Сергій Дацюк Філософ

НАСЛІДКИ ДЕМОРАЛІЗАЦІЇ В УКРАЇНІ

04 жовтня 2016, 11:11

Коли нікому не віриш, ні на що не сподіваєшся, коли опускаються руки і нема бажання щось робити, значить ти деморалізований.

Зараз доводиться бачити багато деморалізованих людей публічних професій – політиків, експертів, журналістів і т.ін.

Мало хто любить розмови про мораль, але буває такий час, коли без цього не обійтися.

Що деморалізує українців?

Деморалізація це стан значно масштабніший і глибший, ніж якась апатія чи депресія, тому що в основі деморалізації лежить не емоційне спустошення чи втрата енергетики, а ідентичністна криза свідомості.

Деморалізація це втрата моральних засад людиною, групою людей чи цілим суспільством через знищення чи піддання сумніву існуючих моральних орієнтирів та наявних моральних норм, що веде до втрати моральної складової власної ідентичності, призводить до зниження морального духу та руйнування здатності до активних дій. Так само деморалізація можлива тоді, коли відбувається масштабна зміна моральних норм в суспільстві.

В Україні сьогодні обидва фактори спричинюють процес деморалізації – революційна зміна моральних норм, а також цілеспрямоване знищення моральних орієнтирів, яке спричинене ворогом, контрреволюціонерами, корупціонерами та олігархами.

Зрозуміло, що деморалізує, перш за все, ситуація, в якій знаходиться Україна.

Українську громаду масштабно і тривало деморалізує контрреволюція, так звана гібридна війна та мляві реформи.

Деморалізує біг по колу в Мінському процесі.

Деморалізує відсутність очевидних перемог українців у російсько-українській війні, неспроможність прийняти спільне рішення щодо окупованих територій.

Деморалізує відсутність явних і очевидних результатів реформ.

Деморалізує торгівля України з Росією як країною-агресором.

Деморалізує монополізм в економіці і олігархи, що продовжують диктувати політику в країні.

Деморалізує розпродаж за безцінь державних активів.

Деморалізує зростаючий зовнішній борг країни.

Деморалізує рейдерство землі без легалізації ринку землі.

Деморалізує перекладання фінансової відповідальності за кризу на простих громадян через підвищення тарифів.

Деморалізує моральний дефолт найвищих посадовців у питаннях корупції, замовчування проблеми офшорів, використання державних посад для власного бізнесу та не дивлячись на війну продовження бізнесу з Росією.

Деморалізує чорна пір-кампанія, що почалася проти окремих політиків та громадських діячів, які найактивніше займаються боротьбою з корупцією.

Деморалізує нездатність влади сприймати критику, проти чого владою ведеться широка пропагандистська кампанія як нібито проти популізму.

Найбільшої деморалізації завдають два процеси – ця дивна так звана гібридна війна і наші дивні повільні і мляві реформи.

Постійні балачки влади про мир на фоні безкінечної війни створюють просто глибоку моральну прірву у суспільстві.

Всім, окрім влади, зрозуміло, що Мінський процес це біг по колу. Ситуація зайшла в глухий кут. Мінський формат, нормандський формат – це шлях в нікуди.

Україна дійшла тут до такого морального стану, що будь-яка інновація була б в цьому питанні значно краща, ніж біг по колу. Тобто потрібні інновації у питаннях війни та окупованих територій.

Мова іде не обов'язково про масштабне збройне відвоювання окупованих територій. Є багато видів війн, які дозволяють відвойовувати території без масштабних військових операцій чи прямих боєзіткнень.

Або ж референдум про долю окупованих територій, або ж Конституанта – суспільство вже готове до таких масштабних інновацій. Але влада не готова, влада зволікає, і саме це деморалізує.

Так само і в питаннях реформ.

Проблема нерозуміння суспільством простого факту "реформи є чи їх нема" полягає у відсутності стратегування реформ з боку влади.

Якщо на першому етапі революційних перетворень достатньо було просто переліку декількох десятків реформ, які слугували візією змін у країні, то після двох років реформістських спроб такого переліку недостатньо.

Саме зараз потрібна чітка, послідовна і процесно-паралельна стратегія продовження реформ.

Без такої стратегії псевдореформістська деморалізація в суспільстві наростатиме.

Процеси деморалізації та реморалізації

Вся ця об'єктивна деморалізація не була б такою небезпечною, якби правлячий клас все це публічно усвідомлював і намагався би активно подолати.

Натомість деморалізація посилюється трьома явищами, які означилися в останній час дуже рельєфно.

Моральний нігілізм – це заперечення позитивних перспектив під гаслом "все погано" і "ніхто нічого робити не збирається", тобто "боротьби з корупцією не буде, бо з нею боряться ті ж самі корупціонери", "реформ не буде, бо влада не хоче їх" і т.д. Моральний нігілізм походить з власної пасивності, неконструктивності та відсутності пропонованих інновацій.

Моральний нігілізм знищує віру, духовно роззброює суспільну свідомість. Будь-яка критична розмова в ситуації деморалізації сприймається як негативний популізм. Розрізняти конструктивну критику і популізм в ситуації деморалізації надзвичайно важко. Моральний нігілізм породжують експерти, що працюють на країну-агресора, та малорефлексивні вітчизняні експерти.

Нелегітимне моралізаторство – моралізаторство людей, що не мають не це морального права. Це, наприклад, коли корупціонери, які перечекали адміністративну люстрацію і уникнули громадської люстрації, звинувачують борців з корупцією у корупції. Нелегітимне моралізаторство – дуже небезпечна річ, бо знищує довіру до тих, на кого ще можна було б хоч якось сподіватися.

Нелегітимне моралізаторство підриває довіру до моральних оцінок як таких. Нелегітимне моралізаторство характерне для олігархів та тих, хто їх обслуговує, для корупціонерів минулого владного режиму та вже нинішнього, в тому числі для корумпованих ще минулим режимом експертів та журналістів, які не пройшли процедуру громадянської люстрації та яких і досі запрошують на телебачення та дають можливість для публікації в українських ЗМІ.

Моральна дезорієнтація – це знищення чи підрив довіри до наявних моральних орієнтирів і уникнення створення нових. В більш широкому сенсі – це смислова деструкція, що веде до смислової дезорієнтації. Це, наприклад, коли моральні авторитети замість критичної позиції щодо владних дій у війні та реформах критикують популізм, коли створювані моральні орієнтації походять не з публічного інтересу, а з корпоративного чи індивідуального, коли ніхто не хоче продукувати вчинків, які б заслуговували на моральний зразок.

Моральна дезорієнтація знищує наявні моральні орієнтири, компрометує наявних моральних авторитетів, уникаючи породження нових моральних орієнтирів та нових моральних авторитетів. Моральну дезорієнтацію породжують малорефлексивні моральні авторитети, неблагородні бізнесмени та політики, а також політтехнологи, що обслуговують олігархічну владу.

Вихід зі стану деморалізації можливий лише через реморалізацію – пропонування соціальних чи навіть цивілізаційних інновацій, пропозицію нових смислів, продукування нових перспектив, виробництво нової картини світу з новою системою моралі цього нового світу.

Реморалізація неможлива через окремі навіть дуже розлогі коментарі чи епізодичні експертні оцінки. Реморалізація можлива лише через зв'язні смислотворчі тексти – статті, книги, лекції, доповіді, концептуальні виступи і навіть проповіді.

Для реморалізації українцям потрібна нова мораль, більш всеохопна і масштабна, яка би інтерпретувала більш широкий клас ситуацій, зокрема таких, які в старому світі не зустрічались або не були унормовані.

Нова мораль не має суперечити старій, вона має її доповнювати та розвивати, має враховувати динамічну зміну морального контексту, більш масштабно описувати благородство та суспільну рівновагу, апелювати до нових цінностей в змістовно нових ситуаціях, що спрямовані на нові смисли та нові перспективи.

Для реморалізації українцям потрібні нові моральні авторитети, які би апелювали не тільки до традицій, але і до інновацій.

Важко ні в що не вірити. В щось вірити завжди потрібно. Чому б не повірити в якісь інноваційні речі, раз старі все одно не працюють?

powered by lun.ua
Коментарі — 80
Амер Местный _ 11.10.2016 09:24
IP: 104.199.18.---
Деморализация и полное разочарование, люди ждали реальным перемен а не удушения и клоунады с судами, приговорами в отношении воров прежней и нынешней власти,,думаю очень печально кончит этот режим напоминающий своими действиями африканский.
Эта власть превращается а для многих превратилась в ненавистный режим который с одной стороны грабит их с другой набивает карманы повышает себе зарплаты.Доллар 26 и тотальное обнищание на фоне тотальной нищеты все что дальше на 30 км от столицы вызовут протесты в в ближайшее время.
lohik _ 08.10.2016 19:56
IP: 92.112.108.---
Захар Садовничий:
Брись в свою ПаРашу к путлєру, рашист вЗадов – Запєрдоленко!
Solomia Sotnik _ 06.10.2016 14:06
IP: 46.164.187.---
Спасибо, Сергей Дацюк, что укрепили меня во мнении, что мораль, т.е. сознание определяет наше бытие, а не наоборот, и что мораль – самая практичная вещь на свете.
Takozh _ 05.10.2016 19:33
IP: 176.8.134.---
Василь Будько:
Щось виказує в Вас російського гостя...)
Як справи в Росії з суспільною рівновагою, з реморалізацією?
Mike_Kharkov _ 05.10.2016 16:34
IP: 188.163.83.---
Василь Будько:
Mike_Kharkov:
Takozh:
Вы два совка рассуждающих о загнивании капитализма.
Во первых, совок как и лопата есть предмет неодушевленный, молодой человек.
А во-вторых, вы явно не понимаете о чем здесь рассуждают. Лет тридцать назад это называлось "не читал, но осуждаю":)
Mike_Kharkov _ 05.10.2016 14:12
IP: 188.163.83.---
Takozh:
Олігархічна модель, це різновид ліберальної.Від неї зовсім невеликий крок до класичної ліберальної
Цей крок у 95% світових випадків кривавий. А в нас вже олігархо-чиновніча система, і історію веде не від лібералізму, а скоріш від азійського способу виробництва, від феодальної епохи (разом з рад. часами). Тобто, народ у масі до ринку не добравсь (виключаючі ФОПів:)).
Спротив реакції полягає в тому, що на терези покладено або олігархи (і ринок), або більш справедливий перерозподіл (і диктатура)...
Я б не пов'язував олігархів з нашим ринком, вони пов. з зарубіжним ринком, от там вони у лібералізмі:)
Головна шкода від олігархії не від перерасподілу, а від порчі людей. З потенциалу країни виключаються здібності більшості людей – ось найгірше. Розвинуті ж країни тому й розвинуті, що створили умови для більшості людей самореалізуватися, країна як сума людей. А в нас країна як броуновський рух.
Takozh _ 05.10.2016 12:55
IP: 176.8.134.---
Mike_Kharkov:
Takozh:
Справа не в Яценюку чи Гройсмані, вони зробили свою чесну спробу змінити систему...Ви вважаєте, що люди звикнуть бути сингапурцями, для яких благо прогресивний диктатор?
Я цих спроб не побачив, побачив збереження олігархічної моделі.
Люди навчаться жити за цивілізованими законами, і диктатор автоматично стає гарантом цих законів.
Але навіть на період "диктаторства" повинен бути повний контакт з людьми, їм треба викласти модель повністю, як досягати та чого досягати, і мати результати.
Олігархічна модель, це різновид ліберальної. Від неї зовсім невеликий крок до класичної ліберальної. Спротив реакції полягає в тому, що на терези покладено або олігархи (і ринок), або більш справедливий перерозподіл (і диктатура). Люди запитують європейську модель ліберальної демократії, а їм тулять крайнощі. Праві чи ліві, аби 10% рівніші за інших.
Mike_Kharkov _ 05.10.2016 12:52
IP: 188.163.83.---
Takozh:
Ніяка модель не відтворює повну картину процесу. Але воно міряє відмінність середовища, ментальність спільноти, яка повинна бути врахована при застосуванні обраної економічної моделі. Схоже, щось не врахували, от і не працює.
Ця соціологія в найкращому випадку може вимірювати минуле, і тому годиться напряму тільки для популізму, у якому регіоні що казати. До економічної моделі це не прикрутиш, можна хіба що одразу до політики. Ек. модель повинна ж бути єдиною у всій країні, тут повинні бути прозорі закони, що захищають нове (форми власності, права, пріоритети розвитку, позитивні приклади – людину власника країни).
Takozh _ 05.10.2016 12:35
IP: 176.8.134.---
Takozh:Парубій і взагалі іншим керує.Пробачаюсь за помилку.
Mike_Kharkov _ 05.10.2016 12:14
IP: 188.163.83.---
Takozh:
В школі директор має повноваження диктатора. Стосунки дорослий-дитина, вчитель-учень. Але директор не диктатор, бо він обмежений тільки процесом навчання (не праці) і правами батьків.
Як для людини потрібен період навчання, так і для народів повинен бути такий етап. І хто його не пройшов пасе задніх.
Справа не в Яценюку чи Гройсмані, вони зробили свою чесну спробу змінити систему...Ви вважаєте, що люди звикнуть бути сингапурцями, для яких благо прогресивний диктатор?
Я цих спроб не побачив, побачив збереження олігархічної моделі.
Люди навчаться жити за цивілізованими законами, і диктатор автоматично стає гарантом цих законів.
Але навіть на період "диктаторства" повинен бути повний контакт з людьми, їм треба викласти модель повністю, як досягати та чого досягати, і мати результати.
Takozh _ 05.10.2016 12:10
IP: 176.8.134.---
Захар Садовничий:
Яценюк и Гройсман с Парубием зарубили украинскую промышленность на корню, в чём прогресс
Ви явно перебільшуєте можливість Яценюка чи Гройсмана впливати на попит Китаю на український залізорудний концентрат, абощо. Паруй і взагалі іншим керує.
Takozh _ 05.10.2016 11:59
IP: 176.8.134.---
Василь Будько:
Takozh:
Украинской модели в принципе не может быть?
Адаптована, це вже як своя. Не треба починати з першої сходинки, але простір для творчості є.
Takozh _ 05.10.2016 11:37
IP: 176.8.134.---
Mike_Kharkov:
Takozh:
Ніяка економічна модель не може бути автоматично перенесена без врахування особливостей середовища, менталітету. В цьму суть дослідження.
"Исторические традиции", "национальные традиции", ментальність... – це комплексна річ. Там міститься як загальнолюдська, релігійна складова, так і дійсно національні (більшою частиною географічні) відмінності. І якщо досліджувати кількісні показники менталітету комплексно (як ті автори), то під "національні особливості" легко попаде зовсім не національне особливе, і висновки тому не можна робити під "особливості середовища".
Тобто, гарно, що прилад щось міряє, цифри є, тільки незрозуміло поки що воно міряє.
Ніяка модель не відтворює повну картину процесу. Але воно міряє відмінність середовища, ментальність спільноти, яка повинна бути врахована при застосуванні обраної економічної моделі. Схоже, щось не врахували, от і не працює.
Захар Садовничий _ 05.10.2016 11:12
IP: 104.199.10.---
Takozh:
Mike_Kharkov:
Takozh:
Менеджер знає, як найкращим чином виконати запит, але формує запит клієнт. Коли менеджер творить щось не теє, то воно вже диктатор. Диктатор не може керувати вільними людьми, тільки рабами (тверда рука, кнут-пряник, комітет). І розмови, от інші так само живуть, ви теж звикните.
Скажіть, а вчитель у школі диктатор? навіщо взагалі вчити "вільних людей"?:)
В школі директор має повноваження диктатора... Але директор не диктатор, бо він обмежений тільки процесом навчання (не праці) і правами батьків.
Справа не в Яценюку чи Гройсмані, вони зробили свою чесну спробу змінити систему. Чудові формальні правила МВФ в українців викликають тихий протест, але так буде не завжди. Ви вважаєте, що люди звикнуть бути сингапурцями, для яких благо прогресивний диктатор?
Яценюк и Гройсман с Парубием зарубили украинскую промышленность на корню, в чём прогресс – брат!?
Mike_Kharkov _ 05.10.2016 11:10
IP: 188.163.83.---
Takozh:
Ніяка економічна модель не може бути автоматично перенесена без врахування особливостей середовища, менталітету. В цьму суть дослідження.
Takozh, і ще одно слід виділити особливо.
"Исторические традиции", "национальные традиции", ментальність... – це комплексна річ. Там міститься як загальнолюдська, релігійна складова, так і дійсно національні (більшою частиною географічні) відмінності. І якщо досліджувати кількісні показники менталітету комплексно (як ті автори), то під "національні особливості" легко попаде зовсім не національне особливе, і висновки тому не можна робити під "особливості середовища".
Тобто, гарно, що прилад щось міряє, цифри є, тільки незрозуміло поки що воно міряє.
Takozh _ 05.10.2016 11:05
IP: 176.8.134.---
Mike_Kharkov:
Takozh:
Менеджер знає, як найкращим чином виконати запит, але формує запит клієнт. Коли менеджер творить щось не теє, то воно вже диктатор. Диктатор не може керувати вільними людьми, тільки рабами (тверда рука, кнут-пряник, комітет). І розмови, от інші так само живуть, ви теж звикните.
Скажіть, а вчитель у школі диктатор? навіщо взагалі вчити "вільних людей"?:)
В школі директор має повноваження диктатора. Стосунки дорослий-дитина, вчитель-учень. Але директор не диктатор, бо він обмежений тільки процесом навчання (не праці) і правами батьків.
Справа не в Яценюку чи Гройсмані, вони зробили свою чесну спробу змінити систему. Чудові формальні правила МВФ в українців викликають тихий протест, але так буде не завжди. Ви вважаєте, що люди звикнуть бути сингапурцями, для яких благо прогресивний диктатор?
Захар Садовничий _ 05.10.2016 11:00
IP: 104.199.44.---
Mike_Kharkov:
Захар Садовничий:
Выходит дело не в сингапурцев и украинцев, а в их хозяев.
Нет.
Сингапур сумел родить патриотов, а Украина нет, только выкидыш – "украинские патриоты" кошелька олигархыча. Критическая недостача честных людей во власти как факт. А без честности какой там патриотизм.
Ну как же!? Марши правосеков и свободовцев сожгли не одного ватника, а патриотив всё нема!?
Может не патриотив, а мозгов нема у украинца!?
Mike_Kharkov _ 05.10.2016 10:49
IP: 188.163.83.---
Захар Садовничий:
Выходит дело не в сингапурцев и украинцев, а в их хозяев.
Нет.
Сингапур сумел родить патриотов, а Украина нет, только выкидыш – "украинские патриоты" кошелька олигархыча. Критическая недостача честных людей во власти как факт. А без честности какой там патриотизм.
Захар Садовничий _ 05.10.2016 10:36
IP: 104.199.33.---
Mike_Kharkov:
Захар Садовничий:
Mike_Kharkov:
Nadiya Dovzhenco:
Нужно сначала сделать власть гражданской, забрать у этого бандитского отродья рычаги влияния и корыто иначе никак.
Именно это и сделали в Сингапуре. Результаты впечатляющие.
В Сингапуре сингапурцы, а на Украине украинцы, две большие разницы.
Как живут сингапурцы (а там англичан уже давно больше чем при "колониализме") и украинцы, действительно, большая разница:)
Выходит дело не в сингапурцев и украинцев, а в их хозяев.
Mike_Kharkov _ 05.10.2016 10:29
IP: 188.163.83.---
Захар Садовничий:
Mike_Kharkov:
Nadiya Dovzhenco:
Нужно сначала сделать власть гражданской, забрать у этого бандитского отродья рычаги влияния и корыто иначе никак.
Именно это и сделали в Сингапуре. Результаты впечатляющие.
В Сингапуре сингапурцы, а на Украине украинцы, две большие разницы.
Как живут сингапурцы (а там англичан уже давно больше чем при "колониализме") и украинцы, действительно, большая разница:)
Mike_Kharkov _ 05.10.2016 10:26
IP: 188.163.83.---
Takozh:
Менеджер знає, як найкращим чином виконати запит, але формує запит клієнт. Коли менеджер творить щось не теє, то воно вже диктатор. Диктатор не може керувати вільними людьми, тільки рабами (тверда рука, кнут-пряник, комітет). І розмови, от інші так само живуть, ви теж звикните.
Скажіть, а вчитель у школі диктатор? навіщо взагалі вчити "вільних людей"?:)
Mike_Kharkov _ 05.10.2016 10:24
IP: 188.163.83.---
Takozh:
Ніяка економічна модель не може бути автоматично перенесена без врахування особливостей середовища, менталітету. В цьму суть дослідження.
Автоматично звісно ні.
Але читаємо у статті:
"новые формальные правила в принципиально иной среде продемонстрировали свою полную неэффективность. "
Фігня, вибачте. У виконанні Яценюка з Гройсманом так, повна неефективність, а у виконанні чесної людини Лі Куан Ю – повна ефективність. Весь фокус в тім, що Лі поєднав особливості складових народів, а наші протиставили, бо і цілі такої з розвитку держави не мали, тільки красти.
Читаємо далі:
"социального консенсуса, который может сформироваться только на основе ценностей и исторических традиций, главной из которых для украинцев является самосознание себя как отдельной нации."
Теж фігня. Соціальний консенсус може бути тільки на спільному, а "нація" в нас тіки предмет спекуляцій. От "бандитам тюрми" підходило...
Takozh _ 05.10.2016 10:21
IP: 176.8.134.---
Mike_Kharkov:
"...народ имеет право изменить или упразднить ее и учредить новое правительство, основанное на таких принципах и формах организации власти, которые, как ему представляется, наилучшим образом обеспечат людям безопасность и счастье".
Суть, як завжди, в деталях. Придивіться на форму народовладдя у штатах, на представництво. Отам і закладено принцип збільшення рівня компетенції по сходинкам влади. Американці прагматики і в філософії, і в житті. І знають, що гарний менеджер краще знає що потрібно клієнту, ніж клієнт.
Менеджер знає, як найкращим чином виконати запит, але формує запит клієнт. Коли менеджер творить щось не теє, то воно вже диктатор. Диктатор не може керувати вільними людьми, тільки рабами (тверда рука, кнут-пряник, комітет). І розмови, от інші так само живуть, ви теж звикните.
Захар Садовничий _ 05.10.2016 10:00
IP: 104.199.29.---
Mike_Kharkov:
Nadiya Dovzhenco:
Нужно сначала сделать власть гражданской, забрать у этого бандитского отродья рычаги влияния и корыто иначе никак.
Именно это и сделали в Сингапуре. Результаты впечатляющие.
В Сингапуре сингапурцы, а на Украине украинцы, две большие разницы.
Mike_Kharkov _ 05.10.2016 09:57
IP: 188.163.83.---
Takozh:
"...все люди созданы равными и наделены их Творцом определенными неотчуждаемыми правами, к числу которых относятся жизнь, свобода и стремление к счастью. Для обеспечения этих прав людьми учреждаются правительства, черпающие свои законные полномочия из согласия управляемых. В случае, если какая-либо форма правительства становится губительной для самих этих целей, народ имеет право изменить или упразднить ее и учредить новое правительство, основанное на таких принципах и формах организации власти, которые, как ему представляется, наилучшим образом обеспечат людям безопасность и счастье".
Суть, як завжди, в деталях. Придивіться на форму народовладдя у штатах, на представництво. Отам і закладено принцип збільшення рівня компетенції по сходинкам влади. Американці прагматики і в філософії, і в житті. І знають, що гарний менеджер краще знає що потрібно клієнту, ніж клієнт.
Корупція1282 Україна та Європа1061 тітушки18 Aтака Путіна1181 Вибори-2014158
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter