"Стратегія" Януковича – поляризувати країну за зразком 2004 р.?
Починаючи з 2006 р., часто можна почути від коментаторів, що Янукович уже не той, що 2004 р.: він дечому навчився і грає за новими правилами. Я теж про це говорив, хоча і з застереженнями. Однак виступ Януковича в програмі А.Куликова 22 червня мене, чесно кажучи, просто налякав. І справа навіть не твердженнях на кшталт: "Я никогда не пользовался грязными методами в борьбе с оппонентами... Сила – в правде" (так і хочеться додати завершення фрази із сумнівної російської "кінокласики": "сила – в правде, брат"). Це вже традиційно для риторики регіоналів, які хочуть забути, що вони робили в 2004 р. (і, на жаль, провали "помаранчевих" їм в цьому допомагають). Так що цьому дивуватись не треба. Мабуть, не треба дивуватися і тому, що "не хочеться" ходити Януковичу до парламенту, бо там нема чого робити: "Ви мене часто у парламенті бачили?" (ну це просто супертехнологічна "знахідка"!)
А налякало мене те, що Янукович і його технологи, схоже, обирають ту саму стратегію поляризації країни, що й у 2004 р.: мова, примітивна інтерпретація історії, звинувачення в націоналізмі тощо (на жаль, на сайті Партії регіонів в розділі "Виступи лідера" останній його виступ за 9 червня, а тому доводиться цитувати за власними записами). З аудиторії йому підкидали питання про те, що "зносять пам'ятники радянським воїнам" (???), про реабілітацію "нацистських колаборантів", про насильницьку українізацію освіти і т.ін. – ну а Віктор Федорович приймав пас і давав гучну відповідь. Здавалося, що виступає не лідер Партії регіонів, а, скажімо, двічі віце-прем'єр з гуманітарних питань у його уряді Дмитро Табачник. А що далі буде?
Це – прямий шлях до поляризації країни за зразком 2004 р. А цього нам всім треба уникнути незалежно від наших політичних симпатій і антипатій. Бо далі загострювати розкол смертельно небезпечно: і для країни, і для бізнесу, і для самих політиків. Банально, адже про це всі говорять, у тому числі і самі регіонали, і їхній лідер. Але продовжують наступати на граблі.