Сергій Дацюк Філософ

НЕПОПУЛЯРНА ЕПІДЕМІОЛОГІЯ

17 березня 2020, 08:35

Людям, ураженим масовою істерією щодо коронавірусу, цей текст читати не рекомендується. Якщо ж ви, будучи в стані страху та масової істерії щодо коронавірусу, прочитаєте цей текст, візьміть його до відома та утримайтесь будь-ласка від коментарів.

Цей текст не про хвороби і не про епідемії, а про епідемічну політику.

Епідеміологія це наука, яка навіть досі визначена неточно, принаймні в тих версіях Вікіпедії, які мені довелося прочитати. У цих визначеннях є принципові помилки. Отож буду подавати розуміння одразу зі своїми виправленнями.

Епідеміологія це галузь соціальної медицини (а не медицини власне, як пише Вікіпедія), що вивчає закономірності виникнення і поширення захворювань різної етіології з метою розробки міжнародної та національної політик в сфері охорони здоров'я (а не лише профілактичних заходів (преморбидна, первинна, вторинна і третинна профілактика), як пише Вікіпедія). Предметом вивчення епідеміології є епідемічний процес людської локальної та універсальної популяцій (а не захворюваність – сукупність випадків хвороби на певній території в певний час серед певної групи населення, як пише Вікіпедія).

Отже медицина займається хворобою людського індивіда та груп людей, в той час як епідеміологія займається епідемічним процесом взаємодії позиціонованого в історичному часі та на певній території збудника-віруса та позиціонованого в історичному часі та на певній території локальної та універсальної популяції людей. Вірус з'являється, заражає, мутує, викликає імунітет і співживе з людством, продовжуючи вбивати слабких. Завдання епідеміології, щоб цей епідемічний процес не призвів до скорочення людського виду. Спасіння окремих людей чи груп людей від хвороби не є профільним завданням епідеміології. Цим займається медицина.

Те, що вірно для медицини, не обов'язково є вірним для епідеміології.

Наприклад, щеплення нам роблять з точки зору епідеміології, а не з точки зору медицини. З точки зору епідеміології, смерть деякої мізерної кількості людей є платою за імунітет людства для виживання людського виду. А з точки зору медицини, смерть окремої людини є неприпустимою, бо порушує клятву Гіпократа (клятву лікаря України або етичні кодекси національних медичних асоціацій різних країн). Тобто медики дають клятву під контролем національних урядів, а епідеміологи беруть зобов'язання перед Вселюдством під контролем ВООЗ.

Медицина популярна, а епідеміологія непопулярна, бо ніхто не хоче належати до тих малих відсотків втрат, за рахунок яких людство отримує імунітет. Водночас епідеміологія людяна. Це якраз той випадок, коли людяність і гуманітарність протистоять популярності і гуманності.

Пандемія це така епідемія, коли новий вірус охоплює більшість населення планети, бо від нього немає імунітету. Епідемію можна локалізувати за рахунок вакцин чи включення масової імунної відповіді. Пандемію майже неможливо локалізувати. ВООЗ визнала розповсюдження коронавірусу пандемією.

Під час пандемії медики лікують людей від хвороби, а епідеміологи ПРИСТОСОВУЮТЬ людей до вірусу, мінімізуючи жертви, і роблять все можливе для неповернення вірусу у вигляді локальних епідемій. Вилікувати всіх хворих не означає зупинити пандемію. Більше того, не допустити масового захворювання частіше за все означає зробити хворобу більш жорстокою.

Епідемічна (пандемічна) політика є дуже дискутованою в сучасному світі. Найрадикальнішою тут є позиція Великобританії: вірус має заразити до 80% людей, призвести до випрацювання імунітету для того, щоб більше не становити загрози. Великобританія має в цьому серйозні напрацювання, які варто вивчити.

Є підозра, що таким же шляхом іде і Індія з огляду на дуже дивну ситуацію (сусідні з нею Китай та Іран є лідерами пандемії, а у Індії з її великим населенням якось підозріло мало захворілих, вочевидь їх просто не досліджують і не віднаходять). Політичним чином до Великобританії доєдналися Нідерланди та Швеція. За культурними особливостями Японія теж доєднується саме до Великобританії. Повний контроль та ізоляція населення – китайський шлях. Карантин та обмеження трафіку – європейський шлях. Відслідковування контактів – Південна Корея, Сінгапур, Ізраїль, Гонконг, Тайвань. Хаотична політика – Іран. Невизначеність – США та Росія.

Якою є ідеальна політика щодо пандемій? На мій погляд, вона мали би бути такою.

1. Обов'язкові карантин та здача вірус-тестів для усіх людей, що старші 70 років.

2. Для всіх людей від 50 до 70 років обов'язкова здача вірус-тестів незалежно від наявності симптомів хвороби, карантин за бажанням.

3. Для решти людей повна свобода і тестування та лікування при наявності симптомів хвороби.

Вірус "Coronavirus COVID-19" не є унікальним. Ось тут наводиться порівняльна таблиця вірусів, починаючи з другої половини ХХ століття. По характеристиках нинішній вірус ще не наблизився до жодного показника "свиного грипу" H1N1 2009. До речі, тоді теж була світова криза, теж була паніка, але такої масової істерії не було, і кордонів не перекривали. Вочевидь зараз у світових еліт є дуже велике бажання використати вірус для фрагментації світу, перерозподілу влади та багатства. Українська влада теж бере в цьому участь, намагаючись, наприклад, прийняти міжнародно-корупційний закон про землю.

Те, що робиться в Україні зараз, не має відношення ані до медицини, ані до епідеміології.

Закриття, заборони, обмеження і т.д. на фоні відсутності тестів, масок та обладнання для лікування з невірною епідемічною політикою не відвертають пандемію, вони лише відтерміновують її. Україна не може діяти так, як Європа, бо у нас немає потужної економіки та достатнього медичного забезпечення. У нас немає такої культури, як в Японії, немає такого пофігізму, як в Індії, і немає такої наукової та політичної еліти, як у Великобританії.

Українська влада генерує масову істерію та паніку. Тимчасово закриваючись від пандемії, ми не зможемо уникнути масового захворювання. Просто закриваючись від вірусу, не диференціюючи епідеміологічну політику за віком, ми не отримуємо національного імунітету у молодих. Тому ми все одно зустрінемося з цим вірусом протягом наступного часу, коли карантин протягом тижнів чи декількох місяців завершиться, і тоді ми навряд чи будемо мати більший контроль, бо розуму нам ніхто не додасть.

Тобто нинішня політика влади веде до величезних економічних втрат, політичної кризи та невідворотної і неконтрольованої зустрічі з вірусом.

Це наша плата за розгул дикої демократії та насичення влади непрофесіоналами.

powered by lun.ua
Коментарі — 59
Galina Temirova _ 22.03.2020 08:24
IP: 188.163.80.---
lohik:
Таке вже було в 2008 році...В умовах світової фінансової кризи одночасно з епідемієґ грипу професійний Уряд Тимошенко запобіг дефолту і зумів витягнути економіку держави з цієї важкої ситуації... Зараз зомбований олігархічними телекагалами лохторат вчергове має таку владу, яку заслуговує...Після Тимошенко були при владі то кримінальні риги, то ненаситні брехливі бариги, то зараз непрофесійні шоумени...Тільки АбинеЮля на втіху олігархам!...Насолоджуємося далі життям без Тимошенко!...
Редко в истории какому народу удавалось увидеть пророка в своем отечестве.
Влад Дорошенко _ 21.03.2020 16:55
IP: 93.72.24.---
Пане Дацюк! Що Вам не подобається в знятті мораторію на землю? Ви пишете: "...наприклад, прийняти міжнародно-корупційний закон про землю"?
Мораторій – це зашморг українцю. За своє українець більше вболіває, ніж за державне. Може тому і тікають у Польщу і Росію тощо, бо тут не мають свого, ніщо не тримає. Та олігархи у вишиванках, не моргнувши, тягнуть з держбюджету, а щирі співаки і артисти мінімізують податки, виводячи гроші в офшори.
От коли українець матиме своє, а потім з собі подібними стулить його докупи як співласник – ото і буде нова конституція країни – співвласників України.
Влад Дорошенко _ 20.03.2020 09:07
IP: 93.72.24.---
"Йдемо крізь ніч, крізь бурю у степу./
Крізь дощ і сніг, дебати і дебюти.
(Картина як із популярного серіалу про живих мерців, щеневмерлих)
Ми є тому, що нас не може бути"?
Влад Дорошенко _ 19.03.2020 15:23
IP: 93.72.24.---
Пане Дацюк!
Уже пора аналізувати, хто буде замість Зеленського, варіанти передачі влади, як би ще не відхапали у нас при передачі влади частину території? Які поради про передання реальної влади до того, у кого мало туману в голові? Включно до закінчення повноважень чинного Президента і карнавально-квартального експерименту. Чи є такі, що не дуже крадуть та знають слово "стратегія"? Занадто руйнівним для країни було закінчення влади Януковича. Гривня уже попливла, аби не в три рази.
Ваші прогнози про розпад надто реальні.
_ABM_ _ 18.03.2020 14:48
IP: 77.222.153.---
Романов Денис – Семижопов🐐🇷🇺💩 💨:
Романов Денис, (он же Взадов, Запердоленко, Семижопов и еще +1001 ник)...
Семижопов🐐🇷🇺 говорит своей жене🐷🇷🇺:
- Послушай, у меня проблема.
- Какая?
- Я забыл как меня зовут.
😀
_ABM_ _ 18.03.2020 14:31
IP: 77.222.153.---
Сергей Папков:
Романов Денис – Семижопов🐐🇷🇺💩 💨:
Романов Денис, (он же Взадов, Запердоленко, Семижопов и еще +1001 ник) – это 53-летний типичный россиянский недоумок. Его пра-прародители родом из Мокши (где-то в районе подмосковного Серпухова) лет 400 назад драпанули от нищеты поближе к Украине и поселились в с. Верхняя Хава, нынешней Воронежской области, где в прабабкиной избушке и проживает недоумок. Образование 8 классов, работает сторожем школьной котельной, зарплата 12 тыс. руб., обижен на свою судьбу, имеет комплекс неполноценности, винит во всех своих проблемах и неудачах украинцев, на страницах УП с 2014-го, активно призывал убивать украинцев.
В общем недоумок и негодяй, каких на России огромное количество.
Семижопов, я все правильно написал?
Сергей Папков _ 18.03.2020 13:17
IP: 93.73.23.---
Романов Денис:
Сергей Папков:
Значит компромиссное развитие не подразумевает единую стратегию развития, нужно всем идти разными путями!?
А Ви впевнені, що стратегія (хоч спільна, хоч окрема) взагалі існує? Нещодавно в інтерв'ю, здається, англійцям сам Зеленський сказав, що не має стратегії, а лише тактику. Від себе додам, що дуже вірогідно ця тактика полягає в тому, щоб якомога довше протриматися в кріслі, щоб встигнути набити кишені (свої власні, своїх приятелів та своїх спонсорів)
Сергей Папков _ 18.03.2020 12:01
IP: 93.73.23.---
Романов Денис:
Теодор Дяків:
Романов Денис:
Романов Денис:
От хфилософа воняет прохобоством!
Ти, чоловіче, вже хворий. Тільки вірус у тебе поки-що інший...
Порошенко уже не вернется, а такие как вы, только разносят пораженческое настроение и играете на руку Путину.
На руку Путіну зіграли насамперед ті, хто спочатку проголосували за Зеленського (а значить і за Богдана, Єрмака, Юзіка, Сивоху та всіх інших одіозних зе-персон), помилково вважаючи його меншим порівняно з Порошенком злом, а потім зробили ще більшу дурницю проголосувавши за "Слуг" і створивши пропрезидентську монобільшість у Раді (якщо б люди мислили логічно, то розуміли б, що в наших умовах має бути певна опозиційність між президентом і Радою для забезпечення компромісного шляху розвитку країни).
lohik _ 18.03.2020 11:59
IP: 5.58.47.---
Філософ Дацюк поставив суспільний діагноз...Але від філософа, який не лікар, чомусь дехто вимагає тут рецепт, як лікувати медичну проблему... Колись недарма гінця, який приносив звістку про початок війни, люди вбивали...
lohik _ 18.03.2020 11:11
IP: 5.58.47.---
Таке вже було в 2008 році...В умовах світової фінансової кризи одночасно з епідемієґ грипу професійний Уряд Тимошенко запобіг дефолту і зумів витягнути економіку держави з цієї важкої ситуації... Зараз зомбований олігархічними телекагалами лохторат вчергове має таку владу, яку заслуговує...Після Тимошенко були при владі то кримінальні риги, то ненаситні брехливі бариги, то зараз непрофесійні шоумени...Тільки АбинеЮля на втіху олігархам!...Насолоджуємося далі життям без Тимошенко!...
lohik _ 18.03.2020 10:55
IP: 5.58.47.---
Кримінальну відповідальність за розповсюдження вірусу будуть нести заражені люди, а не непрофесіональна влада...Яку перед тим вибрали ці люди...
Теодор Дяків _ 18.03.2020 07:35
IP: 95.133.246.---
Романов Денис:
Романов Денис:
От хфилософа воняет прохобоством!
Ти, чоловіче, вже хворий. Тільки вірус у тебе поки-що інший...
Теодор Дяків _ 18.03.2020 07:33
IP: 95.133.246.---
100%
Евгений Турчин _ 18.03.2020 01:14
IP: 91.124.107.---
" Для всіх людей від 50 до 70 років обов'язкова здача вірус-тестів незалежно від наявності симптомів хвороби, карантин за бажанням." Самое интересное начинается после слова "обязательная". Если я не хочу, как эта обязаловка будет осуществляться. К власти, безусловно, есть претензии, но надо понимать, что уровень истерии пропорционален уровню невежества. Власть не может идти против истерии, что означает – против "народа".
Евгений Турчин _ 18.03.2020 01:07
IP: 91.124.107.---
Китай не просто нанес удар по мировой экономики. Он поколебал основы демократии. Поэтому страшный сон еще впереди в виде "непопулярных" и "недемократических" методов борьбы с насморком (вероятнее всего искусственным). Впереди абсолютная принудительная силовыми методами глобальная вакцинация. Не сомневаюсь, что вакцина была изготовлена заранее, просто социум еще не созрел к послушанию...
Сергей Папков _ 17.03.2020 23:32
IP: 93.73.23.---
Breda:
Вилікувати всіх хворих не означає зупинити пандемію. (c) WTF?

В Китаї був висооблений центр розповсюдження – тож контроль було зробити можливо. Хоча... чи контроль то був – як чумних в середньовіччі зганяли в одну хату, забивали двері чекали поки всі не помруть. Це в стилі Китаю...
Знаєте, в підводному флоті (сучасному, а не середньовічному) існує правило, за яким відсік, де сталася пожежа, вибух, або руйнування корпусу, негайно задраюється з обох боків (задраюється іншими членами команди) і моряки, яким не пощастило, мусять вирішити проблему самотужки або загинути. Бо все ж краще втратити частину екіпажу, ніж весь екіпаж з човном на додачу. Тому завжди треба оцінювати ризики і жертвувати меншим. злом.
Сергей Папков _ 17.03.2020 23:16
IP: 93.73.23.---
Незважаючи на прохання автора, все ж зроблю два зауваження.
1. На мою думку, істерія щодо коронавірусу (порівняно зі "свиним грипом") пов'язана зі значно більшим (принаймні на порядок) відсотком летальності. Але насправді це компенсується значно меншим відсотком зараження (наприклад, від початку епідемії у 1,4-мільярдному Китаї захворіла 81 тис., тобто 0,006%).
2.Обов'язкова здача вірус-тестів для осіб 50-70 років (як і будь-якої іншої вікової категорії), яка не супроводжується обов'язковим карантином чи обсервацією, є безглуздою: бо сьогодні ви здали негативний тест, а вже завтра могли підхопити вірус, і так до безкінечності (а на щоденну здачу ніяких тестів не вистачить).
Breda _ 17.03.2020 22:16
IP: 178.94.180.---
Вилікувати всіх хворих не означає зупинити пандемію. (c) WTF?

В Китаї був висооблений центр розповсюдження – тож контроль було зробити можливо. Хоча... чи контроль то був – як чумних в середньовіччі зганяли в одну хату, забивали двері чекали поки всі не помруть. Це в стилі Китаю.
PS в цій пандемії імхо забагато політики, насамперед економічної. Щось тут не те.
Олег Гавриш _ 17.03.2020 18:50
IP: 93.74.173.---
Практично з усім згоден. Респект.
Муляр _ 17.03.2020 18:39
IP: 37.57.154.---
І щодо деяких Ваших порад. У Вашій "ідеальній політиці" є один прорахунок. Як дотримуватись карантину людям різних вікових груп, що живуть під одним дахом і мають різні настанови щодо обмежень від Вас?
Муляр _ 17.03.2020 18:35
IP: 37.57.154.---
І це ще не все. смертність залежить від надання допомоги, в т. ч. наявності апаратів штучного дихання. Якщо допустити те, що планувалося у Великобританії, то як надати усім відповідну допомогу?
І тут Ви теж оперуєте застарілими даними і на сьогодні уряд Великобританії відмовився від згубної ідеї дати усім перехворіти і таким чином "вихолостити" вірус. Ось Вам цитата:"Проте Сполучене Королівство не закриває кордони, не обмежує велелюдні події, а школярі продовжують навчання. Як британці пояснюють настільки відмінний від сусідніх країн підхід? Оновлення: Вже після публікації статті, ввечері 16 березня, британський уряд оголосив про додаткові, більш жорсткі, заходи боротьби з коронавірусом: зокрема, всіх британців проситимуть уникати ненагальних соціальних контактів та подорожей і працювати з дому."
Муляр _ 17.03.2020 18:29
IP: 37.57.154.---
Вибачте, п. Дацюк, але не можу утриматись. 17.03 робити висновки щодо поширення нового вірусу по даним на 31.01 – це як? Ви що цей допис з січня пишете? Але головна проблема таких табличок навіть не у "свіжості", їх проблема у тому що порівнюються дані отримані постфактум та дані, що знаходяться у динаміці. Окрім того будь-яке порівняння проходить "ceteris paribus", тобто за інших рівних умов. А як оцінити інші рівні умови, якщо в одному випадку були вжиті надзвичайні заходи, а в іншому – ні? На сьогодні маємо що не зважаючи на вжиті жорсткі заходи у Італії смертність складає 7,5-8 % (ці дані теж не зовсім коректні тому що це загальне відношення тих, хто захворів, до тих, хто помер, але не обов'язково щоб для "нових" хворих ймовірність летальних випадків залишалася на тому ж рівні, як для тих, хто захворів раніше, можливо їх буде менше через мутацію при передачі від людини до людини, що призводить до послаблення вірусу). От і спрогнозуйте, що буде якщо у Британії захворіє 80%!
Lemberg Ihor _ 17.03.2020 18:11
IP: 93.171.154.---
"Тимчасово закриваючись від пандемії, ми не зможемо уникнути масового захворювання. Просто закриваючись від вірусу, не диференціюючи епідеміологічну політику за віком, ми не отримуємо національного імунітету у молодих. "................ Ага, не можемо? А чому Півд. Корея. Тайван, Сингапур ефективно змогли? Хто і де з вірусологів вже однозначно ствердив, що взагалі існує імунітет на цей тип вірусу?
Lemberg Ihor _ 17.03.2020 18:08
IP: 93.171.154.---
"Закриття, заборони, обмеження і т.д. на фоні відсутності тестів, масок та обладнання для лікування з невірною епідемічною політикою не відвертають пандемію, вони лише відтерміновують її. Україна не може діяти так, як Європа"............ Знову дурня повна – західні країни і їх медичні системи також не мають наразі ліків і не зможуть справитися з масовим навантаженням у випадку широкого зараження, але всі хочуть виграти ЧАС, котрий є важливим ресурсом – щоб розтягнути в часі, відтермінувати пік епідемічного ураження, мінімізувати смертність і з мінімальним людськими втратами дочекатися появи дієвих ліків/вакцин.
Lemberg Ihor _ 17.03.2020 18:01
IP: 93.171.154.---
"позиція Великобританії: вірус має заразити до 80% людей, призвести до випрацювання імунітету для того, щоб більше не становити загрози. Великобританія має в цьому серйозні напрацювання, які варто вивчити." Ага, напрацювання... які ще міфічні "напрацювання"? Може одна з гірших в Европі медичних систем, з мінімумом лікарняних ліжок, недостатньою кількістю мед апаратури (штучне дихання). Dжонсон вже відмовився від тактики масового зараження і "випрацювання імунітету", тим більше, коли навіть нема певності що до цього типу вірусу можливий імунітет.
Корупція1413 Aтака Путіна1279 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter