Сергій Дацюк Філософ

Мудрити треба, коли просто не виходить

18 травня 2018, 13:17

Зараз такий період, коли українці позбавляються ілюзій, що все можна зробити просто. От як картопля – посадив, жуки покропив, посапав, підгорнув, викопав. А якщо буде регулярний дощ, то і агроном не потрібен. Все просто – все росте саме, і саме мало не в рота залазить.

Родюча земля та багаті копалини – це дар України і водночас її прокляття.

Багато разів українці пробували просто виживати, за рахунок землі, за рахунок інших, за рахунок війни, за рахунок торгів... Виходило не дуже. Постійно ставалися руїни. Можливо, коли просто не виходить, варто помудрити. Діди та прадіди не дурніші за нас були, а просто і у них не виходило.

Ну ніхто ж не допоможе нам. Думаєте, якщо набрати команду з Гарварду, то вони тут все владнають і буде так, як на Заході? Та більше половини західних теорій тут просто не працюють.

Уявіть собі – порівнювані за якістю життя системи влаштовані порівняно складно. Навіть якщо Україна технологічно відстає, все одно, в соціальному, економічному, політичному та культурному планах життя влаштовано так само складно, як на Заході. Просто ця складність існує в інших структурах.

Ця складність лише описується важче. І щоб тут щось зрозуміти, західні теорії в соціології, політології, економіці і т.д. іноді потрібно переглядати більше, ніж на половину.

Думаєте українська корупція влаштована простіше, ніж західна демократія громадського самоуправління? Виходить так, що наша корупція це і є наш спосіб самоуправління – лишень збочений. І можливо нам подобається жити збочено, бо ми збоченці.

Україна має дві засадничі умови: 1) родюча земля і багаті копалини, на яких можна жити працюючи чи навіть паразитуючи; 2) фронтирна позиція, коли навколо всі кардинально різні цивілізації, які час від часу воюють між собою, втягуючи у війни фронтир і за рахунок його руйнування виясняють перевагу когось, від кого надалі фронтирна країна потрапляє у залежність.

Перша умова в психологічному плані означає прив'язку до землі. Тобто ця умова породжує орієнтацію на зростання та розвиток. Це якесь засадниче налаштування українців – все в світі потрібно ростити, розвивати, як от колоски на полі чи картоплю на городі.

Наші олігархи так само прив'язані до землі, як і вся українська громада. Вони або крадуть у держави, або здирничають у громадян, або ростять та розвивають наявне з мінімальними затратами. Скільки вже років незалежній Україні, а жоден з них нічого світового рівня не створив: не те, щоб айфона чи ракету з вертикальною посадкою, а хоча б "тамагочі" якого. Навіть наш смачний всеукраїнський шоколадний бізнес і то принципово не здатним виявився створити новий тип солодощів, які би завоювали світ.

Друга умова вкупі з першою породжує ставлення до сусідів як до такого ж ресурсу, як земля та її копалини – тобто установка на те, щоби використати сусідів як ресурс для розвитку. А коли час від часу сусіди фронтирною територією розплачуються за війни, то це сприймається немовби стихійне лихо, якого неможливо уникнути.

Тобто з першої умови випливає, що голоду в Україні в принципі бути не може. Але друга умова говорить про те, що голод в Україні періодично і обов'язково буває, і має він не природні, а соціальні умови. Ми голодні, бо дурні, а не тому, що бідні.

Я наводив вже якось цей приклад, але знов його наведу, бо він найболючіший з усього, що Україна робила. Є країни, які не можуть літати в космос, і не літають. Є країни, які можуть літати в космос, і літають. Але одна унікальна на весь світ країна, яка може літати в космос, але не літає. Тобто ця країна робить ракети для інших, а самим її жителям в космосі робити нічого. Їм би в землі колупатися. Олігархам кишені набити. Морди один одному набити. І тоді життя хоч важке, але драматичне і цікаве. Молодь от лише нудьгує і за кордон тікає, а так все гаразд.

З позиції фронтиру, українець з усіх боків крайній. Як перетворити ці крайнощі на переваги?

Коли живеш не на краю, мудрість не є умовою виживання. Там мудрість є дозвільним мисленням. А от якщо жити на всі боки скраю, мудрість стає умовою виживання. Та й розумієш це не відразу.

Давайте подивимося, які проблеми диктують Україні її дві засадничі умови?

Перша умова диктує надмірність установки на зростання та розвиток. Звідси оце – де два українці, там три гетьмани. Звідси установки на лідерство і боротьба між лідерами.

Друга умова диктує нездатність приймати виклики, нездатність припинити розвиватися і почати змінюватись проривним чином.

Розвиток та лідерство це найбільш загрозливі процеси для України. Фронтирна країна не може собі дозволити вдовольнятися лише розвитком та лідерством.

Розвиток має бути доповнений творенням. Лідерство має бути доповнено новаторством.

Останнім часом, коли олігархи стали дуже токсичні, їх почали переслідувати в закордонних судах, поки українці рабськи дозволяють їм отримувати здирницькі доходи через всілякі "амстердамплюс" та "раб-тарифи".

І от олігархи раптом заговорили про те, що вони не добрі, але позитивні. Але де ж той позитив? Бо за прогнозами експертів ООН – Україну чекає вимирання та руйнування сіл. Чи олігархи відділяють своє життя від долі України?

Один олігарх практично запустив проект війни на Донбасі, і йому за це нічого нема, просто з президентом-олігархом бізнесом поділився, та і далі собі багатіє. Другий олігарх в окремо взятому своєму баронстві цю війну спинив, але потім взяв свої мільярди на збанкроченому банку. Інший олігарх придумав і публічно запропонував торгувати територією країни в ситуації війни – одну окуповану територію в обмін на іншу окуповану. Ціла низка інших олігархів продовжують з ворогом торгувати.

Чому олігархи так діють? Чому все це можливо в Україні?

Це наслідок приземленого, прив'язаного до землі та до її копалин, мислення. Це наслідок кріпацтва в мисленні – реформи, зростання та розвиток ми можемо, а інновації, прориви та творення нового в жодному разі не можемо.

Чому Сікорський в Україні не міг літати? Тому що люди тут живуть в землі, на землі, біля землі. Вони не хочуть літати. А того, хто літає, не просто не люблять, вони його ненавидять і намагаються знищити.

Нещодавно журнал "Time" опублікував Топ-100 за 2018 рік найбільш впливових людей світу. Найцікавішою там є власне структура рубрик – новатори (піонери), артисти (діячі мистецтва), лідери, ікони (взірці) та титани.

Артисти та лідери нам зрозумілі. Ікони як взірці теж ніби нерозуміння не викликають.

Новатори (піонери) це перші в чомусь, тобто це такі люди, завдяки яким змінюються тренди, звертають вбік тенденції і пришвидшуються наявні розвиткові рухи.

Титани це ще крутіше. Спробую пояснити на простому прикладі.

Уявіть собі течію, рух людства у його розвитку. Можна бігти попереду, і тоді ти будеш лідером. Можна бігти разом з усіма, і тоді ти будеш респектабельний громадянин. Можна бігти ззаду всіх, і тоді ти будеш відстаючий громадянин чи корупціонер, злодій та негідник. Можна зупинитися і подумавши трохи, знайти відгалуження вбік і трохи скорегувати течію, тоді ти будеш новатор. А можна піднятися над течією, окинути її оком і заснувати нову течію, щоб дати змогу іншим вибирати між різними течіями. От ці люди що здатні піднятися і створити нову течію – це і будуть титани.

Титани це ті, які здатні розвернути сам напрямок розвитку, здатні задати принципового нові його критерії.

В Україні навскидку можна назвати декілька десятків лідерів. А дякуючи американській моді та українській міфології, ми тепер цих лідерів-гетьманів можемо пекти як пиріжки чи формувати як болванки на конвеєрі.

Також в Україні є діячі мистецтва. Можливо не світового рівня, але трохи є.

Якщо добре помізкувати, то можна в Україні знайти навіть ікони. Вони може й не світові взірці, але для українців можуть бути іконами.

Але велика проблема в Україні з новаторами та титанами. От чого нема, того нема.

Тому що українці шукають лідерів-гетьманів. Українці не шукають ані новаторів, ані титанів.

Фронтирна країна не може дозволити собі займатися винятково розвитком, робити ставку винятково на лідерів.

Проблема полягає у тому, що Україна має знайти особливий спосіб "буття фронтиру".

І цей особливий спосіб, на мою думку, полягає у тому, щоб займатися не тільки розвитком, але і творенням, не лише реформами, але й інноваціями, просувати не лише лідерів, але і новаторів, будучи відкритими до раз на епоху появи титанів.

Чи можуть в принципі люди, які ментально прикріплені до роботи з землею та її надрами, ужитися з новаторами та, тим більше, з титанами? Чи може новатор чи титан вижити на Фонтирі і не померти душею від нудьги і не бути знищеним заздрісними співгромадянами? Хіба лишень втече з України в еміграцію.

Я вже і так, і так намагаюся довести тезу про небезпеку і велику дурість цього реформаторства, лідерства та розвитку для України.

Зрозумійте мене правильно. Дурня всіх цих реформ, лідерських конкурсів і програм розвитку не в тому, що це олігархічні проекти чи вони корумповані, чи вони не послідовні і не доводяться до кінця. Проблема навіть не в тому, що лідери брунькуванням не розмножуються.

Всі ці процеси засадничо помилкові, бо виходять геть з помилкових установок та орієнтацій.

Україна зможе бути перспективною та щасливою, якщо вона буде зорієнтована на творення, інновації та новаторів з титанами.

Не питайте, де взяти цих людей. Ставайте ними.

Все, що дано кожній країні від Бога, може бути даром, а може бути прокляттям.

Потрібно прокляття України якось перетворювати на дари. Це означає змінювати установки мислення, естетичні орієнтації, мотиваційні настанови.

Учіться відриватися мисленням від землі. Учіться подумки літати.

Просто нічого не вийде. Мудрість приходить до того, хто її шукає чи готовий її зустріти несподівано.

powered by lun.ua
Коментарі — 15
Dima Moskalenko _ 28.05.2018 11:17
IP: 93.73.174.---
Це обман і запудрення мізків.

Інновації можливі тільки в умовах більш справедливого внутрішнього розподілу доходів у суспільстві.

Не можна забирати у людей останню копійку, що робить нинішня влада, і казати: "Ану, шановне суспільство, давайте впроваджуйте інновації". Бо у будь-яких інновацій може бути тільки одна адекватна мета – це збільшення доходів підприємств, стартапів, домогосподарств. Але ж, щоб вкластися в якийсь інноваційний проект, потрібно мати декілька десятків доларів на це.

Не можна впроваджувати інновації з крохами, що падають з барського столу.

Суспільство має бути багатшим, курс долара справедливішим – тоді і у людей буде відповідне інноваційне мислення.

Давайте почнемо з того, що саме цього будемо вимагати від влади. З нинішнім курсом долара конкурувати в умовах глобалізації просто неможливо, і це потрібно всім усвідомити.
boh _ 22.05.2018 16:59
IP: 194.44.142.---
Як щодо "рожденный ползать, летать не может"? Щоб літати в прямому та переносному значенні, думаю, треба гарна родина з правильним вихованням, треба доступна сучасна освіта, треба однакові стартові можливості для всіх. Може ще щось...
lohik _ 20.05.2018 21:39
IP: 46.118.141.---
Кирюха Граф:
Вам особисто до Дацюка як раку до неба пішки...
бун _ 20.05.2018 21:07
IP: 77.123.160.---
Стаття в журналі Фокус змінює багато що, стаття про Андрія Вишоватого. І не треба косити під дурку, це стосується і ольгінських.
Елена Величко _ 20.05.2018 13:24
IP: 37.53.143.---
"Мудрити", – тут у Автора скоріш за все означає "думати, пробувати різні методи та потім діяти".
Справа у тому, у чиїх інтересах та ЩО саме робити. Вигадане повторювання, що "повинні бути багаті" та те, що ВОНИ ніби -то поділяться...Чи таке: "знову усе поділити...", тобто узурповане НЕ МОЖНА чіпати, податки бізнесменам знижувати, мільярдні дотації – а з мізерних недодоходів та невиплачених недозарплат громадян брати та брати. Приклад, 20% ПДВ, це береться з громадян, тобто до прибуткового, що тепер "з усіх однаково" (зі 100 млн. та 3200 грн. ЗП),разом це 40% податку з дохідів громадян... – тут усе й сказане. Якби узяли якусь ПРАЦЮЮЧУ схему для громадян, тобто систему вдалих країн – тоді зрозуміло:якщо податки з громадян – тоді доходи громадян повинні бути високі, якщо з бюджету дотації та без ПДВ – середні та так далі... Справа у тому ДЛЯ ЧОГО РОБИТЬСЯ. Обсяги добробуту РОБ.ЛЯТЬСЯ, мене ввело у катарсис. що у ФРГ на міграційні проц. 78 млрд. євро за 3,5 роки витратять. РОЗУМІЄТЕ
Dar Asten _ 20.05.2018 13:08
IP: 35.235.226.---
"Не питайте, де взяти цих людей. Ставайте ними." – С.Д.
Не так просто стати лідером, коли ти раб по натурі. А з українців постійно ліпили рабів. Обставини, імперія (рос.), олігархія (своя), релігія. "Тут ти раб божий, а щастя твоє буде на тім світі", "начальство богом дане" і т.д. Ось чому і тепер більш розвинені виявилися, м'яко кажучи, зовсім не мудрими: замість того, щоб боротися за себе і свою країну, кинулися навтьоки від складнощів, по закордонах щастя шукати, думають, що так вони вирвуться із злиднів. Ага, щас.З одних злиднів вирвуться, в інші халепи потраплять. Був один дієвий лідер з прекрасним досвідом, та й того профукали, дали можливість олігархату сплавити його за кордон. Даруйте на слові, не хотів би так закінчувати свій пост, але бидло воно і є бидло.
Борис Троян _ 20.05.2018 12:26
IP: 46.98.247.---
Grantcef:
"... олігарх в окремо взятому своєму баронстві цю війну спинив, але потім взяв свої мільярди на збанкроченому банку..."

автору жалко 5 ярдов для Коломойского за то, что всё Приднепровье и Причерноморье осталось в Украине?

почему бедный? потому что жадный! (пословица)
Да нет, речь идёт не о жалости.Коломойский не использовал свой шанс поднять себе за волосы выше.
Oleg Gutsulyak _ 18.05.2018 22:44
IP: 104.199.48.---
Проблема в тому, що новаторів треба спонсорувати (фінансувати). А в Україні жодна соціальна група, особливо еліта, яка б це могла робити, цього не хоче робити! Тобто суть полягає не в наявності-ненаявності новаторів, проблема у їх опікунах ("садівниках", "доглядальниках", "патронах"): еліта повинна відчути потяг до всього справжнього і дійсеного і одночасно відчути огиду до всього несправжнього і недійсного (як у соціальному бутті, так і культурних та політичних матрицях).
бун _ 18.05.2018 19:51
IP: 213.174.4.---
Про українського мислителя Андрія Вишоватого англомовна Вікіпедія пише, щоAndrzej Wiszowaty Sr. (Latin Andreas Wissowatius) (Filipów 1608 – Amsterdam, 1678) was a Socinian theologian who worked with Joachim Stegmann (1595-1633) on the Racovian Catechism of 1605, and taught at the Racovian Academy of the Polish Brethren.

After the expulsion and exile from Rakow in 1639 Andrzej Wiszowaty Sr. is notable as the main mover in the printing of the Bibliotheca fratrum Polonorum which was to influence Voltaire and John Locke.
Друг Вишоватого Немирич разом з Яремою Вишневецьким за десяток-півтора років заселили добру частину Лівобережжя. Але Україна стала колонією і про це до сьогодні згадувати неприйнято.
lohik _ 18.05.2018 17:44
IP: 46.118.141.---
Олег Брайт:1.На Майдані був протест проти побиття студентів і відказу Януковича вступати в ЄС...2.Крим здав Янукович, куди пізніше втік...Захват Криму рлсійськими військовими почався одночасно з відстрілом Майдану російськими снайперами...Це були зкоординовані діі...Пізніше відбити захоплений Крим пвслямайданною владою було неможливо...Бо на Сході стояла потужня російська воєнна групіровка, готова йти на Киів...3. На Донбасі воює озброєний російськими танками, Градами та ракетними комплнксамисією рускій мір (місцева антиукраінська 5-та колона, вкчаючи регулярні російські війська, які окупувпли частину Донбасу при допомозі оплачених Росєю найомників та козачих добровольчих отрядов з Криму, Кубані та Кавказу...Проукраінські сили витіснені озброєними бандами з Донбасу та стали біженцчми...Решту ходять щомісяця через блокпости на украінську сторону за пенсією...Украіна не може кинути на Донбасі своіх і так запросто відказатись від своєі територіі...Бо озброєним проросійським бандитам захотіл
lohik _ 18.05.2018 17:40
IP: 46.133.219.---
Олег Брайт:1.На Майдані був протест проти побиття студентів і відказу Януковича вступати в ЄС...2.Крим здав Ягукович, куди пізніше втік...Захват Криму рлсійськими військовими почався одночасно з відстрілом Иайдану російськими снайперами...Це були зкоординовані діі...Пізніше відбити захоплений Крим пвслямайданною владою було неможливо...Бо на Сході стояла потужня російська воєнна групіровка, готова йти на Киів...3. На Донбасі воює озброєний російськими танками, Градами та ракетними комплнксамисією рускій мір (місцева антиукраінська 5-та колона, вкчаючи регулярні російські війська, які окупувпли частину Донбасу при допомозі оплачених Росєю найомників та козачих добровольчих отрядов з Криму, Кубані та Кавказу...Проукраінські сили витіснені озброєними бандами з Донбасу та стали біженцчми...Решту ходять щомісяця через блокпости на краінську сторону за пенсією...Украіна не може кинути н Донбасі своіх і так запросто відказатись від своєі територіі...Бо озброєним проросійським бандитам захотіл
Майк Олександрів _ 18.05.2018 17:11
IP: 104.155.62.---
Щось пан Дацюк тут перемудрив. Крім згаданого ним Сікорського, видатними українцями, пов'язаними з небом, є Корольов, Антонов. Не бракує в нас відомих особистостей і в інших галузях. Один Глушков лише чого вартий. Так що українці здатні не лише в землі колупатися. Здається, тут все простіше. Кожна людина розривається між бажанням покращити власне життя і бажанням покращити оточуючий світ. Щоб країна розвивалася, потрібно щоб перемагало друге бажання. Для цього або людина повинна перемогти свій егоїзм, або суспільний устрій повинен перешкоджати надмірному його розвитку. В розвинених країнах за багато років вдалося реалізувати другий варіант. В нас, на жаль, поки немає ні першого, ні другого
Andrey Kuznetsov _ 18.05.2018 14:49
IP: 37.115.96.---
Дмитрий Корчинский об этом же говорит постоянно.
Елена Величко _ 18.05.2018 14:42
IP: 46.201.54.---
Звідки з"являються Титани мислення та перетворення або Особи, що є першопричиною породження титанів та нового?
Це є СВОБОДА, свобода мислення та творення добра. Що з нами відбувалось 27 років?
Фактично, нас загнали у резервацію та робили свавілля, робили усе втемну – звідси й руйнація й "темна економіка", й борги – це все робили.
На чому грунтується СВОБОДА та проривні технології, тобто такий Рух, що є новаторство та піднесення?
Такий Рух грунтується на Добрій волі соціуму відносно громадян, справедливості та бажання допомоги та взаємодії, Це, як сказала Тимошенко, не те, що є зараз – інфраструктура Смерті...
НАМ ПОТРІБНА інфраструктура ЖИТТЯ.
Janko Askatasuna _ 18.05.2018 14:15
IP: 35.195.163.---
Цілком правильна публіцистика,деталі дискутивні лише другорядні. Але ПЕРШЕ питання: звернення ДО КОГО? Адже інновацій в техніці,біології,медицині українці напрацювали чимало. Але для їх впровадження бракує адекватної системи суспільно-господарського устрою. Здається,ніхто це й не заперечує. Звідси ДРУГЕ питання: який був би оптимальний – і логічний-устрій та який шлях до нього? Об"єктивно і виходячи з історичного досвіду світу- устрій внутрішньо-несуперечливий лише національний солідаризм,адаптований до конкретних умов,інші 2 варіанти вже показали свою хибність. І приклади втілення є – хоча б США (спроби змінити первинні засади і стали причиною кризи ХХ століття). А шлях теж єдиний: перезаснування держави через Конституанту. Винаходити "велосипеди" не треба.
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter