Ірина Фаріон Депутат Верховної Ради України VII скликання, член Політради ВО "Свобода"

ПРО МОВНИЙ МІНУС, ЩО ПОРОДЖУЄ ПЛЮС...

04 червня 2013, 23:28

Минає рік, відколи почалася мовна вакханалія у сесійній залі Верховної Ради України попереднього скликання. Тоді також нещадно дощило. Геть мокрі, з відчуттям безсилля-помсти свободівці поверталися з акцій протесту під стінами ВР. Ми сподівалися, що вільні українці за рік повернуть нас з-під стін ВР до її зали, аби згодом унеможливити глум і байдужість до українського мовного світу.

Тоді ж на третій хвилині сесійного дня у першому читанні без жодного обговорення, з порушенням регламенту проголосовано антидержавну та антиукраїнську квазіписанину під назвою "Про засади державної мовної політики". Агроном та ніби "лінгвоюрист" взялися до духовної основи нації – і вийшло "язикове" потворисько, від якого відсахнувся не лише профільний комітет, експертні юридичні та профільні академічні установи, але і більшість українського суспільства, що під спекотним сонцем вийшла на пасіонарні акції протесту. Такі самі духовні злидні в особах тодішнього голови ВР та президента партії регіонів цей закон підписали – себто один продав МОВУ за три місця у списку партії регіонів, інший – сподівався, що знову підкупив голоси у свого електорату...

Проте сталося не зовсім прогнозоване, прораховане і політтехнологізоване. Нема сенсу говорити про негативи "язикового" закону і знову сентименталити на тему як "вєлікій магучій" пригнічує "солов'їну" у її власному гнізді. Натомість є сенс застановитися над тим, як діє математична операція перетворення мінусу на плюс у суспільній свідомості. Найкраще про це свідчать цифри: лише 28% громадян України за надання іншій мові статусу державної супроти нещодавніх понад 40%; лише 3% відсотки цьогорічних абітурієнтів обрали для написання текстів недержавну мову. Мимоволі згадую, як саме після московських Валуєвського та Емського указів заборон української мови розквітла українська класична література другої половини ХIХ ст. і врешті політично структурувалося українське суспільство спершу через українофільську "Громаду". Саме у рік Валуєвського циркуляру (1863) теперішній наш славень "Ще не вмерла Україна" авторства юриста з Київщини Павла Чубинського опубліковано у львівському журналі "Мета".

Так і тепер націоналістично структурувалося наше суспільство, що через парламентську фракцію "Свободи" вперше за існування українського парламенту чинить громогласну обструкцію зневажникам української мови під час пленарних засідань. Вперше я домоглася перекладу з іноземної російської мови під час засідань комітету з питань освіти та науки, вперше звернулася до суду з позовом на Верховну Раду, що не забезпечила мені перекладача належним чином. Прогнозований програш у суді є насправді ланцюгом програшу чинної українофобської влади перед власним українським народом. Вперше у Верховній Раді за підписом лідерів трьох опозиційних фракцій зареєстровано проєкт Закону України "Про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов в Україні", який вже можна вважати блискучою юридичною пам'яткою (авторство Сергія Головатого та Оксани Сироїд). І то більше! Пора припиняти мовну терапію. Хвороба надто задавнена. Тому ми з Юрком Михальчишиним зареєстрували законопроект "Щодо покарання за дії, спрямовані проти державної мови", що вперше передбачає кримінальну відповідальність від трьох до семи років позбавлення волі.

Проте найважливіше інше: нещодавно у Києві, у Деснянському районі, постала гімназія імени Євгена Коновальця, а більшість російськомовних батьків гімназії "Київська Русь", що у Дарницькому районі, через яскраві баталії обстояли своє право і потребу навчати дітей саме українською мовою. Не меншу активність виявили і батьки школи N24, що у Луганську, бо якась директорка на прізвище Хайло І. В. позбавляла їхніх дітей здобувати післяпочаткову освіту (з 5-го класу) мовою титульної нації. Не вдалося. То, може, квазіписанина від двох жертв колоніяльного режиму пробудила не один ген свободи? Направду, ніщо досі так не мобілізовувало українське суспільство у водночас креативні "проти" і "за", як "язиковий" закон. Направду, нема злого, щоб на добре не вийшло. Це дивовижно, коли наші глобальні суспільні проблеми стають нашими друзями.

powered by lun.ua
Коментарі — 479
Dorel _ 26.06.2013 11:15
IP: 91.192.180.---
kriukov:
tambov_:
По крайней мере – откровенно. Вот только реакция читателей интересна...
На рахунок крематоріїв позитивно. Особливо в тих місцях де дорога земля.
Иван Сулима _ 26.06.2013 09:29
IP: 46.203.202.---
Josef Svejk:
Ще в 19 столітті Київ був україномовним.
Ще до 1933-го року в Сталіно (Донецьк) та Краснодарі важко було почути московську. Але після 33-го...
Десь у 1967-му йшли ми з бабусею по кукурудзяному полю. Мені десь років з п'ять. Питаю її: "Бааабушка! А правда, что в 33-м голод бил?" А вона як посеріє від страху:"Тиииихо!!!" Тоді від голоду загинула її мати і сестра.
Тесть, харковчанен, до 15 років російської не знав. Пішов вчитись у кацапію на військового. Теща каже, що сміялось з нього за мову кацапйьо. Тепер я слова українського від нього не чюю.
kriukov _ 25.06.2013 23:19
IP: 93.74.51.---
александр скибин:
itabar:
А ведь пани Фарион права,от этого закона больше вреда чем пользы.
Так, она же доказывала совсем обратное – в этом же весь пафос статьи!
kriukov _ 25.06.2013 23:15
IP: 93.74.51.---
tambov_:
По крайней мере – откровенно. Вот только реакция читателей интересна...
kriukov _ 25.06.2013 21:06
IP: 93.74.51.---
"Терапия" окончена – переходим к "хирургии"! – А "звездочки" не будете вешать носителям русского языка?? – Как показал известный "опыт" – "продуктивно", однако...
александр скибин _ 25.06.2013 16:55
IP: 77.122.26.---
itabar:
А ведь пани Фарион права,от этого закона больше вреда чем пользы.
itabar _ 16.06.2013 16:41
IP: 37.53.221.---
--
Залишилось підвести риску.
- Блог про те, як отой "... МОВНИЙ МІНУС..." породив повну порожнечу під ніком – "врода".
А вона ж так намагалась похизуватися своєю "лінгвістичностью".
itabar _ 16.06.2013 15:56
IP: 37.53.221.---
Ні, не склалося. Бо сьогодні і останні "Більш-менш адекватні коментарі" дівчинки – врода зникли з блогу. Загалом зникло більш 60 коментарів. Мабудь підступні ФСБешники зламали акаунт пані Фаріон і повидаляли отой непотріб.
Чи може сама мадам Фаріон пустує?
itabar _ 15.06.2013 23:29
IP: 37.53.221.---
О, а де це поділися коментарі дівчинки – врода.
Якось не гарно виходить, відгуки на коментарі є, а самих коментарів нема.
А воно ж так знущалося над українською мовою, що сам Азіров ридав.
Бо оті "коментарі" на пряму підпадають під дію майбутнього закону -"Щодо покарання за дії, спрямовані проти державної мови".
Ну та хто їй суддя? Більш-менш адекватні коментарі залишилися – і слава Богу.
Тімур Кондратюк _ 14.06.2013 23:46
IP: 93.126.104.---
Игорь Сухарев:
...Я, вот, не могу никак понять, откуда растут ноги украинского национализма?...
"...Націоналістичними були всі партії Ваймарської Німеччини, крім лібералів, але включно з комуністами, що було спричинено несправедливою Версальською системою. А от нацисти вирізнялися серед них тим, що були не націоналістами, а расистами... ще жодна постколоніальна держава не спиралася на ноги, якщо в ній не діяли потужні націоналістичні партії та рухи. Класичний приклад – Індія. Індійський національний конгрес, Джавахарлал Неру й Індіра Ганді, поєднання сильної центральної влади з самоврядуванням штатів, нелегка боротьба з сепаратизмом і проведення успішної модернізації країни, яка сьогодні стрімко входить у число світових потуг.
Не менш класичний приклад – Ізраїль. Усі політичні партії, ліві і праві, на час заснування цієї держави були виразно націоналістичними..." Сергій Грабовський 12.06.2013 "ВО "Свобода": скільки ще рости до справжніх націоналістів?"
ходок _ 14.06.2013 10:54
IP: 178.137.108.---
_ то страшна хвороба, _ Так так, пані врода РУСОФОБСЬКІ ІПАНУТАЯ НА ВСЮ СВОЮ ГОЛОВУ. Це страшна хвороба:)
itabar _ 14.06.2013 10:37
IP: 95.135.206.---
врода:
Хвороба прогресує? Ой лишенько, ой не доведуть до добра такі "захисники" солов'їної. Дівчинка, сама з собою, на своїй хвилі, продовжує боротьбу с "кАліцька масКавська кАснА-фАнЄтЇка" з допомогою "касНаїзьічиЇванЇя". Азіров, на тлі цього знущання над мовою, – зразок витонченості та красномовства. І вже нічим, мені здається, її з того пекла не витягнеш. А я попереджав, ненависть – то страшна хвороба, руйнує дуже швидко. Біднесенька дівчинка. Починав писати з сарказмом, а закінчую з журбою. Дійсно, дуже шкода. Бувайте.
itabar _ 13.06.2013 16:34
IP: 95.135.206.---
Шевченко Тарас:
--
Коли йде популяризація української мови, то такі дії потрібно проводити толерантно, не викликаючи почуття образи у російськомовних українців. Завдяки екстремістським закликам вельмишановної пані Фаріон та відповідній риториці Михальчишина, не менше половини виборців Сходу та Півдня голосує не на підтримку ПР та Януковича, а проти прославляння Бандери та закликів, що вилились у проект закону про ліквідацію в підручниках терміну "Велика Вітчизняна війна". Тому ПР безмежно вдячна цим діячам!
itabar _ 13.06.2013 16:33
IP: 95.135.206.---
врода:
--
Вы в этой бесстрашной борьбе с "каліцька московська кАснА-фАнЄтЇка".
уже так "спотворили солов'їну", что пора и медальку получить от пана Азарова.
Браво.
itabar _ 13.06.2013 16:06
IP: 95.135.206.---
врода:
Для масква-мудрагелів: каснасїмантїка-касналєксїка "НА-СТАЯЩІЙ" (НА ЧОМ? – ото питання!) = і "справжній" і "теперішній" українськаю!
Катрий розумний українець зваліє жити в нелагічності "настаящева настаящева врємєнї – їба їва-русскава"? А не в справжнім теперішнім часі українськаї?
"!
-
Так, так этих "пацаков-мудрагелів".
Приказ ґАспАдЇна ПЖ – всєм пацакам надеть намордники... И рАдАвАться!
-
УЭФ: АнЇ будут на чїтвірЬЙОньках пАлзАть, а мы на нЇх плЇвать.
СКРИПАЧ: Зачем?
УЭФ: УдАвольствЇЄ пАлучать!
СКРИПАЧ: А какоЄ в этАм удАвольствЇЄ?
УЭФ: МАлАдой ещё...
-
Доказ: каліцька московська кАснА-фАнЄтЇка спотворює і російьску і українську! Доказ: російська "нАстАящая каснасїмантїка" – делогізує українців!
--
Чтитаете – читаете. Шалунишка.
itabar _ 13.06.2013 10:10
IP: 37.55.159.---
врода:
...
НА-стаящева русскава НА-стаящева врємєнї -
Їба СТАЯЩЕВА НА нї-НА-стаящім плємєнї:
Касна-стаящева їзьіка – нїпанять апять:
Їба нада праізнасїть наабарат, абратна і вспять!

Для масква-мудрагелів: каснасїмантїка-касналєксїка "НА-СТАЯЩІЙ" (НА ЧОМ? – ото питання!) = і "справжній" і "теперішній" українськаю!
Катрий розумний українець зваліє жити в нелагічності "настаящева настаящева врємєнї – їба їва-русскава"? А не в справжнім теперішнім часі українськаї?
Виснавак: Расійська маже лише делагізувати та знемавлювати українців – залишаючи калік-недарік в кріпацтві "бєзабразнава ваабраженїя і абразаванїя"!
--
Так, так этих "пацаков-мудрагелів".
Приказ господина ПЖ – всем пацакам надеть намордники... И радоваться!
--
УЭФ: Они будут на четвереньках ползать, а мы на них плевать.
СКРИПАЧ: Зачем?
УЭФ: Удовольствие получать!
СКРИПАЧ: А какое в этом удовольствие?
УЭФ: Молодой ещё...
---
itabar _ 12.06.2013 13:12
IP: 37.55.159.---
врода:
itabar:
І будь ласка, не турбуйте мене більше отим "страшним" язиком який Ви собі вигадали і з яким з останніх сил воюєте.

--
Та я Вас все одно не читаю – пишете касна-їзьіком...
--
Чтитаете – читаете. Шалунишка.
--
Шевченко Тарас:
+100
Шевченко Тарас _ 12.06.2013 10:25
IP: 93.180.198.---
врода:
Далі про каснаґлаза:

Всі індоєвропейські мови, а слов'янські й поготів – мають виключно слово "око", КРІМ деіндоєвропеїзованої російської. __У них був термін "Око государеве".
Шевченко Тарас _ 12.06.2013 10:23
IP: 93.180.198.---
Коли йде популяризація української мови, то такі дії потрібно проводити толерантно, не викликаючи почуття образи у російськомовних українців. Завдяки екстремістським закликам вельмишановної пані Фаріон та відповідній риториці Михальчишина, не менше половини виборців Сходу та Півдня голосує не на підтримку ПР та Януковича, а проти прославляння Бандери та закликів, що вилились у проект закону про ліквідацію в підручниках терміну "Велика Вітчизняна війна". Тому ПР безмежно вдячна цим діячам!
ходок _ 12.06.2013 06:42
IP: 178.137.108.---
_ і слово "язик" – є природними та рідними_ Звісно "язик" для українців є ріднесеньким – Отак приготує пан 500% українець язик свинки та з великим задоволенням попоїсть цей ріднесенький для нього язик.:)
ходок _ 12.06.2013 06:39
IP: 178.137.108.---
дляврода _ Коли я пишу "русскава їзьіка" – то у мене отак ставиться саме метонімічний наголос на цілу систему "антїфанєтїкі", бо для українців _:) Скільки хитродуповикрутасних БЛА-БЛА, щобприкрити банальну русофобію.
ходок _ 12.06.2013 06:37
IP: 178.137.108.---
для врода_яка функція доказовості чого-небудь отут_ Та ж сама як і у Ваших базіканнях про "глаз". Тобто якщо українська мова є 200% словянською то слово яке позначає мову має бути схожим на аналогі в інших СЛОЯНСЬКИХ МОВАХ -чеській. словацькій, болгарській. сербській, хорватській тощо.:) Далі, патякання про "суміш угрофінів та тюрків" вельми цікаві на тлі того, що в укр.мові багато грунтовних базових скажимо так архетипічних слів для українській культури мають тюрське походження. Наприклад "хата". А всього десь 4000 слів. Так що свою "суміш з тюрками" українці демонструють крізь отаку кількість базових слів. Далі, найулюбленим героєм дум українських є козак Мамай. Мамай – яке файне СУТО СЛОВЯНСЬКЕ ІМЯ:)
Timyr _ 11.06.2013 23:37
IP: 93.126.104.---
"...свого часу залежна від України-Руси, угро-фінська Московщина спромоглася утворити на базі української мови свою москвинську, так званий "русский язык", а відповідно й нову націю – суміш угрофінів та тюркських дрібних народностей. Оту умовну націю було названо не іменником, як всі інші нації, а прикметником, – "русские", тобто чиї – власність русинів, колонія колишньої на ту пору держави Руси.
Зрештою, нехай би собі й існувала ота безлика мішанина, але, як всяка безрідність, вона люто ненавидить чисті етноси і намагається прищепити їм свої принципи, підкорити їх собі і нав'язати народам свою бездуховність та дикі звичаї..." Іван Любас "Московська імперська зозуля"
tms _ 11.06.2013 21:01
IP: 91.202.145.---
Пані Ірино Дмитрівно! Щиро вдячний Вам за Вашу позицію і працю на нашу замлю! Тут засіло багато нечисті. Треба багато ще чистити, мити, викидати і відправляти з валізами на смітник цей непотріб. Оце терпіння і консервує непотріб!!! Люд став свиножером і просто саможером. Треба гуртуватись розумним патріотам! Симон Петлюра писав- Не так страшні мацковитські воші- вони чужаки-пришельці, як страшні свої гниди, бо вони місцеві гади! Не забувати цю влучну думку і робити свою українську справу! СЛАВА УКРАЇНІ!!!!
ходок _ 11.06.2013 20:16
IP: 178.137.108.---
_бо дастьбі слов'янських ОЧЕЙ!_ До речі, слово "око, очи" і зараз присутнє в російській мови. Наприклад у приказці "Видит око до зуб неймёт" жодному етнічному росіянину не прийде у голову замість "око" гововрити "глаз".:)
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter