Олексій Гарань Професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи"

Перемир'я: СЦКК, ''дисциплінарні заходи'' і де, зрештою, офіційний текст?

28 липня 2020, 11:23

Оригінал – "Коментарі", "Комментарии"

У цьому перемир'ї багато неясного. Я намагався знайти офіційний текст, але його немає. Ми тільки в переказі чуємо – від української влади, ОБСЄ. А я звик працювати з документами. Не зрозуміло, про що конкретно домовилися. Щоправда, якась розшифровка є в заяві Міноборони від 27 липня. І вона викликає ряд питань.

Ветеранське співтовариство стурбоване забороною на розвідку і використання безпілотників. Так ми втрачаємо контроль над тим, що відбувається по ту лінію фронту.

Мене як невійськову людину турбують інші – політичні моменти. Наприклад, прописано, що сприяти перемир'ю буде Спільний центр з контролю і координації питань припинення вогню і стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК) в "діючому складі". Але ж РФ вийшла з СЦКК. І з ким ми будемо спілкуватися? З бойовиками, які пишуть у себе на шоломах і камуфляжі "СЦКК", хоч не є такими офіційно?

Застосування "дисциплінарних заходів" до порушників перемир'я теж викликає питання. З боку України все буде йти по вертикалі ЗСУ. А з "тієї сторони" (по термінології Зеленського) хто буде застосовувати ці заходи? "Армійські корпуси" т. з. "ДНР" і "ЛНР"? Адже це теж де-факто легітимізація бойовиків. Те, що є метою РФ, яка вже заявила, що не може забезпечити контроль режиму припинення вогню. Адже вона не вважає себе стороною конфлікту.

За першу добу окупанти тричі порушили режим припинення вогню. Віце-прем'єр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков коментує це обережно. В стилі – факти були, але не треба це розглядати як те, що перемир'я не буде дотримуватися. Тобто, він немов би дає шанс перемир'ю. Але чи дасть такий шанс країна-агресор – Росія?

Ми знаємо, що майже три десятки перемир'я вже порушувалися, починаючи з 5 вересня 2014 року, після підписання "Мінська-1". Для Путіна це можливість регулювати "внутрішню температуру" в Україні. Він може порушувати перемир'я, нагнітаючи обстановку в Україні, послаблюючи позиції нашого президента. А потім – знижувати градус. І таким чином спонукати українське керівництво до поступок. Це постійна тактика Кремля.

Багато експертів говорять, що перемир'я не буде... Але якщо Україна буде демонструвати свою волю до перемир'я, а РФ його зривати, у нас з'являється достатньо аргументів для апеляції до міжнародного співтовариства щодо продовження санкцій проти Росії.

Але що буде, якщо РФ буде робити вигляд, що дотримується перемир'я? Два тижні, три... А потім Путін може сказати – прийшла пора виконувати політичну частину домовленостей. Закріплюйте в Конституції "особливий статус" ОРДЛО, проводьте там вибори... Так, в "Мінську" прописаний вихід іноземних військ, роззброєння незаконних збройних формувань. Але Кремль твердить "нас там немає". І буде вимагати політичних поступок.

Мене насторожило, що Зеленський обговорював з Путіним не тільки закон про "особливий статус" ОРДЛО, але і "закон про децентралізацію, який передбачає зміни до Конституції України". Адже що саме обговорювалося – ми не знаємо...

Росія ж не просто йде на перемир'я. Їй важливо досягти своїх цілей. Україні важливо, щоб припинилися обстріли, щоб перестали вбивати наших військових і мирних жителів, щоб відбувся обмін полоненими. А Путіну це потрібно менше всього – з допомогою всього цього він і тисне на Україну.

Підсумок. Якщо вдасться забезпечити перемир'я – це позитивний процес. Але є великі небезпеки, пов'язані з тим, що:

- українська армія може опинитися в невигідному становищі;

- відбудеться політична легітимізація бойовиків;

- РФ буде гнути свою лінію – це внутрішньоукраїнський конфлікт, домовляйтеся самі, а з нас треба знімати санкції.

powered by lun.ua
Коментарі — 4
Serr _ 29.07.2020 19:28
IP: 212.90.61.---
Егор Шконда: А Путин тут при чем, если война идет на нашей территории?
А Сталін при чому, якщо війна йде на території Фінляндії? (1939)
А Брежнєв при чому, якщо війна йде на території Афганістану? (1979)
А Єльцин при чому, якщо війна йде на території Грузії? (1993)
Усюди – та сама логіка. Ага, "повсталі фінські робітники борються з хунтою в Гельсінкі", "фіни по обидва боки фронту", а "совєтські літаки скидають не бомби, а хліб для голодуючих фінів" (Молотов).
Нічого не змінилося і не зміниться, поки стоять Кремль і Луб"янка...
Grenader45 _ 29.07.2020 06:53
IP: 77.123.93.---
?... підсумок. А про що, власне написав Олексій?
Любиш працювати з документами – шукай документи, аналізуй, а тоді видавай "на гора". Які проблеми?
"Ветеранське співтовариство стурбоване" – це ти серйозно? Якої війни ветеранське, професоре?
"Багато експертів говорять" – це рівень аргументації, Льоша?
"Мене насторожило...", "якщо вдасться..., але є великі небезпеки" – іноді краще помовчати і "витребувати документи", ніж розмазувати соплі, гадаючи як колоритно вони виглядають.
Про Жванію, наприклад, немає ніяких таких думок? Цікава тема, не знаходиш проф. Гарань?...)
Alexander Vasilevsky _ 28.07.2020 15:45
IP: 93.73.67.---
Обрали клоунів, а тепер дивуємося що вони ведуть себе як клоуни:- (
Log Log _ 28.07.2020 12:01
IP: 178.133.237.---
Егор Шконда – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
Не понятно
"Сосиська" безграмотная, всем понятно, что ты – слабоумный кретин.
НЕПОНЯТНО только как такую скотину земля носит. Умственно отсталый за полсотни
не выучил родной язык, пукает в церкви за копейку от Пригожина, несёт бредятину
на уровне четырёхлетнего ребёнка.
Лучше бы хоть одну книгу прочитал, позор России.
ONLINE
Україна та Європа1126 Уряд реформ420 Корупція1432 Зеленський67 Свобода слова579
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter