15 листопада 2016, 18:52

За Трампа стосунки з Росією покращаться, але санкції залишаться (опитування експертів) (in Ukrainian &English)

Victory of Trump in the U.S. presidential elections: probable consequences for global politics and Ukraine

Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва 10-15 листопада 2016 року провів експертне опитування "Перемога Трампа на президентських виборах у США: ймовірні наслідки для світової політики та України". Метою опитування було з'ясувати думку експертів щодо ймовірних результатів у зовнішній політиці, які будуть зумовлені перебуванням Д. Трампа на посаді Президента США. Усього опитано 32 експерти.

Прес-реліз з таблицями і список експертів можна завантажити тут.

• Для опитаних експертів, як і для абсолютної більшості соціологів, перемога Дональда Трампа стала несподіванкою. Так, лише 5 експертів визнали, що були впевнені, або радше впевнені, у перемозі Трампа, а 27 зазначили, що скоріше передбачали перемогу кандидата від демократів Гілларі Клінтон.

• Пост-фактум можна виділити наступні причини перемоги Трампа: невдоволеність наявною політичною елітою; краща мобілізація свого електорату та високий рівень несприйняття кандидатки від демократів. Вагомими причинами також є незадоволеність політикою Обами, його економічною, медичною, соціальною програмою; зрозуміла мова, апелювання до емоцій американців у кампанії Трампа та загальне відчуття того, що справи розвиваються у неправильному напрямку, що знайшло відображення у його кампанії; позиція "мовчазної більшості" щодо мігрантів тощо.

• Опитані експерти вважають, що політика Трампа зміниться майже по усіх напрямах: і щодо співпраці з НАТО і ЄС, і стосовно дій на Близькому Сході, а також політика щодо України та Росії. Залишиться незмінною, на думку експертів, лише політика стосовно ролі США у міжнародній антитерористичній боротьбі.

• Експерти вважають, що США скоріше не відмовлятимуться від взятих на себе міжнародних зобов'язань чи домовленостей, однак їх думки розділились навпіл щодо того, чи зростатиме ізоляціонізм Америки на міжнародній арені.

• Більше половини опитаних експертів вважають, що відносини США і Росії дещо покращаться з огляду на те, що адміністрація Трампа намагатиметься обходити проблеми, де можливі конфліктні ситуації з Росією.

• Щодо санкцій проти Росії, то вони не зазнають змін, якщо вона не змінить своєї поведінки. Такої думки дотримуються більше 2/3 загальної кількості опитаних. Щодо політики у відношенні України, то, на думку більшості експертів, політична, дипломатична та військова допомога залишиться без змін, а от щодо фінансової допомоги думки поділилися: дещо переважає думка, що вона залишиться на тому ж рівні, проте певна частина експертів прогнозує її зменшення. Варто відзначити також значну частку експертів, які поки що не готові давати прогнозів щодо підтримки України адміністрацією Трампа.

• Найбільшими загрозами на міжнародній арені експерти вважають насамперед непередбачуваність та імпульсивність Трампа, а також імовірне розхитування системи міжнародного права та безпеки; зменшення активності в НАТО та підтримки союзників США в Європі; дилетантство Трампа у зовнішній політиці, слабка адміністрація; надмірний прагматизм у зовнішній політиці, який превалюватиме над цінностями демократії та зростання ізоляціонізму США. Також перемога Трампа може стати кейсом успіху для європейських ультраправих.

• Щодо України, то основні загрози перебувають у площині військового конфлікту з Росією. Серед них: зменшення (відміна) санкцій США щодо Росії, перспективи компромісних домовленостей з Кремлем за рахунок українських інтересів; зменшення дипломатичної, макрофінансової, військово-технічної підтримки України, а також витіснення українського питання на маргінес американської зовнішньої політики.

Три несподіванки з опитування до Дня Незалежності

Оригінал – НВ 8-15 серпня Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова провів загальнонаціональне опитування...

"Історичні" вибори у Мексиці: "каральне голосування" та вплив на Україну

ОЛЬГА ВОРОЖБИТ, ОЛЕГ САБУРА: Оригінал "Тиждень" 2 червня у Мексиці відбуваються загальні вибори, які незалежно від результатів вже можуть вважатися історичними...

5 років еволюції, але й невиправлених помилок

Одразу хочу заспокоїти Офіс Президента, що першодрук в Польщі вийшов під бравурним заголовком "П'ять років Зеленського. Гарань: Від популіста до державника...

"Спроба Бразилії забезпечити участь Путіна у саміті G-20 шкодить пріоритетам її головування"

Оригінал статті Олівера Штункеля, проф. Школи міжнародних відносин Фундації Варгаса (Бразилія) – Estadão de São Paulo. Переклад статті – журнал "Тиждень"...

Скільки українців готові до мобілізації?

Оригінал на НВ. Нижче – розширений варіант. На початку лютого 2022 р., тобто якраз напередодні російської інвазії, "Демініціативи" вирішили запитати про те, що робитимуть українці в разі війни...

Як 9 травня програло 8-му травня (дані опитувань)

Оригінал: НВ Дані опитувань. Подяка за допомогу доктору соц. наук О. Резніку. Офіційне наближення до європейських традицій відзначення дати закінчення Другої світової війни було розпочате після Революції Гідності...