Сергій Дацюк Філософ

ПОДОЛАТИ ХАОТИЗАЦІЮ

09 березня 2018, 10:27

На Україну насувається хаос. І справа навіть не в закордонних аналізах та прогнозах, які свідчать про загострення геополітичної конфронтації у світі взагалі та щодо України зокрема.

Справа не в тому, що США та Росія все ніяк не можуть домовитися щодо війни в Україні. Справа не в тому, що Україна взагалі втратила будь-яку, хоч трохи впливову, позицію в цих перемовинах. Справа в тому, що українська влада втрачає контроль над ситуацією всередині України та потрапляє у все більшу ізоляцію у світі.

Ситуація настільки складна, що навіть неможливо спрогнозувати наступний рік. Деякі експерти чомусь дуже впевнені, що в 2018-му році нічого важливого в Україні не відбудеться, а основне протистояння відбуватиметься вже в 2019-му році. Інакше кажучи, чомусь вважається, що українці мають цілий рік на підготовку та непоспішне прийняття рішень.

Але у нас немає цього року. Екстремальний Сценарій є дуже можливим. Цей сценарій означає війну з багатьма сторонами конфронтації – внутрішньої та зовнішньої. Якщо ж війни зовнішньої та внутрішньої вдасться уникнути, то хаотизація в Україні є неуникненною.

Останні роки Україна трималася на залишках тієї довіри, яка була згенерована Революцією Гідності. Ці залишки довіри скінчилися.

І справа навіть не в тому, що російська влада вкладає великі ресурси для хаотизації України. Найбільш критичним для хаотизації України є корумпована влада – Президент, Парламент, Уряд, суди. Ці інститути фактично зруйновані.

Якщо навіть владу якимось чином вдасться достроково змінити, то подолати інституційне руйнування за прийнятний термін буде практично неможливо. Інституційний саботаж та зрада державних інтересів будуть дуже значні. Тому в разі Екстремального Сценарію потрібно буде створити критично важливі інститути – Уряд Народної Довіри та Суди Народної Довіри.

Інститути президентства та парламентаризму вочевидь потрібно буде створювати наново. Навіть якщо одразу і не вдасться змінити Конституцію, то ці два інститути потрібно буде відтворювати за нормами нині діючої Конституції.

Інститут президентства потрібно буде повертати у правила Конституції, роблячи публічними всі структури навколо Президента і забороняючи неконституційні структури. Нинішній Парламент у основних засадах (коаліція, голосування і т.д.) постійно порушує нині діючу Конституцію та нині діючий Регламент. Вочевидь значна частина нині діючих народних депутатів буде віддана під Суд Народної Довіри.

Причому новий Парламент доведеться створювати без права народних депутатів нинішньої Парламентської Коаліції та членів колишньої Партії Регіонів обиратися до наступного Парламенту.

Другим важливим чинником хаотизації є олігархи. І справа навіть не у їх розкраданні держбюджету, використанні монопольного становища та тарифному здирництві. Олігархи нищать середній клас прямо (рейдерство та "дахування") і убічно – спричинюючи його еміграцію за кордон. А під час радикальної деолігархізації обов'язково виникне таке явище як багаторівневий та різнобічний саботаж.

Отже введення військового стану в Екстремальному Сценарії буде неминучим. Лише такий правовий стан дозволить якось протидіяти олігархічному саботажу.

Зрештою найгіршим варіантом Екстремального Сценарію є гібридна російська агресія – як на ТОТ ДЛО, та і в різних регіонах України під виглядом виступу незадоволених українською владою російських агентів та кримінальних груп. Їх метою буде федералізація України. І саме цим вони будуть відрізнятися від решти протестувальників, які виступатимуть за зміну центральної влади при збереженні нинішнього унітарного устрою.

Надзвичайно критичним для процесу хаотизації є повна втрата громадського контролю над засобами масової інформації, особливо на телебаченні.

В публічній комунікації сьогодні ми опинилися в парадоксальній пастці. З одного боку, ми не можемо не запрошувати до дискусії представників влади разом з представниками опозиції та представниками активної громадськості. З іншого боку, представники влади нічим, окрім смислодеструкції, в такій комунікації не займаються. Тобто конструктивна комунікація між владою, опозицією та активною громадськістю вже стала неможливою.

На тих телеканалах, якими володіє чи які контролює олігархічна влада, нав'язується штучний викривлений порядок денний та несуттєва тематика. На тих телеканалах, якими володіють представники колишньої влади (яка нібито опонує нинішній), відбувається штучна скандалізація комунікації політичними дрібницями та руйнування смислів. Інші телеканали, які умовно є смисловою опозицією до влади, по своїй потужності не можуть протистояти цим процесам.

Безліч експертів на службі у влади роблять вигляд, що справді не розуміють, що захист корумпованої, пасивної щодо реформ, олігархічної та брехливої влади це і є руйнування смислів. Не повинно отримувати виправдання те, що смислу не має.

Жодними протестними діями, жодними партійними організаціями відсутність смислопродуктивної комунікації подолати неможливо. Цей менеджерський фетиш – справжня проблема України.

Відтворення смислопродуктивної комунікації – це найважливіший та найбільш потужний крок в процесі подолання хаотизації.

Другий важливий крок це інституційне відродження держави Україна.

І третій крок. Війна, на яку відважуються, це є дуже організований процес. А мир – ще більш організований процес. Хаотизація наступає лише тоді, коли не хочуть ні миру, ні війни.

Подолати хаос це означає зрештою визначитися і отримати єдність в цьому питанні.

Визначимося з хаотизуючою владою – отримаємо визначеність і в цьому питанні.

powered by lun.ua
Коментарі — 12
hrim _ 10.03.2018 19:02
IP: 104.155.41.---
До АВТОРА.

1. Що таке "Уряд Народної Довіри та Суди Народної Довіри" відповідно до Конституції?
2. Констатуючи про корумповані і зруйновні суди, варто вказати, коли судова система була повноцінною?

P. S. Може скластись враження, що Автор у свої статтях періодично залякує, сіє паніку. Як на мене, він попереджає, моделюючи варіанти небезпек. Адже, вони були, є та будуть.
Zybyf _ 10.03.2018 15:07
IP: 93.74.238.---
Oleg Seltsov:
Весело стало на УП после последней антикононенковской реформы. Как на кладбище.
В чем заключается антикононенковская реформа? Что это и когда произошло,кто знает?
Janko Askatasuna _ 09.03.2018 20:17
IP: 35.205.169.---
Звичайно,авторитарна влада (ЗОВСІМ НОВА!) -єдиний і неминучий вихід! Але пан Сергій припустився помилок в тексті,які для всіх нас характерні: 1) не назвав силу,яка МОЖЕ це зробити; 2) почав писати про деталі,,які тут недоречні; 3) не згадав необхідність об"єднання двох реальних сил,при єдності дій яких,народ би відразу прийняв їх дії,як ВИХІД із ситуації; 4) давав УМОВНІ назви нових (і необхідних) структур,які не можуть так зватися офіційно; 5) забув про поняття Конституанти (Установчих зборів),які є єдиним справді легітимним варіантом зміни системи.
Тому така кількість ДИВНИХ коментарів,які зовсім не про те,що було написано. Інколи важко зрозуміти,ЧОМУ так пишуть...
Омран Капа _ 09.03.2018 15:48
IP: 35.205.74.---
proba
Елена Величко _ 09.03.2018 15:01
IP: 178.95.186.---
Нещодавно, один філософ прислав так би мовити – "логічний метод створення нового", так він писав, що треба існуючі конструкції, що не влаштовують, перетворити на протилежні.
ТОбто, "хаос" може побороти змістовна організація суспільства. А зміст – то НОВА економічна конструкція, що основа конструкції – то новітні корпорації, що розроблюють, та ВЗАЄМОДІЯ цих корпорацій задля громадян. а також створення "внутрішнього кола розвитку", коли прибуток йде у осмислений розвиток та втілюється+ висока ЗП, що купляється саме оця корпоративна продукція. Тут от й власність знадобиться українська й на землю.
Віктор Совщак _ 09.03.2018 14:50
IP: 188.163.12.---
Нагадаю, що зовсім недавно були захоплення облдержадміністрацій. І це не було кимось організовано -було спонтанно, із-за хаосу. 2019 в період виборів Президента теж буде явно вираженим хаотичностю Так що чекаємо будь що – навіть перестрілки з жертвами, будь якому обл. центрі і Києві. Це виплаиває з цієї статті і зрузуміло тим, хто спостерігає, що відбувається в Україні. Чи можна вплинути? Ні На жаль.
Елена Величко _ 09.03.2018 14:48
IP: 178.95.186.---
_ABM_:
Неправда ваша.
Саме усі війни – то є результат неспроможності та свавілля влади.
А Дацюк призиває цього уникнути.
Елена Величко _ 09.03.2018 14:30
IP: 178.95.186.---
Послухала Дацюка про іновації.
От яка мета та ціль економічної роботи у країні? Економіка повинна зробити не тільки гідний та екологічний рівень життя, наразі вже треба ставити завдання – НЕ МЕНШЕ 85 років для жінок та й чоловіків.
Але є ще й завдання створити СУЧАСНЕ життя для наступного покоління – то саме про іновації, – й означає, що якщо не йде науково-сучасне оновлення життя та не розробляється сучасне та не впроваджується для основної частини населення – то означає деградацію та є небезпечним для усіх поколінь.
Тому саме іноваційний розвиток, що основа його є РОЗРОБКА у своїй країні, – то є необхідною. А зробити треба зразу декілька ВЕЛИКИХ підприємств у різних сферах, що наймуть багато персоналу та з ЗП високою, – такий персонал буде мати купівельну спроможність, а також купляти у країні.
Елена Величко _ 09.03.2018 13:52
IP: 178.95.186.---
Так, дійсно, пишуть, що Конституція дає основне поняття та сутність – основний зміст у Державі – то ГРОМАДЯНИН, саме порушення умов та ігнорування прав громадянина, – створило саме те, що пише Автор. Але ж питання є... Чому таке свавілля сталось? Як це мого бути, що зруйнували стільки робочих місць, добробут, медицину, майже освіту, під лозунги? Як це могло бути, що заради показушного блага одиниць, знищили життєве середовище для мільйонів? Якщо усе прогниле, то що тут робити? Перше – ТО ТРЕБА ВІДНОВИТИ економіку, щоб люди мали хоча б МІНІМУМ прожитковий гідний, то – через прогресивне оподаткування та інші інструменти треба створити Фонд розвитку та допомоги, та побудувати "внутрішню економіку" для громадян, а не все за копійки на вивіз. Тільки економіка, що обслуговує громадян на вищому рівні, зможе розвивати країну, та не треба нам постійно боротись та кудись рватись.
Василь Бровар _ 09.03.2018 13:40
IP: 93.72.21.---
Для запобігання хаосу створені закони і державні інститути, які покликані захищати ці закони. Основним Законом є Конституція країни. Про що можна говорити, якщо Президент прямо порушує ст. 103 Конституції України, а ті, хто має стояти на сторожі Основного Закону – хабарники і покидьки? Як можна подолати хаос, якщо дебіли-виборці не можуть дати якісної характеристики ні собі, ні навколишньому політичному середовищу?...
Олег Краснов _ 09.03.2018 12:34
IP: 185.11.29.---
Біда в тому, що стан "хаотизації" (в політиці, економіці, суспільних відносинах і т.д.) є вигідний надто великій кількості учасників.
Надія Ліман _ 09.03.2018 10:49
IP: 35.189.212.---
Добре, що в країні є чудові аналітики, (завжди з повагою до пана Дацюка) та зле, що мало розумних політиків.
Корупція1337 Зеленський21 Україна та Європа1086 Порошенко2 Свобода слова568
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Саша Дрік

За півроку Міноборони направило в правоохоронні органи 167 матеріалів на сотні мільйонів гривень

4
Олексій Братущак

Що не так з вимогою Зеленського зібрати позачергове засідання Ради

8
Михайло Жернаков

Громадські організації закликають Президента розблокувати судову реформу

2
Костянтин Матвієнко

Українська влада має вжити екстрених заходів безпеки в умовах розгортання прямого збройного протистояння Туреччини і Росії

20
Сергій Лямець

Засланные казачки, или Как экс-владелец "Дельта Банка" Николай Лагун пытается уйти от Джеймса Бонда

1
Володимир В’ятрович

Інформаційне роззброєння України.

10
Євген Бистрицький

ЗАПАХ ЛАЙНА

58
Олеся Яхно

О зависимости РФ жить чужой жизнью – жизнью Украины

9
Ігор Головань

НАБУ вдруге зобов'язали розслідувати записи "Трубу прорвало"

4
Олексій Братущак

''Дєдушка'' Зеленського. Що не так з Тігіпком?

32
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter