Сергій Дацюк Філософ

Підсумки року 2018. Частина 2. Важливі для майбутнього вселюдства тенденції

02 січня 2019, 10:25

У першій частині ми зробили огляд важливих подій, явищ і процесів минулого 2018 го року, які мають довгострокове значення для вселюдства. Тут на основі цих подій проведемо узагальнення і аналіз в контексті деяких наслідків.

Загальний характер світового порядку року. Світова порядок року складається зі світових порядків денних. Позитивний світовий порядок року продовжує формувати Захід – більше США, ніж Європа. Вплинути на цей світовий порядок і запропонувати альтернативний порядок намагається Китай. Заблокувати цей світовий порядок і запропонувати негативний порядок намагаються Росія та Ісламський світ. В порядку року незначним чином присутні Індія, Японія, Венесуела, практично відсутні Австралія і Африка. Україна в світовому порядку присутня у формі конфліктів, обманів і втрат.

Довгострокова криза Європи. Це вже не економічна, не політична і не соціально-культурна криза, оскільки негативні тенденції все більше набувають цивілізаційного характеру. Брекзіт в глухому куті і це проблема як Британії, так і Європи. Політичні лідери Меркель і Макрон втратили свою підтримку. Європа втомилася не тільки від України. Європа втомилася від самої себе. Їй би відпочити років 30. Але, швидше за все, після відпочинку вона вже не відновиться в нинішньому вигляді.

В Європі зникла філософія, в Європі зникла політична і економічна стратегія, в Європі здійснили відмову від мислення і, по суті, ввели на нього заборону. Такі наслідки філософії постмодернізму з його множинної істиною, толерантністю, політкоректністю, мультикультуралізмом і гендерною рівністю. Але найголовніше – останні століття саме Європа розробляла основні гуманітарні ідеї для всього світу. Зараз Європа не здатна не лише до виробництва гуманітарних ідей для світу, але навіть і зрозуміти, що відбувається з нею самою.

Середньострокова криза США. Супротивникам Трампа не вдається запропонувати осмислену альтернативу його курсу. Суть політики Трампа приблизно така ж, як і політики Путіна, – руйнування світового порядку в партикулярних цілях національної вигоди. Про будь-які домовленості США і Росії мова йти не може, оскільки ні у Россі, ні у США немає бачення світу найближчого майбутнього. Щось ділити можна, якщо ви маєте уявлення про те, що ви ділите. Якщо ви руйнуєте світ, то ви не можете домовитися про володіння його частинами, поки світ не зруйнований повністю.

США намагаються утримати темпи розвитку в сфері інженерних технологій: 3d-принтер, електромобіль, транспорт як послуга, космос (орбітальна економіка, колонізація Марса), штучний інтелект і роботизація. Деякі технологічні досягнення мають серйозні наслідки для людської цивілізації, як, наприклад, колонізація Марса, роботизація і розвиток штучного інтелекту.

Однак США досі мають вкрай низький рівень філософського гуманітарного мислення. Без філософського осмислення наслідків роботизації / розвитку штучного інтелекту і колонізації Марса пропоновані інновації США стають вельми ризиковими для вселюдства.

Самоізоляція Росії триває. Отруєння в Солсбері і агресія в Чорному морі проти України привели до нового витка санкцій і погіршення відносин Росії з США і країнами Європи. Російські ЗМІ зомбували більшість населення в країні та загнали власних інтелектуалів у депресію. Громадянська війна в Росії стає все більш імовірною.

Незважаючи на санкції західних країн проти Росії, Україна погіршила ситуацію військового конфлікту з Росією, ввівши мало осмислений військовий стан і роблячи винятково дипломатичні і правові кроки протидії. За 2018 рік Україна фактично втратила на користь Росії суверенітет над Азовським морем. Президентські і парламентські вибори в Україні в 2019 році можуть призвести до змін, які матимуть важливе значення не тільки для самої України, але і для всього світу.

Руйнування світового порядку в національних інтересах колишніх гегемонів.

Трамп і Путін – два політичних паразита. Вони обидва намагаються отримати національну вигоду від колишнього наднаціонального статусу своїх країн і зовсім не думають про майбутнє. Вони обидва руйнують наявний світовий порядок, зовсім не турбуючись про пропозицію нового світового порядку.

Путін використовує радянську ідентичність і довготривалу орієнтацію колишніх радянських сателітів на Росію для руйнування державних утворень як колишнього радянського простору, так і єдиної Європи. Це все дозволить Путіну зберегти підтримку виборців ще деякий час, але потім будуть дуже важкі наслідки для Росії.

Трамп використовує світовий порядок, створений при величезних зусиллях Заходу, і перш за все США, для потреб лише США. Торгова війна з Європою і Китаєм дозволить Трампу утримати підтримку виборців ще деякий час, але потім будуть дуже важкі наслідки для США.

Китай продовжує утримувати соціальний порядок денний в світі і першим освоює найбільш ризикові сфери інновацій – впровадження штучного інтелекту, генно-інженерні дослідження і кліматичний контроль. Китай продовжує впроваджувати проект індивідуального рейтингу або соціального кредиту. Кожному буде присвоюватися певний соціальний рейтинг. Надалі, рейтинг кожної людини може підвищуватися або знижуватися в залежності від його поведінки.

Причому поведінка громадян буде контролюватися за допомогою засобів цифрових спостережень і систем аналізу за участю штучного інтелекту. Люди з високим рейтингом зможуть дозволити собі кредит без схвалення, полегшення в отриманні шенгенської візи, бонуси в сфері медобслуговування або навіть збільшені шанси на побачення. У той час, як люди з низьким рейтингом не зможуть віддати своїх дітей на навчання в приватні школи, влаштуватися на роботу, використовувати соціальні мережі бездротового інтернету або навіть зайти в деякі кафе.

Фактично Китай поступово стає лідером не тільки в телекомунікаціях, а й в генетичних дослідженнях і кліматичному контролі. До того ж крім мема "британські вчені", які представляють офіційну науку старого зразка, поступово закріплюється мем "китайські вчені", які представляють деякі контрсистемні дослідження нового зразка.

У цьому сенсі проявився особливий феномен подолання заборон на деякі небезпечні дослідження. Спочатку генетичні дослідження в області клонування людини були заборонені в США. Однак інтенсифікація цих досліджень в Китаї, меншою мірою в Росії, змусили США дозволити подібні дослідження, інакше б вони почали програвати в генетичній гонці.

У світі за 2018-ий рік відбулося усвідомлення серйозної загрози в зв'язку з роботизацією.

Массачусетський технологічний інститут, Стенфордський і Гарвардський університети разом з організацією OpenAI і оприлюднили другу щорічну доповідь AI (Artificial Intelligence) Index 2018 Report. Були проаналізовані економічні, політичні, соціальні та загальногуманітарні наслідки роботизації.

З точки зору творців доповіді, має відбутися принципова зміна середовища – від "людина проти машини" до "людина з машиною". Це принципово нове, в значній мірі компромісне, уявлення про союз людства і роботів. Ілон Маск про це заявив, що люди повинні злитися з машинами, щоб впоратися з похідною від штучного інтелекту загрозою своєму існуванню.

В вище запропонованому розрізненні Маск пропонує інтенсифікувати процес андроідізаціі (перетворення людини в робота), щоб зрівноважити процес роботизації і біороботізаціі (перетворення робота в людину і заміщенням ним людини). Це дуже спірне уявлення, оскільки воно передбачає масштабні гуманітарні дослідження і серйозну зміну ідентичності людей. Згадуваний в доповіді перехід між середовищами неможливий безконфліктно – це не просто союз доповнюючих середовищ, а союз конкуруючих середовищ.

Професор Массачусетського технологічного інституту Ерік Брінолфссон, один з авторів доповіді каже: "Я думаю, що буде знищено дуже багато робочих місць і будуть створені нові, але для інших людей і в інших районах. Країни, що розвиваються, ймовірно, постраждають найбільше: саме вони найбільшою мірою залежать від низькооплачуваних робочих місць." Це уявлення про конкуренцію суперечить попередньому уявленню про союз, чого автори доповіді поки не помічають.

У доповіді приватної розвідувальної компанії Stratfor говориться, що наступні два роки докорінно змінять швидкість передачі даних і картину підключення до Інтернет, що вплине на зростання значення перетворюючих технологій, таких як "інтернет речей", віртуальна і доповнена реальність, обробка з елементами ШІ, автономні транспортні засоби та телемедицина.

Європейські країни будуть і далі проштовхувати ініціативи щодо стимулювання інновацій в області штучного інтелекту і робототехніки, однак компаніям в Європі буде важко наздогнати своїх китайських і американських конкурентів.

В умовах гонки за технологічну перевагу, ставки в якій дуже високі, лідируючі держави світу зіткнуться з протиріччями між управлінням на основі штучного інтелекту та етичними нормами.

Китай представляє тут найбільшу небезпеку, так як там системно розгортається програма соціального контролю з використанням штучного інтелекту.

Головна проблема цих доповідей – в них відсутнє чітке розрізнення: 1) роботизації, тобто впровадження роботів як складних пристроїв, здатних до цільової діяльності, в тій чи іншій мірі формованої програмним чином; 2) адроїдизаціі, тобто впровадження в людину імплантів і пристроїв, що заміщають або поліпшують не тільки частини тіла, але і частини мозку з метою забезпечення фізіологічної та психічної діяльності людини; 3) впровадження штучного інтелекту як вільного агента в якості помічника-конкурента для людини.

Ці процеси, хоча і зв'язані, є абсолютно різними. Перший процес в будь-якій випадку буде контролюватися людиною. Другий процес призведе до зміни тілесно-мозкової ідентичності людини. Третій процес призведе до зміни екзистенції вселюдства, оскільки у людини з'являється екзистенціальний конкурент. Найбільшу небезпеку створює саме третій процес, але саме він ніяк не осмислюється в доповідях про роботизацію.

Космічна експансія землян поступово перетворюється в нову екзистенцію для вселюдства.

Підвищеними в порівнянні не тільки з 1990-ими роками, але і з 2000-ими роками темпами різні країни світу ведуть позаземну дослідницьки-колонізаційну експансію: на навколоземній орбіті, по відношенню до Сонця, Місяця, Марса, астероїдів. Космічна експансія є таким же способом освоєння принципово нового екзистенціального простору, як і штучний інтелект.

Особливою проблемою є підготовка до колонізації Марса. Основні зусилля тут докладаються до створення технологічних способів перельоту та інженерної колонізації Марса. Однак дуже мало продумуються гуманітарні аспекти місії: філософія, цивілізаційна структура колонізації, мова, право, психологія екзоколонії, відносини з Землею. Необхідне створення давно пропонованої автором марсистики, яка б всі ці проблеми поставила і спробувала вирішити.

Віртуальність як ще одна екзистенція вважається більш небезпечною для освоєння, ніж космос і тим більше штучний інтелект.

Віртуальність в сенсі створення комп'ютерних віртуальних світів для масових користувальницьких ігор з зануренням за допомогою модельованої доповненої або повністю альтернативної реальностей поки серйозно гальмуватися не тільки державами, але і корпораціями, хоча всі технології для цього вже давно існують. Держави побоюються неконтрольованого перерозподілу вільного часу масами людей на користь ігрових реальностей, а корпорації побоюються обвалу світової економіки шляхом сполучення її активів з ігровими активами віртуальних світів.

Контрсистемні генетичні дослідження стають трендом для всіх лідируючих держав світу.

Під контрсистемними генетичними дослідженнями розуміються такі дослідження, які можуть безконтрольно змінити людський геном і стати частиною некерованої світової генетичної трансформації людського роду.

Більшість людей від генетичних досліджень очікують перемоги над генетичними хворобами, перемоги над раком, продовження життя і навіть безсмертя. Замість цього корпорації за підтримки урядів лідируючих держав світу займаються євгенікою і створенням надлюдей для вирішення завдань чисто військової переваги.

На арену цивілізаційної конкуренції буквально в цьому році виходить кліматичний контроль.

Китай одним з перших створив проект з величезними інвестиціями в діючі кліматичні установки. Це відрізняється від американської системи дослідження іоносфери HAARP, яка незважаючи на підозри в створенні кліматичної зброї, все-таки є дослідницьким проектом. Очевидно, і інші лідируючі держави світу не залишаться в стороні.

Феміністична революція в США і в західному світі "жінки проти сексуального домагання". Революція почалася 5 жовтня 2017 року, коли газета The New York Times і журнал The New Yorker повідомили про десятки звинувачень в сексуальних домаганнях проти кінопродюсера Харві Вайнштейна, який був незабаром звільнений з заснованої ним компанії. Це назвали "ефектом Вайнштейна", оскільки весь 2018-ий рік тривали викриття домагань до відомих жінок не лише в США, але і в інших західних країнах. У різних сферах життя на сьогодні сотні жінок зізналися в сексуальних домаганнях, десятки найвідоміших професіоналів-чоловіків втратили репутацію або кар'єру.

Новизна в тому, що, по-перше, метою звинувачень стали відомі люди, яким до цього найчастіше вдавалося уникати осуду і покарання за подібні дії. По-друге, це стало можливо завдяки саме соціальним мережам, де будь-яка жінка могла відкрито зізнатися в скоєному по відношенню до неї злочину. По-третє, це означає поступове руйнування негласного контракту для жінок творчих та/або публічних професій "ліжко в обмін на кар'єру".

Загальне враження від 2018 року – час прискорюється, і ми на порозі давно очікуваних змін в світі.

powered by lun.ua
Коментарі — 8
anno_domini _ 08.01.2019 14:44
IP: 188.239.8.---
Пане Сергію Дацюк,, а де Китай? 6 січня цього року в Караганді, Казахстан, тисячі людей вийшли на масовий мітинг, який спалахнув через вбивство казаха людиною іншої національності. По коментарям дописувачів під цим відео, виставленим БЭСЕ, місцевих мешканців турбує масове заселення китайцями земель Казахстану. Місцеві баї (олігархи), з часів незалежності, почали ще більш жорсткіше ставитисься до свого народу, не тільки казахам, але й до інших національностей, проживающих в країні. Це вже не перший виступ проти корупції, свавілля влади у всіх сферах суспільства. Йде тенденція: заселення китайцями не тільки простори Сибіру, але й Казахстану. Як Ви думаєте, для чого така політика Росії? Для Казахстану зрозуміло – мусульманська країна, хоча вона багатонаціональна, але ще небезпечніше, ніж для України, бо чималий відсоток є кавказських народів. А це культура інша, ніж європейські "кавказці"...
Індра _ 02.01.2019 15:26
IP: 94.76.81.---
Пане Дацюк, ви ще не висвітлини ситуацію з статистикою по загиблих в ДТП в Україні в поівнянні з іншими країнами; куди простуємо і якими темпами. А також, як на вашу думку, чи українці, як народ, вимре швидше саме від смертей на дорогах чи від смертей на війні з московитами? Чи може ці дві тенденції з додатковими аваріями в будинках, на водоймах та ін., а також мільйонні вихзди за кордон, таки призведуть нас до вимирання ще до 2030 р. чи ні? Про московитів не пишіть, з ними й так все ясно – мости сотнями валяться щороку, народ мре від злиднів і горілки і т.д. (у них вже за незалежними підрахунками народу лишилось не більше 80 млн.).
Елена Величко _ 02.01.2019 14:11
IP: 46.201.171.---
Очевидно, що перебудова повинна йти на УСІХ РІВНЯХ. що є визначальними.
Не виробник є замовником, головним у ланцюгу виробництво- споживання є ЛЮДИНА – споживач.
Не може бути та не існує ніякого вільного ринку, бо витрати повинні бути збалансовані за змістом, бо повитрачали мільярди та кредити на будівництво, що не достроїли та ніхто не купляє, а загубили все інше, у тому числі медицину, науку, інше...тобто все це повинно бути пораховане та виправлене, у тому числі треба починати з ПОТРЕБ людини, з мінімума та його реалізації – все це суспільний договір так само як і гроші, що є надбанням СУСПІЛЬСТВА, а не мафіозних кланів, що зруйнували усе та життя.
Гроші (товарно-матеріальні відносини) як уособлення добробуту не можуть бути надбанням некерованих відносин, більш того, якісне управління грошами – то є основа добробуту.
Елена Величко _ 02.01.2019 13:58
IP: 46.201.171.---
Очевидно, що для суспільного ладу та розвитку ЛЮДИНИ та інших біовидів (тобто екосистеми) в Україні та світі на рівні якісного, креативного та сучасного життя, – ТРЕБА ДІЯТИ саме у цьому сенсі.
Основна тенденція у економіці – МОНОПОЛІЗАЦІЯ ГРОШЕЙ, що веде до повного контролю над іншими, у тому числі націями та гірше. Цю тенденцію треба змінити на ЕКОНОМІКУ майбутнього, яка повинна бути розрахунковою на 70-80% та 20-30% ймовірною. Сутність у тому, що саме ці 70-80% -суспільна частка, що виробля.ється як стала та така частина, що покриває видатки на НАЛЕЖНОМУ рівні, у тому числі й мінімальний рівень життя на рівні продуктивного, на основі науки – інституцій як у США та досліджень у тому числі військових. Тобто без ВЛАСНОГО управління та економіки нічого не вийде, так само як закони – то тільки папір, допоки не пописаний та впроваджений механізм реалізації.
hrim _ 02.01.2019 13:20
IP: 91.245.79.---
У філософії ціниться встановлення причинно-наслідкового зв'язку та його аналізу. У тексті лише констатація подій і тенденцій.

Україну чомусь висвітлено переважно в негативі (?). Які міжнародні критерії для того використані, чи це лише суб'єктивна думка Автора (?). Адже, можна українські втрати "перекласти" на Європу, Будапештських гарантів, ООН, які споглядають на порушення Міжнародних Стандартів.

Алогічним є текст "Незважаючи на санкції західних країн проти Росії, Україна погіршила ситуацію військового конфлікту з Росією, ввівши мало осмислений військовий стан і роблячи винятково дипломатичні і правові кроки протидії. За 2018 рік Україна фактично втратила на користь Росії суверенітет над Азовським морем."
Автор, що не знає можливостей ВМС України порівняно з ВМС Росії, не знає Воєнних потужностей Армії Росії. Автор, що не розуміє, що воєнний стан – це спроба привернути Світ до нових Порушень Міжнародних Стандартів. Нарешті, Автор, що не бачить у Дипломатії наш позитив.
Anatol Zubenko _ 02.01.2019 12:48
IP: 94.153.158.---
Дацюк щось знову написав, я у нього читаю тільки коменти і, судячи з їх кількості, та й їх змісту, він знову написав якусь муйню...
Petr Harchenko _ 02.01.2019 12:32
IP: 35.235.227.---
Все майже правильно, пане Сергію, але не дається очікувана альтернатива існуючому світовому порядку. Її я бачу у Тригнозисі, на який Ви не звернули уваги в моїй книзі "Предисловие к постистории", подаровану Вам у Києві. Дуже правильна думка про інтелектуальну депресію і відсутність нині потрібного рівня філософського гуманітарного мислення. Ніколи робот не стане людиною. Справжня (необ'єктивована) людина тілесно не є дискретним індивідом. Сергію, історія закінчується і треба вже відмовлятися від атомістичної концепції людини, нав'язаної вселюдству релігією і філософією.
Індра _ 02.01.2019 11:42
IP: 94.76.81.---
Автор не включив в оцінки такий ажливий актор, як особисте збагачення. Цей фактор здатет розтрощити будь-які державні програми, як от китайскі, бо заможні люди мають докорінно іншу психологію, а осоливо в комуно-матеріалістичному Китаї. Друга річ, про яку автор не знає, – це те, що кожна жива істота має крім суто матріальної складової (тіла) ще й польову складову. Якщо розвивати польоу складову, що робло ведчне суспільство, тобто наша прадавня Аратта, то це те єдине, що гармонізує суспільво і воно живе в злагоді тисячі років без воєн, конфліктів і усобиць, а також і сварок – в Аратті люди не мали навіть зажурливих пісень. Отже, на перше місце виходить психологія, а саме – пихологія посттравматичних симтомів: треба навчатися не тільки логіко-аналітичному мисленню, але і образно-інтуїтивному сприйняттю світу.
Корупція1346 Aтака Путіна1232 Україна та Європа1093 Донбас18 Зеленський29
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter