Сергій Дацюк Філософ

ЩО САМЕ ВБИВАЄ?

13 жовтня 2020, 09:52

Що саме надмірно вбиває людей під час епідемії коронавірусу?

Це питання ставити незручно – його не бажають ставити експерти, на нього не бажають відповідати політики.

Саме уявлення про те, що якісь інакші дії за тих же самих умов з тими ж самими ресурсами могли би призвести до значно меншої кількості смертей є небезпечним, бо покладає відповідальність на некомпетентність політиків та чиновників.

Найперша реакція – а давайте замінимо політиків чи чиновників на інших. Ну добре, ми прийняли це рішення. А тепер запитання – які компетенції нам потрібні у нових людей, щоб вони не повторили старих помилок?

Останнім часом я багато думав і намагався виокремити ті причини, які призвели нас до сьогоднішньої вкрай важкої ситуації. Я сформулював засадничі питання відносно епідемії коронавірусу в світі та в Україні. І я спробую дати відповіді на ці питання, і вам самим судити, настільки ці відповіді є адекватними.

1. Чи є якась спільна причина того, що в одних країнах прийнятна ситуація з епідемією, а в інших вона дуже загрозлива і навіть страшна?

В різних країнах живуть різні народи за психофізіологічними особливостями, культурою, рівнем життя, політичною системою і станом розвитку громадянського суспільства. Тим не менше, є спільна залежність рівня мінімізації втрат від епідеміологічної політики.

Я стверджую, що саме там, де відмовилися від універсального протоколу (так званих рекомендацій ВООЗ) на користь свого, національного, більш складнішого і детально пропрацьованого протоколу, досягли значно більших успіхів.

Я прямо стверджую, що універсальний протокол ВООЗ сам по собі є більш смертельним, ніж той же протокол з додатковою його локалізацією, диференціацією щодо груп населення, розширеним доповненням і деталізацією. Тобто, саме там, де підійшли до застосування локалізації, групових протоколів (різна епідеміологічна політика для різни соціальних груп) та індивідуальних протоколів (відслідковування ланцюжків зараження та індивідуального лікування без черг, з доставкою (платною чи безплатною) послуг до самого дому пацієнта.

Зараз важко це довести з цифрами на руках, але з точки зору загальної оцінки, ситуація з епідемією коронавірусу в Китаї, Великобританії, Швеції, Німеччині, Білорусі, де одразу застосували локалізацію, диференціацію, групові та індивідуальні протоколи, виглядає значно кращою, ніж ситуація в США, Іспанії, Італії, Росії, Україні і т.д., де навіть зараз використовують лише елементи локалізації, слабко використовують диференціацію, групові та індивідуальні протоколи. Ви можете знайти багато інформації про це.

Декларація Грейт-Баррінгтон, опублікована в Guardian недавно, майбуть переконає вас більше, ніж мій блог ще за березень місяць 2020 року з пропозиціями в тій же логіці диференціації та групових протоколів. Я тоді переконати мало кого зміг, влада і маніпульована нею більшість громадян були дуже налякані.

Судячи з останніх заяв, чиновники ВООЗ теж не розуміють, що колективний імунітет це не епідемічна якість натовпу, а локалізована та диференційована по групах якість.

2. Чому ми, маючи досить непоганий старт процесу боротьби з наслідками епідемії в Україні, дійшли до такого загрозливого стану в економіці?

З самого початку епідемія коронавірусу не розглядалась у всіх його аспектах, включаючи інфодемію, тобто глобальне масове залякування, що доходить до рівня державного терору; ізоляційний карантин, який вбиває економіку, і повну відсутність хоч якогось дослідження усіх пов'язаних з цим проблем.

Згідно зі Статутом ВООЗ, "здоров'я це стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів". Тобто у визначення здоров'я входить фізичне здоров'я – доступ до свіжого повітря і можливості рухатися, психічне здоров'я – відсутність масового стану страху, соціальне здоров'я – наявність засобів для проживання і відповідно продовження стану функціонування економіки.

Саме нерозуміння такого підходу зумовило нинішній невтішній висновок – причиною ізоляційного карантину і драконівських обмежень є зовсім не епідемія коронавірусу, смертність від якого сьогодні все більше і більше наближається до рівня грипу.

Епідемія вірусу не є причиною світового локдауну, вона є лише приводом і способом приховати справжню причину. Причиною глобального локдауну є системна економічна криза надспоживання і фазовий перехід до наступного гуманітарного та технологічного укладу. Просто цю причину було дуже зручно приховати за нібито коронакризою.

Нерозуміння суті цієї кризи не дозволить нам адекватно працювати з її наслідками.

3. Чому маючи гроші в Фонді боротьби з наслідками епідемії коронавірусу, ми не витрачали їх в достатньому обсязі саме для мінімізації втрат від епідемії коронавірусу?

З самого початку в Україні не було, досі немає і найближчим часом не з'явиться стратегія мінімізації втрат від коронавірусу, тобто коли мінімізація хворих та померлих була би пов'язана з мінімізацією економічних втрат країни.

Ми не змогли ефективно витратити гроші з Фонду боротьби з коронавірусом, тому що лише стратегія дозволяє вперше отримати пріоритети витрат такого Фонду. Нема стратегії боротьби з наслідками епідемії коронавірусу – немає ефективного використання грошей Фонду, хоча вони і були виділені.

І тут справа не в тому, що значна кількість грошей Фонду пішла на дороги. Бо я поставляю просте запитання – а на основі чого ви вважаєте, що боротьба з епідемією не може полягати у будівництві доріг? Ви маєте стратегічний аналіз, експертні оцінки, пріоритетність дій під час епідемії, де сказано, що це має бути щось інше?

Наведу простий приклад. У нас є лікарі, які знаходяться на передньому краї боротьби з хворобою, яку викликає коронавірус. На що саме потрібно витратити завжди обмежену кількість грошей, якщо ми хочемо допомогти лікарям?

Ні, не на зарплати лікарям. І це не тому, що я не люблю лікарів і хочу, що вони були бідними. Гроші максимально потрібно витрачати на захист лікарів, на їх пріоритетне лікування, на захист їх сімей. Коли у вас будуть живі лікарі, то потім за рік, за два, за три ви поступово зможете їм підняти зарплати. А коли у вас будуть трохи більш матеріально забезпечені, але вмираючі лікарі та члени їх сімей, то це нічого не дасть ні для лікарів, ні для суспільства в цілому.

Саме такий пріоритет мала би сформулювати справжня стратегія, але переміг популістський підхід. Наслідки ви можете бачити наочно.

4. Як визначитись, наскільки ефективними є ізоляція, дистанція, маски, як дізнатися про вплив локдауну на стан економіки, бюджет, структуру господарювання?

Щоб зрозуміти все це, ми повинні мати дослідження, опитування, роботу Центру, який би узагальнював всі ці аспекти досліджень. Зрозуміло, що такого Центру немає, таких досліджень в Україні немає. У нас немає власного локального протоколу локдауну, диференційованого по економічних групах. І рішення приймаються пальцем в небо.

Просте питання – чому ми сиділи дома, коли було набагато менше хворих та померлих, і не сидимо дома зараз? І проста відповідь – бо ніхто нічого не досліджував, нормативів не встановлював, проблем не формулював і інноваційних виходів не шукав.

Друге просте питання – а як зміниться країна і світ після глобального карантину, що Україні варто змінити в своїй внутрішній та зовнішній політиці? І проста відповідь – а ніхто не знає, бо ніхто нічого не досліджує і навіть не хоче знати.

Тому основна причина жахливої ситуації – стратегічна некомпетентність влади. Її неможливо подолати шляхом зміни персон або прийняттям якогось закону чи урядового рішення. Мало проводити стратсесії, потрібно, щоб там була хоч одна людина зі стратегічними компетенціями. Людей зі стратегічними компетенціями взагалі дуже мало, і влада, налаштована на реформи за чужими зразками і швидкі перемоги, їх не любить.

Нас надмірно вбиває не епідемія вірусу з прогнозованою смертністю. Відсутність стратегування – ось що надмірно вбиває людей.

powered by lun.ua
Коментарі — 18
Mike_Kharkov _ 20.10.2020 11:20
IP: 134.249.228.---
Елена Величко:
... виявилось, що ми були багатою та розвиненою нацією, й досі.
Богатой, но увы, не развитой. При союзе мы всё еще жили феодальными отношениями, и мозги были феодальными. Поэтому шанс 91-го мы использовать и не могли в принципе. Посмотрите на Китай, на Сингапур – прежде, чем пускаться в рыночные отношения, нужно сменить мозги людям под наблюдением врачей, нужно дать пожить при рыночных правилах авторитарно.
в нас ще є освіта та технології, які тільки гіганти можуть мати, а також РЕСУРСИ,
що саме за останні йде боротьба на нашій території, бо ми виявились тими, хто легковірно може віддати дороге за "брязкальце", ...
Да, мы оказались именно теми, кто имел наследство, но не мог даже теоретически им распорядиться – не научили. Т.е., главная ценность народа – умение обучаться, сохранять полезные мутации.
Елена Величко _ 18.10.2020 14:40
IP: 95.132.150.---
Що нам треба, на мій погляд, робити: виявилось, що ми були багатою та розвиненою нацією, й досі.
є розвинутими, бо в нас ще є освіта та технології, які тільки гіганти можуть мати, а також РЕСУРСИ,
що саме за останні йде боротьба на нашій території, бо ми виявились тими, хто легковірно може віддати
дороге за "брязкальце", бо втратили структуру суспільства (віддали хитроду...), а й головне ЯК КАЖЕ АВТОР, – власний ШЛЯХ, тобто розуміння, що МИ САМІ ЗДАТНІ робити та повести й інших.
Нам намантрували імпотенцію через брехню та спотворене бачення світу та нас самих. Й ми стали НЕРОБАМИ. Тому, наш наразі шлях, то ПІДНЯТИ ВЛАСНИЙ ДУХ, Віру, створити структуру та почати робити, нову країну. "Хай НАВІКИ в Україні буде СИЛА й ВОЛЯ..."
Елена Величко _ 18.10.2020 14:33
IP: 95.132.150.---
Влад Дорошенко:
Може, наші поводирі і стратеги надто вартісні люди, надзвичайно дорого нам коштують? Бо без кіпрських рахунків обійтись не можуть (і переводом нас на вантажників сировини на експорт), чи спуститись до людей зі своїми стратегіями, щоб ті стратегії нашого "складного розвитку" стали нам зрозумілими, так би мовити, пометати бісер перед нами, потрусити екзистенціалізмами.
Як же ж так нас просвітити без образ, що ми тупі і злдатні лише розбігатись по заробіткам, вимирати і красти?
Кіпрські рахунки...- так! Це наші гроші усі, які ПОВИННІ були йти на розвиток та за 30 років ПЕРЕБУДУВАТИ країну на сучасну. Виявилось, що без контролю, ці кошти стали годувати % саму погану частину – паразитів, що й вирішило все. До речі, дійсно, без Плану, само-собою НІЧОГО не працює, особливо "люди-самі", бо ті, хто захапав – не віддадуть, звідси й агресія й все інше.
Влад Дорошенко _ 16.10.2020 15:05
IP: 93.72.24.---
Може, наші поводирі і стратеги надто вартісні люди, надзвичайно дорого нам коштують? Бо без кіпрських рахунків обійтись не можуть (і переводом нас на вантажників сировини на експорт), чи спуститись до людей зі своїми стратегіями, щоб ті стратегії нашого "складного розвитку" стали нам зрозумілими, так би мовити, пометати бісер перед нами, потрусити екзистенціалізмами.
Як же ж так нас просвітити без образ, що ми тупі і злдатні лише розбігатись по заробіткам, вимирати і красти?
Mike_Kharkov _ 15.10.2020 09:56
IP: 134.249.228.---
Были сказочные мечты о плане Маршала, о сказочном королевстве под боком у страшного диктатора, о том как тамошний народ увидит наше счастье и бросит всё... – о вот таком сценарии победы над "мировым злом". И где это всё? превратилось в войну нашими ребятами, в счетчик наших потерь. О Маршале никто не вспоминает, ни Запад, ни местные продажные "патриоты" с "элитой" и "интеллигенцией". Все решилось в 2014-м, нас поставили под ружье прямо из сказки. И обошлись совсем небольшой суммой серебрянников.
Mike_Kharkov _ 15.10.2020 09:38
IP: 134.249.228.---
Влад Дорошенко:
Щовбиває?=ВВП страны в 2019 составил 65,6% от уровня 1990...
Може хтось дасть коментар, що у нас іде розцвітання=невмирання?
Лишь собственные ощущения. Была надежда (где-то с 80-х еще), что Запад даст рецепт. И вот можно подбивать итоги. Зная, что нормальные люди у нас во власть не идут и не пройдут, владея политехнологиями, Запад установил контроль над государством. По реальному вектору событий видна направленность – вовлечение сателлитом в однополярную конструкцию и истощение. Подозревать Запад в некомпетентности оснований нет – цветные методички прекрасно работают, значит и результаты близки к запланированным.
Остается пожелать себе поскорее разрушить в себе коллективный Запад, нет его оказывается. Есть алчные политики, и интересы, интересы... Короновирус показал и расставил по местам. Прозревать придется самим, никто глазики нам протирать не собирается.
Влад Дорошенко _ 14.10.2020 14:31
IP: 94.158.95.---
Щовбиває?=ВВП страны в 2019 составил 65,6% от уровня 1990. Учитывая сегодняшний тренд падения ВВП по итогам II квартала 2020 на 11,4% +прогноз МВФ по падению ВВП в 2020 на 8,2%, по расчетам д.э.н. А. Колтуновича, ВВП по итогам 2020 составит уже 60,2% от уровня 1990.
А значит, Украина вошла в фазу долгосрочного экономического падения от 15 до 60 лет (от Цикла Кузнеца к Циклу Кондратьева)
По Индексу глобальной конкурентоспособности в 2019 Украина опустилась на 85-е место из 141 страны, пропустив вперед Шри-Ланку, Ямайку, Барбадос
2019 ВВП Украины $153,8 млрд=57-е место, Казахстана=$180,2 млрд (54-е), Польши=$592,2 млрд (21-е), России=$ 1,7 трлн (11-е)
ВВП на укр душу 2019=$3659 (122 место), Молдавия=$4498, Польши=$15595, Венгрии-$16476, Румынии-$12919, Болгарии-$9737, Беларуси-$6663
На 100 укр умерших приходится 50 новорожденных и лишь 49% занятых в возрасте от 15 лет и старше
Може хтось дасть коментар, що у нас іде розцвітання=невмирання?
Влад Дорошенко _ 14.10.2020 13:47
IP: 94.158.95.---
Філософи не підуть в президенти і в начальники, а коміки не підуть в стратеги. Надто складна мова (і солідна пиха) у філософів. Занадто популярні кривляння і хіханьки коміків, щоб знайшлось місце і розуму в нашій голові для стратегій.
Не вчили і не вчать нас стратегіям ні в школі, ні у вузі. Запряжені в гонку споживання/виживання, аби звести кінці з кінцями простими рішеннями. У олігархів, як у народу, короткі стратегії хапально-віджимально простих рішень з простих слів, а виборець вірить в прості обіцянки. Не чує народ дацюків, а ті свій Фейсбук закривають, якщо незручні питання до їх стратегій задаєш.
Janko Askatasuna _ 14.10.2020 11:56
IP: 195.135.251.---
Тези автора +кілька тверезих коментарів дають МАЙЖЕ повноцінну картину ситуації. Шкода, що тут не можна в коментах дати кілька посилань.
Влад Дорошенко _ 14.10.2020 01:15
IP: 94.158.95.---
Відсутність стратегування – ось що надмірно вбиває людей.
А чим ще можна людей навчити?
Зокрема, відучити від своєї хати з краю.
Когось від теплої ванни...
Хіба мало у світовій історії народів вимерло?
Log Log _ 13.10.2020 22:56
IP: 178.133.205.---
Петро Киевский – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
безграмотный потомок гитлеровских оккупантов.:

борьбе с короновирусом
Слабоумній кретин, и не издаст, потому, что такого спонятия нет.
Дегенерат, ты за два года не удосужился прочитать КОРОНАВИРУС.
Оно и не удивительно для слабоумного, который на шестом десятке
пишет хуже третьеклассника.
В лужу раз за разом садишься ты – тупая двуногая скотина.
Тебе никакие методички не помогут, только трепанация с заменой унитаза
с твоих плеч на голову хотя бы кота, у него мозгов больше чем у тебя.
Ніг Блек _ 13.10.2020 22:45
IP: 188.190.226.---
пане Дацюк, хоч як я не люблю МОЗ, але на їхній захист мушу повідомити про наказ N1126 від 17.05.2019 р., де все вже розписано для таких ситуацій. і він навіть виконується (трохи). чому – о це питання філософське...:)
по ньому, епідемія може бути оголошена коли в день виявлено 100 (трохи менше...) хворих на 100 тис. населення, тобто, на Київ – 3000 хворих, а зараз максимум було біля 500. відчуваєте різницю?
і у цьому наказі правильно розписано, як виявляти. не по тестах китайських, а по реальній захворюваності...
і не виконується.: ((
Breda _ 13.10.2020 13:51
IP: 95.134.240.---
Я прямо стверджую, що універсальний протокол ВООЗ сам по собі є більш смертельним... (с)

Ну нафіга ви це стверджуете? Навіть ніхто достеменно не знає – чому вірус поширються, а що його зупиняє. Пів-сім'ї захворіло на тяжку форму – а інша половина (що пила-їла-спала разом з ними) – ні.
А ви стверджуєте.

Ситуація в Ізраїлі – країні N1 в Світі по рівню медицини в усіх аспектах (і які до речі з ВООЗ сперечалися постійно) по ковіду – жахлива. На 9 млн населення – по 6 тис хворих щодня.
Иван Новак _ 13.10.2020 13:24
IP: 77.111.247.---
"Чи є якась спільна причина того, що в одних країнах прийнятна ситуація з епідемією, а в інших вона дуже загрозлива і навіть страшна?".

Свершилось чудо – почти через год после начала эпидемии коронавируса Дацюк наконец признал, что это таки эпидемия, а не вселенский заговор мирового закулисья, как он, опасливо озираясь по сторонам из-за поднятого воротника и из-под спущенной на самые глаза шляпы, утверждал еще недавно. Так может для начала он извинится за тот дениалистский бред в отношении несуществующей, по его словам, эпидемии, который он долго и настойчиво нес везде, где только можно, в частности здесь, на БУПе, а потом уже начинает нести очередной?
Юрій Щербак _ 13.10.2020 11:28
IP: 31.131.117.---
Всі поставлені питання правильні, але вони є наслідками раніше прийнятих, помилкових та спірних рішень. На мою думку вони такі: 1.Чи можливо побороти мутуючі віруси, які викликають респіраторні захворювання, шляхом масової вакцинації? 2.Імунна система кожної людини створена для захисту організму від невідомих їй елементів, її завдання захищати і боротися, що буде в майбутньому, якщо цю функцію замінити стороннім впливом? 3.Нагнітання страху на населення – неприпустиме, так як приведе до масового зниження імунітету, та погіршить захисні функції організму.
Елена Величко _ 13.10.2020 10:21
IP: 95.132.150.---
Щодо короновірусу, . Треба зрозуміти,що віруси наразі ще створюються, випускаються...- тобто біологічні негаразди ЩЕ ПОПЕРЕДУ.
Короновірус – то попередження, що треба робити ВЛАСНУ СТРУКТУРУ життєдіяльності та захисту.
Й економіка – то НЕ КОМЕРЦІЯ, що збирає вершки та нічого не створює.
В Україні створено паразитарну комерцію, а не економіку для громадян.
Тут треба сказати, що роздавання Активів – то теж паразитарна та діяльність проти громадян.
Треба зв'язана економіка, що не дарує мільйонні ЗП,
бо 20 тис осіб – з мільйонними ЗП та доходами, – ПРОЇДАЮТЬ життя 2 млн. осіб.
(20000 * 1 мільйон у місяць = 240 МІЛЬЯРДІВ У РІК!)
Щоб нормально жити, нам треба ЕКОНОМІКА середнього класу,
який зможе САМООБСЛУГОВУВАТИСЬ у всіх аспектах, своєю роботою.
Це організована та ПЛАНОВАНА діяльність. Стратегія – то планована діяльність.
Елена Величко _ 13.10.2020 10:12
IP: 95.132.150.---
"Епідемія вірусу не є причиною світового локдауну, вона є лише приводом і способом приховати справжню причину. Причиною глобального локдауну є системна економічна криза надспоживання і фазовий перехід до наступного гуманітарного та технологічного укладу. Просто цю причину було дуже зручно приховати за нібито коронакризою." – 100%+ у тому, що криза економіки ВЖЕ була до короновірусу, а в Україні вже непереривки більше 10 років. Загально світова стратегія була ХИБНА зразу: лібертаріанство та глобалізація економічна НЕМОЖЛИВА без локалізації. Вийшло те, що в мінімальній моделі в Україні: глобальні структури захопили фінанси та почали просто наживатись на %, тобто виокремились від економіки,внизу яма зростає, а вони наживаються та,фактично, стали замовниками усього. Гроші надрукували, – будівлі будують...СОБІ, причина у тому, що такі закази НЕ БУДУЮТЬ, а руйнують нашу економіку, не створюють економіку для нас. Що ми побачили й у медицині – створено медицину багатих, а нам -...
Марьяна Шевцова _ 13.10.2020 10:08
IP: 77.123.100.---
Да...системно, стратегически мыслящих людей очень немного...и они ни при какой погоде не имеют шансов попасть во власть при теперешнем абсурдно устроенном отборе людей в органы власти... отсюда вопиющая некомпетентность депутатов,министров,президентов
Зеленський62 Україна та Європа1122 Корупція1413 Aтака Путіна1279 Свобода слова578
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter