Альона Гетьманчук Директорка Центру "Нова Європа" (New Europe Center)

З "історії успіху" – в "олігархічну диктатуру"

18 листопада 2017, 10:39

Публікую і в блозі свою сьогоднішню статтю із "Дзеркала тижня" про ситуацію в Молдові, яка, переконана, має давно наштовхнути на певні серйозні роздуми важливих людей і тут, в Україні. Особливо, на фоні стрімко проникаючих у всі важливі процеси в країні виборів-2019. Перепрошую за те, що багато букв, але й уроків ця крихітна сусідка України умудрилась надати останнім часом теж чимало.

Отож, власне стаття:

Головне – не допустити в Україні того, що трапилося в Молдові.

Приблизно так люблять говорити з прицілом на вибори 2019 р. різного штибу європейські та американські політики і дипломати, які вболівають за майбутнє України. Вони бояться, що їхні зусилля з трансформації України виявляться знову марними, й на наступних виборах переможуть політики, для яких ситуація збереження статус-кво або ж реверсу реформ стане ідеальною, а курс на інтеграцію до ЄС – сумнівним. Дехто, прогнозуючи такий небажаний сценарій, вживає термін "додонізація" України (від прізвища нинішнього президента Молдови Додона). Суть цього терміну проста: перемога проросійського кандидата на тлі тотального розчарування владою, що задекларувала проєвропейський курс.

Скажете, ми це вже проходили? Так, на перший погляд, щось подібне вже було на президентських виборах 2010 р., коли на тлі тотального розчарування помаранчевими елітами переміг проросійський Янукович. Саме тому українські й молдовські політики та експерти люблять, коли збираються разом, поміж себе жартувати: хто з нас насправді кого наслідує – Україна Молдову чи Молдова Україну? Можливо, те, що відбувається в Молдові, це насправді "українізація", а не "додонізація"?

Молдова свого часу отримала конкретний зиск від розчарування помаранчевими елітами в Євросоюзі. Саме після фіаско революції 2004 р. в ЄС сумлінно (і часом досить штучно) почали ліпити з Молдови "історію успіху" Східного партнерства. Дещо давали авансом, на деякі сумнівні процеси – заплющували очі. Ряд політиків у таких надважливих країнах ЄС як Німеччина після розчарування помаранчевими партнерами в Україні почали інвестувати свій час, досвід та енергію в Молдову.

Сьогодні – після розчарування й Молдовою – дехто просить взагалі не згадувати про так званих східних сусідів ЄС: мовляв, занадто велика травма.

Зараз можна сміливо констатувати: у певному сенсі, Молдова за рівнем розчарування навіть перевершила Україну. По-перше, Україну ніхто ніколи не спромігся забрендувати в європейських столицях як "історію успіху" східної політики ЄС. Нижчий рівень очікувань – менші розчарування. Понад те, з Україною ніхто серйозно не обговорював потенційної перспективи членства в ЄС. В Україні, можливо, мало хто про це знає, але з колишнім молдовським прем'єром Лянке така перспектива серйозно проговорювалась: ішлося навіть про те, коли і яким чином Молдова могла б подати заявку на членство. За нашою інформацією, співрозмовником з ЄС на цю тему була канцлер Німеччини Ангела Меркель. Причому – складно повірити – це відбувалося ще якихось три роки тому.

Натомість Молдова примудрилася зробити те, що не вдалося навіть помаранчевим лідерам за роки їхнього урядування в Україні: вона зробила слово "євроінтеграція" синонімом слова "корумпованість". Саме уряд, із яким європейські лідери запустили "історію успіху Молдови", виявився найбільш корумпованим. Саме за прем'єрства Влада Філата через три банки було вкрадено 1 млрд дол. (12% ВВП країни), ще

20 млрд дол. з Росії, як з'ясувалося пізніше, були відмиті через молдовські банки. Крім того, оскільки ЄС і Захід заплющували очі на багато речей, вони почали сприйматися не як куратори реформ у Молдові, а як, де-факто, куратори корупції в Молдові.

Арешт і наступне ув'язнення екс-прем'єра Філата за перевищення своїх повноважень не відновило довіру до проєвропейських політичних сил у країні, адже, зрештою, звелося до того, що замість двох олігархів, які, за великим рахунком, правили Молдовою, в Молдові залишився один: Влад Плахотнюк. Залишився, слід зазначити, не без бою: після ув'язнення Влада Філата західні партнери – з ЄС і США – до останнього намагалися переконати Плахотнюка покинути країну. Логіка була проста: Молдова очищається від олігархічного диктату, прореформаторський курс відновлюється, "історія успіху" Східного партнерства реанімується. Плахотнюк від'їжджати відмовився. За деякою інформацією, західні переговірники виявилися безпомічними, коли їх попросили гарантувати, що після залишення Плахотнюком Молдови його місця не займе жоден інший олігарх. Звісно, таких гарантій ніхто дати апріорі не міг.

Інсайдери в Кишиневі полюбляють розповідати, що певний час Плахотнюк досить захоплювався Порошенком: мовляв, це ж треба і статків своїх не втратити, і президентом стати. Ще й на Заході ніхто не вимагає від нього деолігархізації, як у випадку з Молдовою. Дехто каже, що певний пієтет до Порошенка в нього є й досі. Однак, судячи з того, як Плахотнюк зміг консолідувати свою владу в Молдові, не будучи не те що президентом, а вже навіть віце-спікером парламенту, – то певний пієтет тепер може з'явитись у деяких українських колег до нього. Адже, щоб не було ілюзій, у Молдові сьогодні йдеться про те, що один із західних дипломатів, процитований недавно The Economist, назвав "олігархічною диктатурою". Здавалося б, олігархів стало менше (замість двох один), а враження про Молдову як про олігархічну країну лише посилилось. Постає запитання: а чи, взагалі, була "історія успіху", про яку говорили в Брюсселі і завдяки промоції якої навіть деякі телеведучі на провідних українських каналах чомусь вважають, що Молдова вже є членом Євросоюзу? Чи, можливо, це просто була ілюзія за рахунок такого-сякого олігархічного плюралізму в поєднанні з євросоюзівською політикою відносності? (На тлі інших країн регіону – Молдова справді мала досить обнадійливий вигляд.)

Інше питання, яке логічно може виникнути: а де ж у цій схемі президент Ігор Додон?

Саме цими днями рік тому він став президентом Молдови. Причому першим за досить тривалий час президентом, обраним на загальних виборах, а не в парламенті республіки. У схемі під умовною назвою "олігархічна диктатура" Плахотнюка Додон досить навіть присутній. Ще з часу президентської кампанії Додона склалося стійке враження, що його справжнім куратором (чи супервайзером) є не Путін, а Плахотнюк. У часи президентства Додона це відчуття в Кишиневі лише посилилось. Він, звісно, не менеджер Плахотнюка, як прем'єр Молдови Павел Філіп, чи відомий соратник олігарха, як спікер Адріан Канду.Але він і не є тим неприборканим опонентом Плахотнюка і нині правлячої коаліції в Молдові, ким його намагаються змалювати в захоплюючих, часом навіть мелодраматичних сюжетах про протистояння молдовського президента й уряду, що доходять і до України: то Додон заборонив молдовським військовим брати участь у військових навчаннях НАТО Rapid Trident 2017 на Яворівському полігоні, а уряд дозволив, і вони все ж поїхали; то Додон довго і стійко опирався призначенню запропонованого урядом міністра оборони, а його все ж таки призначили, навіть ціною короткочасного усунення президента від виконання своїх повноважень Конституційним судом, і так далі в такому ж дусі.

Ця політична драма стала особливо затребуваною після того, як партія Додона у липні нинішнього року підтримала принципово важливий для Плахотнюка проект – ініційовану ним виборчу реформу, що передбачає перехід від пропорційної системи виборів до змішаної, пропорційно-мажоритарної. Незважаючи на критику цієї реформи з боку європейських партнерів, це питання для партії Плахотнюка особливо важливе, з огляду на участь підконтрольної олігархові політичної сили у владних розкладах після наступних виборів: через на низьку підтримку його політичної сили мажоритарні округи відіграватимуть роль майже рятівних кіл. "Європейці мають зробити свій вибір: або згода на мажоритарку, або Росія в Молдові", – пояснював мені один відомий молдовський політик після голосування.

Питання критично важливе ще й тому, що на наступних виборах за місце під парламентським сонцем Плахотнюку доведеться боротися передусім не з Додоном, а з проєвропейською опозицією "Дія та солідарність" на чолі з кандидатом N2 на торішніх президентських виборах Майєю Санду. Наскільки "переконливо" Плахотнюк уміє консолідувати на свою користь регіони країни, свідчить історія про те, як ефектно він "вступив" у свою партію 200 мерів міст, що раніше належали до інших партій (зокрема, Ліберально-демократичної партії екс-прем'єра Філата).

А як же регулярні поїздки Додона до Путіна? Ексклюзивний з усіх закордонних лідерів супровід російського президента на параді 9 травня в Москві? Гострі реакції з майже традиційними звинуваченнями у провокаційних діях, якими Додон, як умілий кухар, вчасно приперчує свої декларації на будь-який чутливий для Росії випад молдовського парламенту або уряду. Чи то йдеться про декларацію парламенту про виведення російських військ із Придністров'я і трансформацію миротворчої місії (хоча росіян у місії вже досить мало й так, до 80%, за деякими даними, становлять придністровці з російськими паспортами), чи про заборону російському віце-прем'єрові Рогозіну в'їзду до Молдови.

Це все потрібне для збереження досить вірного електорату Додона і, зрештою, утримання контролю над країною Плахотнюком. Плахотнюк насправді не є ні "проросійським", ні "проєвропейським". Він є тим, хто свою "проєвропейськість" активно використовує для боротьби з "проросійськістю", щоб і далі зберігати контроль над країною у своїх руках.

Чим вищі ризики, що Додон здасть країну Росії, тим переконливіший Плахотнюк у ролі захисника європейського вибору Молдови. І в очах небайдужих європейських та американських партнерів, і в очах того електорату, який хоч і розчарувався в проєвропейських керівниках Молдови, але не розчарувався в європейському виборі країни як такому й поки що не вірить у здатність проєвропейської опозиції на чолі з Майєю Санду захистити республіку від переорієнтації на Росію. До речі, показова деталь: уперше з 2014 р. підтримка інтеграції до Європейського Союзу в Молдові вища, ніж підтримка інтеграції до Митного/Євразійського союзу з Росією. Рейтинг довіри до Плахотнюка як до політика теж трохи зріс і вже навіть залишив позаду рейтинги колишнього президента Мар'яна Лупу, екс-прем'єра Юріє Лянке та спікера парламенту Андріана Канду.

Додон особисто, тим часом, досі має найвищий рівень довіри з-поміж усіх політиків, що було підтверджено минулого тижня в опитуванні IRI (26% на тлі 15% у Майї Санду). Підтримка його роботи як президента теж залишається високою, хоч і трохи впала проти того, якою була півроку тому (з 54% у березні до 48% у жовтні нинішнього року). Зберігати підтримку Додону, в принципі, не так уже й складно: роль президента з повноваженнями "британської королеви" грає йому на руку. Мовляв, і хотів би виконати всі свої передвиборні обіцянки, але ж урядова коаліція стоїть на заваді.

Однак уся ця майстерно, у стилі Плахотнюка розіграна політична п'єса не додає молдованам віри у майбутнє своєї країни. Перше запитання, яке автору цих рядків традиційно ставлять під час кожного приїзду до Молдови, звучить незмінно: "А у вас теж люди так масово виїжджають із країни, як у нас?" З Молдови виїхала третина працездатного населення, від грошових переказів якого з-за кордону залежить приблизно чверть молдовської економіки. Такий собі народний "план Маршалла", який, до речі, вже працює і в Україні за рахунок грошових переказів наших заробітчан. У певний момент просто виникло усвідомлення: для того, аби побачитись із молдовськими колегами та друзями, вже треба їхати до Франції, Німеччини чи Бельгії, а не до Молдови. Наявність громадянства Румунії у переважної більшості їх відчиняє двері для тривалих контрактів на території ЄС, а також для професійної кар'єри в інституціях ЄС і НАТО.

Яка роль у цій драматичній "п'єсі" відводиться Україні? Очевидно, що не ключова. Контакту на найвищому рівні як не було за президентства Додона, так, швидше за все, скоро й не буде. За деякою інформацією, в Києві відразу після президентських виборів у Молдові висунули кілька чітких умов, після виконання яких Порошенко буде готовий зустрітися з Додоном. Зокрема, щоб Додон де-факто визнав помилковою свою заяву про приналежність Криму Росії і, відповідно, перепросив за неї. Молдовський президент цих умов не виконав і навряд чи виконає, оскільки тоді втрачає сенс гра в "проєвропейського" Плахотнюка, що рятує Молдову від "проросійського" Додона. В уряді й парламенті Молдови є люди, котрим щиро не байдуже, наскільки Україні вдасться стримати Росію й запобігти створенню нового Придністров'я на Донбасі. Коли на молдовських переговірників торік у рамках "5+2" чинився тиск, вони відверто казали: ми не хочемо створювати прецедент, який окремі міжнародні партнери зможуть потім використати проти України в питанні врегулювання на Донбасі. Мовляв, Молдова хотіла врегулювати конфлікт і пішла на болючі поступки, а Україна не йде на поступки, то, очевидно, не хоче врегулювання, й міжнародна підтримка їй непотрібна.

Але є в Молдові й політики, які бояться їхати в Україну для участі, наприклад, у різних міжпарламентських форматах, бо "там війна". У сприйнятті молдован загалом, згідно зі згаданим опитуванням IRI, Україна фігурує на четвертому місці як важливий економічний партнер (після ЄС, Росії та Румунії) і політичний партнер (у тій самій послідовності), але на третій позиції як загроза для Молдови (після Росії та США). Етнічні українці в Молдові, згідно з деякими дослідженнями, з більшим ентузіазмом підтримують інтеграцію РМ в оркестрований Росією Євразійський Союз, аніж навіть етнічні росіяни.

Отож, коли ми говоримо про загрозу "додонізації" України після виборів 2019 р., то не йдеться про банальний прихід проросійських політичних сил до влади на тлі розчарування проєвропейськими політиками. Йдеться передусім про посилення олігархічного впливу, який передбачає мінімум трансформаційного порядку денного, максимум збереження статус-кво. Під проросійськими чи під проєвропейськими гаслами – байдуже. До речі, ви давно чули з вуст перших осіб країни слово "деолігархізація"?

Коментарі — 85
руслан49 _ 21.11.2017 08:12
IP: 37.52.22.---
Andrey Anonenko:
руслан49:
ну и чего твой начальник медлит?
ему ата-та в Госдепе сделают, если он тронет пальцем грузина...
иначе бы он давно его прихлопнул
То це Госдеп США дав команду сакашвілі перекрити вулицю Грушевського, щоб кияни не могли проїхати?
руслан49 _ 20.11.2017 19:22
IP: 95.135.212.---
Andrey Anonenko:
руслан49:
Рябчин только что удалил мой комментарий. Я спросил, почему Розенблат, который лоббировал добыча янтаря, имеет уголовное дело, а Рябчин, который лоббирует дикие расценки на "зеленую энергетику", ходит, как ни чем не бывало.
он и мой удалил, я написал, что теперь известны имена убийц героев подземной сотни. Это грузины. Начиная с Джугашвили они убивают хох/лов
То треба арештувати сакашвілі? Чого медлять?
Вадим Криничний _ 20.11.2017 14:28
IP: 89.252.61.---
Orest Jj:
Orest Jj:
Вадим Криничний:
Orest Jj:
Orest Jj:
.
Потворо путлерівська, окрім вшивої ординської Московії, є ще Захід, так що є кому нас прихистити, на період поки олігархи дограбують країну. Але ми справимось з усіма викликами, які постали перед нами.
... нам стекломой подавай и песни потом громко спиваем, ...
Це всім відомо, що для вас москалів стєкломой звичне діло.
руслан49 _ 20.11.2017 13:04
IP: 95.135.212.---
Orest Jj:
бросишь дурные привычки – тогда пожалуйста в Европу, сортиры мыть спозаранку и на ферме польской убираться.
Ти пишеш і не розумієш, про що пишеш. Я знаю цих людей, які "миють сортіри". Їх називають прибиральницями, чи покоївками. Цих жіночок фактично приймають у якусь багату сім'ю. Бідні самі миють собі сортири. І як ти вважаєш, яке ставлення ди цих прибиральниць, коли кругом них бігають хозяйські діти, коли ця прибиральниця теоретично може виказати якісь секрети цієї родини. Всі, кого я питав, говорили, що робота легка, багато допоміжного обладнання, платять добре. А коли б ти узнав скільки платять охоронцям, то ти б дуже, дуже здивувався. Є ще водії, тим теж платять дуже нормально. Від них залежить життя членів цієї родини.
Orest Jj _ 20.11.2017 12:35
IP: 104.155.18.---
Вадим Криничний:
Orest Jj:
Orest Jj:
как то в руках путлера оказались списки воинов АТО, что теперь делать этим хлопцам, как на жизнь зарабатывать и семьи кормить, въезд в расею им тюрьма, остаётся рейдерство и криминал на родине.
Потворо путлерівська, окрім вшивої ординської Московії, є ще Захід, так що є кому нас прихистити, на період поки олігархи дограбують країну. Але ми справимось з усіма викликами, які постали перед нами.
Нас не приютишь, нам стекломой подавай и песни потом громко спиваем, а людям на работу рано вставать, выспаться нужно, долго нас не вытерпят. Не торопись в гости, вот обнищаешь ещё чуть чуть, бросишь дурные привычки – тогда пожалуйста в Европу, сортиры мыть спозаранку и на ферме польской убираться.
руслан49 _ 20.11.2017 12:16
IP: 95.135.212.---
Рябчин тільки що видалив мій коментар. Я спитав, чому Розенблат, який лобіював видобуток бурштину, має кримінальну справу, а Рябчин, який лобіює дикі розцінки на "зелену енергетику", ходить, як ні чому не бувало.
Вадим Криничний _ 20.11.2017 11:30
IP: 89.252.61.---
Orest Jj:
Orest Jj:
как то в руках путлера оказались списки воинов АТО, что теперь делать этим хлопцам, как на жизнь зарабатывать и семьи кормить, въезд в расею им тюрьма, остаётся рейдерство и криминал на родине.
Потворо путлерівська, окрім вшивої ординської Московії, є ще Захід, так що є кому нас прихистити, на період поки олігархи дограбують країну. Але ми справимось з усіма викликами, які постали перед нами.
Orest Jj _ 20.11.2017 11:25
IP: 77.52.127.---
Logic2009:
Обращаю внимание читателей, безмозглая скотина Семижопов пишет под чужим
ником. Врождённое слабоумие не позволяет кретину понять, что его безграмотность
выдаёт его с потрохами.
*** читая Orest Jj обращайте внимание на IP провайдера, у настоящего 77.52.14.- ***
дякую.
Logic2009 _ 20.11.2017 08:35
IP: 91.196.177.---
Обращаю внимание читателей, безмозглая скотина Семижопов пишет под чужим
ником. Врождённое слабоумие не позволяет кретину понять, что его безграмотность
выдаёт его с потрохами.
*** читая Orest Jj обращайте внимание на IP провайдера, у настоящего 77.52.14.-- ***
Logic2009 _ 19.11.2017 21:12
IP: 91.196.178.---
как то в руках путлера
=========================
Безмозглый, закончи третий класс, а после этого
приходи сюда писать.
Тупая скотина, твоё невежество выдаёт тебя с потрохами.
Ким Чен Ын Воронежский, ты по-русски пишешь хуже корейцев.
Пошёл вон, скотина.
Orest Jj _ 19.11.2017 20:13
IP: 104.155.82.---
как то в руках путлера оказались списки воинов АТО, что теперь делать этим хлопцам, как на жизнь зарабатывать и семьи кормить, въезд в расею им тюрьма, остаётся рейдерство и криминал на родине.
Logic2009 _ 19.11.2017 18:36
IP: 91.196.178.---
Скотина безмозглая без капли самолюбия, как в том анекдоте,
научись отличать диалог от "иди ты на...".
Ирина Полевик _ 19.11.2017 17:31
IP: 94.244.155.---
"Бомж" не содержит никакой информации но вы будете знать кудаписать
Ирина Полевик _ 19.11.2017 17:14
IP: 94.244.155.---
Отправляю вам пустое сообщение. смс. В народе "Бомж" говорят.
Logic2009 _ 19.11.2017 14:06
IP: 91.196.178.---
с бомжами диалог не веду
==========================
Кретин, ты хоть читаешь что пишешь?
Это ты бомж – пользуешься анонимайзером.
Нормальные люди не скрывают провайдера,
скрывают именно бомжи.
Пошёл вон, безмозглая амёба.
Ирина Полевик _ 19.11.2017 11:24
IP: 94.244.155.---
Приходите в гости.
Ирина Полевик _ 19.11.2017 11:23
IP: 94.244.155.---
А кого вы считаете бомжом? Ахметова? Он не бомж живет в элитном доме на Патрожинского 14.
Ирина Полевик _ 19.11.2017 11:16
IP: 94.244.155.---
Модель общества как правило соответствует обществу. Если общество примитивно в смысле сам дурак. То и модель общества примитивна также.
Ирина Полевик _ 19.11.2017 09:30
IP: 94.244.155.---
не так не так не так не так
не так не так не так не так
не так не так не так не так
не так не так не так не так
Orest Jj _ 19.11.2017 09:29
IP: 77.52.58.---
Anatol Zubenko:
платить за разминирование и "восстановление" будет ЕС. Там есть специальные фонды на такие случаи.
Америка поможет с обороноспособностью.
Ну и стране придется часть денег в свою оборону вложить. Полная халява не пройдет.
Мабуть вы не в курсе – в том регионе "город на городе" и построить линию обороны так, что бы не зацепить н/п не получиться – подставлять под удар население это метод мордоровцев.
Как ни крути а строить оборону придется пожертвовав часть территории под буфер.
И если север страны еще нужно думать как защитить, то со стороны луга/н/дона – сам бог велел – все уже разрушено до нас.
Ирина Полевик _ 19.11.2017 09:21
IP: 94.244.155.---
не так не так не так не так стучат часы колесам в такт мы что-то сделали не так? не так не так
Orest Jj _ 19.11.2017 09:16
IP: 77.52.58.---
Anatol Zubenko:
ну зачем национализировать...С Приватом иной вариант был невозможен по причине создания Привата с нуля.
А у Ахметова – все активы криминальные.
Кроме того, вы наверное не помните, сразу после смены власти на Ющера Ахметов сбежал на 6 месяцев в Мордор и сидел там до тех пор, пока Ющер не начал легализировать Шапкокрада.
Надеюсь вы помните, что сделали с побегушником Шапкокрадом? Правильно – отобрали власть.
Как правильно реприватизировать – поинтересуйтесь у Тимошенко. Ни Ахметов ни Пинчук даже не пискнули в ответ и не делали даже попыток вернуть через суд "свое" имущество – все дела по реприатизации были юридически "комар нос не подточил".
Так что варианты решения таких вопросов есть.
Было бы желание.
Человек начал это делать – а вы ему по рукам надавали. Мабуть вы заинтересованы что бы украденное осталось у крадунов. Так тогда и говорите.
Logic2009 _ 19.11.2017 00:04
IP: 91.196.178.---
Воронежский гитлеровец СЕМИЖОПОВ (был ник Вован Зодрыщенко, стал Andrey Anonenko) – НАЦИСТСКАЯ СКОТИНА
В этносах ты разбираешься как свинья в астрономии.
Пошёл вон, безмозглая амёба.
==================================================

Был во времена Петра Первого купец по фамилии СЕМИЖОПОВ.
Фамилия стала поводом для шуток над оным, и он решил поменять.
Подал прошение царю дабы тот позволил изменить на более
благозвучную.
Пётр наложил резолюцию:
"Просьбу удовлетворить, повелеваю уменьшить до трёх".
Купец почёл за издевательство, и менять не стал.
=====================================================
Потомка этого купца Вову Семижопова отправил пигмей Путлер гадить на УП.
Тупая безмозглая невежда гадит текстами не имеющими
ни малейшего отношения к темам блогов.
СЕМИЖОПОВ, ПОДАВИСЬ ЗАРАБОТКОМ.
ВСЮ НОЧЬ СКОТИНЕ БУДУТ СНИТЬСЯ УБИТЫЕ В ДОНБАССЕ
КРОВОЖАДНЫМ ПИГМЕЕМ ПУТЛЕРОМ.
КРОВЬ НА ТВОИХ РУКАХ, КОТОРЫМИ БЕРЁШЬ 30 СРЕБРЕНИКОВ.
Logic2009 _ 18.11.2017 23:53
IP: 91.196.178.---
Тарас Иванович:
Другий Сталініст України, книги нацистів і їх друзів комуняк не читаю.
Logic2009 _ 18.11.2017 21:47
IP: 91.196.178.---
Борис Беккер:
Фашизм – цаца, нацизм – кака?
Нет, Уролог-Сталинист, ваше кредо: "социализм – цаца, фашизм – кака".
Невежда, всем давно известно, что до июня 1941 ни о каком "немецком фашизме"
в СССР речи не было. Речь шла о друзьях "национал-социалистах".
Україна та Європа932 Уряд реформ316 Aтака Путіна1114 Корупція1116 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter