27 березня 2020, 20:09

Зелене світло корупції в оновленому Міноборони

Боротись з корупцією – не справа Міноборони, сказав мені новий Міністр оборони щойно зайняв кабінет і звільнив команду свого попередника.

З ним можна було б погодитись. Завдання Міноборони – забезпечувати обороноздатність держави.

От тільки проблема в тому, що корупція в Міноборони цю обороноздатність підриває. А значить – без цілеспрямованих дій на її подолання вона і далі заважатиме виконанню ключової функції Міноборони.

Попередній Міністр (якому дали попрацювати всього 6 місяців) це розумів. Саме тому зниження рівня корупції було визначено однією з пріоритетних цілей Міноборони на рівні програми діяльності уряду.

Коли восени 2019 я приєдналась до команди нового Міністра, то написала на виконання антикорупційної цілі план дій, заснований на трьох принципах: усунення умов корупції, забезпечення невідворотності відповідальності та виховання нетерпимості до корупції.

В основі цього плану - управління ризиками за кращими стандартами країн-членів НАТО, суть якої в тому, щоби порушення і втрати виявляти заздалегідь і попереджати.

В плані дій були визначені 5 пріоритетних сфер: землі оборони, використання пального, державні підприємства Міноборони, закупівлі, будівництво об'єктів інфраструктури + житлове забезпечення. В кожній – визначені стратегічні рішення, які в перспективі 2-3 років мали усунути умови корупції через запровадження нових прозорих електронних систем і правил.

Паралельно треба було виявити і закрити "дірки" в існуючих процедурах – на час, поки втілюються стратегічні рішення. Для цього я ініціювала створення робочих груп з профільних підрозділів і включення до них громадських експертів, на роботу яких ми залучили міжнародну підтримку, для того, щоб забезпечити максимуму кваліфікованої експертизи. Їх завдання було ідентифікувати корупційні ризики і напрацювати конкретні проекти рішень (інструкції, методології, накази, постанови, законопроекти тощо), які би мінімізували корупційні ризики в кожній.

Тому що набагато ефективніше втрати і порушення попередити, ніж потім роками в судах втрачене повертати.

Проте, на жаль, новий міністр так не вважає.

А для чого? Ну подумаєш, життя і безпека військових і громадян опинялися під загрозою, подумаєш – мільярди як крізь сито зливалися, подумаєш – землі оборони розбазарювались, подумаєш – військові не отримували житла і не мали в що вдягатись. Функціонувало ж раніше якось?

В радянському союзі теж функціонувала, система: генерал завжди правий, солдати, сержанти, молодші офіцери – це витратний матеріал та гарматне м'ясо. Так може ну їх ці реформи західного світу – повернемось до зразка радянської армії, а ще краще – російської. Ну щоб ворог наш краще за нас розумів, як у нас все влаштовано, який напрямок розвитку ми вибираємо, а головне чи зможемо ми чинити опір російській агресії проти України. Так, пане міністре?

Зупинка або імітація реформ може стати величезною помилкою у стратегічному розвитку і подальшій розбудові української армії.

Парадокс і трагедія ситуації в тому, що попри формальну визначеність західного курсу наш рух в тому напрямку зараз виглядає як крок вперед, два назад. І якщо новий керівник Міністерства все "обнулить", другого шансу мати потужну армію незалежної України може і не бути. А це вже – наслідки на десятки, а можливо, й сотні років.

powered by lun.ua

Корупція – як Covid: якщо її нікому не вдалось повністю побороти, це не означає, що з нею не треба боротись

За 2 роки антикорупційні пріоритети в публічній комунікації Президента Зеленського змінювались кілька разів: спочатку він говорив про "посадки" і просив активізуватись простих українців, потім заговорив про усунення корупції в окремих сферах, як-от транспорт, митниця і т...

Кому потрібні (антикорупційні) реформи в Україні?

Ситуація із завершенням будівництва Північного потоку-2, як і навколо приєднання до НАТО може призвести до менш глибокої залученості міжнародних партнерів до реформ в Україні...

5 причин, чому парламенту необхідно якомога швидше ухвалити Антикорупційну стратегію

За даними досліджень останніх двох років, 91,2% населення України вважає проблему корупції "дуже серйозною", 49% – однією з трьох найважливіших проблем для України (частіше зазначали лише війну на Донбасі)...

Подолання корупції в обороні – більше не пріоритет для уряду

В умовах пандемії питання оборони відступили на другий план, однак саме зараз відбуваються події, які після карантину можуть поставити нас перед фактом неспроможності відповідати на давно відомі загрози національній безпеці...

5 корупційних "чорних дір" Міноборони і що з ними робити

Сфери діяльності Міноборони, пов'язані із закупівлями, управлінням і розпоряджанням майном і активами, схожі на "чорні діри", в яких десятиліттями безслідно пропадали державні ресурси...

Держпідприємства Міноборони. Маразм міцнішав

30 березня 2020 прес-секретар Міністра оборони повідомила, що готель Міноборони "Козацький" розмістив для обсервації групу українців, які прибули з Балі та Катару...