18 грудня 2014, 18:39

Питання до МОЗу: де ліки? ви чекаєте смертей?

Про закупівлі МОЗ уже так багато було сказано, що додати нічого.

І те, як вони відбуваються цього року, це окрема історія. У 2014 році закупівлі здійснюються найдовше у порівнянні з минулими роками.

І від цього страждають пересічні українці, яким життєво необхідні ті ліки, які міністерство не в змозі вчасно закупити. Деякі страждають, а деяким така неквапливість скорочує віку.


В мене є товариш, з яким я разом отримував першу вищу освіту в такому собі місті Ізмаїл. І він так само, як і мільйони українців, залежний від закупівель МОЗ. Коли йому було 25, у нього відмовили обидві нирки. Товариша врятував його батько, в якого тепер на одну нирку менше.

Для підтримки життєдіяльності моєму однокурснику з нирковим трансплантатом необхідно кожний місяць приймати певний набір ліків. Зокрема, його "життєвий" кошик складається із таких препаратів як Неорал (Циклоспорин) та Міфортік.

Ці ліки для таких громадян з трансплантатом, як мій товариш, завжди купувала держава. І сьогодні, відповідно до законодавства, вона теж зобов'язана це робити.

Ліки ці імпортні. Українських аналогів, звісно ж, немає. Якщо без подробиць, то для того, щоб закупити їх самостійно ціна питання – 16 000 грн на місяць. Для людей з такими проблемами це непосильна ноша. Крім того, купити їх в рядових аптеках неможливо. У випадку з моїм товаришем їх треба замовляти в Одесі, де не більше 2-3 таких аптек, або в Києві.

Раніше ці препарати закуповував МОЗ. В травні 2013 року закупівлю цих ліків центр переклав на бюджети міст. І в Ізмаїлі з цим якось у 2013 році впоралися, взявши кошти в резервному фонді. А в 2014 році заклали навіть необхідну суму в міський бюджет.

Проте, закупити необхідні ліки місто сьогодні не може, хоча кошти є. Чому?

Виявляється, проблема в процедурі.

Зокрема, вся заковика в несвоєчасному врегулюванні оптово-відпускних цін на лікарські засоби.

Є такий собі "Порядок декларування Зміни оптово-відпускних цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення". У цьому документі визначено чіткий порядок врегулювання цін на закупівлю лікарських засобів.

І згідно з пунктом 5 Порядку, заявку на зміну оптово-відпускної ціни подає власник реєстраційного посвідчення на лікарський засіб, а МОЗ затверджує зміни.

А в пункті 15 вищевказаного документа зазначається, що декларування зміни ціни проводиться не частіше, ніж один раз на місяць. І це дуже важливо. Чому?

Останнім часом склалася вкрай несприятлива ситуація: у зв'язку зі зміною курсу національної валюти, постачальники відмовляються постачати нам лікарські засоби, так як ціни, вказані і дозволені в державних документах на закупівлю лікарських засобів, не відповідають реальним цінами, за якими вони (фірми-постачальники) продають ці препарати. Курс змінюється ледве не щодня, а декларування зміни ціни відбувається лише раз на місяць???

І якийсь бюджет м. Ізмаїл може і згоден до стабілізації і нормалізації графіка централізованих поставок закуповувати препарати і далі. Але для цього немає відповідної нормативної бази.

Безумовно, у МОЗ, напевно, є і важливіші справи. І можливо у міністерства і особисто у нового міністра Олександра Квіташвілі немає таких важелів. Але ж хто, як не МОЗ повинно продукувати ідеї для усунення загрози?

І невже немає інструментів для винесення змін у відповідні нормативні акти, щоб нові препарати можна були купити, виходячи з їх реальної вартості за нинішнім курсом? Щоб нарешті на основі нових цін відділ охорони здоров'я Ізмаїльської міської ради, або будь-яке інше місто могли купувати ці препарати законно! Це ж не Конституція врешті-решт.

В Ізмаїлі таких хворих п'ятеро, а в країні в цілому їх набагато більше.

І насторожує не тільки це. Ні оголошення тендеру, ні навіть укладена угода з переможцем не означає, що ліки з'являться у лікарнях тут і зараз. Оскільки їх треба ще замовити на заводі-виробнику, у якого свої графіки по вже замовленим лікам. В середньому цикл виробництва препаратів складає від 90 – 180 днів. І це теж чудово розуміють у МОЗі.

Чому я вважаю голову ''Ощадбанка'' брехуном

Почитав блог Андрія Пишного про те, що нібито Економічна правда бере участь у інформаційній атаці на Ощадбанк. Приємно здивований. У своєму блозі голова Ощадбанку пише, що ми, тобто ЕП і журналісти, які писали матеріал "Продаж, ліквідація, реорганізація...

Питання до МОЗу: де ліки? ви чекаєте смертей?

Про закупівлі МОЗ уже так багато було сказано, що додати нічого. І те, як вони відбуваються цього року, це окрема історія. У 2014 році закупівлі здійснюються найдовше у порівнянні з минулими роками...

Столиця нашої Батьківщини – місто Москва?

Можете собі уявити першокласника, який кожного дня бачить цю табличку? Така табличка висить біля входу у ЗОШ N1 в місті Корсунь-Шевченківський (Черкащина)...

''Брудний'' гравець під N46 в списку Порошенка

Деякі ЗМІ напередодні опублікували більш широку версію списку "Блоку Петра Порошенка", який містить не лише першу "десятку" кандидатів. В ньому чимало прізвищ, яких ми не очікували там побачити...

Колись голова "Енергоатому" був у розшуку. В Молдові...

Чим керувалися в Кабміні, коли призначали Валерія Ясюка головою правління ПАТ "Укртрансгаз"? Нехай, його уже відсторонили. Те ж саме запитання і до головування в "Енергоатомі" Юрія Недашковського...

''Беркут'' ''закликає'' українців виходити на вулиці

Однією з перших вимог опозиції зараз на переговорах з президентом повинна бути вимога щодо вирішення ситуації з "Беркутом". Після переглянутих кадрів і відео, які свідчать про жорстокість і некерованість цих вузьколобих істот, у людей виникає тільки одне бажання – озброюватися і виходити на вулиці...