Анатолій Гриценко Український політик, міністр оборони (2005—2007), голова Комітету ВР України з питань нацбезпеки і оборони (2007-2012), голова Підкомітету з протидії відмиванню брудних коштів (2012-2014), голова Координаційної ради партії "Громадянська позиція". Доцент Києво-Могилянської академії. Полковник запасу.

Виступ у Мюнхені

18 лютого 2019, 08:00

Хочу повернути Вашу увагу до заходу, в якому ми беремо участь: Munich Security Conference, Yalta European Strategy. Відтак – не буде передвиборчого мітингу, я не буду агітувати, тут не виборці. Я не буду критикувати владу. Вибори, власне, і робляться для того, щоб той, хто не зміг, пішов, а прийшов той, хто зможе краще, впевненіше – і забезпечити rule of law, закон, і зламати хребет корупції, і зробити так, щоб партнери нас підтримали, будучи впевнені, що ми самі зробимо це першими і впевненіше. Щоб, як я сказав у Давосі, лінія розмежування [з ОРДЛО] була по своїй суті така, як лінія демаркації між двома Кореями. Щоби ті, хто зараз під окупацією, побачили, що в нас безпечніше, краще, сильніше. І тоді ми вирішимо питання швидше.

На вибори йдуть майже всі присутні. Не тільки Україна – і Європарламент, і Америка піде скоро. Але всім, кого б не обрали, доведеться солідарно вирішувати ті проблеми, які зараз вже набатом звучать так, що не можна не чути.

З початку нашої конференції за цю добу один наш солдат загинув, двоє поранені. В Європі. Після Мінську, після мирних домовленостей (ключове слово – мирних) загинуло більше, ніж до Мінська! Десятки тисяч убитих, поранених – це солдати, жінки, діти! Чи належну увагу світ приділяє цій проблемі? Не тому, що я українець і для нас це болить найбільше.

Давайте, піднімемося стратегічно і подивимося на планету. Де ми знаходимось і чи спроможні ті, кого оберуть і в Україні, і в Європі, і в Америці, – бути адекватними тим викликам, які є? У мене знак питання. А я хотів би, щоб це був знак оклику – і в Україні, і в Європі, і в Америці!

Тому що діагноз важливий: у третьому тисячолітті одна із п'яти світових держав, які взяли на себе відповідальність за мир і безпеку на всій планеті, вчинила міжнародний злочин – акт агресії. Ми всі згодні, що це злочин? Чи в когось є сумніви? У мене немає.

Якщо ми згодні, що це злочин, то злочин має бути покараний, правда? Чи ми будемо толерувати? Будемо продовжувати business as usual? Більше того, танцювати на весіллі з тим, хто вчинив цей злочин? Бути на зарплаті, як екс-канцлер Шрьодер, у Путіна за проект, який сам по собі ставить під загрозу європейську безпеку. Не тільки України.

От тут важливо зважити цінності та ціни. Тому що щиро, ми знаємо, європейську спільноту об'єднали цінності. І мені здається, зараз – вони трошки попливли. Вони попливли в Україні, і ми це виправимо. Ви праві, що критикуєте і корупцію, і неспроможність, і імітацію реформ. Це наша частина завдань. Але є і загальна частина завдань. Якщо Росія вчинила злочин, то вона має бути покарана. Злочин вчинила жорстокий. Десятки тисяч квадратних кілометрів території, це територія кількох країн НАТО, захоплено. Мільярдні збитки, мільйони людей страждають, 1,6 млн. біженців. Покарання має бути адекватним!

Я думаю, що всім ясно, що тільки тоді, коли Україна буде в мирі і буде спати спокійно, тільки тоді Європа буде в мирі і буде спати спокійно. Неможливо налагодити European Security Strategy без миру в Україні. Без справедливого вирішення цього питання.

Я кажу так не тому, що я українець, а тому, що це правда.

А ще кажу тому, що Україна – не попрошайка безпеки, Україна – контрибутор безпеки. Я пишаюся своєю країною і нашими солдатами, які ще з 1992 року першими серед усіх республік колишнього Радянського Союзу включились у миротворчі операції. Понад 50 тисяч наших солдат пройшли через миротворчі операції. Понад 50 загинули. Навіть зараз, на фоні війни, наші солдати забезпечують мир і в Конго, і в Ліберії, і в Косово, і в багатьох інших державах. На відміну від багатьох країн НАТО. Україна у 1994 році першою із республік колишнього Радянського Союзу включилася в програму PfP – Партнерство заради миру і по наростаючій, незалежно від президентів, прем'єрів і розкладів у парламенті, співпрацює з НАТО. Активно і ефективно. Україна, не будучи членом НАТО, брала участь в усіх воєнних операціях НАТО. На відміну від членів НАТО. Класно звучить, правда? Ми заслужили того, щоб у складній ситуації з нами були поряд!

Ми готові і надалі вкладати у світову та європейську безпеку. Чесно, відверто. Але коли нам тяжко, то хоча б одну проблему, гуманітарну, найважливішу, спільно вирішити – звільнити заручників, натиснути на Росію так, щоб повернулися наші хлопці та дівчата, які захоплені в полон?! І далі наступні кроки.

Не можна забалакати цю історію, тим більше, коли хтось каже, що це "внутрішній конфлікт", хтось називає це "українським конфліктом". Це воєнна агресія з боку Російської Федерації, крапка!

Якщо в третьому тисячолітті країна, одна з п'яти, яка має відповідати за мир найбільше, не покарана, не звільнила територію, не компенсувала збитки, то це тоді говорить, що всі структури та конструкції, які ми будуємо, – це все фальш, воно не працює.

І це ж не тільки Україна. 2008 рік, Грузія, дві республіки захоплені. Заговорили. Зараз подивіться, де вже Росія. Вона вже витримує на міцність Солсбері, Британію. Ідліб. Завдяки її діям там скоро Іран уже буде стояти біля кордонів Ізраїлю і там буде полихати...

Давайте скажемо правду. Найбільша загроза для миру на планеті – це Російська Федерація. Це найбільший фактор дестабілізації у світі. Саме Росія! Якщо нам не страшно це визнати, а це по факту правда, то тоді ми знайдемо рішення. І тоді це рішення не буде зводитися до обнімати Росію, показувати їй Декларацію прав людини, звертатися до якихось переконань... Тому що має бути усвідомлення: Росія сприймає тільки солідарні зусилля, і ключове слово – зусилля, силу! Інше нічого не працює. Маємо бути свідомі того.

Візьміть приклад України. Україна десятиліттями дружила з Росією, і не просто дружила – була стратегічним партнером. Торговий партнер N1. Глибокі, як ні з ким, культурні, родинні, релігійні і всі інші контакти. І все це рухнуло отак в одну секунду! Пішла кров, пішла смерть, пішла окупація... Когось, можливо, навчить цей приклад? До того була ситуація з Грузією така сама. Може хтось зрозуміє на нашому, болячому, кривавому експерименті, що це не шлях для того, щоб поставити Росію у рамки?

Я завершу на тому, що нагадаю ситуацію, яка була близька до нинішньої по своїй критичності. Як урок для всіх нас – для українців, для всіх інших представників тут, хто щиро хоче миру та спокою. Вона була наприкінці 70-х – на початку 80-х років. Буквально отут. Давайте пригадаємо. Та сама тема, яка зараз звучить: ракети малої і середньої дальності. Пам'ятаємо, в Бенілюксі які були потужні демонстрації, коли всі вимагали ліквідації та виведення цих ракет? Пам'ятаємо, як так само були ігрища на нафтовому ринку? Коли було кілька воєн, інспірованих Радянським Союзом, але на бекграунді була і Америка? І Афганістан, і Ангола, і Мозамбік, Мадагаскар, Нікарагуа... Тоді ситуація була така, коли піднялися рівні протистояння і здавалося, що неможливо це зупинити. Світ летів у провалля...

Але тоді світ врятували дві речі: перше – усвідомлення проблеми та лідерство – з'явилися Маргарет Тетчер, Рональд Рейган, Гельмут Коль; друге – солідарні та цілісні/sustainable зусилля, які на довгу перспективу змусити поставити в рамки Радянський Союз та втягти всі кігті. І завдяки цьому ми 35 років жили спокійно.

От давайте разом поборемося за наступні спокійні 35 років, поставивши спільно Росію в рамки. І Україна докладе для цього зусиль".

Питання від Стівена Сакура, модератора (ведучий "HARD Talk" на BBC World News):

- Ви дуже чітко сказали, що війна з Росією це основне під час цієї президентської кампанії. Звичайно, велика різниця між Україною і Росією. В Україні вибори непевні, непрогнозовані та неможливо сказати, кого люди оберуть. Цього не скажеш про Росію. Але коли Ви бачите, як розгортається кампанія, чи ви вірите, що це і момент можливостей, і момент вразливості для України, яким можуть маніпулювати?

Відповідь:

- Пане Стіве, Ви вже можете йти в українські президенти теж, у Вас є розуміння) Але якщо серйозно: я хочу, щиро вірю в те і докладу зусиль з нашою командою, щоб ми з виборів вийшли сильнішими. Щоб не було ні в кого сумнівів у прозорості процесу, врахуванні кожного голосу, щоб президент, а далі й команда – були легітимними, щоб вони спиралися на довіру та підтримку громадян. І тоді це буде переконливий сигнал credibility – договороспроможності та впевненості для наших партнерів. Я не бачу жодного шансу у, скажімо так, "представника Росії" на цих виборах стати президентом. Немає по факту. Тому я не боюсь того, що це якимось чином змінить пріоритети української зовнішньої політики. Вони правильно зафіксовані в Конституції – НАТО і ЄС. Але насправді не фіксація в Конституції потрібна – потрібно рухатися до НАТО і ЄС! А туди корумпованих офшорних президентів, прем'єр-міністрів і людей, яких вони ведуть за собою, ніхто не приймає. Це правда.

Питання від Стівена Сакура:

- Чи не цікаво, я знаю, це просто опитування, але чи не цікаво, що Володимир Зеленський, який не будує кампанію навколо зовнішньої політики, політики з Росією, він лідирує в опитуваннях, особливо для молодих українців, він представляє щирі зміни. І Ви, і Юлія Тимошенко, і Петро Порошенко – покоління, яке вже було в політиці довго і багато українців напевно хочуть чогось іншого. Як Ви відповісте на це?

Відповідь:

- Протест людей, які не довіряють політиці і політикам – це перше. Друге – я бачу в цьому сhallenge/виклик для нас. Тому що насправді на такому складному етапі, а ми говорили в термінах безпеки, де Президент України має справді показати стандарт. І в термінах того, як швидко треба підняти країну. Я не хотів би, щоб ми опускали все до клоунади – і вибори, і кандидатів, і все решта. От Ви, пане Стіве, – класний журналіст, але я не довірю Вам керувати атомною станцією. А керівнику атомної станції, класному, – не довірю бути пілотом, який сьогодні вночі саджатиме в складних умовах наш літак у Борисполі. А класному льотчику – не довірю бути хірургом, який рятує дитину. А хірург класний, я не хочу щоб був Верховним Головнокомандувачем. Який не розуміє різницю між розвідкою і контррозвідкою, між дипломатією і економікою, для якого "корвет" і "корсет" це абсолютно синоніми. Тож давайте не перетворювати все на клоунаду.

powered by lun.ua
Коментарі — 73
Yar Yurkiv _ 21.02.2019 08:20
IP: 35.235.226.---
Мария Рысь:
Чего украинцы ждут от нового президента?
==============
Що Президентом стане Ірина Фаріон:)
Дмитрий Шестов _ 19.02.2019 19:19
IP: 35.235.226.---
_ABM_:
Дмитрий Шестов:
... в порядке убывания предпочтения: Гриценко, Тимоха, Зеленский.
Я понял... Ну, как говориться, успехов тебе в твоем безнадежном деле.
Об успехах тут говорить излишне, просто берем предлагаемое меню и ищем наименьшее зло.
_ABM_ _ 19.02.2019 17:40
IP: 35.235.226.---
Дмитрий Шестов:
... в порядке убывания предпочтения: Гриценко, Тимоха, Зеленский.
Я понял... Ну, как говориться, успехов тебе в твоем безнадежном деле.
Дмитрий Шестов _ 19.02.2019 17:36
IP: 35.235.226.---
_ABM_:
1.У Кремля был расчет, что Россия Украину заберет без боя. Неужели это не понятно?
2.Если нарушать устоявшиеся нормы закона, то ты не успеешь лампочку в туалете закрутить, а бабки уйдут из Украины. Тоже не понятно к чему это приведет?
3.Порошенко тебе не подходит и националисты не очень-то... Тогда конкретно огласи свою кандидатуру.
1. Понятно. Это он, кстати, и делает потихоньку, а ты, как лягушка на медленном огне, этого не замечаешь.

2. О законе заговорил... Все барыги типа Пети и Ахметова и их адвокаты себя прощают по нормам давно ушедших дней торжества всеобщего беспредела, зато защищаются только по нормам современного права.

3. Зачем тебе? Портрет Пети от этого станет понятнее? Да за кого угодно из существующих, о ком может идти речь как о реальных претендентах. Изволь, если приспичило – в порядке убывания предпочтения: Гриценко, Тимоха, Зеленский.
_ABM_ _ 19.02.2019 17:29
IP: 35.235.226.---
Renat Tinkof:
...Так о чём Вы говорили!?
О том, что в общественных немецких туалетах есть надписи на русском языке. Я это лично видел.
Также видел россиянцев, которые плевали с Эйфелевой башни. Но процесс очищения Европы от россиянцев идет и это очень хорошо. А придут к власти в России чеченцы и они тебе яйца оторвут за надписи в россиянских туалетах.
_ABM_ _ 19.02.2019 17:22
IP: 35.235.226.---
Дмитрий Шестов:
_ABM_:
-... идет война. Гибридная, но война... Но я готов заменить Порошенка на националиста.
-... играя (воюя) по предложенным Кремлем законам, правилам и условиям, не выиграешь никогда...То есть, Вы считаете, что бандво имеет полное право "свои" бабки забрать? Я так не думаю.
Я тоже готов, хоть националиста лучшим вариантом не считаю...
1.У Кремля был расчет, что Россия Украину заберет без боя. Неужели это не понятно?
2.Если нарушать устоявшиеся нормы закона, то ты не успеешь лампочку в туалете закрутить, а бабки уйдут из Украины. Тоже не понятно к чему это приведет?
3.Порошенко тебе не подходит и националисты не очень-то... Тогда конкретно огласи свою кандидатуру.
_ABM_ _ 19.02.2019 17:01
IP: 35.235.226.---
Renat Tinkof-Взадов из Воронежа:
... наши только в сортиры сгодятся, а там на стенах пишут...
Да-да, в общественных немецких туалетах есть надписи на русском языке. Я это лично видел.
Также видел россиянцев, которые плевали с Эйфелевой башни. Все один в один, как в песне Высоцкого.
Надо заметить, что видел я это до 2014-го, последнее время россиянцев вообще не встречал в Европе, понятно, что в туалетах стало значительно чище.
Дмитрий Шестов _ 19.02.2019 16:49
IP: 35.235.226.---
_ABM_:
Мне не кажется, что идет война. Гибридная, но война...

Впрочем если лично ты владеешь финансовыми возможностями и... Пускай забирают свои бабки и валят из страны...

. Но я готов заменить Порошенка на националиста.
Я уже не раз писал, что играя (воюя) по предложенным Кремлем законам, правилам и условиям, не выиграешь никогда. Не факт, что выиграешь, отказавшись от них, но приняв их проиграешь точно. А не приняв, шанс хоть небольшой, но есть.

То есть, Вы считаете, что бандво имеет полное право "свои" бабки забрать? Я так не думаю.

Я тоже готов, хоть националиста лучшим вариантом не считаю. В главном все националисты примерно одинаковы, что украинские, что расеянские – свобода и права человека для них, как правило, пустой звук. Хуже их только те, кто утверждает на словах, что не пустой, но делом служит главному врагу прав и свобод – Х...лу. Как Петя.
Yar Yurkiv _ 19.02.2019 15:41
IP: 35.235.226.---
Renat Tinkof:
Yar Yurkiv:
Renat Tinkof:
А кому нужна Украина?
========================
Виключно українцям!
І коли вони це гуртом усвідомлять, і почнуть на рівні Місцевих Громад керувати усіма державними процесами, як це відбувається в усьому цивілізованому світі, ЦИВІЛІЗАЦІЯ прийде і в Україну.
Как было у Нестора?
Нестор підпорядковувався Бандюковичу:)
Yar Yurkiv _ 19.02.2019 15:38
IP: 35.235.226.---
До пана полковника:
Якщо Ви вже розпочали свій speach на bad english, то і продовжували би, як це вправно робить діючий Президент, бо інакше Захід буде здивований, що тільки один палитик в Україні здатний порозумітися з ним tête-à-tête.
Yar Yurkiv _ 19.02.2019 15:22
IP: 35.235.226.---
Renat Tinkof:
А кому нужна Украина?
========================
Виключно українцям!
І коли вони це гуртом усвідомлять, і почнуть на рівні Місцевих Громад керувати усіма державними процесами, як це відбувається в усьому цивілізованому світі, ЦИВІЛІЗАЦІЯ прийде і в Україну.
Yar Yurkiv _ 19.02.2019 15:13
IP: 35.235.226.---
_ABM_:
Но я готов заменить Порошенка на националиста. А ты готов??
++++++++++++++++
Націоналіст прийде тоді, коли треба буде гамузом вмирати за Україну...
Yar Yurkiv _ 19.02.2019 14:57
IP: 35.235.226.---
Mike_Kharkov:
Главный наш враг не Россия, а наш феодальный менталитет и порожденная им олигархия.
========
Менталітет "градами" не стріляє, а "олігархів", як яєць, всього з десяток, і не крутих!
Yar Yurkiv _ 19.02.2019 14:48
IP: 35.235.226.---
Mike_Kharkov:
А реалии таковы – не было бы майдана (не евро-фазы, а второй, нациоаналистической), не было бы и аннексии Крыма и войны на востоке. Если же вашу логику применять, то неизбежно приходим к выводу, что Россия устроила майдан:)
========
А згідно Вашої логіки, Українські Націоналісти не мають права зібратися на Майдані без дозволу рассєї?
Часи, коли можна було збиратися лише у лісі, МИНУЛИСЯ!
Yar Yurkiv _ 19.02.2019 14:39
IP: 35.235.226.---
Віктор Уколов:
Було б цікаво дізнатись чому Анатолій Гриценко, як кандидат у президенти, у своїй передвиборчій програмі жодного разу не згадав про НАТО
Та ну його, те НАТО...
Воно вже і Трумпові не потрібно!
Yar Yurkiv _ 19.02.2019 14:32
IP: 35.235.226.---
Корж Микита:
Наконец понял чего не достает всем нашим бывшим гражданам СССР, бывшим министрам с советскими дипломами – вы никогда не чувствовали Украину как самостоятельное государство. Вас ментально,подсознательно безудержно тянет прилепиться к блокам, союзам, ассоциациям... Нет у вас мышления израильтян.
===============
Це ж як!!!
Ізраільтян до хєра, а мишлєнія нема?
Чи, може, ізраільтянє нєнастаящіє?
_ABM_ _ 19.02.2019 11:57
IP: 35.235.226.---
Пешков-Взадов Генная – Воронежский стратег с 8 классами:
-...на гражданской войне...
-...на "гражданской войне" погибли более 200 Псковского десантников.
- 11 тыся украинцев полегли...и ещё полягут...
Взадов, украинцы долго вас терпели, при том, что Россия, как потенциально богатая страна, ничего существенного нам не предложила, да и уровень жизни россиян просто смешной. Но если бы вы не влезли к нам с оружием, то вполне могли и далее терпеть. Могли и власть сменить, это мы можем.
А теперь поздно, могу только пожелать здоровья Путину. Он вас добьет и, как ни странно, это ваше благо. Правда в интернете я вижу открытые призывы "резать русских" со стороны представителей ваших мусульманских народов. Это очень опасно для вас, третью чеченскую вы уже точно не переживете. Впрочем похоже, что Кадыров не такой простой, как кажется. Думаю, что он просто ждет, когда Путин откинется и наступит его звездный час. Продолжаем смотреть кино про кацапов.
_ABM_ _ 19.02.2019 11:31
IP: 35.235.226.---
Пешков-Взадов Генна – воронежский стратег с 8 классами:
... на гражданской войне...
Да-да, на "гражданской войне" погибли более 200 псковских десантников.
_ABM_ _ 19.02.2019 11:07
IP: 35.235.226.---
Дмитрий Шестов:
... все это совсем не смешно. Короче... я просто спрошу: А Петя даст мне возможность "защищать свою семью" (страну)... – А чего он сейчас ждет?...Товарищ! Вам не кажется...?
Мне не кажется, что идет война. Гибридная, но война. Я привел пример с вкручиванием лампочки, а на войне все на 100 порядков сложнее. Для победы надо использовать все возможности, в том числе и украинский олигархат, уж коль он есть.
Впрочем если лично ты владеешь финансовыми возможностями и производственными мощностями обеспечить оборону страны и ты готов их использовать для защиты отечества, то тогда да, давай выгоним всех олигархов. Пускай забирают свои бабки и валят из страны...
Ты готов? Нет? Тогда твой посыл открытой борьбы с олигархами не очень своевременен. Он имеет право быть в повестке дня, но главный вопрос – защита от агрессора.
Антипорошековская риторика России и твоя удивительно совпадает. Но я готов заменить Порошенка на националиста. А ты готов??
Дмитрий Шестов _ 19.02.2019 10:13
IP: 35.235.226.---
Александр Авилов:
Якщо українці оберуть А.Гриценко новим Президентом України, країна почне відроджуватись та відновить довіру західних партнерів. Це є найважливішою умовою для вступу в ЄС та НАТО, що приведе до відновлення теріторіальної цілісності України.
При этом надо понимать вот что: если действительно " країна почне відроджуватись", то обязательно будет либо открытое вторжение, либо снова чем-то внезапно обиженные шахтеры и трактористы полезут (что есть одно и то же, как Вы должны понимать). Повод найдется всегда – убъют десяток-другой своих фанатов, оставят "визитку Яроша", и т.п. Тут опыта не занимать.

А если пойдет по пути предшественника, то ничего такого не произойдет-умирание страны будет постепенным и почти безболезненным, как сейчас.
Дмитрий Шестов _ 19.02.2019 10:07
IP: 35.235.226.---
Александр 1:
Дмитрий Шестов:
Да, это самое непротиворечивое объяснение. Только наоборот...
"Несуперечне пояснення, але навпаки"? – Феєрично!
А це що таке: "легко видеть, что делается все, чтобы Запад воспринимал Украину неотделимой от России и зависимой от нее"? Ким робиться? Кому на користь? Петру Порошенко, Путіну? Що ви насправді хотіли сказати і кого звинуватити?
Если бы я, допустим, впал в кому лет 30 назад, а сейчас вышел с полным восстановлением, ничего не зная о конкретных событиях и о конкретных людях в политике, то достаточно бы было внимательно изучить их биографии, чтобы сказать-"Неужели вы не понимаете, что никем иным кроме, как агентами Кремля, такие люди быть просто не могут?" А потом, изучив уже и события, нашел бы в них только подтверждения сказанного.
Александр 1 _ 19.02.2019 09:32
IP: 35.235.227.---
Ваша програма, пане Анатолію, здається мені найкращою і найцікавішою зі всіх, хто зараз є в опозиції. Оригінально викладена, є загальні тези світоглядні, наприклад, що буде і чого не буде, як що Ви станете президентом. Є конкретні і дуже чіткі зобов'язання, де які досить ризиковані, такі, наприклад, як забезпечити 10% щорічне зростання економіки, або повернення окупованих територій чи знищення корупції за 5 років. Але політик повинен ставити високі цілі, це зрозуміло.

За таку програму варто було б голосувати.

На жаль у нас голосують не за програми, а за популістів з клоунами. До речі, програма клоуна Зе порівняно з вашою виглядає, як дитячий лепет, як "програма" відомої пані Королевської "У мене є мрія".
Олег Сокоринський _ 19.02.2019 09:10
IP: 35.235.226.---
а чому усі коментатори, що писали тут накштал "блискучий виступ", "майбутній президент" не доступні на фейсбуці?
Александр Авилов _ 18.02.2019 22:00
IP: 35.235.227.---
Якщо українці оберуть А.Гриценко новим Президентом України, країна почне відроджуватись та відновить довіру західних партнерів. Це є найважливішою умовою для вступу в ЄС та НАТО, що приведе до відновлення теріторіальної цілісності України.
Александр 1 _ 18.02.2019 21:27
IP: 35.235.227.---
Дмитрий Шестов:
Да, это самое непротиворечивое объяснение. Только наоборот...
"Несуперечне пояснення, але навпаки"? – Феєрично!
А це що таке: "легко видеть, что делается все, чтобы Запад воспринимал Украину неотделимой от России и зависимой от нее"? Ким робиться? Кому на користь? Петру Порошенко, Путіну? Що ви насправді хотіли сказати і кого звинуватити?
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter