Сергій Дацюк Філософ

РОЗРИВ ПРАВЛЯЧОГО КЛАСУ ТА ЙОГО НАСЛІДКИ

24 січня 2017, 10:26

Стаття Пінчука в WSJ та її обговорення в Україні дозволили зафіксувати важливу зміну і можливо найвагоміший результат Революції Гідності – в Україні з'явилася стратегічна еліта, яка може виступити контрелітою до наявного правлячого класу під час наступного етапу революції.

Водночас олігархи та олігархічна влада виявилися абсолютно неспроможними до стратегічної діяльності – стратегування в умовах війни, стратегування реформ та стратегічної комунікації в цих процесах з власною громадою.

Позиція нестратегічного правлячого класу

Олігарх Віктор Пінчук поблажливо погодився для української громади викласти свою позицію вже після її публікації в WSJ та представленння у всяких там "давосах". Його стаття називається "Без назви".

Коротко і рефлексивно зафіксуємо її моменти.

Пінчук – "У Евросоюза глубокие проблемы. Происходит смена элит Запада..." Відбується не просто зміна еліт, відбується зникнення еліт на Заході – по мірі того, як європейська стратегія єдності, хоча б і через спільні ідентифікації минулого, замінюється на безліч програм національного майбутнього.

Відмова Заходу від філософського осмислення своєї перспективи через перспективу цілого людства породила прокрастинацію в Європі та корпоративно-технологічний термінаризм в США.

Пінчук прямо заявляє свою позицію як субдомінантну та субстратегічну: "И им нужны быстрые результаты, которых от них ждет избиратель. В наших силах помочь лидерам Запада их достичь. В обмен на их помощь в достижении наших целей..."

Так сформульована позиція одразу ж означає провал, програш, крах. Неможливо досягти своїх менших за масштабом цілей, допомагаючи іншому досягти своїх більш масштабних, бо це зводить твої цілі менш масштабної стратегії нанівець.

Субдомінантна позиції олігархів та олігархічної влади в Україні якраз і полягає у тому, щоб відмовитися від частини суверенітету – стратегічної влади – в обмін на тактичні гарантії продовження олігархічного дерибану всередині України.

Пінчук – "Сейчас мы должны строить по европейским принципам и в полном соответствии с европейскими стандартами собственную сильную страну..."

Це повна відмова від рефлексивного та навіть логічного мислення. Якщо Європа слабне і розпадається, і її принципи приводять цю цивілізацію до колапсу, то як можна побудувати сильну країну за цими принципами?

Олігархам та олігархічній владі не вистачає мислення та духу, щоб прямо сказати – європейські принципи не дозволяють побудувати сильну країну. Це було можливо в минулому, але ситуація змінилася. Тепер для того, щоб побудувати сильну країну, потрібні інші принципи.

Олігархи та олігархічна влада не можуть сказати настільки логічну річ, бо їх одразу ж запитають, а які ці нові принципи? Оскільки відповіді у них немає, то вони продовжують вводити українську громаду в оману – ми йдемо в Європу, але повільно, сильно загальмовуючи туди свій рух і навіть призупиняючи його.

Пінчук згенерував перлину реакційного мислення українського правлячого класу: "временный отказ от членства в ЕС как от заявленной цели на ближайшее будущее". Наскільки ця відмова тимчасова, про яке найближче майбутнє йде мова? Тобто не ми будемо вирішувати – це будуть вирішувати в ЄС. А якщо вони не зможуть вирішити, тоді тимчасова відмова стане ще більш тимчасовою відмовою.

Наші предки хоч змінювали геополітичну стратегію на користь актуально сильнішого в стратегічному плані гравця. А ми зараз маємо змінювати геополітичну стратегію на користь ЄС, який постійно слабшає. Чи посилиться ЄС, коли і взагалі чи це відбудеться, невідомо. Але ми сподіваємося і будемо чекати, в ситуації явної війни і втрати територіального суверенітету. В стратегічному плані – це повний ідіотизм.

Позиція Пінчука щодо НАТО: "Мы должны требовать от Запада значительной финансовой и технической помощи для укрепления нашей обороноспособности, а также прямых гарантий безопасности. Какими могут быть эти гарантии – никто пока сказать не может..."

Це класичний приклад "відкладеного мислення". Ми не можемо вимагати від Заходу того, про що не можемо нічого сказати. Щодо безпеки так мислити це означає відмовлятися від мислення. Відкладене мислення щодо безпеки – це поразка. Тобто олігархи та олігархічна влада неспроможні згенерувати жодної потужної безпекової ініціативи. І це фактично вирок для них.

Щодо безпеки України є дві важливих проблеми: 1) Ні НАТО, ні будь-яка інша країна, ні будь-які інші способи гарантій не дозволяють відвоювати вже втрачений територіальний суверенітет; 2) Якщо система безпеки країни не відповідає на питання ядерного захисту країни, то це не система безпеки, це просто задурювання мізків недалеких обивателів.

Пінчук, як і інші олігархи та олігархічна влада, продовжують уникати проблеми ядерної беззахисності України. Вони продовжують публічно обходити ту обставину, що вони відмовилися від війни за Крим перед лицем прихованого ядерного шантажу Росією України. Отже ядерна зброя це не уявна чи віртуальна небезпека для України, це реальна небезпека, яка будучи використаною в політичному плані вже призвела до реальної втрати Україною Криму.

Тому тут позиція Пінчука маніпулятивна, брехлива, безпорадна і поразкова.

Щодо Криму і Донбасу Пінчук виказує повну неспроможність до стратегічного аналізу ситуації.

Визнати проблему Криму та Донбасу в стратегічному плані це означає визнати проблему "мінського формату" – саме цей формат розірвав ці два питання, як цього і хотіла Росія.

Перекладання відповідальності за Крим та Донбас на громаду, як це робить Пінчук, можливо. Але тоді потрібно ставити це питання так, як його ставить громада – "Будапештський формат", референдум щодо Донбасу, блокада Донбасу, блокада Криму і т.д.

Війна долається війною, мир здобутий без перемоги може бути лише на умовах ворога. Можна змінювати форми війни, але не можна уникати війни, коли вона вже йде. Можна відмовитися від збройної війни, але тоді потрібно побудувати інші форми війни. Така має бути стратегія.

Позиція Пінчука в критикованій статті показує, що він дуже далекий від української громади, знаходиться під потужним впливом зовнішніх факторів і стратегічно не працює на Україну.

Відмова Пінчука вступити в стратегічну комунікацію зі змістовними опонентами його позиції всередині України, показує, що він, як і олігархічна влада та інші олігархи, далекий від стратегічних комунікацій України.

Ситуація української стратегічної еліти

Позиція Пінчука, сформульована ним в критикованій статті, дозволяє зафіксувати важливу зміну в Україні – розрив між квазі-елітою (правлячим класом) та контрелітою (потенційно новою елітою) в Україні.

Стаття Олексія Роговика "Політичний "рак" та зовнішньополітична "хіміотерапія" ідей Пінчука" показує спроможність частини правлячого класу України до рефлексії, стратегічного мислення та власне стратегічної комунікації.

Чи не вперше в Україні стратегічна позиція частини правлячого класу була сформулювана послідовно, аргументовано та позиційно вагомо. Це стало можливим в особливому процесі стратегічної комунікації.

Стратегічна комінікація української контреліти сформувалась протягом останніх післяреволюційних років, але випукло проявилася саме щодо нестратегічної позиції, вираженої Пінчуком в його статті в WSJ

Особливість процесу стратегічної комунікації в Україні:

1. Олігархи та олігархічна влада не здатні до стратегічного мислення і не спроможні вступити в стратегічну комунікацію з тією частиною правлячого класу, яка здатна до стратегічного мислення.

2. Олігархи та олігархічна влада не готові до солідаризації з громадою – вони виступають від її імені, але не зважають на її думки, дискусії та вимоги.

3. Стратегічна комунікація контреліти відбувається винятково через Інтернет та соціальні мережі, причому олігархічне телебачення та олігархічні ЗМІ загалом зайняті протилежним – примітивізацією суспільної свідомості періодичними позірними політичними конфліктами та залякуванням її російською загрозою.

Відтак стратегічна контреліта, яка фактично з'явилася в Україні, звичайно ж претендує на політичну владу в ситуації безпосередньої загрози територіальній цілісності країни.

Причому олігархи та олігархічна влада не готові визнати свою стратегічну поразку, тому тільки зараз з'явився той розрив, який може породити революцію зі змістовними наслідками.

Тобто якщо перший етап Революції Гідності 2013-2015-го років був пов'язаний зі знищенням існуючої олігархічно-корумпованої політичної системи, і головним суб'єктом тут була значним чином стихійно протестуюча громада, то другий етап Революції має бути пов'язаний з тим, що у протестуючої громади з'явився нарешті авангард – стратегічна контреліта.

Знаючи, як в Україні ревниво ставляться до фіксації когось у більш вищій позиції, скажу відверто. Це не є похвальбою чи індульгенцією на майбутнє. Але от саме зараз можна чітко зафіксувати розрив – нестратегічного правлячого класу, позицію якого виразив олігарх Пінчук, і стратегічної контреліти, яка вже може претендувати на те, щоб стати елітою, позицію якої інтегрально узагальнив Роговик.

Не потрібно навіть сподіватися на те, що цей розрив може бути подолано демократичним шляхом – через дострокові перевибори (які ж звичайно на користь Росії, хто б сумнівався) чи через укладання конституційної угоди правлячого класу з контрелітою (10 пунктів Роговика, які нестратегічний правлячий клас навіть на дух не сприймає).

Цей розрив може бути подолано революційним шляхом. І загострення міжнародної ситуації у світі тільки пришвидчить новий етап української революції.

powered by lun.ua
Коментарі — 121
Михаил Багдашкин _ 25.01.2020 13:54
IP: 35.235.226.---
Население ЛЮБОЙ страны это 2% элиты, 3% граждан и 95% массы она же биомасса, стадо. Не вините стадо за то, что оно потравило посевы, вините пастухов.
Элита состоит из элиты, контрэлиты и антиэлиты. Элита правит. Контрэлита стремится сменить элиту и изменить направление развития общества, знает как и способна это осуществить. Антиэлита генерирует идеи и стратегии развития общества, но не способна их осуществить, всегда против элиты и сотрудничает с контэлитой.
Никто никогда власть за спасибо не отдаст. Смена элит возможна ТОЛЬКО силовым методом через революцию и кровь. Выборы это только имитация смены элит, фактически меняется только правящая группировка внутри одной и той же элитной группы, по договоренности внутри правящей элиты. Так назначили Ющенка, так сменили его на Януковича и потом сменили его на Потроха, а вместо Потроха впарили населению клоуна Зюзю. Только элита способна мыслить и принимать обдуманные решения.
Vladimir Khotenko _ 28.01.2017 08:37
IP: 195.189.48.---
Tim Vlasyuk:
Ну конечно, во всем виноват совок, это он сотни лет порол розгами, угнетал, травмировал. Еще, наверно, и религиозные предрассудки внедрял...
Вы в курсе, в каком году отменено рабство в США? А в правах негры были уравнены через сколько...? А кастовая система в Индии? Внезапно! Так что про мечтать о "розвинених країнах Америки, Європи, Азії" – не вредно.

Но никто, читайте Дацюка – никто, ни немцы, ни раскованные негры Северной Америки не придут сюда и не сотворят вам на радость, наконец-то, светлое будущее.
Tim Vlasyuk _ 27.01.2017 12:33
IP: 185.11.29.---
Тільки зміна методик і методів освіти, виховання, психологічна допомога для мільйонів людей допоможуть перепрограмувати мільйони біороботів.
Мільйони людей насправді є біороботами, яких створили інші люди типовим набором десятків травм.
Збрехали, зрадили, вкрали, наступили на ногу, штовхнули, образили, налякали, побили, принизили, ...
Десятки однотипних травм в перші 10-20 років життя створюють типову для суспільства особистість,
Людину, яка боїться майбутнього, зневірилась, розчарувалась, опустила руки, не вірить в себе і не довіряє іншим людям. Такий механізм створення homo soveticus, будь-якої людини сучасного суспільства.
В розвинених країнах Америки, Європи, Азії такі само травмуючі фактори, але трохи інші: жорсткі правила, ієрархії, закони ринку та кодекси поведінки співробітників компаній та корпорацій.
Tim Vlasyuk _ 27.01.2017 12:26
IP: 185.11.29.---
Українці і росіяни – в певному сенсі створені за допомогою серії травм і травмуючих методик як на рівні сім'ї так і суспільства: розги, побиття в дитинстві батьками, голодомори, репресії, війни, життя десятиліттями в стані страху перед державою, спецслужбами, силовими структурами, злочинцями, навіть колегами і сусідами.
Більше 100 років суспільство було плавильним котлом, в якому травмувались людські особистості за допомогою інститутів держави і структур в суспільстві.
Психотерапевти, психіатри, коучі можуть допомогти тисячам, навіть сотням тисяч людей збагнути це і почати звільнятись від наслідків, ставати розвиненою, вільною, щасливою, успішною людиною.
Але що робити з десятками мільйонів травмованих особистостей? Як жити в морі злих, травмованих людей, які не усвідомлюють свого стану?
Більшість обирає еміграцію як спосіб втечі від нашого суспільства. Частина тікає від суспільства за допомогою алкоголю і наркотиків не покидаючи країну.
Володимир Янко _ 27.01.2017 02:04
IP: 159.224.124.---
Вчера войну вдохновлял, сегодня понял что головой в дерьмо попал, трудно вылезать, кряхтит но пятится.
Кровосос крови украинской.
Володимир Янко _ 27.01.2017 01:58
IP: 159.224.124.---
Цезарь распорядитель включил мозги! А где раньше был?
Бабло в офшеры качал? Ганьба. С вещами на выход!
Vladimir Khotenko _ 26.01.2017 08:29
IP: 80.249.227.---
Anatol Zubenko: Но речь идет о смене вектора экономического развития. В Давосе засомневались в правильности глобализации, в результате которой в руках 8-ми человек оказались оказалось столько средств, сколько у3,5млрд населения. Тупик...
Ну Давос тут скорее как подведение неких итогов. Для нас, не посвященных в тайны "мадридского двора", весомым и зримым переломом тренда глобализации стал Brexit. Но разговоры о нем начались то еще в 2010, если я правильно помню. А значит, тенденции, озвученные в 2010 – зародились еще раньше. Так что Давос 2017 – всего лишь проговор того, что УЖЕ стало явно для всех. Хотя некоторые эксперты на УП до сих пор считают что брэксит... так, ерунда...не значимое событие)))
бун _ 25.01.2017 19:50
IP: 77.123.162.---
Майк
Тому що в Харкові теж треба відкривати республіканський клуб. Як казав Ілліч, за работу, товарищи.
LYCIV_OLGA _ 25.01.2017 19:34
IP: 104.155.92.---
Ну, чи стане "стратегічна контреліта" справжнім "авангардом протестуючої громади", і наскільки їй, взагалі, вдасться стати "контрелітою" до нинішньої влади/банди/ОЗУ/мафії ("нестратегічного правлячого класу") – ще "будемо подивитись"!... А за привертання уваги – дякуємо!
Nadiya Dovzhenco _ 25.01.2017 14:25
IP: 37.55.195.---
До всих цих розмов про нові еліти і нових стратегів хоч би один натяк на якусь стратегію. Щодо пана Пінчука і іже з ними і їх статтями – кого вони хвилюють окрім них самих і в Україні і в світі? Нуль залишиться нулем назавжди як його не множити і на який форум його не сунути. Погано що ці дуті бізнес олігархи множать на свій нуль усю країну. А щодо загальної ситуації у світі вона дуже схожа на передвоєнні тридцяті минулого століття. Як і ситуація в США. ТІльки тепер конгрес і президент помінялися ролями. Трамп і його друзі кричать – не втягуйте нас у війну, а конгрес править – війна неминуча.
Елена Величко _ 25.01.2017 13:48
IP: 178.92.62.---
:
Как доллар держали после Башен, так и Украину,потому что, если будут разваливать-покоя в Европе не будет. Поэтому:1) власть нужна,которая будет делать для украинцев,2) списать все долги,3) восстановление-создание модерновой экономики с элементами межгосударственного взаимодействия (глобальныйуровень).
Тем более,что все качали с Украины и облизывались.
Елена Величко _ 25.01.2017 13:28
IP: 178.92.62.---
:
Сейчас тренд- Brexit.- меньшую систему наладить проще,
хотя все зависит от масштаба проекта -пирамиды ли реки двигать...
Елена Величко _ 25.01.2017 13:16
IP: 178.92.62.---
2. Индикатор неправильной экономики -Украина потеряла миллионы рабочих рук, которые выехали.
Очевидно, что экономическая система полностью дезорганизована и уже есть тенденция к вен-кой ситуации.
Если брать аналог с ИТ технологиями – "операционная система" не подлежит восстановлению,
поэтому надо переустановить – что в экономике будет- почитать и ОДНОВРЕМЕННО ввести систему параметризированную и УПРАВЛЯЕМУЮ относительно сбалансированных параметров, что даст систему способную генерировать доход, обеспечение и развитие.
Елена Величко _ 25.01.2017 13:10
IP: 178.92.62.---
Anatol Zubenko:
1.Если говорить о глобализации, то совершенно очевидно, что невозможно наладить ни экономику, ни права
человека без привязки к системе координат:местности, условий и др. Единицы могут "бегать по миру", а основная масса людей (миллиарды) этого не может, потому что начнется всеобщий коллапс. Кроме того,
снижение налогов-на самом деле уничтожает многие институции. Налогов как и ЗП и социалки должно быть оптимальное количество,другими словами не построенные экономические отношения ведут к "сокращению"всего.
Anatol Zubenko _ 25.01.2017 12:26
IP: 104.199.9.---
Vladimir Khotenko:
Я согласен, раз не изменилась система,переворот однозначно! Но речь идет о смене вектора экономического развития. В Давосе засомневались в правильности глобализации, в результате которой в руках 8-ми человек оказались оказалось столько средств, сколько у3,5млрд населения. Тупик.Евросоюз, в который мы стремимся, на грани развала, в США победил Трамп и заявил о прекращении поддержки других экономик. Россия, благодаря санкциям, начала заниматься собственной экономикой. То есть условия меняются, и должны менятся приоритеты. Украина должна заняться своим хозяйством, научиться жить по средствам, а не бегать по миру с протянутой рукой, для этого у нас есть все возможности. Короче, на смену барыгам должны прийти производители, государственники...
Doroshenko Vlad _ 25.01.2017 12:08
IP: 93.72.70.---
Takozh:
Cтоять на своем и точка. Время работает на нас.
А не вбрасывать гнилые идеи о капитуляции.
Але капитуляцію розглядають как товар, хочуть на ній заробити – ціну собі набити. Або як дишло, щоб наставити його проти віницького клану. Донецький клан захищають сєпари, він був завжди під Путіним. Коломойський вже не одягне чорну футболку с написом жидобандера. А жадібність і страх, що тебе виженуть-то спіши захапать, і відчуття тимчасовості знижують рейтинг віницького клану. Капітуляція – це міжкланова зброя. Чому Пінчук заворушився? – йому віницька жаба цицьки дає.
Vladimir Khotenko _ 25.01.2017 11:05
IP: 104.155.120.---
Anatol Zubenko:
Дацюк правильно расставляет акценты... За что им деньги платят?
Да не факт – что всегда правильно. Его тексты надо внимательно вычитывать, чтобы найти ту самую крупицу здравого смысла. Среди тонн... словесной эквилибристики и г... ну вы поняли.

Вот смотрите, что он (а он является ярым, идейным сторонником майдана как крайней формы руссофобии) пишет: "... якщо перший етап...і 2013-2015-го років був пов'язаний зі знищенням існуючої олігархічно-корумпованої політичної системи..."

Смотрите, как интересно! Не пишет же:ля ля... майдан уничтожил существующую олигархичную коррумпированную систему! А пишет: был с вязан с...!? Это как понимать, связан? Майдан уничтожил коррумпированную олигархичную систему? Тогда – это Революция с большой буквы. Если система осталась (а она осталась) прежней и поменялось только ФИО руководителя – тогда это дворцовый переворот. ТЧК.

Но Дацюк не хочет признавать очевидное и прячет за словесными выкрутасами.
Mike_Kharkov _ 25.01.2017 10:33
IP: 188.163.83.---
Tim Vlasyuk:
...
Проти українців в Україні йде тотальна війна...
Якщо б Садовий склав повноваження і віддав активи рошену, то блокаду було б знято.
Люди в Україні вже 15 років є заручниками олігархічних війн.
Тутможна доповнити.
Війну проти населення країни ведуть кілька гравців, не тільки олігархи. І у відсотках можна розкласти участь кожного по тому фінансуванню, що вони робили, скажімо у майдан-2014. Тут ми побачимо різке зростання участі закордонних гравців порівняно з попередніми роками. Тобто, почалась геополітика, і схоже олігархи лише пристосувалися до неї. Пристосувалися своєрідно – раз країна розвалюється, то хай нам буде шмат побільше, тільки треба встигнути відірвати м'яса з людей, нічого вже соромитися, та й нікого, бо люди стійки в нас, не вчаться навіть на свойому досвіді. І, звісно, серед них є лідер з правами, що їсть і олігархів:)
Блокаду не знімуть, поки геополітика не "устаканиться".
Tim Vlasyuk _ 25.01.2017 09:36
IP: 185.11.29.---
Сміття це не гради і постійні обстріли як в Донецькій і Луганській області. Галичині і Львову пощастило у порівнянні з Донецьком, Луганськом.
Що заважає переїхати зі Львова в інші міста України?
Проти українців в Україні йде тотальна війна. Якщо у Донецькій і Луганській області це війна, знищення інфраструктури, підприємств, то у Львові, Києві – екологічні катастрофи.
В інших містах використано змішану систему: екологічні лиха + економічний, тарифний геноцид.
В Донецькій і Луганській області теж можна не стріляти. Однак стріляють вже 3 роки. Зрозумійте – це надовго, поки не відбудеться перерозподіл активів олігархами.
Якщо б Садовий склав повноваження і віддав активи рошену, то блокаду було б знято.
Люди в Україні вже 15 років є заручниками олігархічних війн.
Anatol Zubenko _ 25.01.2017 09:12
IP: 94.153.158.---
Vladimir Khotenko:
Дацюк правильно расставляет акценты.А руководству страны надо делать выводы из создавшейся ситуации и действовать на опережение, а не упорно лезть туда, куда не просят. Надо наводить порядок у себя в стране,а не взывать о помощи. Мне вот интересно, чем занимаются куча институтов, в обязанности которых входит стратегическое исследование? За что им деньги платят?
-Vesna- _ 25.01.2017 09:05
IP: 93.72.143.---
Anatol Zubenko:
-Vesna-:
А почему это финляндизация? Финляндия потеряла часть территории и выжила, а Порошенко говорит, что не уступит.
Во времена Холодной войны имелся такой геополитический термин – финляндизация. Термин сложный и большой, а потому мы изложим его упрощенное понимание. Финляндизация – политика государства Финляндии, при которой страна была и вашим, и нашим.

economistua.com/o-finlyandizacii-ukraini/
Vladimir Khotenko _ 25.01.2017 08:54
IP: 104.155.92.---
Дацюк последние месяцы потихонечку, подспудно... но формулирует ряд очень важных, системных тезисов. Напомню:
1. Майдан финансировали олигархи.
2. Свержение Януковича привело к гражданской войне.

И теперь встречайте... (звук фанфар)
3. "Европейские ценности" для Украины – суть обман, а сами по себе приводят к моральному разложению, деградации и разрушению. О как!

Читайте внимательно: "Європа слабне і розпадається, і її принципи приводять цю цивілізацію до колапсу, то як можна побудувати сильну країну за цими принципами?" Невнимательному читателю покажется, что тут стоит знак вопроса – дескать Автор не уверен, а задается вопросом... Нет! Это не вопрос – это констатация факта, читайте следующее предложение: "Олігархам та олігархічній владі не вистачає мислення та духу, щоб прямо сказати – європейські принципи не дозволяють побудувати сильну країну. Це було можливо в минулому, але ситуація змінилася"

Шах и мат!
Anatol Zubenko _ 25.01.2017 08:45
IP: 104.155.120.---
-Vesna-:
А почему это финляндизация? Финляндия потеряла часть территории и выжила, а Порошенко говорит, что не уступит.
-Vesna- _ 24.01.2017 22:11
IP: 93.72.143.---
Микола Миколаєнко:
як тільки зявилась стаття Пінчука, стало ясно – це початок їх кінця:)
Або самі здадуться і підуть на умови Путіна – або відріжуть Донбас і Путін вискочить з Мінську і санкції знімуть. Пінчука влаштовує любий варіант. І наші дурні вже почали ламати дрова.

Я підтримую Туку в цьому питанні.

Пінчук грязно тролить Україну, граючи на її ментальних вадах.
Микола Миколаєнко _ 24.01.2017 21:48
IP: 46.219.218.---
як тільки зявилась стаття Пінчука, стало ясно – це початок їх кінця:)
Зеленський20 Україна та Європа1086 Корупція1336 Порошенко2 Свобода слова568
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter