Сергій Дацюк Філософ

ГОТУВАТИСЯ ДО ЗМІН

08 травня 2018, 11:53

Минулого тижня відбулося важливе усвідомлення – нинішній Президент не виходить в другий тур чергових президентських виборів, а отже влада в Україні скоро неодмінно зміниться.

Це означає декілька дуже важливих речей.

Перш за все, конкуренція за пост Президента тепер відбуватиметься серед інших політичних лідерів. А отже нинішня влада використовуватиме адміністративний, фінансовий, організаційний, корупційний ресурси, а, найголовніше, ресурс ЗМІ – саме на просування потрібного їй кандидата.

Що називається, слідкуйте за владою, слідкуйте за грішми, слідкуйте за корупційною вигодою, слідкуйте за ефірами.

Якщо в Росії таке структурування кіл владного впливу проводиться через розрізнення "Башт Кремля", то в Україні, якщо використовувати цей же підхід, потрібно вводити уявлення про "Химери Адміністрації", якщо уподібнювати цю метафору до Будинку з химерами, який тепер відгороджений від народу. Тим більше, що "химера" дуже точно характеризує прихований і гібридний характер олігархічних щупалець, як і нездійсненність їх мрій та вигадок щодо майбутнього.

А використовувати цей підхід Росії в Україні можна тому, що Україна повністю відтворила російську схему – президент-олігарх очолив, перш за все, олігархічну вертикаль. В цьому сенсі, нинішньому Президенту вдалося зробити те, що дуже прагнув, але не встиг, зробити попередній Кривавий Президент, оскільки нинішній Президент ще до свого президентства вже був олігархом.

Друга важлива річ. Персональна критика Президента втрачає домінуючий сенс. Тепер ми повинні мати справу зі створеними нинішнім президентом-торгашем міфами.

Міф перший. Ми виграємо війну шляхом торгівлі геополітичною орієнтацією, частинами суверенітету, економічними зобов'язаннями та впровадженням норм та законів західного світу або, якщо говорити лише про видимі публічні дії в популярному вираженні, – політико-дипломатичними засобами. Ми переіменуємо АТО в ООС і, ведучи зовнішні торги, будемо сподіватися на закордонних миротворців. Багато хто в це вірить.

Міф другий. Ми зможемо здолати корупцію Системи шляхом створення антикорупційних контрсистемних інститутів всередині Системи. Повна дурня, але в неї вірять багато українців. І навіть за кордоном роблять вигляд, що вірять.

Міф третій. Реформи в Україні гальмуються не тому, що реформовані шматки знову вбудовують у систему корупції, а тому що українці такі ґрунтовні і неквапливі. Це скоріше брехня, але у вигляді міфу. У цей міф мало хто вірить в Україні, але за кордоном роблять вигляд, що вірять.

Міф четвертий. Якщо у олігархів відбирають частини бізнесу на користь Президента-олігарха, то можна зробити вигляд, що це боротьба з олігархами. При цьому можна окремо від олігархів критикувати монополізм та здирницькі тарифи. Можна навіть заявляти за кордоном – сам я олігарх, люблю владу, але ні грошей, ні олігархів не люблю. Багато хто вірить у це.

Міф п'ятий. У всіх негараздах винувата опозиція та зрадофіли, які є агентами Кремля. Коли цей міф почав деградувати перший раз – відбулася спецоперація "Шатун". Коли цей міф почав деградувати другий раз, спецслужбам віддали наказ про організацію спецоперації "Теракт у ВР", терористів вчасно викрили та заарештувати. Багато хто досі в це вірить.

Міф шостий. Якщо проплатити достатню кількість експертів та журналістів і змусити їх транслювати ці міфи, то в них віритимуть і віритимуть. А якщо створити проект з відбору нових лідерів, то ці контрольовані лідери і надалі зможуть підтримувати олігархічний режим. Творення фейкових агентів змін контрпродуктивне. Але в публічному дискурсі в рамках міфологізованої свідомості це спрацьовує, бо багато хто в це вірить.

Міф сьомий. Так би мовити, magnificum fabula, грандіозний міф. Якщо десь є окремі досягнення післяреволюційної України, то це є системні та незворотні досягнення. Найбільша дурня з усіх міфів, особливо якщо справа стосується держави та державних керівників. Вони вважають, що генерують системні зміни, в той час як вони дегенерують системні зміни (блокують, збочують, відкочують) за рахунок псевдозмін, мікрозмін, антизмін.

Системні зрушення сталися лише на рівні громадянського суспільства – воно виникло і намагається здійснювати вплив на державу, хоча поки що не дуже успішно. Але спроби змін кризової ситуації в Україні з боку держави міфологізовані найбільше. Багато хто в цей міф вірить, особливо ті експерти та журналісти, які працюють на владу.

Отже фіксуємо. Президент перетворився на токсичний пасив соціальних процесів. Водночас у структурах влади, всередині аргументації експертів та журналістського наративу все ще живуть міфи, які не дозволяють здолати олігархічно-корупційну систему.

Як можна позбутися цих міфів? По-перше, усвідомити їх суть як міфів, оскільки багато хто буде захищати їх дійсний постміфологічний характер, тим самим захищаючи власну соціальну позицію та власну соціальну перспективу. По-друге, потрібно боротися з ними дискурсивно: на всякий міфологічний дискурс відповідати фаховим аналітико-експертним контрдискурсом. А, по-третє, найпотужніша боротьба полягає у конструктивному моделюванні докорінних змін України.

І тут є складності.

Саме ці міфи підтримують Дегенеративний Порядок Денний, про який йшлося у моєму попередньому блозі. Всередині Дегенеративного Порядку Денного неможливо обговорювати конструктивні моделі майбутнього. Тому, скоріш за все, дискусія між кандидатами на президентську посаду розгорнеться саме за право формулювати Альтернативний Порядок Денний.

Звичайно цього недостатньо. Але це вже щось таке, що дуже потрібне.

Перша складність полягає в тому, що просуваючи Альтернативний Порядок Денний, не знаходишся в тій позиції, де можна обговорювати конструктивні моделі, – через домінуючий дегенеративний дискурс, через надмірність ботизованих експертів, через наскрізь міфологізовану суспільну свідомість.

Тому розробка конструктивних моделей майбутнього, на жаль, буде прихованою від публічного дискурсу. Звичайно це послаблює змістовні можливості виборної президентської кампанії. Але інакше навряд чи можна. Деміфологізація, політична детоксикація, подолання дегенеративних установок – це цілий етап у суспільному житті.

І нам потрібно його пройти.

Щоб вийти на оперативний простір стратегування, потрібно спочатку позбавитися міфів, потім позбутися Дегенеративного Порядку Денного в публічній дискусії, вивести токсичних політиків з-під зосередженої уваги ЗМІ, потім подолати дегенеративні установки експертів вкупі з їх люстрацією. І лише потім відкрито і публічно обговорювати стратегічні моделі майбутнього України.

Друга складність полягає у тому, що зміни після виборів нового президента будуть можливими дуже недовгий період часу. Хтось говорить про вікно можливостей, хтось говорить про кватирку можливостей, а хтось говорить взагалі про шпаринку можливостей. І ефективність цих зміни буде вищою тим більше, чи меншим буде опір традиційно консервативних українців.

В цьому сенсі ми маємо подолати "дилему українця" – як би так все змінити, щоб мені було краще, але щоб самому мені змінюватися не довелося.

Чим більш ґрунтовну деміфологізацію ми зараз проведемо, чим більше токсичних політиків ми упослідимо в публічності, чим більше експертів з дегенеративними установками ми люструємо, тим більш ефективними будуть зміни після президентських виборів.

Тому ми на порозі творення Великого Міфу Змін, який щонайкраще може опонувати вищенаведеним міфам.

Зміни мають бути глибинні, радикальні, швидкі і нещадні. Рубати хвіст потрібно при самому тілі одразу, а не по шматочках. Шок має бути коротким і пристосування до нової ситуації нетривалим. Перезаснування країни має бути повсюдним, всеструктурним, з опорою винятково на інновації, а не на реформи, з орієнтацією на далеку перспективу.

Ретельно долаючи міфи та дегенеративні установки сьогодні, кожен з нас допомагає суспільству. Щоб зміни відбулися, потрібно бути до них готовими.

Не питайте когось, де ваша стратегія, створіть свою – мікростратегію, рамкову стратегію, локальну стратегію. Готуйтеся до змін. Ви дізнаєтесь, коли прийде їх час.

Агенти змін не мають сидіти склавши руки. Агенти змін мають робити все самі, а не шукати когось іншого для змін – найняті менеджери змін не є агентами власних змін. Агенти змін мають консолідуватися в мікрогрупах, де всі давно один одного знають. Не приєднуйтеся до чужих мікрогруп, творіть свої мікрогрупи. Агенти змін не мають прагнути публічності, бо вона чужа поки що для них і небезпечна. Агенти змін мають спілкуватися в соціальних мережах і мало ходити на телебачення.

Саме так зміни можуть відбутися несподівано і фундаментально.

І не кажіть потім, що вас не попередили чи вас не запросили.

powered by lun.ua
Коментарі — 17
ViHo _ 09.05.2018 09:53
IP: 130.180.210.---
Ну що, за "Макарович, пробач", "Данилович, пробач", "Андрійович, пробач" та "Федорович, пробач" настає черга "Олексійович, пробач"? То ж, як кажуть, Кремль вам в поміч, шановні "агенти змін". Бо в Україні змінюється все, тільки совєтська система держуправління залишається незмінною ось уже років 80 з гаком.
Janko Askatasuna _ 09.05.2018 02:06
IP: 35.195.70.---
ВСЕ ТАК-і про міфи,і про складнощі! Крім заголовку: НЕ готуватися до змін,а ГОТУВАТИ зміни.Тільки не заплутатися в варіантах: алгоритм ОДИН переможний. Якщо його ще хто знає, -кажіть!
Андрій Малєєв _ 08.05.2018 19:26
IP: 35.187.75.---
Респект
Елена Величко _ 08.05.2018 15:37
IP: 37.53.135.---
Евгений Зелинский:
Ну тоді, треба спочатку й власність поділити порівну...
Сміх та годі... мантри для тих, кого хочуть обдурити.
Спочатку усе зруйнували, відібрали, включаючи й кошти, повісили борги, при цьому собі вже "повідкладали на старість", а тепер будемо сплачувати однаково...
ОСНОВНА ФОРМУЛА _ там де доходи – там і витрати, при чому ПРОПОРЦІЙНІ.
чорнозем _ 08.05.2018 15:24
IP: 95.158.43.---
я підозрюю, що порошенко скаже, що не візьме жодного оліхарга чи мільйонера чи бізнесмена до свого списку
або будуть дострокові парламентські і чергові президентські вибори. якщо мвф гроші не дасть. будуть відкриті списки, якщо звісно приймуть виборчий кодекс
або буде військовий стан
щось буде
але тимошенко однозначно програє і піде на довічну пенсію. навіть якщо вона виграє суспільство не подарує їй жодної помилки, відразу ж, з першого дня. бо це вже буде зовсім інший час. дружбу з путіним Укпаїна їй не подарує з першого ж дня. здачу Криму Україна їй не подарує. це відразу буде або імпічмент або протести. достатньо побачити як Путін її захомував у газових контрактах
Oleg Pavlov _ 08.05.2018 15:08
IP: 185.11.31.---
... потрібно боротися з ними дискурсивно: на всякий міфологічний дискурс відповідати фаховим аналітико-експертним контрдискурсом.

Це зануренням в болото балаканини, де політтехнологи мають велий досвід і ресурс, а глядача, слухача і спостерігача вже давно нудить від того.
Замість цього достатньо лаконічного пояснення "у нас немає часу коментувати маніпуляціі корупційного прошарку".
А новий порядок денний має бути зрозумілим для 90℅ населення і практично реалізованим щодня крок за кроком
boh _ 08.05.2018 14:34
IP: 194.44.142.---
Треба в університетах започаткувати курс "Як стати Першою особою (Президентом, Прем'єр-міністром) країни" (назва умовна). Потрібна покрокова методика для молоді і не тільки:)
Евгений Зелинский _ 08.05.2018 14:19
IP: 193.104.208.---
1. Все налоги упраздняются, остается один налог, который платит каждый взрослый гражданин
2. Сумма налога рассчитывается исходя из суммы бюджета. То есть, необходимая сумма делится на число налогоплательщиков и получается сумма налога
3. Размер бюджета является предметом голосования на выборах. Каждая партия предлагает свой бюджет и объясняет, зачем он нужен
4. Партия, получившая наибольшее число голосов на выборах по партийным спискам, самостоятельно формирует правительство
5. После этого объявляется сумма налога, которая приходится на каждого налогоплательщика
6. Выборы проводятся каждый год, электронным голосованием
7. Соответствующие изменения вносятся в конституцию, пост президента ликвидируется
Виктория Лищук _ 08.05.2018 14:11
IP: 194.28.100.---
??? забороненої лексики в коментарі не було, я нею не користуюся
так вирішив фейсбук чиУП?
Андрій Павловський _ 08.05.2018 14:06
IP: 35.189.238.---
Олігархи вже почали перетворювать вибори на шоу "Нові Лідери": де будуть вибрати – хто краще співає, танцює, жартує чи боксує...
Mike_Kharkov _ 08.05.2018 14:03
IP: 178.137.189.---
"Всередині Дегенеративного Порядку Денного неможливо обговорювати конструктивні моделі майбутнього. Тому, скоріш за все, дискусія між кандидатами на президентську посаду розгорнеться саме за право формулювати Альтернативний Порядок Денний"
==
Як на мене, занадто оптимістично. Не обгрунтовано, не віриться.
Вже народилося нове покоління у тих міфах, вже скріплені кров'ю ці міфи, вже побито психику людей сегрегацією. Багато хто вже вважає ці міфи своїми власними. Тому для олігархії логічніше було б бити в ту саму точку, тим більше, що вона непогано вписалася у світові тенденції.
Тобто, я б сказав, що мова йде про віртуальний світ, віртуальну реальність, яку побудовано для українців, і ніхто з неї їх випускати не буде, тримати народ на наркотиках є давньою формою колонізації:) – заграй на дудці й останню рубашку віддасть.
Багдашкин Михаил _ 08.05.2018 13:29
IP: 213.5.192.---
По Талебу, спрогнозировать будущее не возможно, чем длительнее период, тем больше погрешность прогноза. Можно и нужно подготовиться смягчить негативные последствия того или иного варианта развития событий. Построение моделей, разработка долгосрочных программ, стратегий – не нужное и вредное занятие. Любой Черный лебедь, технологическая инновация ставят на них жирный крест. Программа партии стремящейся захватить власть или хотя бы активно в ней участвовать должна содержать только пути и методы прихода во власть. Проблемы нужно решать по мере из поступления с учетом реальных обстоятельств.
Багдашкин Михаил _ 08.05.2018 13:27
IP: 213.5.192.---
Существующая Система порочна, не жизнеспособна и не реформируема. Ее можно только разрушить и собрать из полезных деталей совершенно новую конструкцию. Никакими выборами олигархическую Систему разрушить не возможно. За власть кагал будет сражаться до последнего патрона и последней капли крови беркутовцев и гениталиев.
Допустим, случится невероятное и Запад в купе с США заставят Потроха согласиться на президентские выборы под гарантии безопасности в случае его поражения на них. В предложенный Кочетковым вариант с неучастием в выборах в обмен на неприкосновенность и сохранность награбленного, я не верю. Очередной, как и предыдущий президент будет следствием олигархического консенсуса и его кандидатура будет согласована как в Вашингтоне и Брюсселе, так и в Москве.
Віктор Володимирович _ 08.05.2018 13:22
IP: 35.196.160.---
На руку Порошенку і велике розмаїття опозиції: 1) колишні (опоблок та рабіновіч);2) колишні (батьківщина,свобода,гриценко та ляшко) та 3) нові (Демальянс,РНС,НК).Такого ніколи не було. звісно за таких умов об'єднання опозиції та підтримка єдиного кандидата неможливе.
крім того на боці Порошенка і програма дій.як стверджує Карасьов Порошенко може перемогти програмно.в опозиційних кандидатів немає поки що конкретної програми дій,зокрема по вирішенню питання війни,пенсійної,медичної реформи тощо.В Порошенка є конкретна програма і вона вже втілюється в життя.
Pavlo Melnik _ 08.05.2018 12:54
IP: 46.211.105.---
Разочарование очарованных – дело рук самих очарованных...
Віктор Володимирович _ 08.05.2018 12:40
IP: 35.224.120.---
Може давайте взагалі не проводити вибори?бо ж рейтинги показують...і це при тому що довіра суспільства до цих рейтингів невелика.А значна кількість виборців взагалі не визначились.більше того навіть серед тих хто визначився значна частина може змінити свій вибір під впливом обставин.тому порада всім "експертам" не робити поспішних виводів.перемогти може будь-хто,навіть Порошенко. Так так,в нього шансів як не дивно найбільше з усіх.
Це зокрема час.До виборів ще майже рік і за цей час можна багато чого змінити.в опозиції часу немає.плюс адмінресурс та інформаційний ресурс та багато іншого.це довго розповідати з точки зору політтехнологій
Костянтин Матвієнко _ 08.05.2018 12:20
IP: 35.195.175.---
Є шанс перетворити вибори президента на вибори стратегічних змістів, а не політичних технологій.
ONLINE
Україна та Європа1126 Уряд реформ420 Корупція1432 Зеленський67 Свобода слова579
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter