Олексій Гарань Історик-міжнародник, політолог, політконсультант

Звернення української культурної та наукової спільноти щодо меморіялізації Бабиного Яру

13 травня 2020, 15:50

Оригінал звернення

Поставити підпис

Президенту України В. О. Зеленському

Прем'єр-міністру України Д. А. Шмигалю

Київському міському голові В. В. Кличку


Ми, представники української культурної та наукової спільноти, звертаємося до Президента України, Прем'єр-міністра та Кабінету міністрів України, Київського міського голови та Київської міської ради з вимогою взяти на себе, у співпраці з громадянським суспільством, дієву відповідальність та безпосередній контроль над створенням меморіяльного комплексу в Бабиному Яру, що унеможливило би зовнішні деструктивні чи маніпулятивні впливи на цей процес. На території Бабиного Яру може функціонувати винятково загальнодержавна меморіяльна інституція зі статусом Національної. Саме вона має реалізовувати державну політику меморіялізації цього місця Злочину і Трагедії.

В українському суспільстві останнім часом розгорнулася гостра публічна дискусія довкола меморіялізації Бабиного Яру у зв'язку з обставинами, що супроводжують діяльність Меморіяльного центру Голокосту "Бабин Яр" (далі – МЦГБЯ). Ця інституція, створена з ініціятиви та коштом російських бізнесменів Міхаіла Фрідмана, Павла Фукса, Германа Хана в 2016 році, у розпал неоголошеної гібридної війни з боку Росії проти України, розпочала активні приготування до реалізації масштабного приватного проєкту на території Бабиного Яру.

Від самого початку цей проєкт викликав суттєві заперечення представників української наукової спільноти і єврейської громади через накинуту спонсорами-замовниками неприйнятну ідеологію та обрану ділянку для будівництва, розташовану на території колишніх Єврейського, Кирилівського православного та Караїмського кладовищ.

Тепер полеміка набула нових обертів у зв'язку з призначенням художнім керівником МЦГБЯ контроверсійного російського режисера Ільї Хржановського, творчі методи й практики якого, пропоновані до майбутнього меморіяльного простору, викликають занепокоєння значної частини суспільства. Це призначення супроводжувалося кардинальними кадровими змінами у складі МЦГБЯ і гучними заявами його колишніх чільних співробітників, зокрема відомих зарубіжних науковців. Усі ці події вчергове висвітлили засадничу ваду діяльности МЦГБЯ – абсолютну непрозорість і непередбачуваність ухвалення ключових рішень, впливу на які не має ані українська держава, ані українське громадянське суспільство.

Але все це лише симптоми засадничих проблем:

- яким має бути меморіяльний простір у Бабиному Яру?

- який статус – державний чи приватний – він повинен мати?

- у який спосіб українська держава, українське громадянське суспільство та українська наукова спільнота мають впливати на ухвалення рішень щодо його створення і функціонування, а відтак і нести відповідальність за нього?

Ми вважаємо, що цілковита залежність проєкту МЦГБЯ від іноземних інвесторів повністю підпорядковує приватний проєкт меморіялу зовнішнім чинникам та інтересам і позбавляє українське суспільство можливостей впливу на нього.

Керівництво МЦГБЯ публічно висловлює готовність включити до його Наглядової ради представників вищої української влади. Але все має відбуватися із точністю до навпаки: лише українські державні інституції, відповідальні за розробку проєкту меморіялу, мають запрошувати іноземних експертів до участи в його колеґіяльних органах. Питання щодо вшанування жертв Бабиного Яру й облаштування в ньому меморіялу повинно перебувати винятково у віданні та під контролем української держави й українського громадянського суспільства і не може бути передане в руки іноземних громадян чи приватних структур.

Благодійність меценатів заслуговує на подяку і схвалення, але вона не може слугувати підставою для ухвалення вузькогрупових рішень у справі національної ваги. Адже це не лише знецінює ідею благодійности як безкорисливої допомоги, а й перетворюється на прикриття волюнтаризму і авторитарности.

Ми переконані, що Бабин Яр – це одне з ключових місць національної пам'яті українців як сучасної політичної нації – громадян України всіх національностей. Ми пам'ятаємо жертви Голокосту, так само як і Голодомору та Великого терору, геноциду ромів і депортації кримських татар. Трагедія українського єврейства є невилучним складником історії України, трагедією всього українського народу. Пошанування жертв Голокосту, одним із символів якого є Бабин Яр, а також інших жертв Бабиного Яру – ромів, пацієнтів психіятричної лікарні, заручників, військовополонених, учасників українського національного та радянського рухів Опору – є справою державної ваги, а створення національного меморіялу має стати завданням усього суспільства за державного фінансування і системної підтримки найвищих державних інституцій.

Саме українська держава має виступати головним ініціятором, організатором і ґарантом захисту національних інтересів, а отже, національної безпеки у питаннях історичної пам'яті. Бездіяльність влади та її недостатня підтримка українських громадських ініціятив і фахових середовищ призводить також і до звинувачень у неналежному пошануванні з боку української держави жертв Бабиного Яру – жахливої трагедії Другої світової війни та одного зі світових символів Голокосту, а також уможливлює реалізацію сумнівних експериментів не лише над пам'яттю загиблих, а й над живими носіями цієї пам'яті.

Ми вважаємо, що меморіяльні простори національного значення мають перебувати в оперативному управлінні органів державної влади під дієвим контролем української громадськости, зокрема у формі наглядових рад, та під управлінням державних інституцій у давно апробованій формі національних меморіяльних музеїв, комплексів або заповідників. Зрозуміло, у цій справі необхідно враховувати досвід інших країн, залучати міжнародних експертів і меценатів. Переконані, що досвід гідної меморіялізації Бабиного Яру стане зразком для вшанування пам'яті жертв Голокосту і Другої світової війни в усіх містах і селах України.

Ми вимагаємо від Президента України, Кабінету міністрів України, міської влади Києва вжити невідкладних заходів із нагального вирішення означених вище проблем і ствердження державної політики пам'яті:

- Сприяти якнайшвидшому завершенню роботи і винесенню на широке громадське обговорення Концепції комплексної меморіялізації Бабиного Яру, яку підготувала робоча група українських науковців при Інституті історії України НАНУ на виконання розпорядження Кабінету міністрів України від 26 липня 2018 р. та на замовлення Міністерства культури України і Національного історико-меморіяльного заповідника "Бабин Яр".

- Винести доопрацьовану Концепцію на затвердження Кабінету міністрів України. Саме цей документ, що вже пройшов українське і завершує міжнародне фахове рецензування, має стати основою для реалізації державних заходів із меморіялізації Бабиного Яру.

- Визначити Національний історико-меморіяльний заповідник "Бабин Яр" базовою державною профільною установою, відповідальною за безпосередню реалізацію затвердженого проєкту. Провести повну структурну реорганізацію заповідника, створити при ньому Наглядову раду, до якої включити на паритетних засадах представників українського громадянського суспільства, державних інституцій, наукового співтовариства та меценатів.

- Підпорядкувати Національний історико-меморіяльний заповідник "Бабин Яр" Українському інститутові національної пам'яті й визначити УІНП державною інституцією, яка має забезпечити процес меморіялізації Бабиного Яру, відповідно до затвердженої Кабінетом міністрів Концепції.

- Передбачити у Державному бюджеті на 2021 та наступні роки кошти у необхідному обсязі на повноцінну реалізацію Концепції меморіялізації Бабиного Яру.

- Створити при Національному історико-меморіяльному заповіднику "Бабин Яр" спеціяльний фонд, відкритий для надходження спонсорських коштів для фінансової підтримки державного проєкту меморіялізації Бабиного Яру.

- Перевірити законність рішень про надання земельних ділянок в оренду МЦГБЯ; ввести мораторій на будь-яке нове будівництво у Бабиному Яру, на прилеглих кладовищах та заповідних територіях.

- Забезпечувати широкий інформаційний супровід усіх кроків зі створення Національного меморіяльного комплексу в Бабиному Яру.

Ми, українці, як політична нація несемо спільну відповідальність за збереження пам'яті про трагедії, які сталися на наших теренах. Наша спроможність впоратися із завданням комеморації цих місць є глобальним викликом і сучасним іспитом на національну та політичну зрілість і водночас перевіркою, наскільки ми звільнилися від постколоніяльної свідомости, комплексу меншовартости й залежности від інших держав і груп, які намагаються формувати цю історичну пам'ять замість нас або ж нав'язують нам власні комеморативні практики.

Станом на ранок середи, 13 травня звернення підписали понад 300 осіб, зокрема чинні та колишні учасники Ініціятивної групи "Першого грудня" В'ячеслав Брюховецький, Оля Гнатюк, Володимир Єрмоленко, Євген Захаров, Йосиф Зісельс, Ігор Козловський, Мирослав Маринович, Всеволод Речицький, Ярослав Яцків, правозахисник і колишній політв'язень Микола Горбаль, архиєпископ Ігор Ісіченко, народні депутати Володимир В'ятрович і Микола Княжицький, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, письменники Надія Гербіш, Оксана Забужко, Ірена Карпа, Маріанна Кіяновська, Андрій Курков, Андрій Любка, Богдана Матіяш, Василь Махно, Катя Петровська, Петро Рихло, Микола Рябчук, Остап Сливинський, історики Алла Атаманенко, Геннадій Боряк, Тамара Вронська, Олексій Гарань, Ігор Гирич, Максим Гон, Ярослав Грицак, Леонід Зашкільняк, Віктор Даниленко, Геннадій Єфіменко, Оксана Кісь, Катерина Кобченко, Сергій Кот, Олександр Лисенко, Надія Миронець, Іван Монолатій, Олександр Мотиль, Віталій Нахманович, Тетяна Пастушенко, Іван Патриляк, Йоханан Петровський-Штерн, Анатолій Подольський, Катерина Смаглій, Олена Стяжкіна, Юрій Шаповал, Наталя Шліхта, Лариса Якубова, дипломати Данило Лубківський та Володимир Огризко, журналісти та публіцисти Олександр Зінченко, Зоя Казанжи, Віталій Портников, Тетяна Терен, Сергій Тихий, філософи Євген Бистрицький, Сергій Грабовський, Віктор Єленський, Вахтанґ Кебуладзе, Тарас Лютий, Костянтин Сігов, Людмила Филипович, редактори і видавці Тарас Возняк, Олександра Коваль, Андрій Мокроусов, Ростислав Семків, Оксана Форостина, Тетяна Хорунжа, освітяни та науковці Тарас Добко, Володимир Дубровський, Володимир Казарін, Сергій Квіт, Наталя Климовська, Євген Магда, о. Богдан Прах, Юрко Прохасько, Сергій Рябченко, Ігор Скочиляс, Елеонора Соловей, Любомир Тарновський, Олег Турій, Борис Херсонський, Павло Хобзей, художники Матвій Вайсберг та Ірина Климова, музейники Людмила Губіанурі, Ольга Друг, Іван Козленко, Микола Кушнір, Тетяна Люта, Данило Нікітін, Ольга Мельник, Ігор Пошивайло, Олесь Пошивайло, українські та єврейські громадські діячі Михайло Басараб, Юрій Гончаренко, Галина Койнаш, Андрій Левус, Роман Спектор, Тарас Стецьків, Олександра Супряженко, Іза Хруслінська, Мейлах Шейхет.

Детальніший список тут

powered by lun.ua
Коментарі — 104
Log Log _ 18.05.2020 19:36
IP: 128.124.177.---
Ильяс Ростовский – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
палицаи
Ха-Ха-Ха.
Безграмотный дегенерат, ты не знаешь как пишется любимое слово пигмея Путлера -
пОлиция. Слабоумный, загляни хоть в одну книгу.
Тупая амёба, ты не знаешь РУССКОГО языка, воняешь здесь своей бредятиной.
На шестом десятке ты неспособен написать без ошибки НИ ОДНОГО предложения.
Пошел вон, слабоумный идиот. Гори со стыда.
Хотел унизить, а в очередной раз продемонстрировал свой идиотизм.
Log Log _ 18.05.2020 09:25
IP: 178.133.141.---
Табиб Урус:
Мразь Николаевская, может сегодня покаетесь за свои слова о крымских татарах.
Ведь Вы же "армянин". Или всё-таки "совковый интернационалист" = "русский шовинист без роду и племени"?
iip _ 17.05.2020 21:05
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Путин президент России...
Если Путин – президент России – то ему можно быть верным последователем Гитлера и Геббельса?
iip _ 17.05.2020 20:06
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
- что ты до Путина докопался!?
Потому, что Путин – верный геббельсовец.
Служба в Германии – она даром не проходит.
iip _ 17.05.2020 13:01
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Путин, благодаря учениям Геббельса, ...
Рано или поздно до всех русских дойдёт, что Путин состоялся исключительно благодаря своим учителям – Геббельсу и Гитлеру. Вербовка в Германии прошла не даром.

Тогда ты точно не протолкнёшся его расстрелять. Так что поспеши.
iip _ 17.05.2020 08:27
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Мы с Путиным оскотиниваем...

Вот это хорошо сказано.

Россиян оскотинили по геббельсовски талантливо.
Log Log _ 17.05.2020 07:52
IP: 46.133.85.---
Ильяс Ростовский – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
Вот это выражение ивашки, характеризует
Чучело безграмотное, к чему здесь запятая?
Ты запятые ставить не умеешь, а рассуждаешь об интеллекте. Он у тебя как у четырёхлетнего ребёнка.
Никогда в жизни не читал, не писал, и вдруг стал "политолухом".
Наставил восклицательных знаков ни к селу, ни к городу, и считаешь себя Соловьёвым?
Похоже как твоя кочегарка на Лувр.
Пошел Вон, умственно отсталый, читать научись.
Любой украинец пишет на РУССКОМ в тысячу раз грамотнее тебя.
Log Log _ 17.05.2020 00:24
IP: 46.133.166.---
Табиб Урус:
при помощи спектрального анализа
Совковый поц, в дерьме Вы разбираетесь безусловно лучше меня.
Но речь шла не о нём, а о Ваших мозгах. Если Вы утверждаете, что у Вас в голове дерьмо,
то флаг Вам в руки.
iip _ 16.05.2020 23:07
IP: 31.40.110.---
Табиб Урус:
Путин сказал "Он (Геббельс) добивался своего. Он был талантливый человек." Точка.
Что там дальше кому "кажется" – это уже не важно.

Твои потешные выкрутасы – это глупость.

Собери своих друзей и скажи им: Бехаэддин Шакир, Талаат, Джемаль и Энвер – были очень талантливыми людьми.
iip _ 16.05.2020 22:08
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Путин уйдёт...
А ты шо, с Володиным не согласен? Сказал же – "Есть Путин – есть Россия, нет Путина – нет России". И заметь – никто не то что не ржал, даже не улыбнулся, и даже хлопали – то это таки правда.

Вы там уже таксидермистов хороших нашли?
Когда Путин гигнется – его надо будет засушить на таранку и в мавзик – к картавому.
И антиплеснином не забудьте.
iip _ 16.05.2020 22:00
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Мы с Путиным вместе...
...застрелимся/отравимся. Это может быть. Путин закончит так же талантливо, как Геббельс. А ты обязан последовать за своим господином. Иначе ты – какашка.
Log Log _ 16.05.2020 21:51
IP: 128.124.127.---
Ильяс Ростовский – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
что бы
Безграмотное чучело, Господь Бог свою задачу решил – лишил тебя мозгов.
Следующей будет наказать твоих потомков за твоё скотство.
Путлер скоро уйдёт, а твоим потом 20 лет по ночам будут сниться кошмары.
Они тебя проклянут, двуногая скотина.
iip _ 16.05.2020 21:21
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Как ты думаешь получится!?
Думаю так – Путин верный последователь Геббельса и преклоняется перед его талантом.
Значит и закончит Путин так же "талантливо" – помнится или перестрелял всех или отравил, словом – очень талантливо всё получилось.

Тебе надо поспешать – иначе не успееш расстрелять Путина – потом век себе не простиш, что не прибил фа шистскую гадину::))
iip _ 16.05.2020 20:57
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Ты вот очень так ёмко и точно высказался: Геббельс предсказал – Путин проделал.
Ты, часом, не в курсах – какие ещё задумки Геббельса Путин проделать решил?
iip _ 16.05.2020 20:44
IP: 31.40.110.---
Табиб Урус:
просьба меня не беспокоить.
Ты ж моя кокеточка:)
Туфли свои отмыл – или так и ходиш в обосраных?
Кинулся верного геббельсовца Путина защищать.

Путин при раввинах заявил, что Геббельс был таланливым человеком.
Повтори подвиг Путина – тыж у нас такой весь из себя раскованный и всесторонне мыслящий.
Собери своих друзей и скажи им: Бехаэддин Шакир, Талаат, Джемаль и Энвер – были очень талантливыми людьми. А потом расскажеш нам – что твои друзья про тебя сказали.

Хотя, наверное, зассыш – и правильно сделаеш.
Log Log _ 16.05.2020 19:37
IP: 46.133.84.---
Табиб Урус:
Поц вонючий, консистенция Ваших мозгов не поддаётся никакому спектральному анализу.
Больной комплексом неполноценности (из-за фамилии?) несёте шовинистский
бред о фамилиях, форме тризуба, и т.д.
Признали что Ваш кумир Янукович струсил, и убежал, признайте себя невеждой
неспособным сделать выбор. Научитесь признавать свой проигрыш,
местечковый "политолух"
Log Log _ 16.05.2020 11:48
IP: 178.133.79.---
Ильяс Ростовский – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
в Доме Профсоюзов.
Дегенерат, ты опять сел в лужу.
Что возьмёшь с безграмотного недоумка, который не знает, что Путлер
слёзно просил отдать ему главного пподжигателя, гражданина РФ,
которого и обменяли. Теперь он ежедневно целует зад Путлера, как и ты.
Пытаешься унижать украинцев, а в очередной раз демонстрируешь свою
умственную отсталость.
iip _ 16.05.2020 09:17
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Видиш, "илья-с" – заткнулся, не знаеш шо сказать.
А если ты присягой СССР подтёрся – тоже самое будет и когда Россия рассыплется, как гнилой гарбуз.
Вся твоя верность России пойдёт на подтирку – как оно у русских всегда и было.

Верные геббельсовцы только и умеют, что из-под тишка гадить и паскудить – как Путин.
iip _ 16.05.2020 07:54
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
"Илья-с" – ты ж принимал военную присягу в СССР.

Помниш, как там: "...выступить на защиту моей Родины – Союза Советских Социалистических Республик и... я клянусь защищать её мужественно, умело, с достоинством и честью, не щадя своей крови и самой жизни для достижения полной победы над врагами. Если же я нарушу эту мою торжественную присягу, то пусть меня постигнет суровая кара советского закона, всеобщая ненависть и презрение трудящихся"

Что ж ты не отрыл автомат и не пошёл в атаку – когда твою Родину – СССР – засунули в жопу?

Вот теперь верный геббельсовец Путин явится тебе и спросит – где ты был, когда твою Родину в дерьмо опускали, а? И может даже стрельнет в тебя из пролетарского нагана, как думаеш?
iip _ 16.05.2020 07:30
IP: 31.40.110.---
Табиб Урус:
Я, как честный человек, признаю оба его таланта, но от этого автоматически не становлюсь его поклонником.
Ты упорно продолжаеш срать на свои туфли.
Путин – почитатель Геббельса и Гитлера, и никакой словесный понос и дурнуватые выверты это не замажут. И то, что Путин с паскудной улыбочкой заявил о таланте Геббельса раввинам – вдвойне показывает его скотскую сущность.

Ты безродный скудоумный пошляк и путинская подтирка, тщетно дребезжащая на комментах и ничего, кроме своей грязной душонки не демонстрирующая. И то сказать – ты своим задом никак не можеш заслонить гигантскую жопу рузького мира.

То, что Путин и его шобло – верные геббельсовцы – даже "илья-с" не возражает.
Log Log _ 15.05.2020 23:48
IP: 128.124.38.---
Табиб Урус:
Совковая невежда, Вы передали родителю, что его чадо к 46 годам
превратилось в скотину?
Да, я ненавижу шовинистов, прикрывающихся "интернационализмом".
Тем более в таком деле как Бабий Яр.
Больной комплексом неполноценности, желание стать "русским" отобрало
у Вас остатки мышления.
Log Log _ 15.05.2020 21:51
IP: 128.124.137.---
Табиб Урус:
Напротив, я очень хорошо разбираюсь.
В колбасных обрезках.
Вы никогда там не были, ничего не читали.
Имели бы совесть, шут гороховый, не лезть в такие вещи.
Хотя о чём говорить с 46-летней скотиной, которая насмехается над
пострадавшими от пожаров.
Поц и в Африке – ПОЦ.
.
iip _ 15.05.2020 21:37
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Геббельс предсказал – Путин проделал.
Ты, как и положено идиоту, выдаёш Путина.
Тем более, что ты и сам признался, что поклонник Геббельса. Секрета тут особого нет.
iip _ 15.05.2020 21:33
IP: 31.40.110.---
Табиб Урус:
Это всем известно. Путин сам это сказал – лично.
Нет, Путин сказал, что Геббельс был талантливым человеком, но из этого вовсе не следует, что он является его поклонником. Из этого следует, что он просто констатировал факт.
Ты срёш на свои туфли.
iip _ 15.05.2020 21:29
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Ты тут решил потролить украинцев. Ну-ну.
Твоё начальство с паяльником уже едет. Ты не смог выкрутится – кинулся в атаку, как загнанная крыса.
Ты и есть загнанная крыса. Впереди у тебя – темнота, смерть, Зверь. А позади – Путин с геббельсовской ухмылочкой и паяльником в руках. Суркову почки отбили. Но то – Сурков. С тобой панькаться не станут.
ONLINE
Корупція1408 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Зеленський60 Мовне питання187
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter