Сергій Дацюк Філософ

Свій, чужий та ворог

22 березня 2011, 11:59

Коли свій стає чужим, і коли чужий стає ворогом?

Одним із принципових моментів етики є розмежування на своїх та чужих, на ближніх та дальніх. Ближні та дальні – це відносно новий вимір людської етики, який виникає у зв'язку з розвитком коннективності світу та утилітарного характеру соціальної діяльності. Коли світ стає більше поєднаний дорогами та газетами, відстань між людьми дуже зменшується, і дальній стає ближнім. З іншого боку, ближніх починають використовувати утилітарно, так що любов до ближнього перетворюється на свою протилежність. Так з'являється принципово новий погляд на етику – ближній не той, хто входить до нашого ближнього кола, а той, чиї цінності тотожні.

В ісламі є три рівні близькості: 1) сім'я та сусіди; 2) друзі та колеги; 3) віруючі та невіруючі. Християнство не мало чогось подібного. Розмежування на ближніх та дальніх було введено в філософію Ніцше, який опонував доволі простій етиці християнства, яка вже в часи Ніцше не могла дозволяти однозначно інтерпретувати етичні дії щодо оточуючих.

Ніцше змінює фундаментальну християнську настанову – "люби не ближніх, а дальніх". Ніцше показує залежність етичної дистанції не від особистих вчинків, а від соціальних відносин: "дальні оплачують вашу любов до ближнього". Окрім того, Ніцше вперше вводить принципово новий спосіб любові – любов через конфлікт та війну – "якщо ви зберетеся вп'ятьох, шостий має померти".

Отже тільки конфлікт та війна в соціальному світі дозволяють справді побачити, хто ближній, хто дальній, хто свій, а хто чужий. Розмежування на своїх та чужих не є важливим у спокійні часи. Ми можемо мати відносини як зі своїми, так і з чужими. Цінності людей є дуже часто не проявленими не тільки для інших, але і для самої людини, допоки не настає ситуація конфлікту. Будь-який конфлікт рано чи пізно стає ціннісним, і от тоді, коли питання доходить до засадничих речей, проявляються глибоко приховані спрямування душі. Конфлікт вимагає завжди різкого розмежування і чіткої ідентифікації – хто є хто, де свої, де чужі.

Що таке свій? Це означає не приналежність до одного кола, а ототожнення в якихось спільних цінностях. Глибоко приховані цінності, як було сказано, проявляються тільки в конфліктах або в інших пограничних ситуаціях. Свій – це той, чиї засадничі цінності є ідентичними самості, а не просто схожими. Просто схожість завжди дасть збій, завжди призведе до конфлікту. Чому такі важливі спільні цінності, і чому вони стають такими принциповими у ситуації конфлікту? Бо конфлікт чи війна означає зміну світу, появу нової перспективи.

Що таке чужий? Тільки з людьми тотожних засадничих цінностей ми маємо спільну перспективу. З людьми чужими ми маємо різну перспективу. Інакше кажучи, якщо ви маєте стосунки з ближнім своїм, який став чужим, то його перспектива – віддалення від вас, інше майбутнє, з чужими людьми, у іншому колективі. І коли це відбувається, чужий завжди каже – подивись, я ж свій, я не змінився, ми ж з тобою маємо спільне минуле, нам є що згадати, нам разом було добре. Можна сказати, що це все так – чужий завжди апелює до минулого. А той, хто хоче визначитися, апелює до майбутнього.

І коли більш далекоглядний каже чужому – у нас нема спільного майбутнього, конфлікт перетворюється на війну. Саме тому чужий стає ворогом. Не війна породжує ворогів, а вороги породжують війну. Колись розумна сволота Геббельс казав: "головне це правильно вибрати ворога". Ворог – це та персоніфікована перспектива, якої людина хоче уникнути, перетворюючи чужих на ворогів.

Проте війни це не просто конфлікти між ворогами. Війни це також знищення багатьох інших людей, які втягнуті у конфлікти примусово. Війни проходять крізь сім'ї, партії, корпорації, кола друзів та знайомих. Війни це також знищення ресурсів своїх чужими, а чужих своїми. Війни це народження нової перспективі на рівні конфлікту засадничих цінностей на уламках старого. Саме неможливість мирно обрати універсальну позитивну перспективу породжує війни.

Чому стала можлива війна в Україні? Саме тому, що для універсальної позитивної перспективи олігархічно-владний клас повинен відмовитися від монопольного становища в країні на користь домінування середнього класу. Але це вже неможливо. Олігархічно-владний клас втратив розуміння ситуації, втратив відчуття перспективи, втратив залишки довіри.

Це не перший конфлікт, що має можливість стати війною. Тоді, в 2004 році, нам вдалося втриматися на межі. Тоді були сподівання, що представники частини еліти зможуть подолати монополізм олігархічно-владного класу. Але сьогодні не залишилося жодних таких сподівань на жодну політичну групу. Далі – лише війна.

Не автор почав цю війну. Не журналісти почали цю війну. Не середній клас почав цю війну. Війну почав олігархічно-владний клас проти середнього класу. Середній клас потрібен олігархічно-владному класу тільки в якості найманих працівників. У якості вільних підприємців середній клас їм не потрібен, бо дуже свободолюбивий і здатен на протести. Саме тому іде податкова та силова війна проти нього.

Проблема лише в тому, щоб визнати початок війни як війну. Саме невизнання початку війни призвело до страшенних втрат в 1941 році з боку СРСР ("не піддаватися на провокації" – так говорила влада). Влада і зараз це говорить. Отже той, хто не визнає війну, по суті діє на боці ворожого олігархічно-владного класу, намагаючись збільшити втрати. Щоб діяти адекватно, потрібно мати мужність називати речі своїми іменами.

Чи зможемо ми цього разу втриматися на межі? Як і в 2004 році знову виникає питання цілісності країни. Але якщо вірно вибрати ворога, як казав сволота Геббельс, то тоді можна ще повоювати за позитивну перспективу. Наші вороги не донецькі, і не галичани. Наші вороги – олігархічно-владний клас і ті, хто залишається на його боці.

powered by lun.ua
Коментарі — 57
musja_shkurpatova _ 01.09.2014 12:44
IP: 74.125.18.---
Сергій Дацюк:
Почему-то и я увидела в этой надвигающейся кровавой бане очистительный свет. Сразу стало ясно кто есть кто, и белое осталось белым, а черное выявилось черным. Мне нравится у Ошо выражение: некоторые люди стареют по вертикали, а есть те, кто стареет по горизонтали, т.е. как был молодой дурак, так и остался старый дурак. Так и нации: высокая духовность и дух свойственны тем, кто не стоит на месте. Надо еще раз перечитать Гумилева и Зиновьева. Спасибо Вам.
Spirito _ 27.03.2011 22:02
IP: 93.74.31.---
3.отдачи.Такую работу поддерживают чувства,разум и общество.И действительно.Ведь Творец наслаждается,когда мы от Него получаем!Не хватает лишь"самого малого"-слияния,этой внутренней точки внутри Бины,которая есть в ней от Кетэр.Если углубиться в свойство отдачи,в Бину,,то у него тоже есть свои"4стадии",и там,в самой глубине,в её последней стадии мы чувствуем,что Творец хочет слияния,которое возможно при полном совпадении свойств!Но все остальные свойства человека,кроме Мордехая,не ощущают этого соприкосновения Бины и Кетэра,соединяющихся вместе,благодаря которому Бина превращает себя в получающую (ЗА"Т дэ Бина),чтобы отдавать тем,кто внизу неё.Никто не понимает что происходит,все в смятении,и только одна эта точка в человеке,Мордехай,не согласна отдавать ради себя и понимает,что это против Творца,против самой высокой цели-то есть слияния." "Быть как один человек с одним сердцем."Мир Вам.
Spirito _ 27.03.2011 21:42
IP: 93.74.31.---
2.Блог М.Лайтмана,20.03.2011 Из книги"Шамати" "И все служители царские преклоняли колени и падали ниц пред Аманом,ибо так повелел о нем Царь,наделив его властью и все соглашались с этим.Потому что путь Амана в работе нравился им больше,чем путь Мордехая.И все иудеи в Шушане приняли власть Амана,потому что трудно им было понять суждения Мордехая."...И это не простой земной эгоизм-речь идет о такой ступени эгоизма,которая вырастает уже над ступенью Мордехая (от слов мор-дрор),Бины.То есть-это нечистые (эгоистические) духовные желания (клипа),"отдача ради своего эгоизма".,в нем начинает расти свойство получения,и он думает,как же получить?И тогда он решает использовать свойство отдачи Мордехая,чтобы наполнить свои эгоистические желания-то есть чтобы Аман властвовал над Мордехаем.,И все народы мира и иудеи в городе Шошане-все согласны с тем,что говорит Аман,с отдачей ради получения.А это настоящая нечистая духовная сила (клипа),ведь она уже приходит после того,как человек достиг намерения
Spirito _ 27.03.2011 15:40
IP: 93.74.31.---
"Наші вороги-олігархічно-владний клас і ті,хто залишається на його боці."
"Не ходите "комсомольцы" на гражданскую войну." "Наш" олігархічно-владний клас-це частина світової олігархічно-владної системи.Це те,що називають "Закуліса" (клуби,комітети...,зустрічалась в інтернеті розписана ієрархія"піраміди").Хто міг передбачити,що Лівію почнуть бомбити по "просьбі трудящих".Там нафта-у нас чорноземи.Здається, ще ніхто не пообіцяв лівійцям кошти на "євроремонт" країни.Каддафі-не святий,але ж було очевидним,що посто так не уступить.Не думаю,що зможуть полюбити одне одного Янукович і Тимошенко,але порозумітись заради України (і себе коханих в т.ч.) -нехай спробують.Якщо війна-то не далі інформаційної (дослідницької).Плід з Дерева пізнання добра і зла таки треба дослідити,але не матеріалізуючи.Пізнати Себе і Творця в Собі. Мир Вам
PS."СТІНУ" не треба руйнувати чи реформувати,через неї треба "пройти".Це те,що "закриває" духовний світ від матеріального.Мир Вам.
профи _ 23.03.2011 12:47
IP: 93.73.234.---
очень правильное замечание сегодняшней ситуации!
ОООЧЕНЬ ПОДДЕРЖИВАЮ ДАЦЮКА
Kether _ 23.03.2011 09:05
IP: 109.86.42.---
0rion3:
Сергей, оцени со стороны постороннего, написанное тобой.
Это ужас, летящий на крыльях ночи.
Для любого нашего человека.
И, для нелюбого – ужас вдвойне... – потому, что ему нет здравых возражений...
Несказка с несказочным концом... – вот что это такое.
И тогда возникнет вопрос – нужна ли правда мертвецам?
+100.
0rion3 _ 23.03.2011 07:16
IP: 95.134.233.---
Pokemon9:
каждому свое.
На воротах какого концлагеря это было написано?...
... и тем не м енее этто красивое выражение смысла не имеет...
crockOdile _ 23.03.2011 02:46
IP: 93.74.4.---
2.ТОЛЬКО ОНИ, НАСТОЯЩИЕ способны ПОСТРОИТЬ нерасщепляемые АТОМЫ и непотопляемые КОРАБЛИ, жизнеспобные продуктивные пространства – Семьи, ГОСУДАРСТВА, империи, планеты, СИСТЕМЫ, галактики. В этой бесконечной вечной БОРЬБЕ ДОБРА со ЗЛОМ, праведного с неправедным ТОЛЬКО ГОСПОДЬ определяет, кому ОТКРОЕТСЯ ВЕЧНОСТЬ, а кто будет НИЗВЕРГНУТ в НЕБЫТИЕ. ТОЛЬКО СИЛЬНЫМ Духом ГОСПОДЬ дарит ПОБЕДУ, а слабым – только умиротворение, надежду и ПОКОЙ. МИР это лишь промежуточная НАГРАДА для победителей и побежденных перед следующей ВОЙНОЙ. Перед очередной БИТВОЙ новых ЗНАНИЙ, устремляющихся в НОВЫЕ проломы СТАРЫХ СТЕН.
ТАК работает ВЕЧНЫЙ ДВИГАТЕЛЬ Мирозданья.
crockOdile _ 23.03.2011 02:44
IP: 93.74.4.---
Браво, Дацюк!
1.НЕЛЬЗЯ РЕФОРМИРОВАТЬ СТЕНУ. Стена ДОЛЖНА БЫТЬ РАЗРУШЕНА! Иначе никогда не увидишь,а что за стеной,чтобы узнать ТАМ, где возвести новую стену. Новая внешняя стена – это новое жизненное пространство для развития разумной Свободы, собственно РАЗВИТИЯ, ПРОГРЕСА И УСОВЕРШЕНСТВОВАНИЯ.
СТЕНА внутри СТЕНЫ- это СУЖЕНИЕ,ОГРАНИЧЕНИЕ, НЕСВОБОДА, СТАГНАЦИЯ, ЗАСТОЙ, РАЗЛОЖЕНИЕ, АННИГИЛЯЦИЯ. Человек Свободный-это Воин, ЭТО СТРОИТЕЛЬ, СОЗИДАТЕЛЬ и ИССЛЕДОВАТЕЛЬ,не останавливающийся на ВЧЕРАШНИХ ГОРИЗОНТАХ. РАБ-это ПЕРМАНЕНТНЫЙ СОГЛАШАТЕЛЬ, СЛУГА КОМФОРТНЫХ СТЕРЕОТИПОВ, каждый раз позволяющий обстоятельствам заключать СЕБЯ во все новую ВНУТРЕННЮЮ СТЕНУ. Чтобы ЧТО-ТО ПОСТРОИТЬ, нужно ЧТО-ТО РАЗРУШИТЬ, прежде всего в САМОМ СЕБЕ. ТАК ОСВОБОЖДАЕТСЯ и ЗАКАЛЯЕТСЯ ИНТРУМЕНТ и важнейшее ОРУЖИЕ – ДУХ, ИДЕЯ и ВЕРА. ПРИНЦИПЫ, ЦЕННОСТИ И МОРАЛЬ- важнейший СТРОИТЕЛЬНЫЙ МАТЕРИАЛ. НИКОГДА не ЗАБЫВАЙТЕ поделиться ИМИ с БЛИЖНИМИ. ТАК СОЗДАЮТСА АРМИИ. Армии НАСТОЯЩИХ МУЖЧИН.
Pokemon9 _ 23.03.2011 01:40
IP: 178.74.202.---
Каждому вору возможность украсть.
А то контекст теряется.Вообщем каждому свое.
Pokemon9 _ 23.03.2011 01:05
IP: 178.74.202.---
bmi:
Кино – Псеня без слов
Песня без слов.Ночь без сна.
Все в свое время – зима и весна.
Каждой звезде свое неба кусок.
Каждому морю дождя глоток.
Каждому яблоку место упасть.
Каждому вору возможность не красть.
Каждой собаке палку и кость.
И каждому волку зубы и злость.

Припев:
Снова за окнами белый день.
Тень вызывает меня на бой.
Я чувствую, закрывая глаза –
Весь мир идет на меня войной!

Если есть стадо – есть пастух.
Если есть тело – должен быть дух.
Если есть шаг – должен быть след.
Если есть тьма – должен быть свет.

Хочешь ли ты изменить этот мир?
Сможешь ли ты принять как есть?
Встать и выйти из ряда вон,
Сесть на электрический стул или трон!
bmi _ 23.03.2011 00:35
IP: 178.219.92.---
Pokemon9:
bmi:
Наоборот.Покемон конформист.
__________чи має право бути громадянином конхворміст? Громадянин = конхворміст?Не громадянин – це як? Жівотнає, бєз гражданства, нірізідєнт? НЕ НАШ? Мауглі? Прийшлий зайда? А НАМ цікава думка члєна..., одного з совєта старєйшін племені мумбо-юмбо? А якшо виказує слушну думку?Хай навіть космополітичну? Усугубім – в час смєртєльнай угрози, нєінтернірований і не мобілізований конхворміст – шо?... Бур"ян добрі хазяї виполюють...
Pokemon9 _ 23.03.2011 00:09
IP: 178.74.202.---
bmi:
Наоборот.Покемон конформист.
Pokemon9 _ 23.03.2011 00:09
IP: 178.74.202.---
bmi:
Наоборот.Покемон конформист.
bmi _ 22.03.2011 23:52
IP: 178.219.92.---
Pokemon9:
0rion3:
Покупай ружье и вперед.Начинай с обычного гоп-стопа.И все твои проблемы решаться.
__________________ ти ж покємон... А чи якось співвідносяться Янус, покємон, хвєнікс?Покємон нонконхворміст?
0rion3 _ 22.03.2011 22:43
IP: 95.134.233.---
Pokemon9:
Покупай ружье и вперед.Начинай с обычного гоп-стопа.И все твои проблемы решаться.
Пулемет в огороде уже откопал... весь этот трындежь исключительно для тебя – дурных уже нэма, я буду решать свои проблемы и твои проблемы на шару решить не доведется...палец на спусковом крючке не задержится...
Pokemon9 _ 22.03.2011 21:09
IP: 178.74.202.---
0rion3:
Покупай ружье и вперед.Начинай с обычного гоп-стопа.И все твои проблемы решаться.
0rion3 _ 22.03.2011 20:57
IP: 95.134.233.---
Pokemon9:
Предпочитаю чинить примус).
Тебе еще не говорили, что ты непрохо... непробиваемый совок?
предпочитать чинить примус можно было при Союзе – когда это право было завоевано КРОВЬЮ наших дедов...
Теперь чинить примус нужно заслужить, просто так тебе его чинить не дадут – налогами, проверками, поборами, взятками... не дошло еще?
Pokemon9 _ 22.03.2011 20:48
IP: 178.74.202.---
0rion3:
Предпочитаю чинить примус).
0rion3 _ 22.03.2011 20:33
IP: 95.134.233.---
Pokemon9:
Стань отморозком-вперед.
Ты предпочитаешь оставаться тупым быдлом... бессловесным скотом для убоя...
Это лучше? С какой стороны хотелось бы знать...
Pokemon9 _ 22.03.2011 20:25
IP: 178.74.202.---
0rion3:
Стань отморозком-вперед.
0rion3 _ 22.03.2011 20:22
IP: 95.134.233.---
Pokemon9:
Всем,кому так нравиться Дацюк наверное очень симпатичны отморозки 90-ых.У них именно такая система координат.
Видишь ли, парниша... сколько бы ты ни брызгал обывательской слащавой слюной – отморозки 90-х – были – и победили. А ты – проиграл.
Теперь задумайся – кто же обречен на вымирание как мамонт?
И не читай Дацюка, тебе это вредно.
Pokemon9 _ 22.03.2011 20:15
IP: 178.74.202.---
Всем,кому так нравиться Дацюк наверное очень симпатичны отморозки 90-ых.У них именно такая система координат.
0rion3 _ 22.03.2011 20:11
IP: 95.134.233.---
Сергей, оцени со стороны постороннего, написанное тобой.
Это ужас, летящий на крыльях ночи.
Для любого нашего человека.
И, для нелюбого – ужас вдвойне... – потому, что ему нет здравых возражений...
Несказка с несказочным концом... – вот что это такое.
И тогда возникнет вопрос – нужна ли правда мертвецам?
Pokemon9 _ 22.03.2011 19:44
IP: 178.74.202.---
Сергій Дацюк:
Глупости мышление меняется если не с возрастом,так с поколениями.
Зеленський31 Уряд реформ407 Корупція1350 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter