Ірина Фаріон Депутат Верховної Ради України VII скликання, член Політради ВО "Свобода"

ЧОМУ І ДОСІ ПИШЕМО ПО-СТАЛІНСЬКОМУ? (з нагоди 90-ліття правописної конференції у Харкові)

26 травня 2017, 18:35

90 років тому 26 травня – 6 червня у Харкові відбулася Всеукраїнська правописна конференція, яка ВПЕРШЕ кодифікувала український правопис, що через вбивства та репресії мовознавців і вилучення характерних ознак внутрішньої структури мови був знищений навесні 1933 року.

Чинний Український правопис (ост. вид. 20012 р.) як основна мовна конституція – це наслідок і узаконення так званої української радянської мови, яку "нормалізовано" у 30-80-і роки ХХ ст. через асиміляцію, репресії та розстріли українців. Початок відліку цього правописного лінгвоциду й геноциду – московсько-більшовицька окупація України в 20-і роки ХХ ст. і "сталінський" Правопис 1933 року та подальші системні й цілеспрямовані дії, що узаконено тривають і ДОСІ як зумисний антиукраїнський спротив і як незнання та звичка так писати і говорити.

Вмотивована спроба кардинально змінити мовну конституцію зі "сталінської" на українську зародилася на I Міжнародному конгресі україністів 27 серпня-3 вересня 1993 р. Відтак уряд України 8 червня 1994 року своєю постановою затвердив склад Української національної комісії з питань правопису при Кабінеті Міністрів України на чолі з тодішнім віце-прем'єром міністром М. Жулинським. Виконання цієї праці покладено на відновлений 1991 року Інститут української мови на чолі з член-кореспондентом НАН України Василем Німчуком.

Напрацьований проєкт нової редакції "Українського правопису" від липня 1999 року залишився незреалізований і досі через наскрізну політичну неспроможність, неадекватність та неосвіченість значної частини українського суспільства. Прикметно, що 17 червня 2015 року Уряд своєю постановою затвердив новий склад Української національної комісії з питань правопису, що, з огляду на переважну кількість у ній шанувальників української радянської мови та нефахівців з української мови та правопису (попри яскраву меншість професіоналів-україністів), не здатна буде розв'язати проблеми дерадянізації та деколонізації нашого Правопису (про це більше у моїй книжці, що незабаром вийде "Мовна норма: пошук істини").

Отож основний продукт багатолітньої мовознавчої правописної думки та кульмінація логічної українізації 20-их років – Український правопис 1929 року – після цькування його творців: перекручень, оббріхувань, репресій та розстрілів – знищено наприкінці 1933 року. Як згадує сучасник подій, видатний мовознавець Ю. Шевельов (Шерех), "Хвиля [справжнє прізвище Олінтер чи Олентир, очільник новоствореної Правописної комісії, заввідділу агітації й пропаганди Політбюро ЦК КП (б), із 1933 року заступник наркома освіти УРСР – І. Ф.] вважав перегляд правопису за найнагальніше й найважливіше завдання. Його виконано дуже в короткий час [...] новий правопис прилюдно не обговорювали, тільки Хвиля зробив з цього приводу кілька заяв. Хто переглядав правопис, невідомо. Найімовірніше це був Каганович [Наум (Нухим Аронович) Каганович – "єврей з походження, росіянин культурою" – новопризначений директор Інституту мовознавства, диктатор зросійщення української мови – І. Ф.]. Газети й інші видання перейшли на новий правопис негайно – у травні 1933 року, – ще до його публікації, і непідготовлені читачі опинилися перед доконаним фактом" (Ю. Шерех). Знаково, що тих двох убивць українського правопису й мови свої ж, енкаведисти-комуністи, розстріляли: Кагановича 1937 року, Хвилю (Олінтера) – 1938 року. Розстріляно 26 лютого 1939 року й організатора Голодомору росіянина П. Постишева (другий секретар ЦК КП (б) У)  - натхненника цькувань наркома освіти М. Скрипника за українізацію та правопис 1929 року... як "японського шпигуна" та "правого троцькіста"...Чому знищували Правопис 1929 року? Про це довідуємося з передмови до Правопису 1933 року, який начебто був "очищений від націоналістичних перекручень, що ставили перешкоди оволодінню грамотністю широкими масами і спрямовували українську мову на відрив від російської...орієнтували українську мову на польську та чеську буржуазну культуру, ставили бар'єр між українською та російською мовами". Як каже сам А. Хвиля, "у старий правопис внесено 126 правок, багато з них суттєвих. А розділ про чужі слова переписано в цілості" (Ю. Шерех). Ці правки призвели не лише до фонетико-морфологічного уподібнення з російською мовою, але й внесли хаос у нашу фонетичну та граматичну систему.

Які ж були основні мовні ознаки, що стали культурно-політичними маркерами нашої мови й призвели до репресій та вбивства мовознавців, письменників, політиків, учителів, журналістів та ін. – учасників знакової Всеукраїнської правописної конференції у Харкові 26 травня – 6 червня 1927 року та авторів Правопису 1929 року? (всі їхні прізвища будуть наведені у моїй згаданій праці).Таблиця основної фонетично-морфологічної правописної асиміляції

за Правописом 1933 року та наступних років


Трагічність цієї мовної проблематики в тому, що знищення мовних фактів ставало фізичним і моральним знищенням самих мовознавців та письменників – кодифікаторів Правопису 1929 року. Більшість із них репресували і розстріляли. Маємо знати персональну історію правописного вбивства, як знаємо персонально Героїв Небесної Сотні.

Серед розстріляних, репресованих та доведених до самогубства нарком освіти – Микола Скрипник, що назвав російськомовних етнічних українців "коефіцієнтом русифікаційної політики царату" та засудив мішану мову (суржик) як "показник безґрунтовности, нежиттєвости [...] і часткової успішности тої русифікаційної політики царату", основний нормалізатор української мови ХХ ст. Олекса Синявський, відкривачі нової змішаної діялектної основи нашої мови Всеволод Ганцов та Олена Курило, найпотужніший поліглот світу та укладач академічного словника живої української мови Агатангел Кримський, автор першої наукової граматики Степан Смаль-Стоцький (на диво, вцілілий, але здискредитований), автор першого правописного словника за соборним правописом Григорій Голоскевич, автор першої історії української літературної мови та знавець синтасису як моделі національного світобачення Микола Сулима, автор першого історичного словника української мови Евген Тимченко, автор першої праці з української стилістики Борис Ткаченко, автор завжди й усюди злободенного гасла "Геть від Москви!" Микола Хвильовий...

powered by lun.ua
Коментарі — 73
Yaroslav Yurkiv _ 27.05.2017 16:19
IP: 35.187.95.---
Alexey Mikhaylov:
И вот откуда появилось слова Бензина в украинском языке. По воспоминанием одессита Навроцкого, проезжая по одному селу он встретил племя украинских аборигенов, и поскольку расход в первых двигателях был большой, у него закончился бензин, и сказав своему водителю Плесника ещё бензину. Племя украинских аборигенов закричало- О Бензина!!! Бензина!!! а верховный шаман украинских аборигенов почувствовал что теряет авторитет, подошел сзади к автомобилю, взялся за вухлопную трубу. И ткак громко стобы всем было слышно " Самец!!!", И все племя пошло бить в бубны и кричать "Бензина!!! Самец!!! Слава Украине!!!" Шучу конечно. Но мне видится как то так произошло слово Бензина.
Дурню, як із нафти може палучітца бєнзін?
Yaroslav Yurkiv _ 27.05.2017 16:17
IP: 35.187.95.---
Petro Prigoda:
Мои соболезнования патрийотам в связи с кончиной их "великого друга" Бжезинского.
Вічная пам'ять!
Кацапа бачив, як на рентґені...
Yaroslav Yurkiv _ 27.05.2017 16:13
IP: 35.187.187.---
Alexey Mikhaylov:
А когда на Западной Украине появился первый автомобиль, трактор и т.д. Напомните пожалуйста

===================
Як на Мацкву єхал!
Logic2009 _ 27.05.2017 16:12
IP: 91.196.178.---
Олег Чирва:
от моего честного имени
"А с этого места..."
Про яке "ім'я" мова?
Шило, Лень, Жага, Крюшон, Чирва?
Чесність Вашого "імені" дорівнює
1, поділеній на кількість ніків
(тобто наближається до 0).
grom2468 _ 27.05.2017 14:41
IP: 35.189.200.---
Новости гестапо: арестованному директору библиотеки украинской литературы в маскве при конвоировании в суд случайно сломали позвоночник.
Takozh _ 27.05.2017 14:13
IP: 176.119.78.---
Alexey Mikhaylov:
Вот читаю Фарион и вообще в Шоке. Взять слово Бензин. Он считает что древние уркы уже имели бензин и называли его бензина. Ещё в воспоминаниях Владимира Великого в Тысяча каком то году уркы уже имели бензину и поэтому правильно бензина:). Все о чем пишет Фарион слова иностранного происхождения. Слово бензин придумали Немцы в 1833 году для обозначения не Бензина и Бензойдной кислоты.Первый автомобиль в Россиию привез Одессит Навроцкий в 1891 году. И поэтому одесситы лучше знают как называть Бензин или Бензина. Одесситы считают что Бензин. А когда на Западной Украине появился первый автомобиль, трактор и т.д. Напомните пожалуйста
Що кажуть одесити про лімону та помідору?
Ua Gall _ 27.05.2017 13:17
IP: 95.215.156.---
Alexey Mikhaylov:
...Хрен вам,а не власть и хрен вам,а не одна мова.13.03.2017 20;03

И 26.05.2017. 01; 04 повторно;
Цитируйте хоть правильно"Хрен Вам,а не власть и хрен вам,а не ОДНА мова".

ПОШЁЛ ВОН,ПРОВОКАТОР -ФАШИСТ!
Хайль Йоська!Хайль Путлер!
Logic2009 _ 27.05.2017 13:17
IP: 91.196.178.---
Alexey Mikhaylov:
он встретил племя украинских аборигенов.
А Вы, дикарь, из какого племени?
Спесивое ватное хамло, то, что Вы родились в городе никак
не Ваше достижение, и бравировать этим верх невежества.
Ua Gall _ 27.05.2017 13:04
IP: 35.187.95.---
Petro Prigoda:
Мои соболезнования патрийотам в связи с кончиной их "великого друга" Бжезинского.
Хто воду каламутить де попало,
Хто виставляє на сусіда -жало!
І в тишу бреше бреше бреше без упину!,
І в тишу бреше,і в лиху годину!
Так повелося в українські будні,
Брехун в Кремлі!А є -облудені!
ХайВей

Ворон еж!
-Vesna- _ 27.05.2017 11:31
IP: 104.155.46.---
Игорь Мазур:

gazeta.ua/articles/sogodennya/_klyati-galichani-znovu-berutsya-paskuditi-solovyinu-pismennik-urij-vinnichuk/514181

Учись, вата.
А то, то что, не вкладывается в твою савецкую линейную школьную программу – то есть галицизмы.
Олег Чирва _ 27.05.2017 11:05
IP: 37.229.133.---
Ua Gall:

Тебе отвечает твой курватор-юрист N2800 Юрий Жага;
Во-вторых,говорить о народе,национальности-
термине появившемся,только в конце 19 ст. в применении к Древней Руси- ИДИОТИЗМ?Чуешь,рюся?
Ворон еж!
****

Не бреши Укро-Галлушка: "народ" – древний термин, а вот "нация" и "национальность" действительно появились только к концу 19 в... Чем тут транслировать всякую чушь, тем более – от моего честного имени – лучше б книжечек умных почитал, жертва 245 медсанбата!
Yaroslav Yurkiv _ 27.05.2017 10:21
IP: 104.155.11.---
Игорь Мазур:
Logic2009:
Игорь Мазур:
Что "идиот" уролог лезет в предметы в которых как свинья в астрономии.
Не пнитесь, в "русский мир" Вас всё равно не примут.
Нет, Логик, визита к психиятру вам все-таки не помешала бы.
Что вы талдычите, как заведенный "Не пнитесь, в "русский мир", не пнитесь, в "русский мир", если я вам уже раз 10 говорил: мне нет нужды "пнуться" в русский мир, потому что я и есть русский мир.
То ж треба так самопнутися: чємайдан – вакзал – русмір:)
Ua Gall _ 27.05.2017 09:52
IP: 95.215.156.---
Logic2009:
Anatol Zubenko:
Вот зачем ты сюда лезешь, ты что, понимаешь о чем тут пишут?Вот обьясни мне, почему на мове сначала наречена, а потом невистка, а на русском- сначала невеста, а потом... сноха (?!) Вот если обьяснишь, тогда поверю, что ты можешь комментировать блоги Фарион...
Вы бы его попросили решить дифференциальное уравнение:)
Для него это равнозначно, он по-русски пишет хуже пятиклассника.
Не всем дано всё пониМать,сожалею.
Ua Gall _ 27.05.2017 09:49
IP: 95.215.156.---
Viktor Oponasenko:

Ну,чё ты свой нос суёшь туда,куда собака свой...лен не суёт...Оно тебе надо?Бахни боярышника и расслабься.
Тебе отвечает твой курватор-юрист N2800 Юрий Жага;
Во-вторых,говорить о народе,национальности-
термине появившемся,только в конце 19 ст. в применении к Древней Руси- ИДИОТИЗМ?Чуешь,рюся?
Ворон еж!
Ua Gall _ 27.05.2017 09:33
IP: 95.215.156.---
Anatol Zubenko:
Viktor Oponasenko:
Ua Gall:
Мовя это мёртвый язык пропольского наречия Речи Посполитой, на ём ни писал ни один стоящий поэт малороссии.
Вот зачем ты сюда лезешь, ты что, понимаешь о чем тут пишут?Вот обьясни мне, почему на мове сначала наречена, а потом невистка, а на русском- сначала невеста, а потом... сноха (?!) Вот если обьяснишь, тогда поверю, что ты можешь комментировать блоги Фарион...
Слышь,гаЗпадин,для этого и существует гугл.
А вот этого в гугле нет;
Зачем суёте нам
Ущербный свой язык,
Где ходят в люди,
Даже есть людишки,
Только нет людыны,ась?
ЗашИбись!
Logic2009 _ 27.05.2017 09:08
IP: 91.196.178.---
Anatol Zubenko:
Вот зачем ты сюда лезешь, ты что, понимаешь о чем тут пишут?Вот обьясни мне, почему на мове сначала наречена, а потом невистка, а на русском- сначала невеста, а потом... сноха (?!) Вот если обьяснишь, тогда поверю, что ты можешь комментировать блоги Фарион...
Вы бы его попросили решить дифференциальное уравнение:)
Для него это равнозначно, он по-русски пишет хуже пятиклассника.
Anatol Zubenko _ 27.05.2017 08:57
IP: 94.153.158.---
Viktor Oponasenko:
Ua Gall:
Мовя это мёртвый язык пропольского наречия Речи Посполитой, на ём ни писал ни один стоящий поэт малороссии.
Вот зачем ты сюда лезешь, ты что, понимаешь о чем тут пишут?Вот обьясни мне, почему на мове сначала наречена, а потом невистка, а на русском- сначала невеста, а потом... сноха (?!) Вот если обьяснишь, тогда поверю, что ты можешь комментировать блоги Фарион...
Logic2009 _ 27.05.2017 08:25
IP: 91.196.178.---
им перейти на идишь
================================
Мои тапочки уписялись.
Семижопов, поднял настроение.
Я думал, что после путаницы ехать и есть более смешного
не увижу, ан нет.
Безмозглый, ты ничего не читаешь.
У тебя дерьмо не только в голове,
но и в глазах.
Ты не русский, ты этнический кретин.
Ua Gall _ 27.05.2017 08:11
IP: 91.200.113.---
Viktor Oponasenko:
Ua Gall:
Мовя это мёртвый язык пропольского наречия Речи Посполитой, на ём ни писал ни один стоящий поэт малороссии.
В Институте СНГ признали,что русский яЗык придумали в Украине.16.04.2013 г.
Об этом в интервью "Главкому" заявил российский политолог,курирующей украинское направление в Институте стран СНГ Владимир Жарихин."Он (русский язык), между прочим, пришёл в наши российские палестины как раз из Киева -то есть из УКРАИНЫ в Россию"-заявил Жарихин.По словам политолога,справедливо будет"называть русский язык УКРАИНСКИМ,а украинский -западенским???,хи-хи
Ворон еж!
Ua Gall _ 27.05.2017 07:52
IP: 91.200.113.---
Viktor Oponasenko:
Ua Gall:
Мовя это мёртвый язык пропольского наречия Речи Посполитой, на ём ни писал ни один стоящий поэт малороссии.
Украина,больше не плошай!
Как с мовой в Крыму поступили,
Так и ты с яЗыком поступай!

Вот здесь писА рядом уД
Тихо разГовор ведут.
А вор беСом погоняет,
И как такОй яЗык зовут?
Ст ебанутым называют!
Ua Gall _ 27.05.2017 07:41
IP: 91.200.113.---
Viktor Oponasenko:
От Харькова до Ужгорода все знают Великий Могучий, от Ужгорода до Харькова мало кто знает мовю!
Треть депутатов Рады говорят только на русском, президент Порошенко русскоязычный, половина министров так же!
Зачем вообще мовя, это пропольское наречие хохло/пузых!?
Украина,больше не плошай!
Как с мовой в Крыму поступили,
Так и ты с яЗыком поступай!
Балда,а кады яЗык с тал вяликим и липучим?Дык кады вяликий и магучий Герасим утопил маленького муму.

Строго секретно.Толковый словарь великорусскаго наРечия русскаго языка.В.Даль
Зачем суёте нам
Ущербный свой яЗык?
Где есть родная речь,
Где вместо изречения-
Пишут предложения.
Ведь предлагать можно,
Что кому угодно.
Daria Voropaieva _ 27.05.2017 02:30
IP: 35.189.218.---
ще не згодна з "суржик як "показник безґрунтовности, нежиттєвости". як раз навпаки, це показник життєвості, найприродніший і найлогічніший процес перетворення мов у їх життєвому середовищі.
Daria Voropaieva _ 27.05.2017 02:12
IP: 104.155.11.---
краще заміняти в іншу сторону – аутобус, бо аудиторія. воно і з огляду на англійську мову логічніше. і краще Аустрія, бо англійською вимовляється саме з "у", а не з "в". аніж "авдиторія", бо англійською там таки "у" теж, а не "в".
-Vesna- _ 27.05.2017 02:07
IP: 104.199.44.---
Микола Скрипник, що назвав російськомовних етнічних українців "коефіцієнтом русифікаційної політики царату" та засудив мішану мову (суржик) як "показник безґрунтовности, нежиттєвости [...] (с)

... а суржики виявились найбільш живучими якраз. Ще один аргумент вторинності.
13м _ 27.05.2017 01:32
IP: 104.155.11.---
Сподіваюсь, що цей блог, надрукований тільки з пізнавальними цілями, адже це питання точно не єднає країну та не стимулює населення, для вивчення та покращення свого рівня мови (деякі, хто знає, грамотно писати не може), тільки увіть, що спочатку необхідно вивчити цей правопис, а потім усе змінити, починаючи від шкільних навчальних програм, та програм ВНЗ, до офіційних документів та назв, необхідно усе перевидати, передруковувати та переоформити, на це можуть піти роки, а яким коштом вийде забаганка цієї філологіні, на мій суб'єктивний погляд, ніщо не стоїть на місці, у т.ч. й мова, вона розвивається, доповнюється і це чудово, навіщо все псувати?, чинний правопис використовується всюди, вважаю, що зміна правопису, може відштовхнути від вивчення мови тих, хто ніколи її не вчив, але зараз, вирішив. ((
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter