Сергій Дацюк Філософ

РОЗКОЛ ЗАХОДУ ТА НОВА СТРАТЕГІЯ УКРАЇНИ

30 травня 2017, 10:33

На минулому тижні стався фактично "розкол Заходу". Але ми здебільшого так не вважаємо, бо у нас немає традиції рефлексії та узагальнень.

Відсутність публічної міжнародної аналітики в Україні постійно призводить до нерозуміння того, що відбувається у світі.

В більшості розвинутих країн така публічна міжнародна аналітика є, зокрема на провідних телеканалах. Вона також є і в Росії, хоча дуже насичена ідеологічними оцінками та пропагандою. Як би ми не критикували "Вести недели с Дмитрием Киселевым" за ідеологічно-пропагандистський характер, це все-таки міжнародна аналітика.

Українські тижневі телепрограми не витягують рівень міжнародної аналітики, вони скоріше зосереджені на внутрішніх проблемах. Саме тому в Україні неможливий публічний аналіз та узагальнення міжнародних подій, а також корекція зовнішньої політики за результатами таких узагальнень в публічному просторі. Міжнародна політика України залишається дуже закритою, підпільною і навіть таємною.

Українці залишаються глибоко провінційними людьми: їх більше цікавить, що відбулося на театральних підмостках Парламенту чи в їх власному селі-місті, ніж те, що відбувається у світі. Світ цей десь далеко, і події в ньому їх мало торкаються.

Звичайно "розкол Заходу" не відбувся саме на минулому тижні. Про це вже давно говорять аналітики, спостерігаючи процеси на Заході в останні роки. Але саме минулий тиждень засвідчив інтенсифікацію цього процесу в черзі знакових подій та узагальнень.

1. Руйнування довіри в G7 через конфронтаційну позицію Президента США Дональда Трампа, що призвело фактично до руйнування самої Великої сімки.

2. Загострення стосунків всередині процесу Brexit, яке означене в словах прем'єр-міністра Великобританії Терези Мей щодо переговорів з ЄС: "...відсутність угоди краща, ніж погана угода. Ми повинні бути готові залишити переговори".

3. Ультиматум Президента США Трампа щодо НАТО: "якщо ви не будете платити, ми не будемо вас захищати".

4. На тлі цих події загострення стосунків Польщі з Францією та Німеччиною в Європі, що посилює розкол в ЄС.

5. У США з ЄС немає спільної позиції щодо Росії та України, відтак США змінюють свою політику щодо України, будуть вести її самостійно, і вона буде більш жорстка, ніж політика ЄС.

Яка ж була реакція на ці зміни в світовій політиці української влади, зокрема Президента України?

Ви можете її прочитати на офіційному сайті – "Велика Сімка" має можливість чітко відповісти агресору".

Тобто вустами Президента Україна продовжує закликати Захід помиритися, досягти єдності і активно протидіяти агресії Росії.

Це позиція прохача, бідного родича, який хоче здаватися мудрим завдяки досвіду минулого та благородним за чужий рахунок – згляньтесь на Україну, світові добродії, це ж відповідає вашим принципами, покарайте Росію.

Я звичайно не збираюся працювати замість Інституту стратегічних досліджень. Але декілька інноваційних тез я запропоную для обговорення.

1. Потрібно зрозуміти, що прямо на наших очах Західний світ змінився. Апелювати до спільних цінностей Заходу пізно. Це провальна стратегія для України. Потрібно виходити з чіткого самовизначення – Україна з ЄС чи з США. І тут ми маємо принципово змінити нашу військову геостратегічну орієнтацію. Якщо за часів Президента США Обами Україні варто було співпрацювати з США значно більше, ніж з ЄС, то за часів Президента Трампа в його конфлікті з ЄС Україна має прямо і недвозначно зайняти позицію ЄС, не віддаючи переваги ані Німеччині, ані Франції, посилюючи своє співробітництво з Польщею.

2. Україна має зробити дуже прагматичними свої відносини з США та з Великобританією. Контактувати слід на рівні економічних відносин і утримуватися від прямої політичної підтримки нинішньої політики США та Великобританії, яка спрямована на розкол Заходу. Україні варто переоцінити військову допомогу США. Якщо ціною такої військової допомоги є стратегічні поступки Росії з боку України, то потрібно прямо і недвозначно від такої допомоги США відмовлятися. Тобто на жорстку щодо України позицію США Україна має зайняти таку ж жорстку позицію.

3. Україна має позбавитися від ілюзії вступу до НАТО. Хоч цього до кінця не розуміють на Заході, але вони дуже швидко це зрозуміють: разом з розколом G-7 також може статися і розкол НАТО. НАТО це організація, що захищає спільні принципи західного світу. Саме тому його боїться Росія, яка захищає інші принципи. НАТО існує лише доти, доки Захід єдиний в принципах. Якщо немає єдності принципів у Західному світі, то не буде і НАТО.

Хоча розкол НАТО відбудеться не одразу – Україні вже варто перестати сподіватися на НАТО. Україна має стати ядерною державою де-факто і де-юре. Можливо ми маємо розвивати свою ядерну зброю, заручившись підтримкою Польщі, яка своєї ядерної зброї не має. Можливо Україна навіть варто створити з Польщею спільний ядерний щит. Більше того, Україна має виступити ініціатором створення військової організації ЄС, яка замість НАТО буде гарантувати її безпеку.

4. На випадок подальшого загострення стосунків Польщі у ЄС та на випадок розколу ЄС Україна повинна мати геополітичний сценарій створення міжнародного блоку чи союзу – Інтермаріум (Міжмор'я) разом з Польщею, Білоруссю, Литвою та можливо Молдовою.

5. Жорстка стратегія США щодо України не залишає жодного шансу для українців якось далі продовжувати тягнути ситуацію з невизначеністю щодо Донбасу. США будуть втюхувати, впарювати і впендюрювати Донбас Україні.

Якщо українці не підтримують стратегію реінтеграції Донбасу в Україну, потрібно діяти вже, бо від українського Президента ми дочекаємося лише одного – нас змусять обрати шлях, який українцями не вигідний.

Я не впевнений, що це до кінця продумані інноваційні кроки.

Але я впевнений, що вести ту політику, яку Україна вела раніше, це шлях в нікуди.

І ще я впевнений, що українська влада, як завжди, буде чекати і зволікати з рішеннями в ситуації, що швидко змінюється.

Західний вже світ змінився, він ніколи не повернеться до попереднього статус-кво.

Тож Україні теж варто змінити свою міжнародну політику.

powered by lun.ua
Коментарі — 69
Vladimir Khotenko _ 31.05.2017 19:04
IP: 104.155.11.---
Volodymyr Parkhomenko:
Особенно умиляют резкие, я бы сказал, флюгерные метания автора. Еще пару месяцев назад он писал: прочь от Европы, она уже не та, примкнуть к Китаю и Маску... (имея ввиду США). Я еще тогда удивлялся – Китай никак не годится как ориентир в поисках цивилизационного проекта) А он таки нужен. И теперь – снова здорова! Долой смотреть в рот США – давай дружить с Польшей... Ага, ЯО с Польшей и Молдовой супротив воли CША – я прям вижу эту картинку. Где-то на страницах комиксов с Бэтменом и человеком-пауком.
Volodymyr Parkhomenko _ 31.05.2017 18:03
IP: 195.162.90.---
Автор так впевнено повчає владу, наче працює таксистом чи офіціантом.
Ми чогось про С.Дацюка не знаємо?...
-Vesna- _ 31.05.2017 13:01
IP: 35.187.95.---
Елена Величко:
Щодо розколу світу та стратегії України. Для такої держави як Україна – повинна бути власна стратегія, це стратегія наукового розвитку та власного виробництва машин нового покоління, а також стратегія нормальних умов праці та безпека та інше. Це стратегія гідного відношення до громадянина.
Все треба ПЕРЕРОБЛЮВАТИ.
... и мир во всем мире (с).
Yaroslav Yurkiv _ 31.05.2017 13:01
IP: 35.189.200.---
Игнат Дергачёв:
-Vesna-:
Игнат Дергачёв:
Украина нарушила Будапештский меморандум – она провозгласила желание вступить в союз НАТО, что в меморандуме отмечено пунктом об "отказе Украины вступать в военные союзы"
За это Украина была наказана Россией
Кремлядям новые методички выдали.
Новая умь после "их" русской царевны Анны Ярославны.
– А какая у царевны была национальность!?
Як і у Весни – киянка-кієвлянка:)
valsh01 _ 31.05.2017 12:05
IP: 188.115.157.---
Игорь Мазур:
valsh01:
1.Естественно. То, что я пишу – всегда является моим видением. А у вас как-то по-другому?
2.Украина – страна, в 2014-м году сдавшая свой суверенитет в управление внешним силам. поэтому вторичными являются ее хотелки, но никак не желание этих внешних сил.
3.Вы действительно не видите разницы между совместной лит-пол-укр бригадой и совместными польско-украинскими дивизионами ракет с ядерными боеголовками?
1.А вы не поняли, что я просто тонко намекнул, что вы ошибаетесь про нашу отсталость? (По-Задорнову: набрали воздуха) – Ну, некоторые форумчане – тупые)
2.По-поводу хотелок – это к своей женщине (если она у вас есть). Украина – независимое и самостоятельное государство.
3.Да, не вижу. Если штабы трех стран смогли договориться по-поводу создания совместных военных групп, то они, при политической воле этих же стран, смогут договориться и в большем. И создание общего ядерного щита – может быть таким шагом
valsh01 _ 31.05.2017 11:51
IP: 188.115.157.---
Mike Naplekov:
valsh01:
Только вы забыли упомянуть, что войну в Украине развязала, проводит и поддерживает сама Россия.
==
Видите ли, меня традиционно заботит более всего судьба наша, нашего психического (а значит и экономического) здоровья, а не судьба России.
И я не считаю, кстати, Россию единственной виновницей войны. Аргументы много раз приводил.
Не читал (или не помню) ваших аргументов по поводу виновников украинско-российской войны. Поэтому не могу вам на это ответить. Однако есть один абсолютный факт, который никто и никогда не сможет опровергнуть – в начале 2014 российскими солдатами был осуществлен вооруженный захват Крыма. И именно это явилось началом необъявленной войны России против Украины. Так что, кто виновники, можно теоретизировать много и долго, в зависимости от того, к какому миру вы себя относите. Однако, кто на кого напал – по-моему, всё настолько очевидно, что споров тут просто не может быть.
Елена Величко _ 31.05.2017 11:41
IP: 178.93.136.---
Щодо розколу світу та стратегії України. Для такої держави як Україна – повинна бути власна стратегія, це стратегія наукового розвитку та власного виробництва машин нового покоління, а також стратегія нормальних умов праці та безпека та інше. Це стратегія гідного відношення до громадянина.
Все треба ПЕРЕРОБЛЮВАТИ.
Елена Величко _ 31.05.2017 11:37
IP: 178.93.136.---
Кирюха Корженко:
Ну нет, глобализация не отменяется, просто форма взаимодействия меняется. Захват 1% хомо территорий – отменяется, также как и захват корпорациями – в этих схемах забыли об одном – о человеке. Поэтому страны или другие территориальные координаты – необходимы для привязки и жизнедеятельности человека – останутся, иначе хаос и войны тоже, что уничтожит большую часть человечества, что,вообще,хотели – сократить, однако, при резко сокращении – резкая деградация.
Takozh _ 31.05.2017 11:37
IP: 176.119.78.---
...Українці залишаються глибоко провінційними людьми...
Україна більше не є нічією провінцією. Послідовна політика "непрагнення війни" є надбанням, а не втратою. Україна надто довго була фронтиром, настав час передати це почесне право іншим.
Росія з США вступили в "битву" за Китай. Росія вкладає великі кошти в проекти, які орієнтовані на співпрацю з Китаєм. Якщо проекти виявляться успішними, буде досягнута нова геополітична перспектива. Цей вектор для Росії не новий, але він завжди був провальним. Після провалу на сході дурний ведмідь кидався з новою енергією на захід, так почались дві світові війни. Британський маневр, можливо, спроба дистанціюватись.
-Vesna- _ 31.05.2017 10:58
IP: 35.187.187.---
Игнат Дергачёв:
Украина нарушила Будапештский меморандум – она провозгласила желание вступить в союз НАТО, что в меморандуме отмечено пунктом об "отказе Украины вступать в военные союзы"
За это Украина была наказана Россией
Кремлядям новые методички выдали.
Новая умь после "их" русской царевны Анны Ярославны.
Logic2009 _ 31.05.2017 10:20
IP: 91.196.177.---
Игорь Мазур:
а теперь, когда большинство НИИ и заводов превращены в ТРЦ и автосалоны
А уролог, являясь невеждой в истории, политологии и т.д.,
вдруг стал геополитическим экспертом и знатоком "школы физиков".
-Vesna- _ 31.05.2017 08:16
IP: 35.189.218.---
Logic2009:
Mike Naplekov:
війна в Україні є засобом наближення кордону НАТО до Росії.
... о Господи... це ж треба таки.
Ну в цих москалів дійсно хвіст там, де має бути голова.
-Vesna- _ 31.05.2017 08:14
IP: 35.187.187.---
Але я впевнений, що вести ту політику, яку Україна вела раніше, це шлях в нікуди. (с)

... і що не так пану фільозофу в міжнародній політиці України?
Що вам вже тут недогодило?
Logic2009 _ 31.05.2017 07:47
IP: 91.196.177.---
Mike Naplekov:
війна в Україні є засобом наближення кордону НАТО до Росії.
Ха-Ха-Ха.
Ви такий українець як я китаєць.
Типова теза Путлеровського троля.
Яке відношення Україна має до "наближення кордону НАТО до Росії"?
Це російська фобія.
Замість того, аби зближатися з НАТО, що робила робила Росія у 1991-2000,
у Путлера повернулась радянська НАТОфобія.
Yaroslav Yurkiv _ 30.05.2017 22:13
IP: 104.155.11.---
Viktor Oponasenkov:
Logic2009:
В 2017 году украинская ядерная энергетика поставит своеобразный рекорд: сразу 8 энергоблоков продолжают работу, несмотря на истекший срок проектной эксплуатации.
МАГАТЭ просто в шоке от этих новостей.
У 2017 році 89 "енергаблокаф" продолжат работу, несматря на истьокший 100-лєтній срок експлуатаціі.
МАГЬОТЄ, хатя мир в шокє ат етай новості.
Logic2009 _ 30.05.2017 20:51
IP: 91.196.178.---
много хохлов долларов накопили
=====================================
Ну прямо Ким Чен Ыр, а не Семижопов.
Безмозглое, когда по-русски писать научишься?
Mike Naplekov _ 30.05.2017 20:28
IP: 35.187.105.---
valsh01:
Только вы забыли упомянуть, что войну в Украине развязала, проводит и поддерживает сама Россия.
Видите ли, меня традиционно заботит более всего судьба наша, нашего психического (а значит и экономического) здоровья, а не судьба России.
И я не считаю, кстати, Россию единственной виновницей войны. Аргументы много раз приводил.
valsh01 _ 30.05.2017 19:43
IP: 62.16.30.---
Mike Naplekov:
А по суті розкілу слід зауважити головне для нас – війна в Україні є засобом наближення кордону НАТО до Росії, тож, з розпадом НАТО наслідки для України (та її поточної влади) випливають пропорційні. Ось чому мовчить влада.
Только вы забыли упомянуть, что войну в Украине развязала, проводит и поддерживает сама Россия. И именно она, Россия, активно способствует, чтобы по периметру с ней размещались военные базы и оборудование, которые бы были направлены на нее. Прямо, как грибы после дождя. И будет НАТО или нет, не столь важно. Ну, будет не НАТО-вская база в Прибалтике, а объединенная из нескольких прилежащих стран. Или военная база в Украине, допустим, литовско-польско-украинская
Mike Naplekov _ 30.05.2017 19:25
IP: 35.187.95.---
Важко повірити у таку наївність філософа:)
Україна (поточна влада, звісно, – скільки вже можна казати про ідіотизм прирівнювання країни до поточної влади?) вже була тільки но в лайні з вступом Трампа, і тепер сидить та вичікує до кого ж йти з простягненою рукою.
А по суті розкілу слід зауважити головне для нас – війна в Україні є засобом наближення кордону НАТО до Росії, тож, з розпадом НАТО наслідки для України (та її поточної влади) випливають пропорційні. Ось чому мовчить влада.
А яку вісь вибудовувати будуть вирішувати вже не ці злодійкуваті можновладці.
Василь Бровар _ 30.05.2017 19:20
IP: 93.72.21.---
Нічого не зрозумів! Про які "принципи" йде мова, щодо яких "немає єдності в Західному світі"? Ви дійсно вірите, що Трамп здатен впливати на "принципи" Західного світу? Думаю, як би він не коливався, він ніколи не вискочить з "колії принципів". Хоча, може Ви під цим словом розумієте щось інше?!...
valsh01 _ 30.05.2017 19:01
IP: 62.16.30.---
Игорь Мазур:
valsh01:
Игорь Мазур:
А в чем вы видите нелогичность, если именно та страна, которую от агрессии не защитили подписанные ею международные договоры по разоружению, и станет инициатором построения новой системы безопасности в Европе или в мире? Такой системы, чтоб международное право и силы смогли эффективно защищать от агрессии
==
"Глядя с крыльца на двор и пруд, он мечтал о том, как было бы хорошо, если бы вдруг от дома провести подземный ход или через пруд выстроить каменный мост, на котором были бы по обеим сторонам лавки
Интересный подход – оказывается можно нежелание думать и неумение действовать прикрывать замечательными цитатами из классики)). Так и вижу Порошенко, который на критику в свой адрес с надрывом зачитывает монолог "А судьи кто? – За древностию лет. К свободной жизни их вражда непримирима, Сужденья черпают из забытых газет Очаковских и покоренья Крыма"))
valsh01 _ 30.05.2017 18:52
IP: 62.16.30.---
Игорь Мазур: _30.05.2017 18:27
1. Недавно Турчинов презентовал запуск новой ракеты. Украина занимает весьма неплохое место в мире по продажам продукции ВПК. Атомная энергетика не может быть в упадке, поскольку это чревато атомными взрывами. Старики-маразматики, наверное, есть среди физиков, но не меньше там и молодых честолюбивых, которые при достойной оплате могут быть достойной заменой.
Поэтому все ваши причитания – "Украина не может ничего" – это только ваше видение ситуации. Не более)
2. Я вам могу только еще раз повторить, что украинская дипломатия может и должна настаивать, что Украина утратила свою безопасность в момент, когда отдала свое АО. И именно это должно стать главным мотиватором возвращения АО обратно. И желание членов Буд.Мем. – вторично, поскольку не Украиной нарушены условия его выполнения, а ими.
3. Да, Польша – член ЕС и НАТО. И что? А вы разве не слышали про совместную литовско-польско-украинскую бригаду? Почему не может быть таких же РЛС и ракет?
Yaroslav Yurkiv _ 30.05.2017 18:29
IP: 35.187.105.---
Viktor Oponasenkov:
Yaroslav Yurkiv:
При Яныке много хохлов долларов накопили, теперь вот расстаются с ними, ты ушлый сынок, в Москву смотался вовремя, теперь смотришь на этот украинский кошмар с улыбкой.
Придурку, розлучатися з долярами – eternal American dream, а смататца воврємя – главная кацапская удачя!
Yaroslav Yurkiv _ 30.05.2017 18:22
IP: 104.199.41.---
Viktor Oponasenkov:
Yaroslav Yurkiv:
Игорь Мазур:
valsh01:
Игорь Мазур:
Хм, а в чем это выражается? В смысле – неадекватность автора? Да еще, и в высочайшей степени))
1.Стать ядерной державой Украина не сможет ни по технологическим возможностям, ни, тем более, по политическим.
2.Польша ни за что не согласится участвовать в одном ядерном проекте с Украиной: Украине падать ниже уже некуда, а Польшу могут жестко наказать ее союзники по ЕС и НАТО.
3.Безумность прожекта о том, что Украина "має виступити ініціатором створення військової організації ЄС, яка замість НАТО буде гарантувати її безпеку" тоже нужно комментировать или вам хоть это понятно?
Буде дубінка – будуть саюзнічкі!
Кым Чем Ыр – союзник Пор Рош Ко
Це значно умнєє, аніж у фільозофа!
valsh01 _ 30.05.2017 18:21
IP: 62.16.30.---
Игорь Мазур:
valsh01:
3.Безумность прожекта о том, что Украина "має виступити ініціатором створення військової організації ЄС, яка замість НАТО буде гарантувати її безпеку" тоже нужно комментировать или вам хоть это понятно?
А в чем вы видите нелогичность, если именно та страна, которую от агрессии не защитили подписанные ею международные договоры по разоружению, и станет инициатором построения новой системы безопасности в Европе или в мире? Такой системы, чтоб международное право и силы смогли эффективно защищать от агрессии, и наказывать, даже если агрессор – постоянный член Совбеза, и может юридически заблокировать любое решение против себя. Вам не кажется, что пример Украины ярко показал неэффективность существующей системы безопасности? Не говоря уже о том, что мы кровно заинтересованы в прекращении войны, а создание новой системы безопасности – для этого эффективный шаг. Вот почему – именно Украина
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter