Андрій Боровик Виконавчий директор Transparency International Ukraine

Борітеся: що в угоді з МВФ сказано про корупцію

12 червня 2020, 14:15

Вчора ввечері ми нарешті змогли ознайомитися з офіційним текстом меморандуму між Міжнародним валютним фондом та Україною.

Під документом стоять 4 підписи: Зеленського, Шмигаля, Марченка та Смолія. І це дає надію, що взяті зобов'язання, наша влада таки планує виконати. Адже після першого траншу у $2,1 млрд має прийти інший – $2,9 млрд. Чи варто казати, що він нам справді дуже треба?

Угода охоплює багато питань, серед яких чимало антикорупційних. Відповідно до меморандуму, ми маємо докласти максимум зусиль для боротьби з корупцією на високому рівні. НАБУ, САП і ВАКС мають залишатися незалежними та доброчесними – зокрема завдяки наданню достатніх ресурсів. А судова реформа таки розпочнеться, бо... скільки вже можна чекати?

Отже, що в документі?

1️. Вищий антикорупційний суд. Держава обіцяє, що до серпня 2020-го у власність ВАКС перейде постійна будівля. Це важливо, бо епопея з відсутністю постійного і релевантного приміщення триває вже понад рік. Сумніваюся, що це завдання вдасться реалізувати у такі терміни. Потенційна передача поточної будівлі на баланс суду – це тільки перший і дуже маленький крок.

Своєю чергою ВАКС публікуватиме звіти про свою діяльність. Наприклад, НАБУ та САП щопівроку звітують. Це потрібна практика, яка дає відповіді суспільству на багато запитань і дозволяє ставити нові.

2️. НАБУ. Бюро має бути забезпечене всіма необхідними ресурсами, у тому числі – для організації незалежного прослуховування та гідного рівня зарплат. Історія з "прослушкою" взагалі ледь не феноменальна. З минулого року законодавство гарантує ці можливості. Але по факту в бюджеті не закладені кошти, зокрема на обладнання. І це проблема, яка напряму впливає на незалежність розслідування.

І нарешті! Українська сторона обіцяє провести аудит НАБУ. Чому "нарешті"? Ми про це вже говоримо кілька років.

3️. Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Інституція має бути забезпечена більшою автономністю та належними ресурсами. Інтригує, якщо згадати останні непорозуміння між САП та ГПУ). А зовнішній аудит мають проводити авторитетні експерти з міжнародним досвідом. Чесно, про це ми теж втомилися говорити.

4️. Електронне декларування. До політично значущих осіб мають застосовуватися вимоги про всебічне та публічне декларування майна, і це має стати пріоритетом. Ми, як завжди, тільки "за". Лише цікаво, наскільки з цим пунктом корелюватимуться останні зміни в закон "Про запобігання корупції". Запитання до депутатів і Банкової.

5️. Судова реформа. "Ми посилимо верховенство права шляхом забезпечення незалежності, доброчесності та підзвітності судових органів", – зазначено в документі. Фактично йдеться про судову реформу, а точніше – про ВРП. Вкрай болюча тема, адже потреба в цій реформі вже давно переросла навіть рівень "дуже треба".

За угодою з МВФ ми зобов'язуємося обрати доброчесний склад ВРП та створити постійно діючу комісію для дисциплінарних справ. До цього зобов'язання МВФ прикріпив "структурний маяк" – до кінця жовтня 2020. Це означає, що за виконанням цього пункту Фонд оцінюватиме виконання Україною меморандуму.

6. Бенефіціарні власники. За угодою Україна зобов'язується верифікувати бенефіціарних власників, а механізм ефективних санкцій створять до кінця грудня 2020. Закон про бенефіціарних власників зобов'язує українські компанії повідомляти, хто є їхніми вигодоодержувачами. Однак на сьогодні немає ефективного способу перевіряти ці дані та притягувати до відповідальності за недостовірну інформацію. І МВФ чекає від нас розв'язання цієї проблеми.

7. Закупівлі під час пандемії. Медичні закупівлі, у тому числі для боротьби з COVID-19, мають відбуватись через систему Prozorro із зазначенням бенефіціарних власників компаній-учасниць. Державна аудиторська служба України повинна буде здійснити фактичний аудит закупівель за програмою COVID-19 із залученням/консультаціями з зовнішніми аудиторами – це визначено як структурний маяк до кінця березня 2021. Кабмін обіцяє надати детальний звіт про використання коштів Фонду COVID-19.

Для справедливості скажу, що у меморандумі зазначені певні кроки, які парламент та уряд вже здійснили, як то адекватне НАЗК, законодавчо забезпечена прослушка для НАБУ (нюанси я вказав вище), створення ВАКС. Також ми обіцяємо продовжувати реформу охорони здоров'я, поширюючи новий режим фінансування на ланки вторинної та спеціалізованої допомоги. Щодо приватизації – надалі здійснюватиметься продаж та оренда держмайна завдяки прозорим аукціонам Prozorro.Продажі.

Логічні та правильні речі, хоча деякі доволі обмежені. Тепер справа за імплементацією, і з цим у нас зазвичай виникають проблеми.

Проте не цього разу, правда?

powered by lun.ua
Коментарі — 7
iip _ 14.06.2020 09:53
IP: 31.40.110.---
В. Соловьев:
"Русские даже не способны иметь ум и совесть, а всегда имели и теперь имеют одну подлость"

В. М. Боткин во время спора с Некрасовым. Авдотья Панаева. "Воспоминания":
"И знать не хочу звереподобную пародию на людей, и считаю для себя большим несчастьем, что родился в России. Ведь вся Европа смотрит на Россию, почти как на людоеда. Я не раз испытывал стыд, что принадлежу к дикой нации."

Антон Павлович Чехов:
"Мы отстали, по крайней мере, лет на двести, у нас нет еще ровно ничего, нет определенного отношения к прошлому, мы только философствуем, жалуемся на тоску или пьем водку"

Н. А. Некрасов
"Неумыт и непричёсан, вечно полупьян,
В домотканом зипунишке ходит наш Иван,
Выпить можно сто стаканов, только подноси,
А сколько их, таких иванов, на святой Руси?"

Та вся Российка – один сплошной полупьяный Иван::::)))))))
iip _ 13.06.2020 13:28
IP: 31.40.110.---
Положение России ужасно. Но ужаснее всего не материальное положение, не застой промышленности, не земельное неустройство, не пролетариат, не финансовое расстройство. Ужасно то душевное, умственное расстройство, которое лежит в основе всех этих бедствий. Ужасно то, что большинство русских людей живет без какого бы то ни было нравственного или религиозного, одинакового для всех и общего всем закона. – Лев Николаевич Толстой.

"Россия – страна имитации, страна манекенов. У нас партии – манекены, Дума – бутафорская подделка. Все эти системы выборов, судов, прокуратура... Система госучреждений является органами коррупции, воровства и разбоя, то есть государственные органы функционально превратились в нечто прямо противоположное себе самим." – Ю. Афанасьев

Короче – Моксель это одна большая вонючая потёмкинская деревня.
Олег Медов _ 13.06.2020 11:37
IP: 85.115.224.---
Ваш комментарий не достоин россиянина. У соседей беда, а Вы издеваетесь. Не надо опускаться до уровня упоротых.
Alex Kovtun _ 12.06.2020 20:09
IP: 91.199.93.---
Ага, ещё расскажи нам, что ваш главный по соросу Славко самый честный, у него руки николи ни крали и он просто не стал держаться за руль. Какие же вы морально опустившиеся люди
Alex Kovtun _ 12.06.2020 20:01
IP: 91.199.93.---
Блин, ну неужели в среде грантоедов нет ни одного порядочного человека? Почему постоянно двойные стандарты и недомолвки и политичный непотизм? Одновременно защита преступников и требование каких то реформ суда и органов?
Украинский суд признал Сытника коррупционером и Вы его защищаете.
Про коррупцию с политиками сша вообще уже стыдно вспоминать.
Пожалуйста, идите с вашими морализаторствами по известному адресу. У Вас случайно нет гражданства России? Это сейчас такой модный писк в среде "патриотов" Украины)
iip _ 12.06.2020 19:05
IP: 31.40.110.---
В Україні боротьба з корупцією – це бій з власною тінню.
Якщо наші можновладці здуріють і почнуть боротися із корупцією, то вони мають бити самі себе по потилиці. Цього, безумовно, ніхто робити не буде.

Порошенко був корупціонер. А Зеленский навіть не корупціонер.
Зеленский – прислужник, блазень при корупціонерах.

Пекельна ганьба.
Vasyl Shtager _ 12.06.2020 17:43
IP: 46.133.165.---
Відомий лікар Семен Глузман, недавно на якомусь з путінських каналів після чергових компліментів в адрес Зеленського, що він сама чесна в світі людина, і що Семен ще на Вову надіється, брякнув таку штучку: чом би МВФ не поставити в своїх вимогах по наданню чергового кредиту Україні пункт: зобов'язати Україну повернути свої мільярди з офшорів. На вигляд – розумна людина, але вимога до кого, до олігархів, чи до ляльок у владі, які привели олігархи? Так і з Вами, поважний авторе: у Вас гучні регалії, АЛЕ – ляльок до влади привели олігархи, яка боротьба з корупцією? Корупція – це НАСЛІДОК олігархічної системи. Почати боротьбу треба з усунення ПРИЧИН.
ONLINE
Корупція1386 Зеленський50 Україна та Європа1109 Уряд реформ416 Донбас22
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter