Сергій Дацюк Філософ

ПЕРЕЗАСНУВАННЯ ЯК ВОНО Є

19 червня 2018, 12:08

В п'ятницю 15 червня 2018 року відбувся Форум "Новий курс України", ініціатором та модератором якого була Юлія Тимошенко і де я та мої колеги брали участь.

Всі ці дні після Форуму я уважно вивчав коментарі та відгуки, бо справжніх аналізів запропонованої нею нової політичної моделі країни поки що не було.

Стратегічне бачення річ доволі складна і мало кому цікава. Причому далеко не від кожного ми готові чути стратегічну позицію. Сьогодні до політичної системи загалом, до окремих політичних інститутів і до більшості політиків довіра надзвичайно низька.

Але проблема полягає в тому, що з політичної кризи можна вийти лише поза політикою, в надполітичній позиції. Тобто це має бути позиція, як мінімум, державного діяча.

Політик чи державний діяч

В цьому сенсі в Україні є дефіцит як політиків, так і громадських діячів, які можуть мислити не політичними інструментами, а державно-цивілізаційними, тобто які можуть мислити як державні діячі.

Мова йде про те, що для виходу з кризи потрібне мислення не виборчими кампаніями, не реформами в певних сферах, не наборами законів чи навіть змінами до Конституції, а новими моделями політики, економіки та культури, новими мотиваціями для громади, новими установками.

Але якщо в нинішній ситуації недовіри політик виступає в позиції державного діяча, нам важко переключитися, важко сприйняти таку метаморфозу. Тобто політику продовжують не довіряти як політику, хоча він заявляє позицію державного діяча.

Десь позиція державного діяча в Україні мала з'явитися. І так сталося, що цю позицію заявила Юлія Тимошенко. Вона вийшла на Форумі і сказала, що це не з'їзд партії, це не про її виборчу кампанію, це не про її партійну програму, це взагалі не про політику. Це про нову модель життя в країні.

У Юлії Тимошенко було багато виступів як у політика. Але на Форумі вона виступала саме як державний діяч і модератор інтелектуальної дискусії громадських діячів.

Вона зробила те, що ніколи не робили в Україні, – запропонувала нову політичну модель, яка вимагає не просто нової Конституції, але і нових суспільних відносин в процесі її випрацювання та прийняття. На нову економічну модель та на нову культурну модель вона лишень зробила заявку у вигляді попередніх розмов на дискусійних панелях.

І коли від неї прозвучала теза про необхідність перезаснування країни, присутні недовірливо переглядалися один з одним – це воно чи не воно? Чи справді це той самий лідер чи нам ще когось чекати для перезаснування – це вона чи не вона?

Якщо ми вважаємо, що це не воно і це не вона, то проблема у тому, що поки що ніхто з інших кандидатів в президенти перезаснування країни настільки системно не пропонує.

А якщо ми вважаємо, що це воно і це вона, то що нам тепер робити? Підтримувати Юлію Тимошенко чи ні?

Питання навіть не в тому, чи довіряти їй як державному діячу. Питання у тому, чи брати участь в перезаснуванні країни, якщо його пропонує будь-хто з політиків.

Чи інакше навіть – чи можна здійснити перезаснування країни в ситуації повної недовіри до всіх політиків.

Парадокс перезаснування країни полягає у тому, що робити його ми змушені лише в глухому куті – коли війна зовнішня і внутрішня, коли здирництво громадян досягло небачених вершин, коли немає безсумнівних політичних лідерів, коли майже ніхто нікому не довіряє, коли знищена сама умова осмисленої комунікації.

Саме в такій ситуації потрібне перезаснування країни. Якби у нас була довіра до політиків, можливо ми б і далі рухалися еволюційним шляхом і ніякого перезаснування нам не було б потрібно.

Інше питання – а у громади є настільки потужний громадський лідер, щоб позицію державного діяча сприймати, критикувати, підтримувати, корегувати, відкидати?

Взагалі змістовний простір засобів масової інформації знищено, там не відбувається дискусія на позиції громади, там відбуваються лише політичні дискусії.

Телебачення не відповідає не питання – навіщо нам бути разом, яка модель держави нам потрібна, яка модель економіки нас влаштовує, яка об'єднуюча нас модель культури і яка солідарна культурна політика нам потрібні.

Всі ці питання ставляться в блогах та в соціальних мережах. Але з позиції блогерів та дискусії в соціальних мережах поки що такого всеукраїнського громадського лідера ми створити не змогли.

Відтак у нас немає не тільки політики з позиції державного діяча, у нас немає і загальноукраїнської громадської дискусії, яка би сприймала перезаснування країни.

В цій ситуації потрібно було задавати і продавлювати інший порядок денний, який би сягав дискусій на телебаченні і всередині політики зокрема.

Тобто Юлія Тимошенко спробувала започаткувати новий порядок денний.

Але що робити, коли ми любимо Україну, готові до нового порядку денного і не віримо Юлії Тимошенко?

Чи кине Юля?

Віталій Кулик каже – "Юля кине".

А Порошенко вас не кине? А інші політики, що ідуть в президенти, не кинуть? Справді? Будьте прагматиками.

Між цими політиками зараз є суттєва різниця.

Юля спробувала вийти за межі позиції політика – на позицію державного діяча. Решта – поки що ні.

Юля спробувала відкрито говорити з громадою. Решта – поки що ні.

Юля запросила інтелектуалів і спробувала говорити з ними про те, про що вони самі говорять. Решта – поки що ні.

Ви не вірите їй, хоч вона і пробує. І ви збираєтеся вірити тим, хто навіть не пробує?

Ви вважаєте, що Юля грає в гру "перезаснування разом з громадою"? Грайтеся з нею. Висувайте вимоги щодо дій супроти корупції та олігархів. Робіть свої ставки, змушуйте дотримуватися обіцянок.

Громаду кидали і будуть кидати, поки вона не почне діяти жорстко, як в бізнесі, де за кидок треба відповідати.

Мене, як і моїх колег, як і деяких інших експертів та консультантів, не цікавить участь у виборчій кампанії. Але наше мале коло цікавить участь у широкому громадському процесі перезаснування – змістовна, організаційна, на перспективу.

Одне з можливих уявлень – розробити нову політичну, економічну та культурну моделі країни, отримати підпис ініціаторки процесу під громадською угодою з умовою піти у відставку, якщо вона не виконає угоду про реалізацію цих моделей, і мати засіб тиску після виборів. Тим більше, що саме це вона нам і пропонує.

Маючи розроблені нову політичну модель, нову економічну модель та нову культурну модель, тиснути на нового президента, хто б ним не був, набагато легше, ніж не маючи цих моделей.

Тому не потрібно вірити, потрібно розробляти моделі і укладати угоди.

Страхи громади

У нашій розмові з Тарасом Бебешком він так відрефлексував основні установки коментарів щодо згадуваного Форуму – страх довіри та страх відповідальності.

Страх довіри це страх довіритись якому-небудь з політиків. Навіть коли політик щось починає робити правильно, він все одно лишається під підозрою.

Адже це неможливо! Як там пишуть деякі журналісти, злодійка, брехуха, кидала – і раптом нові моделі перезаснування країни. Як пишуть ще в деяких статтях, можливо навіть щирих і незамовних, – люди прокиньтесь! вам брешуть! Треба лишень додавати – чекайте білих та пухнастих політиків.

Постановка проблеми про довіру наражається на таке питання – довіру до якого політика ти хочеш започаткувати?

Парадокс полягає у тому, що довіру потрібно започатковувати не до політики чи до якогось політика. Довіру потрібно започатковувати всередині громади – до її власної суб'єктної здатності вийти на рівень перезаснування країни, де можна буде співробітничати з тими політиками, які будуть для цього придатними.

Страх довіри полягає також у тому, що інші кандидати в президенти можуть, кожен для себе, розпочати свої громадські процеси перезаснування країни. І тоді у нас буде декілька моделей перезаснувань і декілька громадських рухів. Але, як на мене, це найменша з проблем. Бо якщо політична компанія стане конкуренцією моделей перезаснування, то це лише покращить її змістовність.

Страх відповідальності – це страх взяти на себе відповідальність. І це не лише відповідальність за те, щоб поєднати громаду та політиків на позиції громади, а відповідальність за дещо набагато більше – за країну в цілому.

Легко поступово еволюціонувати, зрощуючи корупцію і недовіру, але тішачи себе думкою, що ми в цьому невинуваті. Важко відважитись на революційні перетворення на рівні політичної, економічної та культурної моделей, долаючи при цьому недовіру між собою.

Подолати страх відповідальності це означає почати діяти в середовищі громади, ставка на яку більш безпрограшна і перспективна, ніж ставка не політиків. Подолати страх відповідальності це означає взяти найвищий масштаб домагань – зробити Україну взірцем цивілізації, яка відважилася на перезаснування країни задля виходу зі світової кризи.

Читаючи реакції та попередні коментарі на Форум, я бачу перед собою очі безлічі дівчаток-першокурсниць з виразом обличчя типу: ой, я пішла на вечірку, а мене там напоїли і використали.

Оце новина! – політики використовують не лише мовчазний народ, але і активних громадян, задля своїх цілей. Справді новина, як для дівчинки-першокурсниці після вечірки. Єдиний спосіб змінити ситуацію – зорганізуватися і почати громаді використовувати політиків.

Є доволі недовгий період – передвиборна кампанія – коли політиків справді можна змусити не просто обіцяти, а реально попрацювати на громаду. Тож чому це не використати?

Правда, є ще один засадничий страх – народ цього не підтримає.

Тут все залежить від того, як саме ми будемо працювати, наскільки нам вдасться переконати людей в необхідності перезасунвання країни.

Зрештою дізнатися можна лише в один спосіб – спробувавши.

powered by lun.ua
Коментарі — 72
lohik _ 26.06.2018 10:45
IP: 46.133.95.---
Блоги Сергія Дацюка – стабільно найпопулярніші на інформаційному ресурсі УП...Респект цьому украінському інтелектуалу!,,
Тарас Байко _ 24.06.2018 21:18
IP: 35.235.226.---
Кирюха Граф:
+++
Mike_Kharkov _ 21.06.2018 10:14
IP: 178.137.189.---
бун:
...країна перед вами в боргу
Можна віддячити – офіційна багатомовність:)
...справжній націоналізм – це бачення України на кшталт країни, про яку писав Бандера в 1950-х, Шевченко в 1840-х, Оріховський, Вишоватий та Гізель у 17ст., країни з інститутами, схожими на теперішні ізраїльські або штатівські...
Це еклектика. Штатівські інститути не коригуються з бандерівськими "Укр. для укр.", "війна з Рос. до ост. українця", "диктатурою ОУН", "східняків тайно ліквідувати"... Бандерівський варіант розігрується зараз, тільки місце ОУН тайно зайняла олігархія.
Ні, буне, спочатку все одно необхідно визначитись – Україна для кого? чи рівні всі тут? чи є людина вище "нації"? щоб ніхто не ховався за "нацією", "відродженням" чи ще там щось. Потрібна держава без посередників, бо дуже дорого виходить, а це варіант Сингапуру – розвиток кожного без етно та ін. привілеїв, вільна конкуренція.
бун _ 20.06.2018 19:35
IP: 77.123.160.---
Mike_Kharkov:
Майк, насправді цього проекту не було б без вас особисто, адже ви першим зрозуміли походження цієї системи від азійської середньовічної деспотії, так що країна перед вами в боргу.
Відносно націоналізму, справжній націоналізм – це бачення України на кшталт країни, про яку писав Бандера в 1950-х, Шевченко в 1840-х, Оріховський, Вишоватий та Гізель у 17ст., країни з інститутами, схожими на теперішні ізраїльські або штатівські. То ж ті націоналісти, які себе так називають, націоналістами України не є, бо пропонують ті ж інститути азійської середньовічної деспотії, які в Україну принесли колонізатори.
Vladimir Levchenko _ 20.06.2018 17:11
IP: 176.102.49.---
Mark Patricij:
юля ставленица сша – а янки не выгодно, чтобы уже почти их страна бесславно рассыпалась на уделы.
большой перспективы для этой страны не будет, но сохранение хоть в каких границах – для этой страны – УЖЕ перспектива
Вынужден согласиться, янки – люди практичные и опытные, они никогда не будут держаться за отработанный вариант. Всё, что можно они, уже с Украины, поимели: Россия тормознула в своем развитии, особенно ВПК. Дальше Украина им не интересна и затратна во всех отношениях ("чумодан без ручки") и они её сегодня или завтра бросят или продадут (Трамп – спец по сделкам). Выборы, особенно выборы Юли, это хороший вариант окончательно избавиться от такого токсичного ресурса, особенно в современной ситуации.

Так что, да, скорее всего, будет Юля. Как бы мы этого не хотели, да и не нам это решать. Что новая "Нуланд" скажет, то и будет. Вот в чем хрень, а не в Пете, Вите или Юле...
boh _ 20.06.2018 16:45
IP: 194.44.142.---
У Тимошенко є покроковий план, як перезавантажити країну? Чому зараз? Питання риторичне...Управляти корупційними газовими схемами та управляти країною – різні по складності проекти (розумію, що банально, але факт). Чи є державний діяч, який би хотів змінити Україну і при цьому нічого, крім вдячності, не отримати? (знову риторичне питання). Вихід в тому, щоб "вирощувати" державних діячів, яким "щеплення" від захоплення владою буде зроблено ще в старших класах школи...
Роман Шевченко _ 20.06.2018 16:23
IP: 193.161.12.---
спробувати Юлю при владі? вже мали, скільки ще раз потрібно витримувати гвалтування?
Вячеслав Джунь _ 20.06.2018 15:09
IP: 37.53.139.---
Mark Patricij:
Очень жаль, что ты за 5 лет этого так и не понял...Впрочем я не верю, что ты этого не понимаешь...Просто честный ответ тебя очень не устраивает...Но это – твоя проблема...Есть люди, которые не видят в упор...и ты из их числа...
Помнишь, что сказал Путин о российских наемниках: "их там нет". Но они там есть...Вот в чем проблема...
Вячеслав Джунь _ 20.06.2018 14:40
IP: 37.53.139.---
Mark Patricij:
Боюсь, что у Вас, Марк, понос слов при запоре мысли...
Вячеслав Джунь _ 20.06.2018 14:38
IP: 37.53.139.---
Марк, из вас злоба так и прет...но злоба никогда не заменит интеллект...Украина, к вашему большому сожалению, геополитическая реальность... доказательств можно приводить много...но только для ВАС: трупы российских наемников и военнослужащих, которые каждый день вывозят из Донбасса под грузом 200 лучшее тому доказательство...Для Вас и таких как Вы это наиболее весомое доказательство, других аргументов Вы не понимаете, к сожалению...
Вячеслав Джунь _ 20.06.2018 14:37
IP: 37.53.139.---
Mark Patricij:
Марк, из вас злоба так и прет...но злоба никогда не заменит интеллект...Украина, к вашему большому сожалению, геополитическая реальность... доказательств можно приводить много...но только для ВАС: трупы российских наемников и военнослужащих, которые каждый день вывозят из Донбасса под грузом 200 лучшее тому доказательство...Для Вас и таких как Вы это наиболее весомое доказательство, других аргументов Вы не понимаете, к сожалению...
Вячеслав Джунь _ 20.06.2018 14:18
IP: 37.53.139.---
Don Pedro:
Цифрами можна жонглировать, Дон Педро, но это ничего не меняет в мире объективных закономерностей...Когда распадется Россия, вам не скажет никто...но это неизбежно. Для неверующих напомню: в 1989 году тем, кто говорил, что Союз распадется, умники типа Вас крутили пальцем у виска... Союз распался через два года... Есть объективные закономерности, которые неизбежно ведут Российскую государственность к краху...Основа этой закономерности – цивилизационная так называемая евразийская матрица российского общества. Эта матрица по своим основным параметрам нежизнеспособна, но протянуть некоторое время еще сможет...Путин сильно ускорил процесс распада России... но это также создало также проблемы для ее соседей и всего региона в силу размеров страны. Все это надо понимать, а для это нужны фундаментальные знания, которых у Вас судя по всему нет.
Mike_Kharkov _ 20.06.2018 13:58
IP: 178.137.189.---
Далі, буне, щодо чистого аркуша.
Якщо чистий, то це означає відсікання минулого, всіх сил та чинників, всього, включно із самою ЮВТ. І я б зрозумів цей збір заради плану, моделі, мізкового штурму, але потім самій відійти, без амбіцій, у тінь якогось, скажімо, міжнародного авторитету (ів) що очолить державу. В іншому разі, при збереженні впливу всіх, хто зараз впливає, який же чистий аркуш? це фікція, годиться тільки на пропозиції вовкам від овець.
А чи лунали на зібранні пропозиції дійсно чистого аркушу? скажімо, віддати Україну на перевиховання іншою владою? визнання неможливості подальшого власного розвитку, бо шлях заблоковано олігархією? сумніваюся.
Mike_Kharkov _ 20.06.2018 13:32
IP: 178.137.189.---
До чого я це, буне? а до того, що проект етнодержави в Україні неможливий, можлива лише модель типу Сингапура, і всяка модель економіки що буде регулюватися вищими етнічними чинниками приречна.
Дивіться що вийшло – заснував державу Україна-91 весь нарід, потім її віджав олігархат розділивши той нарід по мові, історії... аби не рипався. Всіляко уходять від прав людини взагалі, рівності, шукають шляхи очолити "національне визволення".
Тому і уявляю собі два варіанти – або етнодержава (тоді перезаснування держави відбувається укр. етносом, реалізуючи "Україна для українців" з тоталітаризмом у що олігархія вже вклалася), або засновниками будуть усі громадяни без привілеїв по мові та етн. належності (з кількома держмовами), і тоді джерело роздраю відходить у минуле і можна буде зосередитися, власне, на економіці (так було у Сингапурі).
Вячеслав Джунь _ 20.06.2018 13:03
IP: 37.53.139.---
Виктор Войков:
Вы безмозглый русский шовинист, который ничего в этой жизни не понял...Вам москалям повезло родиться в стране богатой минеральными ресурсами...Но это не ваша заслуга. Месторождения нефти, газа освоили украинцы и татары. Сейчас таджики и киргизы подчищают ваше дерьмо...Но так будет не всегда...Даже с вашими ресурсами, вы умудряетесь жить в нищете (кроме Москвы и Питера), но задираете нос...
Вы москали окончательно превратились в холопов и моральных уродов...Вы ничтожества, которые ничего сами сделать не можете...а умеете только завидовать и вредить остальным...Но как говорится Бог не фрайер...он все видит...Возмездие рано или поздно придет на Вашу голову...
Mike_Kharkov _ 20.06.2018 12:12
IP: 178.137.189.---
бун:
...Сам проект створювався як втілення ідей нобелівських лауреатів та сучасних економісті Гаєка, Норта, Де Сото, Аджемоглу та ін. в українських умовах. Всупереч цьому Тимошенко запропонувала підхід з чистого аркушу
На жаль не бачив цілісного варіанту плану, навіть кінцевої моделі, на яку спрямований план.
Однак стосовно "українських умов" постійно нагадую Липинського – "Шовінізм український, який є націоналізмом на моду лавочників (єврейське гасло "свій до свого") і на моду живучих від вівтарів "національної ідеї інтелігентів", доведе політичну ідею України до загибелі, бо ані дійсні бакалейщики, ані до чогось здатні інтелігенти на Україні шовінізмом українським не захопляться. У нас він завжди буде представлений типами Донцових і тому подібних озлоблених і егоцентричних осіб, закоханих у собі людей, які своєю безсилою злобою все творче, життєздатне на Україні від України відганятимуть. "
Виктор Войков _ 20.06.2018 12:01
IP: 35.195.42.---
Государство СССР состояло из 15 республик, сидящих на шеи у русских, в том числе и украинцы, и хорошо что оно развалилось, теперь каждый житель из этих республик, считает за благо трудится на русского, что бы не сдохнуть с голода в своей отдельной стране.
- хорошо, что у них теперь есть сосед русский, который даёт им работу, хлеб и предоставляет кров от непогоды.
бун _ 20.06.2018 11:30
IP: 77.123.160.---
Елена Величко:
Згоден з вами повністю. Маю ті ж емоції.
Василь Бровар _ 20.06.2018 11:03
IP: 93.72.21.---
Да, уж! Для того, щоб людина так докорінно змінилась (та ще й в такому віці!), потрібні якісь нетривіальні події в його житті. А що ж такого нетривіального відбулось в житті іулі?... Як завжди, бреше, курва, як дише!... Лише для того, щоб корупційні потоки бариги перевести на себе. А ви й вуха розвісили... Щодо обрання політиків, обирайте нових! Тих, які не брехали вам все життя. Хоч не будете виглядати ідіотами, що стрибають на одних і тих самих граблях... Перефразуючи Гавела, можу сказати: Я готовий пробачити помилки, але ніколи не пробачу брехні і зради...
Елена Величко _ 20.06.2018 10:54
IP: 46.201.171.---
Поклонская Верочка:
ну надоел транс-свистит
вы нам барыг подкинули, именно – вы – на широкую ногу за счет других, не считать, потому – что не свое,
не считаться ни с кем...- у нас при "совдепии" такого отношения к людям не было в Киеве, и не сидели барыги без образования и элементарной цивилизованности при власти. Именно, ваши барыги научили наших и все спа...ли.
Vladimir Levchenko _ 20.06.2018 10:36
IP: 176.102.49.---
Как я понял предмет дискуссии закрыт, Тимошенко не тот человек, которому можно доверять!
Елена Величко _ 20.06.2018 10:30
IP: 46.201.171.---
бун:
Тут Проект, що Ви пишете є важливим. Однак, є важливим саме об"єднання кваліфікованих людей навколо, що таким людям можна довіряти. Також важливо, щоб зробити для громадян та вчасно, бо коли громадяни позбігають – то вже не та країна та не той результат, тому ВАЖЛИВО, не тягнути роками, а братись вже й сьогодні за економіку та соціальні стандарти. От зараз – органи влади – є? є, закони -є, а соціальних стандартів нема, більш того, на цих фондах сидять та паразитують, Рева та Ко зробили собі преміальні, а ЗА ЩО??? А Коболев та Ко за що такі ЗП та премії. Що завжає ЗАРАЗ вже змінювати? От я вже стомилась боротись, чесно, бо НЕМА ДО КОГО ЗВЕРНУТИСЬ, що свавілля робиться. СИДЯТЬ та нічого не роб.лять. Треба відмітити, що Тимошенко всеж вдалося ПОЧАТИ, а от -результат коли? Продовжує рулити в економіці блатне кодло проти людей, чорні схеми, не платять, не створюють- бабло гребуть. КОЛИ змінеться відношення до громадян та стане все на свої місця? Хто це робе?
Вячеслав Джунь _ 20.06.2018 10:24
IP: 37.53.139.---
Tatyana Supryaga:
Тетяна, навколо кого Ви закликаєте об'єднуватись...Невже Ви не бачите, що Тимошенко за своєю натурою злодійка, але злодійка талановита, яка може вдало запозичувати чужі ідеї але лише для передвиборчої боротьби...Ви чули, щоб вона колись (а у неї такі можливості були) вдало реалізовувала продуктивні ідеї з піднесення економіки, поліпшення соціального стану незаможних тощо... Тимошенко вдало реалізовувала лише схеми викрадення коштів платників податків з держбюджету на свою особисту користь. Причому поцюплені кошти вона також навчилась ховати у західних активах...До речі, ви памятаєте термін "тушки". Так от цей термін родився завдяки підбору Тимошенко людей до своєї команди. Вони її періодично зраджували після потрапляння у параламент. Так що як політичний мененджер вона також цілковитий нуль... Все таки як швидко люди у нас забувають корисний досвід...
бун _ 20.06.2018 09:42
IP: 77.123.160.---
Якщо говорити правду, то цей проект народжений років десять тому на шпальтах УП, і я не думаю, що Сергій цього не знає. І все обговорення проекту проходило тут, на УП. Економічна частина, про що пише Олена Величко, кілька років тому була представлена в статтях Володимира Ланового, в тч на УП. Вперше поза соцмережами проект обговорено на Круглому столі ініціативи Першого грудня у Львові 21.09.2012р., основні ідеї було викладено на сайті Юрія Луценка Третя республіка в жовтні 2013р.

Так, Тимошенко великий респект, бо чомусь тільки вона погодилася взяти проект на виконання, адже ці ідеї львівською групою Народний суверенітет пропонувалися всім політсилам, як провладним, так і парламентській та позапарламентській опозиції.

Ну і практично одне але. Сам проект створювався як втілення ідей нобелівських лауреатів та сучасних економісті Гаєка, Норта, Де Сото, Аджемоглу та ін. в українських умовах. Всупереч цьому Тимошенко запропонувала підхід з чистого аркушу, що, звичайно, прикро.
Вячеслав Джунь _ 20.06.2018 09:35
IP: 37.53.139.---
Поклонская Верочка:
Вы как и та дама имя которой вы позаимствовали, ничего в этой жизни не понимаете, но учите других...Разница между вами москалями и нами украинцами принципиальная и в этом ключ для разгадки...Вы москали общество холопов, рабов, хамов. а мы украинцы (не путать с малоросами) общество свободных людей, а свободные люди не терпят над собой правителей воров и диктаторов. Поэтому такие правители у нас не задерживаются и попадают, как правило, в Ростов...не по своей воле. А Вы обречены быть навсегда холопами правителями у вас всегда закономерно будут моральные уроды типа Ивана Грозного, Сталина, Путина и т.п. Причем Вы умудряетесь жить в нищете (не считая Москвы), даже имея богатейшие природные ресурсы..., которые Вы никогда бы не освоили, если бы не трудолюбивые украинцы и татары...Поэтому мы рано или поздно решим свои проблемы, а Вы никогда...
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter