Богдан Гаврилишин Громадський діяч, Президент Фонду Богдана Гаврилишина

Як нам позбутися комплексу меншовартості

29 травня 2015, 11:28

Нещодавно відбулася церемонія вручення нагород для учасників конкурсу української мови Петра Яцика. Цей конкурс відбувається щорічно вже двадцять років поспіль. Десятки тисяч молодих людей пройшли цей конкурс. Усі добре знають українську мову. У незалежній Україні мовою навчання у початкових, середніх школах та вищих навчальних закладах стала українська мова. Абсолютна більшість людей віком до 50-ти років володіють українською мовою. Володіють нею і більшість старшого покоління.

Прикрим є факт, що у Києві, столиці незалежної держави України, єдиною державною мовою якої є українська, більшість людей спілкуються російською. Російська мова домінує у бізнесі, спорті та засобах масової інформації.

Якщо йдеш до ресторану, офіціанти починають спілкуватися російською. Я російську мову вивчав у 1939-1941 роках по 2 години на тиждень під час навчання у Бучацькій середній школі. Я її розумію, проте вільно спілкуватися не можу. Саме тому у відповідь на звертання російською мовою я завжди прошу перейти на українську. У більшості випадків люди з легкістю і навіть з радістю переходять на українську мову. Я повернувся до України у 1988 році, їздив до різних регіонів, побував у Ялті, проте завжди і всюди спілкувався української мовою. І практично ніде не мав проблем із цим.

Завдяки Майдану наша плюроетнічна держава перетворилася на плюроетнічну патріотичну націю з новими цінностями, зокрема діяти з почуття обов'язку до своїх співвітчизників, до своєї країни. Це продемонстрували волонтерські служби на Майдані та добровільні об'єднання, які нині борються за Україну у Донецьку та Луганську. Цей трансформаційний процес однак ще не завершився. Не всі ми позбулися підсвідомого комплексу меншовартості. Саме тому більшість людей у столиці починають спілкування російською мовою. Виняток становлять люди, які походять із західних областей. Вони спілкуються українською не лише між собою, але і з іншими мешканцями столиці.

Як вийти з цієї ситуації? Відповідь дуже проста. Усі, хто володіють українською мовою, у будь-яких життєвих ситуаціях (у особистому спілкуванні, на роботі, в органах державної влади) повинні починати розмову українською. У виняткових випадках, коли люди не знають української, як наприклад, вимушені переселенці з Донецької та Луганської областей, з ввічливості повинні переходити на російську мову.

Декілька років тому був організований конкурс на тему: "Україна моїх мрій". Участь взяли близько 500 учасників, які писали короткі есе про Україну їхніх мрій. Пам'ятаю, що одна 14-річна дівчина з Вінницької області написала: "В Україні моїх мрій люди будуть посміхатися одне до одного". Заохочена нагородою, вона почала втілювати свою мрію, посміхаючись перехожим на вулицях. Спочатку реакція була досить стриманою. Згодом люди почали відповідати їй взаємністю. А ще пізніше вона стала помічати, що люди почали посміхатися й одне до одного. Таким чином, вона зробила перший крок до створення України її мрій. Мене це надзвичайно вразило, і тому я довго підтримував з нею електронний зв'язок.

Моя дружина народилася у Канаді, де народилися і її батьки. Однак, вона добре володіє українською мовою. Не знаючи російської, вона з усіма і всюди спілкується українською мовою (з іноземцями – англійською або французькою). Під час покупок у магазинах та на ринках вона зауважила, що у більшості випадків продавці більш радісно обслуговують її, аніж тих, хто розмовляє російською. Я певний, що такі реакції відчують україномовні уродженці України.

Потрібне станеться, якщо люди розпочнуть говорити українською мовою з усіма, усюди, про все. Вони будуть вражені гарними результатами. Згадане вище не є насильною українізацією, не є браком поваги до російської мови та її багатої літературної спадщини. Це радше буде гарною реакцією на спроби Путіна показати, що Україна не відбулася як держава у політичному, економічному і навіть у мовному плані.

powered by lun.ua
Коментарі — 38
Ігор Дараган _ 17.06.2016 06:00
IP: 104.155.7.---
Чому ті переселенці з ввічливості не переходять на українську? Дурню написано щодо донецько-луганськи внутрішніх переселенців!

Для українців, які не знають української мені пропонують вивчити іноземну російську, щоб їм російськомовним було в Україні комфортно. Це вже повний завал!
Андрій Кавчук _ 15.06.2016 23:44
IP: 104.155.73.---
Повністю згоден щодо особистого прикладу і популяризації кожним притомним (свідомим) громадянином української мови за будь-якої нагоди, але при всій повазі пане Богдане, "хай переселенці з ввічливості переходять на українську...
Vasil Lapa _ 15.06.2016 22:00
IP: 104.155.39.---
Іван Півторак:
Taras Petrenko:
але це неправильно. Вавилонську вежу не збудували тому, що кожен будівельник говорив тією мовою якою хоче.
тому в Україні треба розмовляти однією мовою – українською
Vasil Lapa _ 15.06.2016 21:58
IP: 104.155.39.---
ти бач, як вату плющить.
Roman Loun _ 30.05.2016 21:59
IP: 104.197.52.---
Шановний пане Богдане! Прийміть мої гратуляції за Вашу Силу Духу якою нагородив Вас Бог! Прикро,що диявол сьогодні за свої зелені паперчики скуповує людство, особливо в Україні – не всі це розуміють, а ще менше бачуть. Прийміть мої щирі побажання Вам – добра і тримати перманентно! Силу Духу!!! Я згоден зі всім, що Ви говорили і говорите, – тому, окрім щорої любові до Вас- не маю що більше сказати... Дискутувати чи давати приводи для провокацій слугам диявола або зрадникам, бандитам і провокаторам – нема смислу – це тільки їм для махінаціїй, інтриг. і провокацій! Дай Вам Боже Здоровя! Люблю Вас -- Роман Лунь.
Олександр Харченко _ 06.06.2015 07:51
IP: 37.55.180.---
Oleg Sokolenko:

Ну Ви насмішив! "писать глупости. опасные глупости. во время войны". По-перше, Ви мабуть забув Для Чого Рашостан напав на Україну! По-друге, Вас якщо послухати. про "глупости во время войны" то це те саме, що мовчати що є війна, і що війна саме з Рашостаном "бо автомати, гранатомети, танки і Гради в супермаркетах не продаються, як і в дончан-луганчан таких мільярдів, вже, на такі техніку і таку її кількість МАБУТЬ не могло бути" або змовчати що у нас немає тепловізорів, іншої новочесної техніки... Мова – це найефективніша зброя. І Путін це довів (і доводить) своїм планом: "Гдє русская рєччь – там Россія". А Ви пропонуєте тему про мову "закрить". В єдиному Ви праві... Інтернетове бла-бла – ще мові НІЧИМ не допомогло, а навіть шкідливе.
Олександр Харченко _ 06.06.2015 06:39
IP: 37.55.180.---
Віктор Козир:
А українські патріоти (громадяни різних націй), незважаючи на свою різномовність, часто є більшими українцями,
Я Вам нагадаю Слов'янськ... Який зайняв десь за за рік до війни, в певному всеукраїнському конкурсі, ПЕРШЕ місце по вишиванках, іншій українській символіці-атрибутиці... А згодом "ніби раптом" Слов'янськ став найбільш сепароване місто! Київ стає російськомовним. ТБ – росіськомовне. Армія – російськомовна... План Путіна "Гдє русская рєчь – там Россія" ЧІТКО виконується. Шкода, що пан Богдан Гаврилишин пише: "СПРОБИ Путіна показати, що Україна не відбулася як держава у політичному, економічному і навіть у мовному плані" Це, пане Богдане, не спроби – це ЕФЕКТИВНІ дії.
Олександр Харченко _ 06.06.2015 06:24
IP: 37.55.180.---
Андрій Бондар:
Хоча я з Вами повністю згоден... Про фразу пана Богдана про переселенців, та вихідців зі Сходу України. Саме в цьому і є фактор МЕНШОВАРТОСТІ!!! Адже не знати мови де живеш – це є ПРЕЗИРСТВОМ до... Не мови, а до держави з певною мовою, і до людей, носіїв мови. Але Ви грубо відповів.
Андрій Бондар _ 04.06.2015 17:31
IP: 104.197.58.---
Що за дурість?

"У виняткових випадках, коли люди не знають української, як наприклад, вимушені переселенці з Донецької та Луганської областей, з ввічливості повинні переходити на російську мову". Ви знущаєтеся? Як вони, живучи 25 років ув Україні, не знають української? Та кореєць, що живе три місяці ві Львові уже балакає українською, а ви тут дурите людей. Ви хоч ніде не ляпніть такого!
Александр Коновальчук _ 03.06.2015 21:34
IP: 93.77.132.---
Іван Півторак:
Taras Petrenko:
але це неправильно. Вавилонську вежу не збудували тому, що кожен будівельник говорив тією мовою якою хоче.
Якщо би будівельники Вавілонської вежі вивчили російську, то ця Вежа вже була би вище Бога і небес
Іван Півторак _ 02.06.2015 15:58
IP: 104.154.52.---
Oleg Sokolenko:
якраз-то кримчан у мовному плані ніхто не пригнічував. Більшість з них хотіла жити в Україні, але не знати української мови – але це їхні проблеми, не зобов'язана вся країна страждати через купку україножерів. Кожен громадянин зобов'язаний знати мову країни, в якій живе. А тепер кримчани страждають, бо їхній край під управлінням монстра який зневажає інтереси своїх громадян.
Іван Півторак _ 02.06.2015 15:53
IP: 130.211.150.---
Taras Petrenko:
але це неправильно. Вавилонську вежу не збудували тому, що кожен будівельник говорив тією мовою якою хоче.
Іван Півторак _ 02.06.2015 15:52
IP: 104.154.32.---
bayda2013:
це не толерантність, а толерастія. А толерастів ніхто не поважає, навіть ті до котрих толерують.
Віктор Козир _ 02.06.2015 03:57
IP: 93.72.65.---
Початок: Комплекс меншовартості, за винятком незначного сегменту громадян, не властивий українському народові.

Громадяни з комплексом меншовартості не влаштовують Майданів, не створюють небачених добровольчих та волонтерських рухів, мужньо та героїчно не боронять свою Україну і не нищать ворогів своєї нації.
Українці з комплексом меншовартості на протязі століть окупації не зберегли б свою мову та національну і культурну ідентичність.

Розмова частини українців російською радше надмірна українська толерантність.
А українські патріоти (громадяни різних націй), незважаючи на свою різномовність, часто є більшими українцями, ніж декотрі з етнічних змоскалених "українців".
Віктор Козир _ 02.06.2015 03:56
IP: 93.72.65.---
Продовження 1: Всі українські громадяни із задоволенням будуть спілкуватися українською лише тоді, коли українська мова стане символом найкращих державних стандартів, новітньої української системи цінностей і всього українського життєвого простору як в Україні, так і за її межами.
А це відбудеться за умови знищення існуючої антинародної, злочинної державної системи і побудови цивілізаційно якісно нової державної системи – розвиненої, успішної, потужної, насправді демократичної Новітньої України.

Лише тоді, коли українці будуть пишатися своєю найкращою у світі країною, в якій комфортно жити і яка є прихистком і опорою для кожного українського громадянина, мова стане потужним об'єднавчим інструментарієм, потужним мотиваційним визначальним фактором приналежності до успішної нації і буде Символом Українського Способу Життя, Символом Українства.

Тому сьогодні, перш за все, Потрібно Міняти Державну Систему.
dem4-enko_ _ 01.06.2015 21:53
IP: 176.104.74.---
1922 рік.
Ліквідація 'Просвіт' на Кубані, в Зеленому Клину та в інших місцях проживання українців.
1929 рік.
Арешт українських науковців та духовенства – заміщення їх російськомовними.
1932 рік.
Спланована та здійснена за підтримкою, чи пак з мовчазної згоди 'світового співтовариства', акція ліквідації українського народу. В Україні, яка володіє 40% світового чорнозему, умертвлено голодом до 12 мільйонів носіїв української мови, саме селян, щоб зберегти зрусифіковане міське населення. У містах введено карткову систему та паспорти.
1933 рік.
Телеграма Сталіна про припинення українізації і знищення більшості українських письменників.
1938 рік. Постанова ЦК КП (б) про обов'язкове вивчення в школах республіки російської мови.
1939 рік.
Після 'визволення' Західної України – закриття частини українських і відкриття російських шкіл.
1940 рік.
Депортація населення Галичини у Сибір.
dem4-enko_ _ 01.06.2015 21:51
IP: 176.104.74.---
Oleg Sokolenko:
Что "...во время войны" – согласен, а что глупости – то нет. Посмотри языковую политику России только за ХХ столетие.
1903 рік.
На відкритті пам'ятника І.Котляревському у Полтаві не дозволено промови українською мовою.
1905 рік.Кабінет Міністрів Росії відкинув клопотання Київського та Харківського університетів про скасування заборони української мови, визначаючи це несвоєчасним.
1906 і 1907 рік.
Закриття 'Просвіти' в Одесі та Миколаєві.
1908 рік.
Указ сенату про те, що освітня робота в Україні шкідлива й небезпечна для Росії.
1910 рік.
Указ Столипіна про зарахування українців до розряду інородців і про заборону будь-яких українських організацій.
1914 рік.
Указ Миколи І про заборону української преси.
1919 рік.
Після завоювання України більшовиками – знищення національно свідомої частини населення та заборона всіх українських літературних, драматичних та усних творів, серед яких лише українських народних пісень – триста тисяч.
dem4-enko_ _ 01.06.2015 19:04
IP: 176.104.74.---
Oleg Sokolenko:
"...чмо вонючее, пока ты жрешь канадско женевские круасанты и размышляешь на каком языке говорить русские парни защищают твю жизнь
"
А вот этого пожилому человеку ты писать НЕ ДОЛЖЕН был, но написал, нарушив закон. Поэтому, если тебя пристрелят – потом не обижайся.
dem4-enko_ _ 01.06.2015 19:01
IP: 176.104.74.---
Oleg Sokolenko:
"...гражданин ничего никому не должен. когда поймёте?" Каждый гражданин по Конституции имеет как права (ст.21-59), так и обязанности (ст. 65-68). Это если он гражданин. Никому ничего не должен был только Робинзон, и то до тех пор, пока не появился Пятница.
Taras Petrenko _ 31.05.2015 20:48
IP: 104.154.77.---
Oleg Sokolenko.

Посмотрите видео в блоге Дмитра Тузова на УП от 24 квітня 2015. Там Богдан Гаврилишин говорит вполне разумные вещи...
Taras Petrenko _ 31.05.2015 20:41
IP: 104.154.77.---
Oleg Sokolenko:
из-за таких тупорылых гаврилишиных у нас слегка нет крыма и идет война
Гаврилишин іноді каже розумні речі, а іноді ні
Taras Petrenko _ 31.05.2015 20:39
IP: 104.154.81.---
"Усі, хто володіють українською мовою, у будь-яких життєвих ситуаціях...повинні починати розмову українською. " -- почему и зачем? Язык – это инструмент общения между людьми. Language is just a tool for communication between people.Якою хочемо – такою і спілкуємось. Здається, що у громадян України є більш важливі проблеми, ніж міжетнічне протистояння.
bayda2013 _ 31.05.2015 12:26
IP: 195.160.205.---
Дякую, пане Богдане, ваша правда.
Толерантність толерантністю, але зараз українізація повинна бути більш активною.
Бо ще за часів Кучми ніби реклама в засобах інформації була виключно на державній
мові, були раніше квоти на україномовні пісні в ефірі, а зараз агресивна русифікація,
розвинена калєсніченками – ківаловими, продовжується по інерції,
а більшість встидливо закриває на такий стан справ очі.

ПС: А на фсб-тролів, що обливають лайном все українське,
не звертайте уваги.
Roman Matys _ 30.05.2015 19:11
IP: 95.133.60.---
Пане Богдане, дякую за позицію.
Сергій Степанчук _ 30.05.2015 19:00
IP: 217.20.187.---
Підтримую пана Богдана! Гарно сказано.
Кожен громадянин країни повинен володіти державною мовою. Розмовляти може будь-якою, але державну мову повинен знати. Так у всьому цивілізованому світі і так має бути в нас.
Aтака Путіна1292 Зеленський77 Мовне питання191 Корупція1445 Україна та Європа1133
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter