19 травня 2021, 11:24

Чи загрожує Одесі нова ''російська весна''? (аналітика ''Демініціатив'')

Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва за підтримки Фонду Науманна з початку 2021-го здійснює оцінку стабільності та національної єдності в Одеській та Харківській областях, щоб виявити ризики та можливості для захисту української демократії у новий складний період. TEXTY.ORG.UA – інформаційний партнер "Демініціатив" у цьому проєкті.

Ще у квітні 2014 року Одеська область була під загрозою створення на її території "Одеської народної" псевдореспубліки. Сьогодні, коли вже минуло сім років, а війна з Російською Федерацією й надалі триває, острах громадськості щодо можливого посилення сепаратистських настроїв у області не згасає.

Для оцінки Одеської області, яку здійснила аналітикиня "Демініціатив" Поліна Бондаренко, було виокремлено п'ять факторів, які потенційно можуть сприяти дестабілізації, або, навпаки, підтримувати консолідованість:

• відносини між центральною та місцевою владою;

• відносини між місцевими елітами;

• поширення COVID-19;

• політична участь населення;

• поширення проросійських поглядів.

Відносини між центральною та місцевою владою

Місцеві вибори у жовтні 2020 року оновили склад Одеської міської ради на 59%, однак тільки 30% новообраних депутатів до цього не обіймали інших політичних посад та не мають прямої матеріальної залежності від представників чинної політичної та бізнесової еліти міста.

Як і в минулому скликанні, більшість має партія "Довіряй ділам" міського голови Геннадія Труханова, який був утретє обраний на цю посаду. З часу найкращої кампанії Труханова на місцевих виборах 2015 року кількість активних виборців, які підтримали його, зменшилася на 61 тисячу. В підсумку, вже на місцевих виборах 2020 року Труханову не вистачило цих голосів, аби перемогти у першому турі.

Однак партія Труханова набрала на 11% менше, ніж на виборах 2015 року. Тому меру довелося сформувати коаліцію з "Європейською солідарністю" та "Слугою народу".

Схожа коаліція склалася й у Одеській обласній раді. Попри те, що відносну більшість місць отримала "Опозиційна платформа – За життя", першість в ухваленні політичних рішень перебрала на себе коаліція "Довіряй ділам", "Слуга народу", "Європейська солідарність" та "Батьківщина".

Голосування за місцевий бюджет Одеси показало ситуативний характер і внутрішні протиріччя у новій коаліції. 24 грудня новообрана міська рада Одеси голосувала за бюджет на 2021 рік. Рішення було ухвалено 48 голосами "за" із 64. Вся фракція "Довіряй Ділам" та Труханов (21 голос) підтримали прийняття бюджету. Необхідні голоси додали 9 із 10 депутатів "Європейської солідарності" та 14 із 18 депутатів "Опозиційної платформи – За життя". В опозиції опинилася партія "Слуга народу" та "Партія Шарія", які у свої більшості вирішили не голосувати за бюджет. Із 10 депутатів від партії президента тільки троє проголосували "за", у "Партії Шарія" – один депутат із шести.

У міських радах інших міст Одеської області відбуваються подібні процеси всередині нових місцевих коаліцій, які часто відображають відносини між депутатами рад та міськими головами. Наприклад, у Чорноморську ще з початку нового скликання ради міста виник конфлікт між міським головою Василем Гуляєвим, якого підтримала його ж фракція партії "За майбутнє", партія "Довіряй ділам" і "Партія Шарія", та іншими фракціями міської ради, що на знак протесту не відвідували засідання.

У 2019-2020 роках у вхаєминах між міським головою Одеси та президентом України Володимиром Зеленським виникали конфліктні ситуації. Проте після перемоги Труханова на виборах Зеленський призначив Сергія Гриневецького, який є соратником Геннадія Труханова і висувався на місцевих виборах від партії "Довіряй ділам", головою Одеської обласної державної адміністрації.

Таким чином Труханов знову перетворився на важливого союзника центральної влади в південному регіоні, демонструючи готовність обмінювати політичну лояльність на свободу дій із захисту своїх інтересів у Одесі та області.

Такий обмін послугами між командою Володимира Зеленського та мером Одеси загрожує регіональній стабільності вже в короткостроковій перспективі. Річ у тому, що Геннадій Труханов був і лишається об'єктом кримінальних розслідувань та звинувачень у корупційних злочинах: у березні 2019-го та квітні 2020 року Антикорупційна прокуратура повідомляла Труханову про підозру за статтею про декларування недостовірної інформації.

Хоча перед другим туром виборів міського голови Одеси Вищий антикорупційний суд закрив обидва ці провадження, але досі триває розгляд справи заводу "Краян". Геннадія Труханова та інших фігурантів звинувачують у заволодінні 92 мільйонами гривень бюджету Одеси під час купівлі цього підприємства. У липні 2019 року суд першої інстанції виправдав Труханова. Однак у лютому 2021-го Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду скасувала виправдувальний вирок і передала справу на розгляд Вищого антикорупційного суду. В тому ж лютому НАБУ та СБУ поновили обшуки у чиновників міської ради.

Отже, можна припустити, що угода між Зеленським та Трухановим залежить від результату розслідування і розгляду справи судом, який поки що не контролюється президентом. У такому разі міський голова Одеси здатний розірвати союз із Зеленським, коли зрозуміє, що той не в змозі гарантувати йому недоторканність від переслідування. Президент зі свого боку теж може припинити стосунки, якщо місцевий осередок "Слуги народу" очолить людина, спроможна виграти позачергові вибори міського голови після винесення Труханову звинувачувального вироку.

Відносини між місцевими елітами

Читати далі

Повний текст з діаграмами та картами на сайті "Демократичних ініціатив"

powered by lun.ua

Харківщина травнева (аналітика "Демініціатив")

Фонд "Демократичні ініціативи" за підтримки Фонду Науманна продовжує здійснювати оцінку стабільності на Харковщині. У цьому матеріалі Сергія Шаповалова проаналізовано головні тренди виборчої кампанії на посаду міського голови Харкова; основні проблеми, що спричиняють соціальну напруженість у регіоні та протестну активність громадян (перша публікація – на сайті "Текстів", нижче подаємо повну версію)...

"Деолігархізація"? Людина Ахметова в "Укроборонпромі" та російські олігархи в меморіалізації Бабиного Яру

1) Як призначення людини Ахметова в наглядову раду Укроборонпрому узгоджується із законом про деолігархізацією? Ростислав Шурма працював в бізнесі Ахметова на ключових посадах у 2006-2019 рр...

Ідея ''одеської інакшості'' та пам'ять про 2 травня: чи є загроза стабільності? (аналітика ''Демініціатив'')

Фонд "Демократичні Ініціативи" імені І. Кучеріва продовжує за підтримки Фонду Науманна серію аналітичних матеріалів, присвячених оцінці згуртованості та стабільності на Харківщині та Одещині...

Ун-т Назарбаєва і Президентські ун-ти в Ташкенті і Москві

Ось, здається, звідки позичили ідею "президентського університету" – в Узбекистані про це було оголошено в жовтні 2020 року В Москві існує "Президентська академія", про яку з гордістю написано на її фейсбук-сторінці – "крупнейший в России и Европе университет" І нарешті – Ун-т Назарбаєва: "Назарбаев Университет был основан Первым Президентом Республики Казахстан-Елбасы Нурсултаном Абишевичем Назарбаевым"...

Створено Дорадчу раду проєкту ''Продавці рейтингів. База псевдосоціологів''

Під час виборів 2004 р. директору "Демініціатив", Ількові Кучеріву, пропонували 1 млн дол. за пряму фальсифікацію прогнозу виборів і екзит-полу другого туру – "Національного екзит-полу", який здійснював консорціум кількох соціологічних центрів (Як Тігіпко за мільйон доларів хотів купити соціологію на користь Януковича)...

Створено Дорадчу раду проєкту про псевдосоціологів

Під час виборів 2004 р. директору "Демініціатив", Ількові Кучеріву, пропонували 1 млн дол. за пряму фальсифікацію прогнозу виборів і екзит-полу другого туру – "Національного екзит-полу", який здійснював консорціум кількох соціологічних центрів (Як Тігіпко за мільйон доларів хотів купити соціологію на користь Януковича)...