Сергій Дацюк Філософ

Хто такий моральний авторитет?

09 квітня 2012, 12:14

У чому проблема моралі сьогодні? Чому раптом стали такі потрібні моральні авторитети?

Хіба політики проти того, щоб дотримуватися 10-ти заповідей? Хто з них в здоровому глузді стане цьому заперечувати?

Проблема у тому, що політики пред'являють вимогу дотримуватися 10-ти заповідей іншим, а не собі. А про їх власні порушення 10-ти заповідей можна дізнатися тільки від їх опонентів.

Потрібно чесно сказати – вся політика і всі політики самим фактом належності до політичних процесів сьогодні є аморальні.

Неможливо говорити про мораль, не даючи моральної оцінки політико-економічному режиму, який склався в країні. Нинішня влада, як і попередні влади, однаково долучились до створення режиму.

Бути політиком, мати владу і великі гроші сьогодні це значить бути аморальним.

Цей політико-економічний режим – аморальний. Той, хто його виправдовує, злочинець. Ті, хто з режимом співробітничають, є колаборантами зла.

Якщо ми всіляким чином починаємо лукавити (не всі, хто виправдовує режим, є злочинцем чи не всі колаборанти є погані) ми стаємо на бік аморальності.

Не можна співробітничати зі злом. Не можна вступати в діалог зі злочинцями. Самим фактом діалогу зі злом ми частково виправдовуємо його і допускаємо його право на існування.

Такі оцінки можна зробити тільки з позиції публічного морального авторитету. Цю позицію в комунікації може зайняти кожен, а от втримати таку позицію довго і довести її послідовність вчинками власного життя можуть далеко не всі.

Спроба дотримуватися моральної позиції сьогодні пов'язана з відмовою від активного політичного та економічного життя.

Проблема моральності за існуючого режиму в тому, що побудована політична та економічна система дозволяє бути моральним лише стаючи маргіналом. Політичний і економічний мейнстрім змушує бути аморальним, якщо ти береш в ньому участь.

Якщо ми хочемо вести розмову про мораль, то не достатньо на цю розмову всього лише запросити моральних авторитетів і не запросити політиків. Очевидно потрібно чітко зрозуміти формат розмови про мораль.

Наскільки моральні авторитети мають бути політкоректними? Якщо моральний авторитет в кризовий час говорить щось таке, з чим усі погоджуються, тоді навіщо він потрібен такий?

Моральний авторитет взагалі повинен пред'являти незручні смисли, з якими частина суспільства точно не погоджується. А в кризовий час моральний авторитет повинен говорити речі, з якими не погоджується більшість суспільства.

Саме зараз такий кризовий час. Саме зараз час говорити речі мало приємні не тільки владі, але і більшості людей. Саме зараз час вказувати на змістовні проблеми наших звичних моральних уявлень.

Моралізаторство завжди є беззмістовним, якщо воно не пред'являє нові моральні принципи в політиці, не пропонує нові підходи в економіці, не демонструє нові норми культури.

Моральний авторитет визначається не тільки заслугами минулого, але і роботою з майбутнім.

Інакше кажучи є лише один спосіб існування морального авторитету в кризовий час – це пропозиції інновацій не дивлячись на опір більшості, це просування інновацій в публічній сфері, яка опирається цьому, це впровадження інновацій йдучи на персональні жертви.

Той, хто в кризовий час займається моралізаторством, не пропонуючи інновацій, не просуваючи інновацій, не впроваджуючи інновацій, не є моральним авторитетом.

powered by lun.ua
Коментарі — 58
бун _ 11.04.2012 19:30
IP: 178.95.130.---
VM46:
Можливо за абсолютний авторитет він може визнати Бога, принаймні так, здається було в давнину. Як зараз – не знаю.Тож маю сумнів, що українець визнає за моральний авторитет якусь особу, тобто підкориться їй з власної волі. "Сам п"ю, сам гуляю" – ось кредо українця.Звідси і "моя хата з краю".
Але не одні українці такі. Є ще швейцарці, англосакси, голландці. Ніхто не хоче провести аналогії між нами і ними та пояснити, чому в них виходить непогане життя, а в нас ні. Має ж бути якесь пояснення. Єдине, що я чув на цю тему, в них є особиста зброя, дайте нашим зброю, багато перестріляють одне одного, як на Дикому Заході США, а потім заживуть добре. Але мають бути і інші пояснення.
petrokamin _ 11.04.2012 19:00
IP: 37.55.73.---
Товариство "Мале Коло", пропонуючи на всіх конференціях та круглих столах альтернативну пенсійну реформу (http://ukrinteresy.com.ua/business/volodimir-shherbina-alternativna-koncepciya-reformuvannya-pensijnoї-sistemi-v-ukraїni-vid-tovaristva-male-kolo/) саме і займається моральною політикою: ми все-одно доведемо народу, уряду, президенту, що саме оподаткування праці в такій формі, як в Україні – корінь більшості наших проблем! Вилучення заробленого – це страшний залишок комуністичної системи, який не дозволяє родині розправити плечі. Зникнення з родини пенсійних внесків у разі смерті годувальника до пенсійного віку – взагалі економічний нонсенс для суспільства (крім тих, що знаходяться біля корита). Ми – не моралізуємо: ми заставимо провести необхідні реформи!!! І просимо підтримки у цьому людей. Кому хочеться жити серед злиденного суспільства?
VM46 _ 11.04.2012 16:14
IP: 178.93.158.---
Сергей Жигинас:
Политика – искусство компромисса – иначе кровь. Читай Владимира Ленина – великого политического стратега и тактика.
VM46 _ 11.04.2012 16:11
IP: 178.93.158.---
Слухав сьогодні С. Дацюка на Радіо Ера ФМ. Ведучий моє запитання не зачитав. Тож вставлю свої пять копійок.
Гадаю, що пересічний українець не схильний прислуховуватись до авторитетів. Чому? З фундаментальних рис українського менталітету можна виокремити специфічний український індивідуалізм, який деякі дослідники називають "прагненням індивідуума до "волі". Українець живе не у Всесвіті, а у межах свого еgо. Тому українець сам собі авторитет.Він може підкоритися зовнішнім чином, але в душі він залишається сам по собі. Можливо за абсолютний авторитет він може визнати Бога, принаймні так, зжається було в давнину. Як зараз – не знаю.Тож маю сумнів, що українець визнає за моральний авторитет якусь особу, тобто підкориться їй з власної волі. "Сам п"ю, сам гуляю" – ось кредо українця.Звідси і "моя хата з краю".
0rion9 _ 10.04.2012 20:17
IP: 46.201.124.---
amina:
Мораль – внеклассовая сущность. И насчет бытие определяет сознание – не факт. Сознание подтягивает под себя бытие – но это не для всех.
Понимайте как хотите попытку старперов – а именно поотвлекать голодных разговорами о вечном.
Я это понимаю не так. Но Ваш классовый прагматизм услышан.
Подкупают эти рубленные фразы, в которых с легкостью множатся на ноль идеи великих...
хуже другое. Взамен-то что?
Сознание формирует бытие.
Но бытие определяет сознание.
Ты решишь эту задачку?
А вот автор блога уже сделал в этом направлении шаг.
Сергей Жигинас _ 10.04.2012 18:48
IP: 91.124.240.---
VM46 _
Безразлично к тому, какая мораль или менталитет у нации, каждый в этом случае отвечает за себя лично перед своей совестью. Статья Сергея Дацюка не для аморальной нации, а для отдельных ее представителей, в ком совесть еще сохранилась. И если она подтолкнет к действиям хоть нескольких из таких людей – это уже хорошо.
Что есть истина см. serg-zhiginas.livejournal.com/#post-serg_zhiginas-844 как-то кстати приходится. Ветхий и Новый завет противоречат друг другу не больше, чем два туриста, один из которых полез на вершину по круче, а другой – на ту же вершину по серпантину.
VM46 _ 10.04.2012 18:12
IP: 178.93.47.---
Сергей Жигинас:

Сергей, что есть истина, что есть зло? В Ветхом Завете предписывалось: око за око. Изменилась ситуация и в Новом Завете предписывается не выбивать обидчику глаз, а подставить щеку.
У украинского народа есть один моральный авторитет – ТАРАС ШЕВЧЕНКО. Однако, укр менталитет замкнут на внутренний космос, на свое сверхэго Кобзаря не слышит. "Моя хата с краю" – это не трусость. Это жизненная позиция. Выборы ничего не изменят. Я солидарен с Игорем Беркутом.
Сергей Жигинас _ 10.04.2012 17:46
IP: 91.124.240.---
"Не можна співробітничати зі злом. Не можна вступати в діалог зі злочинцями. Самим фактом діалогу зі злом ми частково виправдовуємо його і допускаємо його право на існування."
Дуже актуальна думка, зважаючи на майбутні вибори. Цікаво, що на це скажуть кандидати в депутати, особливо ті, що вважають себе чесними та порядними.
Те ж саме стосується і гарячих хлопців з вилами, які самі обрали те, що ми маємо зараз, або не обрали щось краще. Цікаво, що ці хлопці будуть робити на найближчих виборах і кого будуть потім звинувачувати з тих, кому самі допомогли пролізти до влади. Спробуємо дати собі (і стосовно себе) чесну (моральну) відповідь що до власної відповідальності за те, що роблять з країною ті, кого ми обираємо щоразу. Чи є надія, що цього разу буде щось інше?
Сергей Жигинас _ 10.04.2012 17:44
IP: 91.124.240.---
>> Не можна співробітничати зі злом. Не можна вступати в діалог зі злочинцями. Самим фактом діалогу зі злом ми частково виправдовуємо його і допускаємо його право на існування.
Сергей Жигинас _ 10.04.2012 17:41
IP: 91.124.240.---
>> Не можна співробітничати зі злом. Не можна вступати в діалог зі злочинцями. Самим фактом діалогу зі злом ми частково виправдовуємо його і допускаємо його право на існування.
amina _ 10.04.2012 15:03
IP: 93.74.246.---
0rion9:
amina:
Становление морали – это не бизнес проект.
И чем больше людей будет вовлечено в эту тему – тем моральней станет общество.
Як на мий хлопський розум.
Пусть эти старперы кому-то не нравятся (или их считают отработонной породой) – но молодцы, что ввели "мораль" в открытое общественное обсуждение.
С приходом донецких – мораль стала особенно уязвима.
Ты не хочешь понимать.
Бытие определяет сознание. Попытка навязать т.н. мораль нищим... – это только – а поговорить...-. для не знающих что делать старперов.
Этим пенсикам нужно начинать с себя.
Мораль – это для них.
Это они обязаны создать в среде неплебса нужную т.н. мораль.
Мораль – внеклассовая сущность. И насчет бытие определяет сознание – не факт. Сознание подтягивает под себя бытие – но это не для всех.
Понимайте как хотите попытку старперов – а именно поотвлекать голодных разговорами о вечном.
Я это понимаю не так. Но Ваш классовый прагматизм услышан.
0rion9 _ 10.04.2012 14:08
IP: 85.90.218.---
vts-m-:
Мораль – ето не музи, а также не соплі і не воплі...Мораль – ето внутренніе оріентіри поведенія.
Іменно оні способни включіть пушкі так, что человеку без моралі іх говор покажется кантатой в ісполненіі Сводного хора Центрального Телевіденія і Всесоюзного Радіо (ізвініте за оперниє мотіви)...
Мы говорим об одном и том же – обычному человеку покажут 50%... если он прибежит включать пушки...
А если не может, знать мораль – это не его.
Мораль должна быть у тех, кто пушки включаетЪ.
0rion9 _ 10.04.2012 14:05
IP: 85.90.218.---
siromanec11:
0rion9 _ 09.04.2012 23:38 Бандюков нужно мочить с неведомой даже этим уродам жестокостью
И кто же будет их мочить? Вы? Или другие, но правильные бандиты? Как я понал с вашего коментаря, вы предлагаете мочить бандюков без суда и следствия. Вот толко кто будет указывать, кто бандюк? И что делать с теми кто за них голосовал? Тоже мочить, или перевоспитывать – в лагерях?
Мочить должны те, кто желает занять их место.
Они же и знают кого.
Они же обязаны знать как это сделать так, чтобы те, кто голосовал за других, стали голосовать за них.
0rion9 _ 10.04.2012 14:01
IP: 85.90.218.---
amina:
Становление морали – это не бизнес проект.
И чем больше людей будет вовлечено в эту тему – тем моральней станет общество.
Як на мий хлопський розум.
Пусть эти старперы кому-то не нравятся (или их считают отработонной породой) – но молодцы, что ввели "мораль" в открытое общественное обсуждение.
С приходом донецких – мораль стала особенно уязвима.
Ты не хочешь понимать.
Бытие определяет сознание. Попытка навязать т.н. мораль нищим... – это только – а поговорить...-. для не знающих что делать старперов.
Этим пенсикам нужно начинать с себя.
Мораль – это для них.
Это они обязаны создать в среде неплебса нужную т.н. мораль.
vts-m- _ 10.04.2012 13:08
IP: 91.154.252.---
0rion9:
Это ты предпочитаешь...веришь и надеешься... что эти выжившие из ума старперы со своей тупой моралью смогут остановить донбасюрских бандюганов с битами.
Музы должны заткнуться – когда говорят пушки. Бандюков нужно мочить с неведомой даже этим уродам жестокостью
Мораль – ето не музи, а также не соплі і не воплі...Мораль – ето внутренніе оріентіри поведенія.
Іменно оні способни включіть пушкі так, что человеку без моралі іх говор покажется кантатой в ісполненіі Сводного хора Центрального Телевіденія і Всесоюзного Радіо (ізвініте за оперниє мотіви)...
siromanec11 _ 10.04.2012 10:49
IP: 80.239.242.---
0rion9 _ 09.04.2012 23:38 Бандюков нужно мочить с неведомой даже этим уродам жестокостью
И кто же будет их мочить? Вы? Или другие, но правильные бандиты? Как я понал с вашего коментаря, вы предлагаете мочить бандюков без суда и следствия. Вот толко кто будет указывать, кто бандюк? И что делать с теми кто за них голосовал? Тоже мочить, или перевоспитывать – в лагерях?
siromanec11 _ 10.04.2012 10:43
IP: 80.239.242.---
777
amina _ 10.04.2012 10:39
IP: 93.74.246.---
0rion9:
amina:
Берите выше.
Бандюков выбрал люмпен.
Люмпен – результат совковой селекции.
Нужна моральная система координат. Нормальный ход.
Это долгосрочный проект – а бандюков надо мочить прямо сейчас и это отдельная история.
Вот смотри – а вдруг ты чуть-чуть ошиблась?... и... Люмпен – НЕ результат совковой селекции?...
Тогда, блин, долгосрочный проект становится – вечным.
... не поэтому ли... не за такую соплистую моральную зашоренность наш вождь считал интеллигенцию гнилой?...
Становление морали – это не бизнес проект.
И чем больше людей будет вовлечено в эту тему – тем моральней станет общество.
Як на мий хлопський розум.
Пусть эти старперы кому-то не нравятся (или их считают отработонной породой) – но молодцы, что ввели "мораль" в открытое общественное обсуждение.
С приходом донецких – мораль стала особенно уязвима.
0rion9 _ 10.04.2012 08:17
IP: 85.90.218.---
amina:
Берите выше.
Бандюков выбрал люмпен.
Люмпен – результат совковой селекции.
Нужна моральная система координат. Нормальный ход.
Это долгосрочный проект – а бандюков надо мочить прямо сейчас и это отдельная история.
Вот смотри – а вдруг ты чуть-чуть ошиблась?... и... Люмпен – НЕ результат совковой селекции?...
Тогда, блин, долгосрочный проект становится – вечным.
... не поэтому ли... не за такую соплистую моральную зашоренность наш вождь считал интеллигенцию гнилой?...
amina _ 10.04.2012 00:00
IP: 93.74.246.---
0rion9:
amina:
Пусть забивают мне баки.
Эти старперы – производное от "стар".
Или Вы предпочитаете – что б Вас забивали битами донецкие братки?
Это ты предпочитаешь...веришь и надеешься... что эти выжившие из ума старперы со своей тупой моралью смогут остановить донбасюрских бандюганов с битами.
Музы должны заткнуться – когда говорят пушки. Бандюков нужно мочить с неведомой даже этим уродам жестокостью – иначе... читай фантастический рассказ о Большой Волосатой.
Берите выше.
Бандюков выбрал люмпен.
Люмпен – результат совковой селекции.
Нужна моральная система координат. Нормальный ход.
Это долгосрочный проект – а бандюков надо мочить прямо сейчас и это отдельная история.
0rion9 _ 09.04.2012 23:38
IP: 95.134.160.---
amina:
Пусть забивают мне баки.
Эти старперы – производное от "стар".
Или Вы предпочитаете – что б Вас забивали битами донецкие братки?
Это ты предпочитаешь...веришь и надеешься... что эти выжившие из ума старперы со своей тупой моралью смогут остановить донбасюрских бандюганов с битами.
Музы должны заткнуться – когда говорят пушки. Бандюков нужно мочить с неведомой даже этим уродам жестокостью – иначе... читай фантастический рассказ о Большой Волосатой.
Igor Iaroshenko _ 09.04.2012 23:19
IP: 93.73.186.---
Начал считать, сколько раз в статье используется слово мораль и... устал...
amina _ 09.04.2012 23:16
IP: 93.74.246.---
0rion9:
amina:
А... до мене дійшло...
И это тоже. И хорошо, что дошло – так и есть. Старперы вместо забивать козла забивают баки своими маразматичными понятиями о морали.
Пусть забивают мне баки.
Эти старперы – производное от "стар".
Или Вы предпочитаете – что б Вас забивали битами донецкие братки?
0rion9 _ 09.04.2012 22:52
IP: 95.134.160.---
Aresta:
сприймаю статтю пана Дацюка мені імпонує, хоча з деякими тезами я не погоджуюся. У тому ж СРСР можна було бути поетом, але варто було стати ще й громадянином, як ти моментально перетворювався на політичного злочинця.
Olga_Heiko@ua.fm
Если ты разберешься почему так было и было ли так всегда в Союзе... впрочем... в первом приближении ты права.
0rion9 _ 09.04.2012 22:48
IP: 95.134.160.---
amina:
А... до мене дійшло...
И это тоже. И хорошо, что дошло – так и есть. Старперы вместо забивать козла забивают баки своими маразматичными понятиями о морали.
Корупція1410 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter