Богдан Гаврилишин Громадський діяч, Президент Фонду Богдана Гаврилишина

Українська мова

03 серпня 2016, 13:31

Завдяки Революції Гідності і через агресію Росії, Криму, АТО більшість нашого суспільства стали дійсно патріотичними без огляду на етнічне походження, релігію, материнську мову, побутові звичаї. Це дуже позитивна еволюція. Одначе, дивує, що російська мова домінує в багатьох ЗМІ, програмах на телебаченні, газетах, тижневиках і особливо в журналах люкс, друкованих на дуже доброму папері з чудовими світлинами. Я часто літаю рейсами з Києва до Женеви і з Женеви до Києва, там в бізнес-класі роздають газети і журнали. Є аж 15-20 газет тижневиків і декілька журналів російською мовою, але якщо попросити щось українською мовою, то мають і то не кожного дня лише єдине видання – "Дзеркало Тижня".

В особистому спілкуванні між людьми, які прекрасно знають українську мову, російська теж домінує. Чому це так? Є офіційна політика дерадянізації – зміна назв, міст, місцевостей, вулиць. З маленькими винятками це пройшло швидко, без конфліктів. Що заважає громадянам України, які знають українську мову, навіть люблять її, спілкуватися рідною мовою? Чи це по інерції, так звикли за Радянського Союзу? Українська мова мала офіційний статус, але було більш комфортно, я б сказав, безпечніше і тому мудріше розмовляти мовою "старшого брата". Крім цього, російською мовою видавались книжки в Україні на всі теми, про всі сфери людської діяльності. Цитую приклад: "Один киянин, який працював 2 роки в Міжнародному Бюро Праці в Женеві, повернувшись до Києва на 1 рік, опублікував чотири книги, три з них – російською і одну маленьку українською мовою. Коли я запитав його чому, він відповів: "Російською мовою книжки вийшли великим тиражем, таким чином про мене і мій досвід за кордоном знатимуть багато людей, мій статус в суспільстві зросте, і партія буде задоволена. Українською мовою – це маленький тираж, але я його опублікував, бо моя совість мені підказувала зробити, бодай, такий маленький жест".

Повертаючись до теперішнього часу, спостерігаю, що чимало українців, куди б вони не приходили, кого б вони не зустрічали, про щоб вони не говорили, починають російською – річ ясна, що і люди, до яких вони звертаються, реагують у відповідь тією ж мовою. Після повернення до України у 1988 році я побував у всіх її куточках, але розмовляв лише українською мовою. Будучи в Ялті, деякі радо відповідали українською, а інші – з перепрошенням російською.

В Донецьку, куди я поїхав робити презентацію книги "До ефективних суспільств. Дороговкази в майбутнє" була серія приємних несподіванок. Я жив в готелі "Донбас-Палац", що належить Ахметову. Троє дівчат в приймальні привітали мене російською мовою, а я сказав, що спілкуюся українською, то ж, вони відразу з посмішкою перейшли на чудову українську мову. То саме повторилося і з офіціантами. Що більш цікаво – перед поїздкою до Донецька на презентацію своєї книги в Університеті державного управління в Донецьку, мене попередили, що потрібно зробити переклад "Дороговказів" і російською мовою (книга була опублікована на 8 мовах включно з корейською та японською), і мій помічник привіз 150 примірників українською та російською мовами. Приходжу до ректора, він тепло вітає мене українською мовою і відразу каже, що постійні викладачі читають свої лекції лише українською мовою. Гості можуть це робити російською. Проректор додав, що коли моя книга з'явилась українською в 90-му році, він написав на її базі свою докторську дисертацію. Я зробив коротку презентацію, і в дискусії всі студенти ставили запитання чи робили зауваження тільки українською, одна дівчина навіть запитала: "Богдане Дмитровичу, чи велика різниця між нашими регіонами і чи є небезпекою для нашої суверенності та територіальної цілісності?" Я відповів, що два тижні тому я робив подібну презентацію в Івано-Франківську в Прикарпатському університеті, і випадково одна студентка поставила теж запитання і сформулювала його точнісінько так само. Тоді я запитав: "А яка є різниця між вами і ними?"

Повертаюся до питання: "чому україномовні громадяни починають говорити російською". Чи це підсвідома меншовартість, чи це ще залишки в нас малоросів з часів Російської Імперії? В інтерв'ю від 3 серпня для газеті "День" з Римою Зюбіною є така думка: чому поляки вистояли при тоталітарному режимі? Бо в них був важливий фактор, якого в нас немає, – це мова. Але нас, на жаль, культурологічно не об'єднує мова. Як вилікувати цю нашу спільну хворобу?

Річ ясна – нам треба зберігати знання і російської мови, проти неї ніколи не було і не повинно бути упереджень, але кожен громадянин, громадянка, які знають українську мову, а це переважна більшість населення, особливо молоде покоління, повинні ПОЧИНАТИ РОЗМОВУ БУДЬ-ДЕ, БУДЬ З КИМ, БАЙДУЖЕ ПРО ЩО УКРАЇНСЬКОЮ. Тоді їхні співрозмовники будуть відповідати українською і, як показує мій досвід, робитимуть це радо, навіть з посмішкою. Таким чином ми звільнимо самих себе від застарілих стереотипів, спілкуватися українською мовою стане для всіх нормально і легітимно.

powered by lun.ua
Коментарі — 164
Valeriy Mykhaylenko _ 08.08.2017 15:15
IP: 93.73.208.---
Пані Чибісова! Тут питання більш складне. Вам ще рано пояснювати. Але, сподіваюсь, самі зрозумієте. З повагою.
Aleksandra Chibizova _ 27.01.2017 14:27
IP: 104.199.55.---
Я гражданка Украины, русская по национальности (раньше была графа в паспорте). Мой родной язык – русский. Зачем мне говорить по украински, если меня и так все понимают? Надо быть толерантнее к нацменьшинствам. Я же спокойно отношусь к тем, кто говорит по украински.
Іван Півторак _ 28.10.2016 05:06
IP: 176.241.159.---
mihaylenco:
+500
Іван Півторак _ 28.10.2016 05:05
IP: 176.241.159.---
Лука Лукич:
+500
Іван Півторак _ 28.10.2016 05:02
IP: 176.241.159.---
Микола Злочевський:
український патріотичний простір не може бути багатомовним.
Іван Півторак _ 28.10.2016 05:00
IP: 176.241.159.---
Lev Havryliv:
То не національно-свідомі українці, а якісь шизофренічні рашисти. І українські мову/культуру ненавидять дужче, ніж всілякі путіни з дугіними.

Українці розмовляють лише українською. Хто не розмовляє – той цапськоязикий продукт радянської імперії.
Іван Півторак _ 28.10.2016 04:58
IP: 176.241.159.---
Mike_Kharkov:
Як там мер? Патріотичний?
Олександр Лагутін _ 10.08.2016 16:58
IP: 82.207.40.---
людина слабка: "про мене і мій досвід за кордоном знатимуть багато людей, мій статус в суспільстві зросте, і партія буде задоволена", жертовність їй не притаманна
Volodymyr Parkhomenko _ 09.08.2016 10:36
IP: 195.162.90.---
Lev Havryliv:
Лев, дратує, коли українці, що кинули Україну і не бажають до неї повертатися, повчають нас патріотизму.
Микола Злочевський _ 08.08.2016 21:42
IP: 46.119.98.---
_yurkiv_:
LYCIV_OLGA:
"ПЕРЕВТІЛЕННЯ" в дії.
Не встиг щасливо "померти" разом зі своїми "коментарями" Іван Жага, як він (Cjnybr, Karakyrt, gmailo, som, Lann, glok, pann, jut, astros, Ral, mauser96, plita, Tochka, фейсбучний Гур Эмир) миттю "перевтілився" в Яг Уар!
Цей рашистский пропаган*дон – воістину "безсмертний" на УП.
Тепер можна "приймати ставки" на "тривалість життя" і цього персонажу.
Він – безсмертний, бо він – мадєратор!
Пане Юрків, чого Ви лякаєте пані Ольгу, що пан Яг Уар модератор? Ви б, краще чим -небудь пані Фаріон налякали, або свого стрийка Андрійовича, що заявив сьогодні, що Ціля в США сидвла б 600 років...
Mike_Kharkov _ 08.08.2016 14:33
IP: 104.155.63.---
_yurkiv_:
Mike_Kharkov:
Таким авторам статей и впрямь хочется отвечать исключительно по-русски, и настоятельно рекомендовать заняться полезным делом, и не засорять мозги людям формами, они и так уже ничего не соображают в содержании.
Тобто, Вам українська мова засаряєт мізки?
Тоді – чємайдан, вакзал, рассея... і станеться прасвітлєніє!
"Засоряет" пишется через "о" и т.д. – марш за парту. Просветление наступит когда перестанете коверкать язык в угоду политкапризам. Я (берите пример вместе с фарионоподобными) не коверкаю ни один из языков – это называется уважение, этому учат (тут буває як гумор, так і клініка, у вас не все потеряно:)).
А зміст суттєво відрізняється від форми (мова – то форма, а зміст – те, що вона передає), осягнути це вам вочевидь заважає засміченість мізків політвивертами. Що в моєму пості було незрозуміле?
Mike_Kharkov _ 07.08.2016 21:25
IP: 146.148.127.---
Таким авторам статей и впрямь хочется отвечать исключительно по-русски, и настоятельно рекомендовать заняться полезным делом, и не засорять мозги людям формами, они и так уже ничего не соображают в содержании.
LYCIV_OLGA _ 07.08.2016 20:36
IP: 104.155.124.---
"ПЕРЕВТІЛЕННЯ" в дії.
Не встиг щасливо "померти" разом зі своїми "коментарями" Іван Жага, як він (Cjnybr, Karakyrt, gmailo, som, Lann, glok, pann, jut, astros, Ral, mauser96, plita, Tochka, фейсбучний Гур Эмир) миттю "перевтілився" в Яг Уар!
Цей рашистский пропаган*дон – воістину "безсмертний" на УП.
Тепер можна "приймати ставки" на "тривалість життя" і цього персонажу.
Микола Злочевський _ 07.08.2016 17:41
IP: 46.119.98.---
Яг Уар:
Пане Яг Уар, чи не могли б ви мені ще раз показати сторінку якоїсь книженції московитських істориківДе показана печатка Івана Грозного з написом, що він є царем всієї Русі. Великої і малої, а також і Білої. Мені тоді вдалось проглянути дуже хороше спростування цієї фальш-агітки московитів, тодішніх і сучасних. Але десь загубив. Зараз надумав цим зайнятись. Якщо можна, звичайно. Може і Вам буде також цікаво і корисно.
Микола Злочевський _ 07.08.2016 12:54
IP: 46.119.98.---
Василь Добрыйдень:
В России есть первая золотая!!!!!
Уже сказали, що відберуть, хоча, якщо хто з Ху-лових чекістів насцить у пробірки, то може і не відберуть.
LYCIV_OLGA _ 07.08.2016 09:59
IP: 146.148.25.---
Василь Курганевич:
Іван Жага:
"Не тратьте, куме, сили задарма"! Жоден "діалог" з Іваном Жагою – неможливий!!! Будь які "розмови-діалоги" з ним – безглузде безкоштовне "годування троля"!
Бо він – чергова "реінкарнація" переконаного рашистського пропаганд*она та патологічного брехуна, вже кілька років відомого на "УП" як Cjnybr, Karakyrt, gmailo, som, Lann, glok, pann, jut, astros, Ral, mauser96, plita, Tochka, фейсбучний Гур Эмир і – ось – Іван Жага! (Всіх його "ників" і не згадаєш)
Але в незалежності від його "імені" – його сутність (тваринна українофобія, фанатичне проповідування "руSSкава міра"), відсутність логіки та механічна (!) ретрансляція одних і тих самих тем – ніколи і ні за що не змінються!
Трошки заждіть і Ви неодноразово в тому переконаєтеся.
Тож – не треба "годувати троля"!
LYCIV_OLGA _ 06.08.2016 16:07
IP: 104.155.108.---
(закінчення)
Схаменіться шановні. Як часто ми починаємо цінувати те, що втратили? І часто починаємо це робити дуже пізно. Постфактум. Та краще пізно, ніж ніколи. ТО Ж ПОЧИНАЄМО ГОВОРИТИ УКРАЇНСЬКОЮ ШАНОВНІ, БО МИ ТОГО ВАРТІ..."
(з "Сповідь українського снайпера, яка вразила мережу")
LYCIV_OLGA _ 06.08.2016 16:04
IP: 146.148.9.---
До речі:
"...у путла і російської педерації дійсно не було б жодного шансу зробити те, що вони зробили в Криму і на сході України, якби там високо цінували Україну, нашу мову і культуру. Жодного шансу. Розумієте?
Ніхто б не загинув із тих, хто пішов у небесну бригаду. Не гинули б діти, не руйнувались би будівлі і долі...
Стояв би і працював би Донецький Аеропорт. Русня не пройшла б і метра нашої землі. Ніде. Якби нас захищала наша мова і культура. Гебня це розуміла. Ось чому нещадно катувала свого часу наших Героїв за мову. Їх нащадки забули про їхні муки... І далі вважають, що обмежуватись у мовах не варто.

Можна говорити російською і любити Україну. Боже, та це те саме, що бути відданим одному Коханому Справжньому Чоловікові і займатися проституцією у вихідні. Для розширення горизонту.
(див.закінчення)
Lev Havryliv _ 06.08.2016 12:50
IP: 104.199.184.---
Я австралієць гордий своїм українським походженням. Мене також дивує те що національно свідомі українці розмовляють російською мовою а не рідною державною мовою.
Василь Курганевич _ 05.08.2016 23:45
IP: 146.148.30.---
Василь Добрыйдень:
Сам собі і довів, але за Фрейдом.
1. Радость в том, что русские под поляками в холопах пробыли 500 лет, разучились говорить по русски и теперь картавят на непонятном всем языке!?
В Київській Русі (так раніше називалась Україна!) були русичі а не русские.
2. До польского 500 летнего рабства, ты был – ВАСИЛИЙ КУРГАНОВ -,после польского рабства ты стал называться на польский лад – Василь Курганевич
В Галичині таких прізвищ ніколи до приходу совєтів в 1939 не було, вони були в Рассєї і то появились десь в 18 ст., навіть царі позбавлені прізвищ.
Василь Сірко _ 05.08.2016 09:59
IP: 46.149.94.---
Та який там сором, просто вороги Української Держави і ще розраховують на танки путлера.
Нічого у них не вийде, а нести кару першими будуть вони.
Василь Курганевич _ 04.08.2016 23:22
IP: 146.148.120.---
Василь Добрыйдень:
Николай Злочевский:
Господин Богдан, это супер пост! Никогда такого здесь никакие орлицы Фарионши ни писали о языке, а, вместе с тем, об украинском патриотический многоязычный пространство...
А в чём радость украинкой мовы!?
Радость в том, что русские под поляками в холопах пробыли 500 лет, разучились говорить по русски и теперь картавят на непонятном всем языке!?
В этом перемога или зрада?
А теперь поляки хохлов в дерьмо носом сунули и хохлы должны не поднимать глаза на ляхов, потому что наказаны.
Яке приниження!!! Русские под поляками!!! Непонятный язык? Так РУССКИЙ ман як зараза розповзається по світу, це єдина "достопримечательность" МОГУЧЕГО".
Василь Курганевич _ 04.08.2016 23:17
IP: 104.155.94.---
Іван Жага:
(Установча нація в Росії – це вигадка, бо правоутворюючим фактором там завжди була не національність а віросповідання. Втім, як і в нас в Запорозькій Січі.
Оскільки держава репрезентувала себе, як православна – імперієутворюючими націями там були росіяни, українці, білоруси, грузини та вірмени.)
Теж цікаво. Установча нація в Україні: всі крім українців, бо їх виявляється не було в природі, В Росії теж всі, але православні. Та цікаво коли в нетрі УгроФіннів прийшло християнство? Територія була і є, населення не випарувалось, змінилась назва і рассєя кричить гвалт. Завтра терористи з ЛУГАНДОНА назвуть свій улус УКРАЄНА і будуть претендувати на всю Україну. Ви не бачите пералелей?
Василь Курганевич _ 04.08.2016 22:56
IP: 146.148.29.---
Іван Жага:
"В течение XV-XVII веков эта территория Русского государства повторно заселялась как русскими поселенцами (ими основаны Белгород"
"статус Слобожанщини як частини Русі був підтверджений Деулінською угодою в 1618 р."
1. Яке твердження вірне? Адже Русь – це Україна.
2. Треба уточнити чи Русское государство це Русь чи Росія (якої тоді ще не було, було московське царство).
3. Або Ви помилились за Фрейдом, або...
Микола Злочевський _ 04.08.2016 20:59
IP: 46.119.98.---
Василь Добрыйдень:
Николай Злочевский:
Господин Богдан, это супер пост! Никогда такого здесь никакие орлицы Фарионши ни писали о языке, а, вместе с тем, об украинском патриотический многоязычный пространство...
А в чём радость украинкой мовы!?
Радость в том, что русские под поляками в холопах пробыли 500 лет, разучились говорить по русски и теперь картавят на непонятном всем языке!?
В этом перемога или зрада?
А теперь поляки хохлов в дерьмо носом сунули и хохлы должны не поднимать глаза на ляхов, потому что наказаны.
Да пшел ты, кацапо-дерьмо, нах!
Корупція1413 Aтака Путіна1279 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter