Сергій Дацюк Філософ

ОСМИСЛЕННЯ ТОГО, ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ

15 серпня 2018, 12:01

Короткі підсумовуючі тези за раніше написаним

Світова криза призвела до загострення протиріч у всьому світі. Світ балансує на межі війни, ймовірно ядерної.

Авторитаризм, фундаменталізм та націоналізм, що поширюються світом, означають не просто повернення та зростання цих політичних та релігійних практик, а відсутність генерування нових суспільних та політичних практик.

Архаїзація, що опановує світ, не є позитивним процесом, вона є сповільненим чи заблокованим процесом творення інновацій, і це суб'єктивний, штучний і примусовий процес, який неодмінно призведе до руйнування нинішніх правлячих класів.

Проблема в кризі тих установок та мотивацій, які традиційно супроводжували капіталізм – прибуток, конкуренція з установкою на монополізм, державний (чи навіть наддержавний) контроль ринку, прив'язка виробництва до матеріалістичного змісту, матеріалізовані фінанси, контроль державами ЗМІ та соціальних мереж і т.д.

Все більше про себе заявляє економіка даріння, розподілене індивідуалізоване виробництво, недержавний контроль мережі громад над ринком, роботизація, розвиток та все більший вплив штучного інтелекту, криптовалюти, соціальні мережі, розподілене громадянство.

Голод у світі є прямим наслідком монополізованого суспільства споживання, де монополії споживання сконцентровані в найбільш багатих державах. Нерівномірність подолати неможливо, можливо лише змінити мотивації. Отже лише демонополізація і відтак деконцетрація споживання в світі може подолати голод.

Вичерпується визначальний характер вуглецевих енергоносії для світової геополітики. Альтернативна енергетика надзвичайно сильно залежить від соціалізації та її гуманітарного контексту. Альтернативна енергетика може блокуватися нафтовим лобі ще дуже довго. Тобто це не питання технологій альтернативної енергетики, це питання управлінських рішень світового правлячого класу.

Зв'язка "електромобіль, безпілотне керування, транспорт-як-сервіс" призводить до прориву в транспорті, коли зникає масовий характер особистого транспорту і виникає справжній суспільний транспорт на особисте замовлення з доступною вартістю для масового використання.

Проростання нової економіки відбувається не в економіці, а в соціальних мережах комунікації та в нових мережевих практиках, де поширюються нові мотивації. Тобто фокус уваги має бути не на економіці, а на комунікації.

ВВП ненадійний показник гуманітарного багатства. Світова громада все більше орієнтується на показники вільного доступу до багатства та влади, порівняння зростання олігархічного бізнесу та зростання бізнесу середнього класу, ступінь монополізації державами та муніципіями інфраструктур життєзабезпечення і, щонайбільше, рівень народжуваності.

Концепція рівноважного розвитку (sustainable development) не працює в швидкому світі, що ще більше пришвидшується. Стабільності в найближчі десятиліття в світі не буде. Будуть радикальні зміни, до яких ми не готові, перш за все, через серйозний застій в гуманітарних науках.

Долі суспільства та держави все більше будуть розходитися. Облік загального блага все більше вестимуть самодостатні мережеві громади. Під цей облік потраплятимуть як архаїчні держави, так і демонополізовані інноваційні корпорації.

Громади започаткували більш прийнятні та контрольовані для себе механізми розвитку – блокчейн в управлінні та недержавні і некорпоративні криптовалюти в фінансах.

Єдиним джерелом правозабезпечення рівності статей, рас, націй та культур все більше стають самодостатні громади, які здатні контролювати держави та корпорації. Відтак на місце державних та наддерджавних структур управління все більше приходять мережеві громадянські структури.

Релігія перестала виконувати роль унормування цивілізацій. Така роль перейшла до контрольованих громадами гуманітарних сфер та процесів. По мірі того, як ці гуманітарні сфери навчаються від'єднуватися від держав та корпорацій, вони конкурують з релігіями.

Наука вичерпала свій світоглядний потенціал, вона перейшла до надмірної деталізації, технологізації та підтвердження вже наявних знань. Вихід за межі об'єктної науки, в конструктивістське моделювання це новий світоглядний горизонт наших уявлень.

Суттю сучасної освіти є вже не знання, а підходи та компетенції. Компетенція відносин є важливою, але далеко не єдиною. Люди мають вчитися управляти різним типом відносин – актуальних, дистанційних, мережевих, цифрових, віртуальних і т.д.

Критичне мислення, якого прагнув західний світ останні століття, не дозволяє більше опановувати інноваційні підходи, бо критичне мислення критикує те, що є. Сьогодні потрібне нове мислення – спрямоване на інакше, на несподіване, на творче.

Створення єдиного людства є надзавданням будь-якої країни, яка збирається жити в світі миру та розвитку.

Майбутнє єдиного людства пов'язане з містами, а не з державами. Але до цього потрібно додати виникнення віртуальних міст, мережі цифрових анклавів, пустотних міст (не тільки в навколоземній орбіті, але і у пустоті Сонячної Системи подалі від Землі), а також міст на інших колонізованих планетах та планетоїдах.

Україна існує на перетині різних цивілізацій і час від часу в історії руйнується нерівномірністю розвитку та війною цивілізацій, що її оточують.

Отже Україна першою з інших і більше за інші країни потерпає від будь-якої цивілізаційної кризи.

З усіх європейських країн Україна першою опинилися у самісінькій глибині нинішньої кризи, водночас маючи потенціал для інновацій.

Щоб зберегтися, Україні потрібно виходити повсякчас на приборкання нинішньої цивілізаційної кризи з позиції творення нових горизонтів для нового світу.

Це означає побудувати власну цивілізацію як модель майбутнього світу.

Через релігію будувати цивілізацію вже не вийде. Нове вчення месії, що за сотні років оволодіває масами і ще сотні років творить свої інститути, як схема більшості світових релігій, нині не спрацює. Світ надзвичайно пришвидшився і у нас немає не те що тисячей чи сотень, але навіть і десятків років для реалізації цієї схеми.

Потрібна інша схема: 1) інтелектуальна мережа, яка практикує мислення інакшого, з інноваційними домаганнями цивілізаційного рівня; 2) подолання національного, державного, олігархічного та культурно-наукового спротиву інноваціям за рахунок їх договірної підтримки громадою; 3) цивілізаційна експансія інноваційної громади мережевого (нетериторіального) характеру у світ; 4) творення людства як нової спільноти поза простором і часом.

Звичайно в Україні це малоймовірно.

Але це і є виклик, який живить енергією масштабний задум.

Цікаво робити малоймовірні речі.

Навіть якщо їх не вдасться зробити у місці виникнення задуму, вони своїм масштабом все одно приречені на здійснення.

powered by lun.ua
Коментарі — 13
Василь Бровар _ 19.08.2018 10:51
IP: 93.74.97.---
Да, уж! Назвіть, будь ласка, хоч одну "самодостатню громаду, яка контролює держави та корпорації".
Елена Величко _ 16.08.2018 14:53
IP: 37.53.245.---
Остап Шило:
Націоналісти не повинні дати щоб їх використали, бо під лозунгами "вічної боротьби з вічним ворогом", їх використовують проти народу. Крім того є й помірні націоналісти. А от про диктатора ви вірно кажете, бо, під гаслами "на Заході усього валом" усіх нас обікрали на мільйони робочих місць та нормальних умов праці, гідної ЗП. Строгач може бути, але за рахунок кого? Справа у тому, що тепер треба саме перерозподіл, а все продають – продають – невідомо для чого та кому. "що ти дурню робиш..." В нас не було та не буде такого капіталізму як БУВ на Заході, бо наразі все йде до СОЦІАЛІЗМУ у володіння та перерозподілі та гібридів.Йшли та дішли, бо МАНТРИ – то велика забавка для українців.
Справа, що не має плану, змісту та не відомо як та для кого робиться або проти громадян – от до чого й
Олександр Миколайович _ 16.08.2018 12:39
IP: 194.44.181.---
Замість наукового прогнозу (шукай в Інтернеті за словами "ЗУСТРІЧАЮЧИ ДЕНЬ КОНСТИТУЦІЇ 2018 РОКУ СОЦІОЛОГІЯ У") маємо видіння майбутнього філософом С. А. Дацюком. Дивно, що філософу не відомо, що суспільне будівництво відбувається не за ведіннями, а за планом, вибудованим на науковому прогнозі.
Елена Величко _ 16.08.2018 12:26
IP: 37.53.245.---
ТІ Ж САМІ проблеми будуть й уна місцевому рівні, тобто СПІЛЬНОТА повинна бути, що не допускає свавілля, бо не все описуєть законами, а є порядки, що не можна порушувати,
бо усе гине тоді – не можна вирубувати ліси гнидам, не можна робити платну мдицину та не лікувати людей, не можна гнидам грести собі, та не давати іншим нічого, знищувати науку та інше,
бо одними "цукерками" не буде підйому та коли гниди тільки гребуть. СПІЛЬНОТУ ТРЕБА МАТИ, записувати людей у ЕЛІТУ й з ними робити, давати робити, щоб гнид відсторонити.
Елена Величко _ 16.08.2018 12:24
IP: 37.53.245.---
Я вже не кажу про суди...
Про інші сфери – усюди за 25+ років забули про етику, роботу, усе чекають, що хтось занесе...роб.лять проти тих,хто хоче справжньої достойної та оплачуваної роботи.
ЗАРОБИТИ гідно за гідну працю нема де та не дають нічого робити.
Фактично, в країні НІЧОГО не робиться для налагодження життя.
ДАВАЙТЕ рецепти як робити, давайте робити. Адже уже УСІ йдуть у політику, економіка не працює, бо ЕКОНОМІКА працює як єдина система на ГРОМАДЯН – тоді є результат, а якщо хочуть забрати, а не дати, то тільки забирають та руйнують, а потім просаджують.
Елена Величко _ 16.08.2018 12:15
IP: 37.53.245.---
Нема кому взагалі писати закони для розвитку та РОЗУМНІ, тобто такі. що реальні та змінюють ЖИТТЯ СПІЛЬНОТИ – НАШЕ З ВАМИ. Розумієте? НЕМА СПІЛЬНОТИ в нас.
Я вже не кажу, що спущені у самий низ закони взагалі НЕМА КОМУ виконувати та нема за що.
ЩО РОБЕ ВР, Кабмін та Ко. адже у країні не тільки бізнемени живуть, живуть ЛЮДИ. ДЕ СПІЛЬНОТА, хто налагоджкє життя? напишіть,Що робити зараз, адже країна яка на виїзд та не працює на громадян – НЕПОТРІБНА.
ДЕРЖАВА – ТО СПІЛЬНОТА, що не дає гнидам збагачуватись та знущатись над людьми.
Елена Величко _ 16.08.2018 12:14
IP: 37.53.245.---
Приємно бачити пана Автора.
Однак, я думаю, що нам треба описати спільноту. Автор хоче узяти усі світові спільноти та усе налагодити.
ДАВАЙТЕ НАЛАГОДИМО У КРАЇНІ. В нас варварство відносно громадян, ніяка Конституція та закони не працюють, невідомо що роб.лять у ВР, якщо закони не працюють – тобто законотворча діяльність є профанацією, бо ЗАКОНИ НЕ ВИКОНУЮТЬ. Написання законів йде під купку як індульгенція за економічні злочини проти громади. ДЕ СПІЛЬНОТА?
Janko Askatasuna _ 15.08.2018 22:18
IP: 35.235.226.---
Багато хибного...Забув і закони діалектики.
Борис Троян _ 15.08.2018 16:53
IP: 31.42.121.---
Александр Мирошниченко:
Зачем вы читаете Дацюка? И как вам удаётся после ЭТОГО скулить что голодной собачёнке холодной осенью в подворотне?
Борис Троян _ 15.08.2018 16:49
IP: 31.42.121.---
Плавать по морю необходимо. Это знали древние греки, это знаем и мы.Сергею Дацюку большое спасибо за помощь.
Александр Мирошниченко _ 15.08.2018 16:43
IP: 35.235.227.---
Критичне мислення – необхыдна умова, творче – достатня. А більшість українців знаходиться під впливом синдрому навченої безпорадності. У росіян є цар та скрепи, у ЄС стабільність покращання. А ми, як завжди, на роздоріжжі...
Mike_Kharkov _ 15.08.2018 15:11
IP: 178.137.189.---
Привабливо, звісно.
Але не можу зрозуміти однієї речі – як може громада бути творчою силою? В іншому житті:) постійно казали "народ створив", "народ подолав"..., зараз теж саме про "націю". Але ж то профанація, бо повинен існувати механізм організації того народу, який дозволяє кращому пробитися нагору, інакше бур'ян все позабиває.
Тож, який механізм передбачається для 2громади"? по яких критеріях від працюватиме? Ми ж вже бачимо по країні, що проста більшість це простіший шлях у труну. До того ж, цей похід неодмінно хтось очолить, бо насправді неієрархічна громада не має творчої сили, тільки руйнівну.
У тому й загальна проблема культури, хоч як її назви, хоч іновацією – постійна боротьба за утвердження нових правил життя, що дозволять вижити в майбутньому. А як її зупинити, то все повертається до стану бур'яну, що в Україні вже здійснилося, а по світові починає пробігати. Тут ми дійсно попереду.
Ama1eur _ 15.08.2018 15:09
IP: 93.72.202.---
Допоки представники мислячого прошарку будуть перейматися базіканням про "створення єдиного людства є надзавданням будь-якої країни, яка збирається жити в світі миру та розвитку", представники нинішньої влади (під патріотичними закликами) і надалі будуть нахиляти та використовувати народні маси на свій власний розсуд та для власного збагачення.

Не власну цивілізаційну модель треба будувати, а конкретних осіб не допустити до влади, а потім притягнути до найжорстокішої відповідальності, без розмазування сопель про їх права.
Не "малоймовірні" речі треба планувати, а примусити до РЕАЛЬНОЇ відповідальності високопосадавців та депутатів.
Тоді будуть зміни...
Зеленський62 Україна та Європа1122 Корупція1413 Aтака Путіна1279 Свобода слова578
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter