Олексій Братущак журналіст

Чи буде в України майбутнє?

26 червня 2014, 21:59

Україна втрачає тисячі і десятки тисяч молодих людей. І не на Сході. На Заході.

З кожним роком усе більше українців їдуть здобувати вищу освіту закордоном. За останні 5 років кількість українських студентів в іноземних вишах зросла приблизно вдвічі. Ми вже перетнули позначку у 40 тисяч. Я це називаю "університет в екзилі". При чому це може бути найкращий український університет. Але ми не можемо його побачити.

Уявіть, що у Києві зник університет Шевченка. Або КПІ. Або у моєму рідному Херсоні не залишилося жодного студента. Це приклади для зрозуміння масштабу.

Сьогодні познайомився з хлопцем, який навчався у Франції на магістратурі. Він повернувся. Але зі свого досвіду спілкування з іншими каже: у переважній більшості українці намагаються залишитися закордоном.

Ми не просто втрачаємо людей. Ми програємо конкуренцію за "мізки", несемо втрати в "освітній війні".

Подивіться, як швидко Польща наростила кількість українських студентів в своїх університетах. У 5 разів за 5 років! Близько 15 тисяч молодих людей.

Що ми втрачаємо зараз? Гроші. Лише у Польщі українці витрачають на навчання 20-30 млн євро щороку. Це 3-5% від суми, яку у вітчизняному дербюджеті-2014 передбачили на усі українські університети.

Але ще більше ми втратимо у майбутньому.

Пам'ятаєте слова Генрі Форда: "Можете забрати мої заводи, спалити мої будівлі, але поверніть мені моїх людей, і я знову відновлю свій бізнес"?

Чи повернуть нам наших людей, щоб вони відновили країну, чи забезпечать їм такі умови, що вони не захочуть повертатися? Відповідь очевидна. Професіоналів забирають з руками-ногами. Тих професіоналів, які могли б розбудовувати Україну.

Попередні роки мені довелося багато поспілкуватися з нашими студентами закордоном. Це були і випадкові попутники, у ті, до кого я їхав цілеспрямовано.

Усі вони казали одне: ми приїхали за знаннями. Бо знання – це майбутнє. Бо купити диплом чи-то одразу, чи-то "в кредит" за 4-5 роки (сплачуючи хабарі на кожній сесії) – це власноруч знищувати своє майбутнє.

Глибину деградації української освіти описувати не буду. Ми її знаємо і відчуваємо щодня.

Але проблема, яку ми бачимо зараз, це відсутність бажання щось змінювати. Про це ще кажуть "відсутня політична воля".

Ми кілька років перебуваємо в процесі написання нової редакції закону про вищу освіту. Змінюються влади, президенти, міністри, депутати, Майдани, а поступу вперед немає.

Здавалось би, ми пережили величезну трагедію. Українці не просять – вимагають змін. А політичної волі – зась.

"Законопроект Згуровського" про вищу освіту написаний 2 роки тому. 2 роки у сучасному світі це різні епохи. Одним кліком нині можна змінювати світ. А ми 2 роки не можемо ухвалити один законопроект, 23 роки – жодного.

Документ мав стати законом не вчора, не позавчора, не 19 червня 2014. Реформа мала б стартувати ще десь 19 червня 1991 року. Ну може 1992-го.

А у нас досі тривають розмови: а може не ухвалювати, а скільки це нам коштуватиме, а може кадрові призначення важливіші?

Перше питання ставлять комуністи. З ними усе зрозуміло.

Друге лунає з мінфіну та наближених депутатів. Парадокс. На освіті власних дітей вони навряд чи заощаджують. Бажають своїм чадам гарного майбутнього. Так чому вони не турбуються про гарне майбутнє для країни? Бо не своє?

Третє питання – це питання пріоритетів політиків, їхнього порядку денного.

19 червня я чекав на ухвалення законопроекту про вищу освіту. Коли ж ввечері напередодні побачив порядок денний, то обурився. М'яко кажучи.

Законопроект про вищу освіту стояв на 25 (двадцять п'ятому) місці! Для знавців парламентської кухні це чіткий сигнал – документ зливають. Пріоритети інші.

У попередньому блозі я виклав позицію студентів, які 19 червня також чекали на нову редакцію закону про вищу освіту. Ми вирішили проводити кампанію "LIKE вищій освіті". Показати депутатам підтримку реформи вищої освіти. Допомогти з'явитися "політичній волі".

Реакція – геть протилежна. Почалися закиди, що ми не тому "лайк" або "діслайк" поставили. Вони ж бо все роблять для ухвалення законопроекту. "Не берегут себя, о народе думают".

І що ми бачимо сьогодні? Те саме. У порядку денному на найближчий вівторок законопроект "підвищили". Тепер він 17-ий (сімнадцятий) у списку. І це ще керівники фракцій та комітетів не висловили свої пропозиції до порядку денного.

У четвер студенти та активісти кількох організацій провели акцію "Ухваліть або валіть!".Пікетували офіси коаліційних фракцій та груп з вимогою ухвалити законопроект про вищу освіту. При підготовці лунали думки, що може голодування оголосити, щоб почули. А політики переймаються: отримають вони "лайк" чи "бан". Дріб'язково це якось. На фоні щоденних втрат...

powered by lun.ua
Коментарі — 27
Terpila _ 27.06.2014 22:22
IP: 93.180.220.---
А уявіть собі, люди добрі, результат ЗНО вищої освіти! Отож.
Леонід Мельник _ 27.06.2014 19:15
IP: 37.54.65.---
ВІдтекання мІзкІв,це втрата майбутнього для любоІ держави,а хороша освІта для молодІ вже- це теж проблема.ПротирІчча?...ВідсутнІсть єлементарноІ державницькоІ позицІІ з боку влади- хоча, це поле для партІй- якІ декларують себе як нацІоналістичнІ патрІотичнІ Ітд...
Виталий Ященко _ 27.06.2014 13:51
IP: 37.229.209.---
Aleksa Karma:
Крах уже наступил.!Территория без будущего! Тут сафари А сюда они приезжают на охоту, оставив временно свои семьи в благополучных странах.А наших детей на бойню!
Это какие такие страны благополучные, откуда люди едут зарабатывать деньги с риском вернуться в гробу или вообще сгнить в лесополосе или в канаве, на обочине. Россия? Чечня? Осетия?
А наши дети защищают Родину, а не идут на бойню. А если у вас крах наступил, то берите веревку и идите в лес. А у Украины есть будущее, и изменить все в лучшую сторону зависит от нас, а не от таких как вы.
Виталий Ященко _ 27.06.2014 13:41
IP: 37.229.209.---
Сергій Трохимишин:
Святослав Огниенко:
Выскажу побочную мысль.Меня всегда удивляли все эти движения, когда студенты выступают за реформу образования.
Ну не могут студенты требовать реформы образования! Это как если бы яйцо учило курицу.
Во-первых, студенты в случае реформы будут являться объектом этой реформы. Мы жеговорим, что милицию не должна реформировать сама милиция. Ну так и образование не должны реформировать участники образовательного процесса.
Во-вторых, студенты ещё элементарно не доросли до того, чтобы понимать, какой должна быть реформа! Пусть сначала окончат университет и поработают в реальном мире.
Я ще коли вчився в коледжі вже працював, і тоді бачив, що 80% того що мені викладають вже не треба. після університету картина склалася, ще гіршою (((
И сейчас работаешь грузчиком? Или чего ты достиг со своим предвидением будущего?
Сергій Трохимишин _ 27.06.2014 12:14
IP: 82.207.111.---
Святослав Огниенко:
Выскажу побочную мысль.Меня всегда удивляли все эти движения, когда студенты выступают за реформу образования.
Ну не могут студенты требовать реформы образования! Это как если бы яйцо учило курицу.
Во-первых, студенты в случае реформы будут являться объектом этой реформы. Мы жеговорим, что милицию не должна реформировать сама милиция. Ну так и образование не должны реформировать участники образовательного процесса.
Во-вторых, студенты ещё элементарно не доросли до того, чтобы понимать, какой должна быть реформа! Пусть сначала окончат университет и поработают в реальном мире.
Я ще коли вчився в коледжі вже працював, і тоді бачив, що 80% того що мені викладають вже не треба. після університету картина склалася, ще гіршою (((
Perlina1972 _ 27.06.2014 11:09
IP: 46.149.95.---
вища – щось написано. середня – пишуть. дошкільна – навіть не згадують. можливо починати треба з фундаметну, а не з даху? чи хоча б не забувати
бун _ 27.06.2014 09:11
IP: 77.123.161.---
Так вже влаштоване життя – щоб щось в країні змінити, то спочатку те щось потрібно добре вивчити, зрозуміти, чому і як воно працює і чому і як воно має працювати після змін. Майбутню модель роботи того щось необхідно виписати у формі законопроекту, провести через ВР і імплементувати в державний механізм. Громадське суспільство може підготувати пропозиції аж включно із законопроектом, але далі мають включитися політики – депутати ВР та державні чиновники. Маємо приклади успішного проходження всього ланцюжка – закон про спрощену систему ведення бізнесу, відміна техогляду легкових автомобілів, тощо. На сьогодні громадянське суспільство в плані підготовки законопроектів активне, вся проблема в політиках, які в своїй більшості за збереження старої радянської системи і які готові допустити тільки такі зміни, які не торкнуться підвалин цієї системи. Все це стосується і можливих змін в системі освіти.
zmaylo _ 27.06.2014 09:04
IP: 74.125.41.---
Великих слів, велика сила, та й більшн нічого... Шевченко. Замітьте що того і бажають людей з України, бо освіта на багато краща. Український народ має величезний потенціал науковців. Треба лише дати їм всі можливості в своїй країні. А ви добре знаєте що найкраще керувати неуком і голодним рабом.
Aleksa Karma _ 27.06.2014 08:48
IP: 46.8.34.---
Крах уже наступил.!Территория без будущего! Тут сафари А сюда они приезжают на охоту, оставив временно свои семьи в благополучных странах.А наших детей на бойню!
80000 _ 27.06.2014 06:21
IP: 46.203.250.---
Україна найбідніша країна Європи...чи друга з низу можливо???? а чого бідна – тому що -дурна.
А в дурній тупій країні- хто буде вчитись??? якщо ще трохи мізки працюють то втікають...залишаються тут тільки ліниві, лузері, чи ті кому папа с мамой посаду купили...особисто я сам чистосердечно агітую молодь щоб їхали у світ...там краще чесніше порядніше чистіше...хай би Ви Альоша які закони не приймали...вони ніщо -фікція пуста бумажка...чиновник -міністр ректор у нас діють не по законам а по-панятіям...так що якщо хочете чогось добитись то краще вивчайте не сопромат – а автомат...
Алекс Фибер _ 27.06.2014 02:26
IP: 134.249.38.---
Понятно...
Понимают ли простые граждане Украины почему существует ТАКАЯ система? С коррупцией, взяточничеством, несправедливостью, в том числе в наших ВУЗах, которые не обеспечивают нужный уровень подготовки, а наоборот, программы рассчитаны на невозможность сдавать сессии без взяток (среднестатистическому студенту – могу это доказать на примерах).
Всё очень просто. В эпоху разворовывания наследия УССР, а затем о времена безудержного хватания многомиллионных кредитов и проч., наш народ был поставлен в условия биологического выживания. Так сложилось, что взятки, несправедливость, хамство на дорогах, произвол ментов и судей – это следствия и закономерность. Посмотрим на какое-нибудь дикое и достаточно большое стадо животных, и мы найдём очень много общего среди социума Украины и обществом этого стада.
Не удастся взять и призывами всё исправить. И не поможет Майдан с Люстрацией. Нужно немножко другое.
Alexander Vasilevsky _ 27.06.2014 01:44
IP: 93.74.188.---
В Украине учится куча иностранцев. И?
truth2010 _ 27.06.2014 01:11
IP: 74.125.183.---
Название статьи – дезориентирует. Если Украина отстоит свою унитарность и независимость, проведёт коренные реформы во всех сферах политической и экономической жизни – будущее у неё есть. А утечка мозгов имеет место быть во всех странах, даже в США и Великобритании. Другое дело, что при нынешнем состоянии дел в Украине молодому, образованному за рубежом, амбициозному человеку реализовать себя будет не просто. Как минимум, на это уйдёт много времени. Реальность такова, что я знаю очень много людей, представителей самых разных кругов украинского общества, которые стремяться отправить своих детей учиться именно за границу, часто – получить второе высшее обр. Среди этих людей есть и очень богатые люди и те, кто собирает по копейкам, чтобы отправить своего ребёнка зарубеж хотя бы для изучения английского. И реформа образования сдесь – ни при чём. Сейчас появилась возможность выехать за рубеж, и всегда будет довольно много людей, толковых, конечно, кто этой возможностью будут пользоваться
Vitaliy Seadog _ 27.06.2014 00:22
IP: 93.79.205.---
В развитых странах молодой человек вкладывает деньги и силы в свое образование как в гарантию безбедного существование в будущем,в юнности вложил,потом всю жизнь имеешь хорошие дивиденды-это аксиома.
В Украине после окончания дебильной школы и после скажем медицинского или педагогического вуза-ты идешь работать на 200 уе-мечта...но для этого ты должен 5 лет жить в общаге без удобств с коменданшей тетей Галей,приодически давать деньги на "ремонт аудитории",на экзамены гостинчик дядям и тетям на экзамен,слушать советских хамов-учителей,затем так-же устраиваться на работу за "похлебку" и ждать пенсию аж в тыщу гривень,а если вы счастливый студент с Донбасса-то вам могут выдать даже диплом ДНР с киркой на гербе,а еще в квартиру может залететь снаряд из соседних кустов,так почему-же студенты не хотят учиться в Украине,в чем дело?Давайте проведм анализ ситуации...есть ли будущее в Украине?
Vitaliy Seadog _ 27.06.2014 00:21
IP: 93.79.205.---
В развитых странах молодой человек вкладывает деньги и силы в свое образование как в гарантию безбедного существование в будущем,в юнности вложил,потом всю жизнь имеешь хорошие дивиденды-это аксиома.
В Украине после окончания дебильной школы и после скажем медицинского или педагогического вуза-ты идешь работать на 200 уе-мечта...но для этого ты должен 5 лет жить в общаге без удобств с коменданшей тетей Галей,приодически давать деньги на "ремонт аудитории",на экзамены гостинчик дядям и тетям на экзамен,слушать советских хамов-учителей,затем так-же устраиваться на работу за "похлебку" и ждать пенсию аж в тыщу гривень,а если вы счастливый студент с Донбасса-то вам могут выдать даже диплом ДНР с киркой на гербе,а еще в квартиру может залететь снаряд из соседних кустов,так почему-же студенты не хотят учиться в Украине,в чем дело?Давайте проведм анализ ситуации...есть ли будущее в Украине?
rujena _ 26.06.2014 23:58
IP: 74.125.183.---
Oleg Melnikov:
Представьте себе на секунду, что в Украине прекрасное образование самого высокого мирового уровня.

Как это остановит отток выпускников из Украины?

Ответ простой: никак. Напротив, он увеличится. А образование, кстати, частично финансируется государством, т.е. утекает не только человеческий капитал, но и деньги налогоплательщиков.

Для Украины, как ни крамольно звучит, даже хорошо что образование плохое. Выпускники языков не знают (а часто и вообще ничего не знают), вот и остаются в Украине. Нанотехнологии им все равно не пригодятся, а подписывать бумажки, пихать взятки и т.д. со временем научатся. Собственно, высшая школа их этим важным скиллам и начинает учить:)

Не может быть хорошей высшей школы без работающей экономики. Плохая высшая школа это следствие, а не причина.

И никакой закон тут не поможет.
погоджуюсь.
Святослав Огниенко _ 26.06.2014 23:51
IP: 37.53.206.---
Oleg Melnikov:
В этом есть логика. Если Украина (в результате чуда) начнёт учить лучше, то более квалифицированные кадры станут ещё более востребованными в других странах с большими зарплатами:)
Святослав Огниенко _ 26.06.2014 23:28
IP: 37.53.206.---
Выскажу побочную мысль.Меня всегда удивляли все эти движения, когда студенты выступают за реформу образования.
Ну не могут студенты требовать реформы образования! Это как если бы яйцо учило курицу.
Во-первых, студенты в случае реформы будут являться объектом этой реформы. Мы жеговорим, что милицию не должна реформировать сама милиция. Ну так и образование не должны реформировать участники образовательного процесса.
Во-вторых, студенты ещё элементарно не доросли до того, чтобы понимать, какой должна быть реформа! Пусть сначала окончат университет и поработают в реальном мире.
Святослав Огниенко _ 26.06.2014 23:28
IP: 37.53.206.---
Выскажу побочную мысль.Меня всегда удивляли все эти движения, когда студенты выступают за реформу образования.
Ну не могут студенты требовать реформы образования! Это как если бы яйцо учило курицу.
Во-первых, студенты в случае реформы будут являться объектом этой реформы. Мы жеговорим, что милицию не должна реформировать сама милиция. Ну так и образование не должны реформировать участники образовательного процесса.
Во-вторых, студенты ещё элементарно не доросли до того, чтобы понимать, какой должна быть реформа! Пусть сначала окончат университет и поработают в реальном мире.
Oleg Melnikov _ 26.06.2014 23:00
IP: 213.179.252.---
Представьте себе на секунду, что в Украине прекрасное образование самого высокого мирового уровня.

Как это остановит отток выпускников из Украины?

Ответ простой: никак. Напротив, он увеличится. А образование, кстати, частично финансируется государством, т.е. утекает не только человеческий капитал, но и деньги налогоплательщиков.

Для Украины, как ни крамольно звучит, даже хорошо что образование плохое. Выпускники языков не знают (а часто и вообще ничего не знают), вот и остаются в Украине. Нанотехнологии им все равно не пригодятся, а подписывать бумажки, пихать взятки и т.д. со временем научатся. Собственно, высшая школа их этим важным скиллам и начинает учить:)

Не может быть хорошей высшей школы без работающей экономики. Плохая высшая школа это следствие, а не причина.

И никакой закон тут не поможет.
Elena Zhmariova _ 26.06.2014 22:56
IP: 188.163.88.---
Зато в Раде у нас сидят тупари и деграданты типа Николая Левченко, кретинки Герман и Литвина, не знающего ни одного иностранного языка, что не мешает ему быть проректором университета!

У СПОСОБНЫХ И КОМПЕТЕНТНЫХ ПРОСТО НЕТ ПЕРСПЕКТИВ ПРИ ТАКОМ РУКОВОДСТВЕ СТРАНЫ!
Проповедник _ 26.06.2014 22:34
IP: 74.125.17.---
Это проходили страны Прибалтики, когда вся молодежь улизнула в Европу, это ожидает и нас. А кроме того, с первого дня незалежности, в нашем государстве так повелось, что судьба каждого украинца мало кого волновала. Никого не волнует, что у нас нация стремительно вымирает (государство выделяет мизер на медицину), нация спивается и сидит на шприце, что сотни тысяч молодых людей просто бродяжничает. А сейчас еще по воле политиков, страна окончательно расколота и в ней развязана братоубийственная война... Вот вам и ответ – есть ли будущее в Украины
Oleg Melnikov _ 26.06.2014 22:27
IP: 213.179.252.---
Freebooks Finegraphics:
Это тот самый Братущак, который ueBan?
да
Freebooks Finegraphics _ 26.06.2014 22:21
IP: 46.118.207.---
Это тот самый Братущак, который ueBan?
Oleg Kizim _ 26.06.2014 22:08
IP: 195.5.10.---
какие студенты какое образование. война в стране
ONLINE
Уряд реформ423 Зеленський79 Україна та Європа1136 Корупція1447 Свобода слова582
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter