Богдан Гаврилишин Громадський діяч, Президент Фонду Богдана Гаврилишина

Свобода Слова. Без відповідальності?

20 березня 2015, 10:53

Свобода слова – це невід'ємна частина Загальної декларації прав людини, наріжний камінь демократії. Чи право на свободу слова повинно бути абсолютним, без жодних обмежень, без відповідальності?

У вересні 2005 року 12 карикатур Магомета були опубліковані у датській газеті Jyllands-Posten. Це було приниження сотні мільйонів мусульман, заторкнуло за живе їхні емоції, викликало гнів і бажання помсти. Автор тих карикатур живе і працює під охороною. Наслідки використання свободи слова без відповідальності для сотень мільйонів людей, особливо в євроатлантичному просторі і країн з інших континентів, дуже болючі. Це стурбованість, страх в населення, пріоритетне питання для урядів, як боротися з сильно поширеним тероризмом мусульманських екстремістів, великі бюджетні витрати і багато енергії урядів більшості країн світу.

У 2014 році була надрукована карикатура на пророка Магомета у видавництві Charlie Hebdo. Це було, як полиття бензину на вогонь, який вже горів. 7 січня 2015 року мусульманські терористи напали на згадане видавництво, вбили 12 людей, поранили 11.

Реакція на цю подію була негайна і потужна:

• 88 тисяч поліцейських були змобілізовані для пошуку двох ще живих терористів;

• близько 3-х мільйонів людей вийшли на маніфестацію в Парижі;

• 40 голів різних держав долучилися до цього протесту солідарності з Шарлі і в обороні свободи слова;

• у багатьох містах Франції, але і в багатьох інших країнах світу, включно з Україною, відбулись маніфестації.

Повища реакція на цей жахливий теракт є зрозумілою. Що, одначе, дивує, це те, що не було жодної дебати, жодної статті в світових газетах, журналах про те, чому такий теракт відбувся, і чи, може, європейці спровокували убивство співробітників Charlie?

Що цікаво – вже перед терактом у Сharlie Hebdo найпотужніша демократична держава відстежувала телефонні розмови десятків мільйонів людей, в тому числі навіть розмови голів союзних держав Ангели Меркель та Франсуа Олланду. Чи це вияв поваги до свободи слова?

Наступний парадокс. У США є конституційне право для американців на вільну купівлю і володіння зброєю з 16 років. Кожного року стаються шокуючи випадки, коли хтось зі школярів чи студентів приходить до своїх класів і вбиває майже насліпо чимало однокласників. Кожного року десятки невинних дітей, студентів втрачають через те свої життя. Чи їхні життя є менш вартісними, ніж життя Charlie? Чому нема масових демонстрацій, чому не запобігти того роду терактам? Президент Обама активно намагався запровадити певний контроль над продажем зброї, обмеження на володіння зброєю. Йому це не вдалося. Лобі Національної асоціації стрільби (National Rifle Association) виявилось політично більш потужним, чим президент цієї найпотужнішої в світі держави.

Чи в Україні теж використовують свободу слова без відповідальності?

У нас теж дуже цінується свобода слова, і вона існує. В нас є, одначе, дуже багато так званих експертів "про абсолютно все". Яким чином більшість із них стають експертами? Може, через самопризначення? а може, коли висловлюються в якійсь телепрограмі, і ведучий представляє їх як експертів? Саме такі "експерти", деякі журналісти і ведучі програм використовують свободу слова без етичних принципів. Вони говорять про "факти", руйнуючи в процесі репутацію поодиноких людей, організацій, членів уряду чи взагалі влади.

Конкретний приклад: одне з болючих питань, про яке дискутують всі засоби масової інформації, а особливо телебачення, – це заплановані підвищення тарифів на газ та електрику. "Експерти" кажуть – і ведучі показують пенсіонерів, які мають 1500 гривень на місяць, і коментують, що підвищені тарифи зможуть просто їх "вбити". Ці ж експерти чи ведучі програми чомусь не пояснюють одразу, що в бюджеті на цей рік передбачено 25 мільярдів гривень на те, щоб давати субсидії для малозабезпечених пенсіонерів. І, на щастя, після такого інформаційного бомбардування міністр соціальної політики розказував на одному з каналів, що пенсіонери зможуть заповнити дві сторінки анкети – одну про своє майно і доходи, а іншу про місячні витрати, вкласти ті дві сторінки в конверт і кинути до поштової скриньки. Міністерство соціальної політики відреагує, і належні дотації будуть зроблені.

Є в Україні справжні експерти, їх навіть досить багато. Дам один приклад -Олександр Савченко, колишній заступник голови Національного банку України. Він говорить про труднощі в державі, про політику в банківській сфері, але надзвичайно об'єктивно і не зосереджується на критиці, а радше на пропозиціях, що і як можна робити, що і як краще вирішити.

Провокують до зловживання свободи слова і наші політичні цирки, ток-шоу. Ведучі запрошують на дебати деяких нормальних, чесних людей, які говорять правду, але й деяких одіозних, які фактично повинні бути у в'язниці, які, одначе, вміють хитро жонглювати фразами, "фактами" на взірець Путіна. Вони говорять, як колись було добре, а теперішня влада жахлива, руйнує "нашу" Україну. Ведучі маніпулюють учасниками дебатів для того, щоб спотворити дискусію про різні світогляди, думки, про теперішню ситуацію чи наше майбутнє й перетворити її на "оральний бокс", політичний цирк. Глядачі люблять цирк, глядачів збирається багато, і це, мабуть, сприяє зростанню цін на реклами. Певно, це дуже оригінальний спосіб заробляти гроші.

Кожен із нас – членів суспільства – повинен відчути свої обов'язки до рідних, до своєї громади, країни, до навколишнього середовища, до світу. Життя в нашій країні було б кращим, більш гідним. Маємо чудовий приклад, як діяти з почування обов'язків. Під час Майдану були створені медична, релігійна,психіатрична, освітня служби. Ініціювали їх поодинокі люди, не за розпорядженням чи з допомоги уряду, а саме з почування обов'язку супроти поранених співгромадян. До згаданих служб долучилося багато людей. Вони співпрацювали, не було створених паралельних конкурентних служб.

Після російської агресії з'явилося багато волонтерів, які пішли в зону АТО, ризикуючи своїм здоров'ям, часто життям, саме з почуття обов'язку супроти нашої Батьківщини. У цьому Україна попереду більшості країн. Бодай частина народу вже живе згідно з новою парадигмою: діють з почування обов'язків і співпрацюють, а не тільки вимагають своїх прав, конкуруючи в тому.

powered by lun.ua
Коментарі — 35
Максим Сытник _ 23.03.2015 18:53
IP: 95.132.201.---
19Yurkiv21:
Максим Сытник:
В мене є питання про збільшення цін на тарифи. Мої бабусь та дідусь звертались за субсидією, але їм було відмовлено. Цікаво як зможуть пережити зиму не малозабезпечені пенсіонери?
Моя сім'я кожного місяця взимку споживала більше 300 кубів газу, що виходило в більше 300 грн на місяць. З новими тарифами та таким самим споживанням 300*7,188 дорівнює приблизно 2100 грн. Я думаю всі розуміють, що зростання доходів населення зараз немає. Так чи варто ставити на крапку на цій проблемі, пане Богдане?
Ваша сім'я хотіла би жити ще й рахунком субсидій "бабусь та дідусь"?
Бабуся та дідусь живуть окремо.
Наумов Роман _ 23.03.2015 13:56
IP: 194.44.125.---
Ігор Бурдяк:
Його родина була серед керівництва Маслосоюзу, якщо деякі не розуміють це 400 000 членів до 39 року, найбільший кооператив в світі. мільярди коштів на рахунках, які після війни ніхто так і не знайшов...
Сергей Бут _ 22.03.2015 23:53
IP: 94.178.251.---
Олег Миронов:
Нитіки, не вийте тут і майте повагу до старших! Цій людині 88 років, і він зробив себе сам! Із бідної сім'ї на Тернопільщині, лісоруб у Канаді, коли вас всіх не те що на світі не було, а й в проекті!
Сьогодні він єдиний українець – дійсний (а не Почесний) член Римського Клубу, який пише Програми розвитку для цілих країн. Між іншим, 10-ліття свого міжнародного Інституту менеджементу він святкував в Давосі – звідти і почалися оті щорічні Давоські "тусовки". У свій час поставив на місце Маргарет Тетчер, коли вона зневажливо назвала Україну "колонією". Сьогодні Богдан Дмитрович Гаврилишин власним коштом створив Благодійний фонд і опікується молодими і талановитими українцями, які вже завтра будуть керувати нашою державою! Він більший українець, ніж ви тут усі разом взяті!
+++++
Сергей Бут _ 22.03.2015 23:37
IP: 94.178.251.---
radioamator:
Вершиною облуди, фарисейства і подвійних стандартів у сфері свободи слова є тема ЛГБТ. В ліберальній пресі допускається висвітлення цієї теми виключно в позитивному світлі, підкреслюючи елітарність, природність і вишуканість такого однозначно негативного явища як гомосексуалізм. Будь-яка правдива інформація про гомосексуалізм – шкідливість для здоров'я способу життя геїв, поширення ними СНІДу і венеричних хвороб, схильність до педофілії, не допускається в ЗМІ, переслідується і шельмується як прояви "гомофобії". Аналогічно, заборонена критика і дискусія навколо гендерної ідеології, фемінізму. Згадаймо, як в СРСР не допускалася критика Комуністичної партії!
Правдиву інформацію про ці явища можна знайти лише на церковних сайтах, сайтах просімейних громадських організацій і націоналістичних партій!
Постановка питання виключно правильна. Потрібна наполегливість і залучення широких електоральних мас до боротьби з популяризацією цих явищ...
Сергей Бут _ 22.03.2015 23:29
IP: 94.178.251.---
Сергій Медвідь:
"... А де ж прозорість роботи влади, рівність усіх перед законом, конкуренція в кадровій політиці, відсутність у держ структурах кумівства і т.д. А нам ось дали один цей камінь і ми хочемо з ним щось побудувати. Та і, як на мене це брехня, ..."
===================================
В дійсності у Вас (в широкому сенсі слова) є все... Є можливість впливати на владу, контролювати її і т.і. Треба не скиглити, а використовувати ці можливісті (див. "Как обуздать городскую власть")...
19Yurkiv21 _ 22.03.2015 12:47
IP: 91.200.224.---
Максим Сытник:
В мене є питання про збільшення цін на тарифи. Мої бабусь та дідусь звертались за субсидією, але їм було відмовлено. Цікаво як зможуть пережити зиму не малозабезпечені пенсіонери?
Моя сім'я кожного місяця взимку споживала більше 300 кубів газу, що виходило в більше 300 грн на місяць. З новими тарифами та таким самим споживанням 300*7,188 дорівнює приблизно 2100 грн. Я думаю всі розуміють, що зростання доходів населення зараз немає. Так чи варто ставити на крапку на цій проблемі, пане Богдане?
Ваша сім'я хотіла би жити ще й рахунком субсидій "бабусь та дідусь"?
19Yurkiv21 _ 22.03.2015 12:39
IP: 91.200.224.---
dengidengi:
Мы всю зиму на всем экономим, в квартире передвигаемся в потьмах...
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Як же важко, мабуть, постійно строчити брехливі дописи в потьмах?
Sudan _ 22.03.2015 09:48
IP: 74.125.73.---
roman_himer_jr:
Олег Миронов:
+100%
+1
Radist2010 _ 20.03.2015 20:38
IP: 95.158.38.---
При всій повазі, але батьки засновники США були набагато розумніший за цього пана і чітко розуміли важливість для демократії вільний продаж зброї. Може тому що вони перемогли у своїй боротьбі за свободу. Першим що б зробила людина яка плану захопити владу це позбавити громадян права на зброю. Так були трагічні події але заборона зброї не ліквідує вбивства (приклад України тут більше ніж красномовний), замісь цього народ втратить єдину можливість контролювати владу, після приходу до влади чергового Сталіна чи Гітлера, ці поодинокі випадки зі стрільбою в Америці здадуться просто невинною забавою. Саме вільний продаж зброї зробив сучасну Америку, чого і нам бажаю.
roman_himer_jr _ 20.03.2015 18:51
IP: 188.130.209.---
Олег Миронов:
+100%
Олег Миронов _ 20.03.2015 18:23
IP: 95.135.223.---
Нитіки, не вийте тут і майте повагу до старших! Цій людині 88 років, і він зробив себе сам! Із бідної сім'ї на Тернопільщині, лісоруб у Канаді, коли вас всіх не те що на світі не було, а й в проекті!
Сьогодні він єдиний українець – дійсний (а не Почесний) член Римського Клубу, який пише Програми розвитку для цілих країн. Між іншим, 10-ліття свого міжнародного Інституту менеджементу він святкував в Давосі – звідти і почалися оті щорічні Давоські "тусовки". У свій час поставив на місце Маргарет Тетчер, коли вона зневажливо назвала Україну "колонією". Сьогодні Богдан Дмитрович Гаврилишин власним коштом створив Благодійний фонд і опікується молодими і талановитими українцями, які вже завтра будуть керувати нашою державою! Він більший українець, ніж ви тут усі разом взяті!
Yuri Yurieff _ 20.03.2015 18:00
IP: 37.55.81.---
Деду – нянчить внуков или правнуков,
и им советовать, как жить.
kren _ 20.03.2015 16:55
IP: 188.0.104.---
dengidengi:
Ну чому ж іронія,повернення до історичних витоків-1917 на гору якраз і видерлись вбивці і грабіж
ники,рецидивіси.Ленін одну "ходку" мав,а тов.Сталін-здається- 3.І піся 1991 р.нічого крім назви не змінилося,вєрниє лєнінці-як керували за РС,так же точно залишились на посадах і в суверенній Україні і в СНД вцілому.Нікуди вони не поділися,тільки згідно до нової моди,змунили назви,а в суті своїй як були грабіжниками і бандитами,такими й залишилися.А.Янукович. можливо вам не відомо,він з -соціпльно блізких-,що з того ж1917 р.большєвікі -првлекалі к управленію-.Так шо,жодної іронії,тут якраз суспільний закон в дії,шо будуваливесь цей час- те і вийшло.
Takozh _ 20.03.2015 16:28
IP: 176.8.134.---
roman_himer_jr:
Takozh:
Волонтери з'явилися ще під час Майдану. Перше речення останнього абзацу треба вичитати.
+100% (дійсно – не "СУПРОТИ", а "ЗАДЛЯ нашої Батьківщини" – редакційна помилка не стільки Автора, скільки УП), хто читає ГОЛОВНЕ – той і розуміє те головне, про що йдеться. А стаття – супер!
Для О.Савченко чудова рекомендація:)
dengidengi _ 20.03.2015 15:57
IP: 46.98.84.---
А, так, Богдан, Вы, разумеется, правы. Но не для наше бедной несчастной страны.
dengidengi _ 20.03.2015 15:55
IP: 46.98.84.---
Богдан! Вам бы пожить жизнью обычной украинской (в Украине, а не в Канаде) семьи. С ее доходами и расходами. Мы всю зиму на всем экономим, в квартире передвигаемся в потьмах, моемся чуть теплой водой, оставляем только для стирок и мытья ребенка. Электроплита в 16-этажно, блочном (ХОЛОДНОМ) доме и бойлер сжирают кучу электроэнергии – тарифы уже сегодня (НЕПИДВЫЩЕННЫЕ) невозможно платить! А субсидируют только 10% потребностей в электрике. И так во всем. Мы оформляли субсидии пару лет назад. Сначала нам сняли часть оплаты, а потом в течение следующих 6 месяцев добавляли в расчет эти деньги. И ничего доказать и отстоять в нашей бюрократ. системе НЕВОЗМОЖНО! Люди подыхают в этих конторах,добиваясь каких-то мифических унизительных скидок. И это те люди, которые честно отработали и ничего не заслужили у государства. Т.е., заслужили, но новое государство Украина все отобрало и оставила только своим махинаторам счастливую заможную жизнь. Воры – лучшие люди страны. Какая ирония.
hrim _ 20.03.2015 14:45
IP: 74.125.18.---
Приємно, що Богдан Гаврилишин відважився вийти на УП.
Складно йому буде тут, про що свідчать коментарі. Однак його думка, його європейська позиція, його досвід, авторитет знайдуть немало прибічників і вдячних читачів.
roman_himer_jr _ 20.03.2015 14:34
IP: 188.130.209.---
Takozh:
Волонтери з'явилися ще під час Майдану. Перше речення останнього абзацу треба вичитати.
+100% (дійсно – не "СУПРОТИ", а "ЗАДЛЯ нашої Батьківщини" – редакційна помилка не стільки Автора, скільки УП), хто читає ГОЛОВНЕ – той і розуміє те головне, про що йдеться. А стаття – супер!
Максим Сытник _ 20.03.2015 13:54
IP: 178.151.69.---
В мене є питання про збільшення цін на тарифи. Мої бабусь та дідусь звертались за субсидією, але їм було відмовлено. Цікаво як зможуть пережити зиму не малозабезпечені пенсіонери?
Моя сім'я кожного місяця взимку споживала більше 300 кубів газу, що виходило в більше 300 грн на місяць. З новими тарифами та таким самим споживанням 300*7,188 дорівнює приблизно 2100 грн. Я думаю всі розуміють, що зростання доходів населення зараз немає. Так чи варто ставити на крапку на цій проблемі, пане Богдане?
kren _ 20.03.2015 13:20
IP: 188.0.104.---
І про шо це ви таке говорите п.Гаврилишин?ви маєте на увазі формальну сторону питан
ня...чи суспільно соціальні аспекти?відповідальність за слово,передбачена законодав
ствами,та,мабуть,всіх без вийнятку устроїв...-в Україні-це напклеп,образа чи,там знущан
ня над гідністю особи,почуття вірян і т.д.-... Думаю,шо шось подібне є і в Данії.Питання,
мабуть,в практиці правозастосування.Ставленні,власне,держави до своїх обов*язків.Бо
загалом є тільки два шляхи вирішення правових питань-демократичний і тоталітарний...
-Кожен із нас – членів суспільства – повинен відчути свої обов'язки до рідних, до своєї громади,
країни--...безумовно,але краще коли ці обов*язки відбуваються в демократичному
устрої-де є громадянське сус-во і суспільні змі.Бо,думаю,кому-кому,а вам ще пам*яні сов
кові кіножурнали,з хронікою-вєлікіх сабітій-?,ще довоєнної пори,коли голосисті передовики.
на -сабраніях трудавих калєктівав-ще до суду виносили-правільний- вирок підозрюваним?
Pokemon9 _ 20.03.2015 12:56
IP: 178.74.192.---
Тот кто говорит чаще всего про ответственность просто хочет сам избавиться от ответственности.
Desi _ 20.03.2015 12:48
IP: 194.44.31.---
Скорее без доказательств. Тогда полнота представлена в дуальности, и существует ответ.
Yuri Yurieff _ 20.03.2015 12:43
IP: 37.55.81.---
Помнится, автор входил в группу "моральных авторитетов",
которая хотела перевоспитать Януковича.
Да и теперь дает ценные советы.
Ігор Бурдяк _ 20.03.2015 12:31
IP: 188.230.47.---
Наумов Роман:
Краще би ця особа написала про свою родину яка привласнила та вивезла гроші Маслосоюзу, про роботу на німецьку окупаційну адміністрацію, про то як він з Ющенком розкрадав на створенні банкнотної фабрики гроші українського народу, про його роботу консультанта у перших призидентів про шалену інфляцію та дику приватизацію що була наслідком його консультацій... І взагалі підіть покайтесь в церкву або краще прилюдно перед всім українським народом
А мо", Ви розкажете по свою роботу на радянську окупаційну адміністрацію.?
Ну про роботу Гаврилишина. Коли почалася війна, йому було 13 років.
Він що, патрони ССівцям подавав?
Ігор Бурдяк _ 20.03.2015 12:25
IP: 188.230.47.---
Ігор Ко:
"...одне з болючих питань, про яке дискутують всі засоби масової інформації, а особливо телебачення, – це заплановані підвищення тарифів на газ та електрику. "Експерти" кажуть – і ведучі показують пенсіонерів, які мають 1500 гривень на місяць, і коментують, що підвищені тарифи зможуть просто їх "вбити".

++++++++++++

А може треба було почати не з "запланованого" (ким, чим?) підвищення тарифів, а з відкритих розрахунків: чому саме на стільки і тоді?
З публічної діскусії, громадських слухань, обговорення?
Пану Гаврилишину все це добре відомою...
Але йому чомусь треба бути адвокатом диявола!
Чому?
Ви експерт щодо якості "адвокатів диявола"? Наскільки мені відомо, Гаврилишин у беатифікаційній комісії Ватикану не працює.
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter