Анатолій Гриценко Український політик, міністр оборони (2005—2007), голова Комітету ВР України з питань нацбезпеки і оборони (2007-2012), голова Підкомітету з протидії відмиванню брудних коштів (2012-2014), голова Координаційної ради партії "Громадянська позиція". Доцент Києво-Могилянської академії. Полковник запасу.

Про високе і земне

26 вересня 2018, 11:07

Стимули, порівняно з примусами, набагато ефективніші, це моє глибоке переконання. Особливо коли йдеться про виховання, навчання, про мову, літературу, книгу. Про книгу й поговоримо. Львівським Форумом навіяно, і не тільки.

Зустріч у Києві з письменниками. Емоційні, небайдужі, ранимі. Вони такі. Про земне мало, більше про високе – про мораль і культуру, про людину і її світогляд. Про нинішню владу говорять високими децибелами, не бачать в ній ні моралі, ні культури. На відміну від влади, вони не бізнесмени. Ринок, маркетинг, прибуток – їм все це чуже, тут вони губляться. Вони творці, оголений нерв. Але заради культури і гуманізму, заради всіх наших дітей і дорослих – влада може і повинна їм, таким, допомагати. Як саме?

Ще з часів Кучми, з 1997 року, була заснована і діяла, при всіх наступних президентах/урядах, державна програма підтримки книговидавництва "Українська книга". Фінансово, для держави вона не обтяжлива, зараз біля 40 млн грн на рік, але для небагатого зазвичай письменника з'явився шанс донести своє слово до людей.

Зміст і художню цінність не коментую, тут я (як і Ви) суб'єктивний, хоч і читаю багато й різного. Для того в "Української книги" є професійна Наглядова рада, конкурсні комісії, держзамовник. Суха статистика від Спільки письменників про ту державну програму, яку раніше адміністрував Держкомтелерадіо, а тепер (не) адмініструє Український інститут книги:

2015 рік: видано 255 книг, наклад 495700 примірників, бюджет 40,4 млн грн.

2016 рік: видано 241 книгу, наклад 402200 примірників, бюджет 41,6 млн грн.

2017 рік: програма провалена.

2018 рік: програма провалена.

2019 рік:???

Бібліотеки і читачі недоотримали 1,2 млн книг, видавці – 100 млн грн бюджетних коштів (робочі місця, родини, субсидії).

Не видано ЖОДНОЇ книги із започаткованої два роки тому "Бібліотеки українського воїна"!

Не видано багато нових творів українських письменників. Зупинено видання Великої української енциклопедії, Франківської енциклопедії, Повного зібрання творів М.Грушевського...

Причина провалу?

В даному випаду не Путін, ФСБ, чи шатуни, на яких влада зазвичай переводить стрілки за свою імпотентність. Державна програма провалена нинішньою українською владою.

Вирішили утворити нову структуру. Український інститут книги, якому передали від Держкомтелерадіо адміністрування цієі програми. Добре. Утворили. На папері він існує, вже другий рік. Є штатний розклад. Але.

Інституту немає. Немає керівника. Немає Наглядової ради, а без неї кошти використати не можна, вимога Закону. Немає підготовлених фахівців, які вміють адмініструвати державну програму.

Бюджетні (наші з Вами, платників податків) кошти виділені, вони були минулого року і цього року є, але – в бібліотеках, у читачів української книги немає!

Чи відомо це профільному міністру? Профільному віце-прем'єру? Голові Уряду? Президенту, чий Указ про підтримку згаданих вище видань так само провалено? Хтось у цій владі взагалі контролює виконання нею ж, владою, прийнятих рішень? Усі перевантажені черговими 144 реформами Порошенка? Чи не лише його, а вже всіх чиновників цікавлять лише схеми і вибори, щоби ще п'ять років посидіти на схемах?

powered by lun.ua
Коментарі — 9
lohik _ 29.09.2018 12:21
IP: 188.163.32.---
Гриценко хоче бути спеціалістом в усьому, навіть в мовних питаннях...Але в усьому є профаном...Бо закінчив тільки радянське Суворовське училище...
lohik _ 29.09.2018 12:12
IP: 188.163.32.---
Андрій Дерипаска:
Якраз такі як Фаріон і Ніцой мобілізовують електорат Оппоблоку і відштовхують українців від вивчення української мови...я б депортовував чи заклеював рота таким дамам-шікідникам
А чому ви так вважаєте?...
Аргументуйте свій голослівний лозунг...
Індра _ 28.09.2018 10:13
IP: 176.37.62.---
Dar Asten:
Індра:
Загалом Ви праві, проте суржик не заважатиме пану Гриценку бути повноцінним дієвим і результативним президентом, і це головне.
Аби бути дієвим і результативним, потрібно спиратися на громаду і бути відкритим до колективних дій. Пан Гриценко – індивідуаліст. І я не чув, щоб він хотів би повернути українське суспільтво в русло одвічного нашого звичаєвого права. Справа в тім, що наші політики нічого не знають з українознавства, живуть лише знаннями 21-го і трохи з 20-го століття. Прагнуть радше копіювати сьогоденне закордонне. Не розуміють, що має бути неперервність поколінь – нас перервали на Богдані Хмельницькому, от з того знову і потрібно йти, а саме: повне самоврядування і виборність всіх посад на корткі терміни. Це розуміє М. Саакашвілі; українські лідери – ні. На прикладі Києва: всі висотки зведені після 1996 р. (ухвалення Конституції) які не пройшли громадські слухання повинні бути знесені – має бути і діяти Маґдебурзьке право.
Dar Asten _ 27.09.2018 10:44
IP: 212.66.51.---
Індра:
Загалом Ви праві, проте суржик не заважатиме пану Гриценку бути повноцінним дієвим і результативним президентом, і це головне. Що ж стосується китайської мови, то вона така ж "неоднорідна", як і українська, якщо не більше. Там багато діалектів, і деякі регіони мають між собою такі розбіжності мови, що інколи тим китайцям нелегко порозумітись між собою. Рятує (і об'єднує) їх ієрогліфічне письмо, яке однакове на всій території і довго не змінювалось в часі.
Індра _ 27.09.2018 00:31
IP: 94.76.81.---
Є чимало причин вважати, що за 10-20 років Китай стане світовим лідером в УСЬОМУ. Одна з причин – це їх згуртованість в якій велику роль посідає їх мова. з 1899 року вчителі китайської мови отримали статус вищої еліти суспільства. Високі заплати і право на необмежену кількість дітей. Я бачив в Києві 35-річного китайського вчителя китайської мови, він приїхав до Києва, як інвестор. Його діди і аби, тітки і дяки – всі вчителі мови. У нього ще 4 рідних брати. Чому я це розповідаю? Тому, що такі вчителі ніколи не підуть на договір з нападником чи своєю совістю. Вони ніколи не будуть калічити своєї мови на догоду якогось тов. Сталіна, як це зробили українські філологи, котрі включились в творче підлаштування української мови під московську починаючи з 1933 р.
Індра _ 27.09.2018 00:19
IP: 94.76.81.---
Пан Гриценко написав: "Стимули... набагато ефективніші... Особливо коли йдеться про виховання, навчання, про мову, літературу, книгу." От про мову я й хобів дещо сказати. Тоталітарний лад практично викорінив мовознавців. Маємо "сталінку", а не українську мову. В цьому плані пан Гриценко – один з послідовників ідеалів тов. Сталіна, бо суржикомовний. Але й правді нема куди подіти – вчити суто українську мову нема де; немає вчителів, які б навчали вчителів. Ось є такий словник в Мережі: ТИПОВІ ПОМИЛКИ ЖУРНАЛІСТІВ – добра душа поклала на фейсбук. Особливо небезпечними є дієслова зворотної дії. Нприклад, ви пишете: йдеться про виховання; йдеться=йде себе про виховання – тут все зрозуміло, така фраза є маразматичною. Але так кажуть і пишуть ВСІ!!! Щоб українізувати українську мову потрібно створити всеукраїнську Комісію з мови. Вона вилучить суржикові покручі і поверне українські слова, крім того, нові чужоземні слова подасть в українському стилі. Слава Україні!, чи амінь?...
Індра _ 26.09.2018 20:12
IP: 94.76.81.---
За всі 27 років пархатого олігархату жоден висуванець в президенти так і не торкнув теми української науки. В 2014 р. в липні були слухання у ВР з питань розвитку науки – врішили залишити науку на рейках тоталітаризму: як тов. Сталін приписав, так і має надалі бути, тобто, кандидати, доктори, члени, академіки, Вища атестаційна комісія, президія академії на чолі з академіками і крапка. Нащо це все в демократичному суспільстві? Має бути так: лише одна дисертація – доктор фіософії в такій-то галузі; далі посади: молодший, науковий, старший науковий співробітник. Все. А далі – свобода дій! Групи науковців мають пропонувати проекти, а уряд і інвестиційні фонди підтримувати, сприяти розвитку. Адже в розвинутих країнах 90% бюджету дають власні транснаціональні компанії, а в Україні 90% бюджету наповнюють з податків громадян. От з науково-прикладих груп і мають вирости українські Сіменси, Боши, Самсунґи, Тойоти, Проктер&Ґембел та ін. Ще не всі провідні науковці вимерли. Але до того йде...
Андрій Дерипаска _ 26.09.2018 11:42
IP: 35.235.226.---
Якраз такі як Фаріон і Ніцой мобілізовують електорат Оппоблоку і відштовхують українців від вивчення української мови...я б депортовував чи заклеював рота таким дамам-шікідникам
Сергей Левин _ 26.09.2018 11:20
IP: 109.108.83.---
Книги не конфеты, на них денег не поднимешь...
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter