, будуть задавати на одне питання менше. Цікаво, але вирішення цілого комплексу проблем, які ще рік тому змушували Сполучені Штати ледве не піднімати питання про санкції щодо України, залишилося практично непоміченим громадськістю.

Протягом останніх місяців з України фактично знято статус "інтелектуального пірата N1". Ще рік тому (навіть півроку тому) це здавалося неможливим. На цю тему було чимало публікацій (я також писав у своєму блозі на початку червня цього року про дану проблему). З боку опозиції пролунало чимало кпинів на адресу уряду – мовляв, дожилися! Те, що ця проблема з'явилася не сьогодні, замовчувалося. Так само, як не надто акцентується увага на нинішніх здобутках у даній сфері.

Буквально нещодавно – 9 вересня – українська делегація у Вашингтоні представила американській стороні звіт про виконання взятих на себе зобов'язань у даній сфері.

США було повідомлено про останні здобутки України у сфері боротьби з піратством.

В даний час проходить оголошений Держслужбою інтелектуальної власності тендер на легалізацію неліцензійних комп'ютерних програм, встановлених у органах влади. З цією метою з бюджету виділено 100 млн. грн. Майкрософт, звісно, вимагає значно більшої компенсації за раніше завдану шкоду, але готовий визнати перший крок як дуже суттєвий прогрес у справі боротьби з практикою використання піратського програмного забезпечення у органах влади.

Міністерство науки і освіти затвердило новий порядок визначення уповноваженої організації колективного управління. З'явиться механізм, який ліквідує хаос на ринку збору авторської винагороди. При цьому пріоритет буде надано тій організації, яка матиме найбільшу кількість угод зі всесвітньо відомими брендами.

Просувається робота над законопроектом про авторське право в Інтернеті. Цей закон наділить правовласників можливістю добиватися видалення з відкритого доступу неліцензійного відео, музики та програм.

Тиск правоохоронців змусив ряд файлообмінників змінити доменні імена (приклад – fs.ua змінив доменне ім'я на fs.to (Тонга)).

Ті, хто прогнозували, що слухання у Вашингтоні стануть ледве не судом над Україною, прорахувалися: досягнутого за останній рік виявилося достатньо для того, аби слухання перетворилися на конструктивну дискусію з позитивними висновками і наслідками для України. Вже зараз можна стверджувати, що ініційовані 30 травня цього року Офісом торгового представника Сполучених Штатів Америки розслідування щодо України навряд чи призведуть до економічних санкцій. І вже у травні наступного року з України буде знято статус "пірата номер один" ("пріоритетної іноземної держави", висловлюючись мовою документів).

При цьому важливо, що Україна вустами віце-прем'єра з гуманітарних питань Костянтина Грищенка, який координує роботу по боротьбі з інтелектуальним піратством, висловила і свої зауваження та претензії до США. Американській стороні довелося відповідати на ряд незручних питань української сторони. Наприклад: чому значна кількість програмних продуктів в Україні коштують дорожче, ніж у США – при значно нижчій купівельній спроможності населення? Чому американські кінокомпанії та музичні студії не створюють в Україні аналоги iTunes і amazon.com, де українці могли б за невелику плату купувати музику і фільми, при цьому використовуючи платіжні карти українських банків, які часто не спрацьовують при спробі оплатити продукт на американських сайтах? Коли Apple почне легальний продаж своєї продукції в Україні і не буде змушувати користватися "сірими" схемами?

Іншими словами, американські правовласники повинні створити зручну у використанні і доступну для представників середнього класу альтернативу піратським сайтам. Українців не можна ставити перед вибором: ex.ua або нічого.

На тлі різного роду політичних питань вирішення проблеми з інтелектуальним піратством виглядатиме безсумнівною перемогою і додатковим козирем у переговорному процесі із Заходом.

powered by lun.ua
Коментарі — 10
-vts-m- _ 23.09.2013 11:34
IP: 91.154.252.---
-Vesna-:
Бондаренко... ти здурів?
Це означає – що в органах влади ви вирішили витратити 100 мил грн тупо на закупку.
Ти сама здуріла!
Тобі ж ясно написали: тендер на легалізацію, а не на закупку...
-Vesna- _ 23.09.2013 11:33
IP: 93.72.133.---
І до слова – захист свого софту – це проблема виробника.
І те, що "інтелектуальні пірати" навчились ламати захисні коди ліцензійних програм... то хай Майкрософт краще ламає голову над своїм захистом.

Приклад – айпади Епл.

ЗІ додумались, ідіотики, розпилять 100 млн грн на пустому місці – ще й піаряться на цьому.
-Vesna- _ 23.09.2013 11:24
IP: 93.72.133.---
В даний час проходить оголошений Держслужбою інтелектуальної власності тендер на легалізацію неліцензійних комп'ютерних програм, встановлених у органах влади. З цією метою з бюджету виділено 100 млн. грн. (с)

Бондаренко... ти здурів?
Це означає – що в органах влади ви вирішили витратити 100 мил грн тупо на закупку (абсолютно непотрібну, бо у всіх дівайсах "влади" є операційні системи).
Тобто 100 млн – це гроші абсолютно на вітер.
Дуже вчасно для бідної України.
Краще б хіміютерапії для онкохворих зробили за рахунок бюджету.
Люди побираються, збирають всім миром на своїх родичів.
Юрий Иванов _ 23.09.2013 11:11
IP: 92.112.17.---
Читаем очередную ересь: "...осталось практически незамеченным общественностью. течение последних месяцев из Украины фактически снят статус "интеллектуального пирата N1...". Уважаемый Костик! Приезжай в Мариуполь и посмотрите, что творится с продажей твоей "интеллектуальной собственности" вокруг и на Центральном рынке. – всего валом и все не лицензионное. Думаю, что картина в других городах и весях точно такая же. Просто этот вопрос еще всплывет, сейчас не до него.
alexa71 _ 23.09.2013 11:05
IP: 37.54.203.---
Можна полегшено зітхнути, тепер Мадана собі ще один палац прикупить, а Джулія Робертс ванну добудує. А то обносилися.
vargas _ 23.09.2013 10:49
IP: 46.200.44.---
тут Костик відверто лиже Янику дупку... Адже і дебілу ясно, що 1) "інтелектуальні права" стали засобом визискування і не на користь тих, хто створив ту інтелектуальну власність, а на користь правовласників, тобто, за великим рахунком, паразитів-посередників 2) підстава і для політично-економічного тиску на цілі країни
А реально слід би було давно (за логікою – ще при Ющі і Юлі) кинути грошей на написаня пакету програм саме для України і встановити обов"язково і безкоштовно в усій офіційній сфері – від освіти до державних ЗМІ. і все, є економія, є програмна незалежність, є розвиток ІТ-галузі для потреб держави + укр. мова...
wassa14 _ 23.09.2013 10:29
IP: 92.112.228.---
Міжнародним ізгоям,з якими ніхто не хоче зустрічатися в світі,тільки залишається що їхати на асамблею ООН. І навіщо Януковичу там перебувати-дарамна трата бюджетних грошей,краще в теніс пограв.
a_sudi_kto _ 23.09.2013 10:22
IP: 217.24.165.---
"Нынчє далі нам друзья цєлый чан ботвіньі! хрю-хрю, хрю-хрю!"
Hryhory _ 23.09.2013 10:10
IP: 91.209.51.---
Якщо все саме так: ледь не перемога над США – то, чому заголовок зі знаком питання? Рекламувати владні досягнення – так, вже рекламувати!
-vts-m- _ 23.09.2013 10:05
IP: 91.154.252.---
Да, Костя, есть достіженія, есть...: в обеденное время люді отдихают (с)...
П.С. А ти казьол...
Зеленський31 Уряд реформ407 Корупція1350 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter