Дар'я Каленюк Юрист, виконавчий директор та член правління Центру протидії корупції

Для Юрія Луценка, Генератора Паскудних Угод

18 січня 2018, 16:59

"Режим спецконфіскації працює і служить Україні. І всі, хто ставить під сумнів спецконфіскацію 1.5 млрд доларів Януковича, служать Януковичу та є ворогами країни та допомагають скасувати спецконфіскацію через фейкове рішення в іноземних країнах, адже в українських судах його скасувати неможливо", – суть нещодавньої доповіді Генпрокурора в комітеті з нацбезпеки.

Давайте нагадаємо Юрію Луценку історію появи у нашому законодавстві "режиму спецконфіскації", яким він зараз так активно користується.

У 2015 році на вимогу ЄС у рамках плану дій щодо візової лібералізації Україна зобов'язалася ухвалити закон, який дозволить конфіскацію злочинних активів у третіх осіб. Тобто того майна, яке прямо не належить злочинцю, а записане на свата, брата, тещу чи компанію. Нові норми про конфіскацію повинні були відповідати Директиві ЄС 2014/42/EU, що визначає базові принципи ЄС щодо конфіскації злочинних активів.

На виконання вимоги ЄС восени 2015 року Уряд розробив два законопроекти, узгодив їх з експертами ЄС та направив на розгляд у Раду. Це були зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів, зокрема щодо визначення режиму спецконфіскації злочинного майна (ст. 96-2 КК) та щодо регулювання арешту майна в кримінальному провадженні (глава 17 КПК).

Законопроекти потрапили на розгляд у правоохоронний комітет, де були "кастровані" депутатами, у тому числі і членом комітету – Юрієм Луценком.

Комітет повністю переписав законопроекти, унеможлививши арешт і конфіскацію майна третіх осіб, а Парламент у залі швиденько зібрав більшість голосів. Попри застереження екс-прем'єра Яценюка та міністра юстиції Петренка, що перероблений законопроект суперечить нормам ЄС, у парламенті з'явився "центр протидії спецконфіскації" в особі екс-голови фракції БПП Юрія Віталійовича Луценка, який впевнено заявив: "Проект в редакції Мін'юсту створює завеликі ризики зловживань з боку слідчих органів. Благими намірами арешту майна Януковича вимощена дорога в пекло. Неприпустимо все арештовувати".

Центр Протидії Корупції, експерти й журналісти, навіть посол ЄC в Україні Ян Томбінський, намагалися тоді пояснити Юрію Віталійовичу та його колегам, що норми про спецконфіскацію майна третіх осіб не суперечать Директиві ЄС. Але "безвізовий" закон ухвалили у такій редакції, що після його ухвалення в ЄС заявили про те, що він не відповідає стандартам ЄС і має бути переголосований задля отримання безвізу. Тоді Юрій Віталійович заявив, що "послу Томбінському варто менше бухати з Шабуніним".

Під тиском міжнародних партнерів та під загрозою втрати безвізу в лютому 2016 року Рада таки переголосувала закон і узгодила норми про спецконфіскацію з вимогами та стандартами ЄС.

З часом ролі та декорації змінилися. З голови президентської фракції у Парламенті Юрій Віталійович перетворився на Генпрокурора і в 2017 році почав активно застосовувати норми про спецконфіскацію.

Правда, і цього разу у Луценка не склалося зі стандартами ЄС, які вимагають виконати дві умови для спецконфіскації майна у третіх осіб:

1. Надати докази злочинного походження майна (ст. 6 Директиви) і

2. Надати можливість третій особі захищати свої права в судовому процесі щодо конфіскації (ст. 8 Директиви):Чи були дотримані ці дві умови під час спецконфіскації 1,5 млрд доларів?

Докази злочинного походження майна

Як уже всім відомо, "конфіскація століття" відбувалася через вирок Краматорського суду, який одночасно затвердив угоду Кашкіна зі слідством та виніс рішення про конфіскацію майна, яке не було власністю Кашкіна. Кашкін був підставною особою, якому заплатили 500 дол. за те, щоб на нього все оформити.

Згідно з Кримінальним процесуальним кодексом, при затвердженні угоди зі слідством суд не досліджує докази. Але при ухваленні рішення про спецконфіскацію майна третіх осіб суд обов'язково має досліджувати докази і на їх підставі встановлювати факти та виносити рішення.

З тексту вироку Краматорського суду, опублікованого Аль-Джазіра, випливає, що Краматорський суд взагалі не досліджував докази злочинного походження конфіскованих мільярдів. Цих доказів просто немає у вироку. Є тільки перелік умовних 8 схем та 400 компаній, через які, за версією прокуратури, вкрадено з бюджету понад 13,24 млрд грн. Не наведено жодних зв'язків між злочинними схемами та компаніями, ланцюжок руху коштів за межами України не відображено. Єдиним доказом злочинного походження цих грошей Генпрокурор називає наявність інших 30 вироків суду, що зафіксували факт існування злочинної організації Януковича і належність цьому об'єднаному злочинному угрупуванню сотень компаній.

23 із цих 30 вироків досі доступні в судовому реєстрі. Усі вони також відбулися через угоду зі слідством, при чому, переважно з дрібними виконавцями – підставними особами типу Кашкіна. І хоча кожний вирок стосується окремого епізоду розкрадання або відмивання, фабула та механіка схем, описана у них майже "під копірку", без істотних нових деталей та без оцінки судом доказів.

Можливо, такі докази є у слідства і теж зберігаються в "секретній кімнаті ГПУ"? Але без їх оцінки суд не мав законних підстав ухвалювати рішення про конфіскацію майна третіх осіб.

Можливість для третьої особи захищати свої права

Юрій Луценко наголосив, що у судовому процесі в Краматорську брали участь лише адвокат, прокурор, суддя і обвинувачений, а треті особи взагалі не мають права втручатися в судовий процес щодо затвердження угоди з обвинуваченим. Це так.

Але оскільки за результатами цієї угоди відбулася конфіскація майна зовсім не Кашкіна, а третіх осіб, вони мали бути як мінімум поінформовані про правові та фактичні підстави такої конфіскації. Це не наше бажання, це базовий принцип права на справедливий суд (ст. 6 Європейської конвенції з прав людини) та європейський стандарт (ст.8 Директиви ЄС). Натомість, у ГПУ свідомо пішли на порушення прав компаній-власників конфіскованих ОВДП на доступ до суду, ким би не були ці власники тоді чи зараз.

У Європейському суді з прав людини компанії, у яких конфіскували мільярди, можуть оскаржувати рішення Краматорського суду саме на процесуальних підставах, де відбулося найбільш очевидне порушення зі сторони ГПУ та суду. Замість того, щоб провести належне розслідування, зібрати докази і законно конфіскувати не тільки 1,5 млрд, але заморожені активи й інших поплічників Януковича, прокуратура і Краматорський суд просто забрали ці гроші в компаній. А повертати їх після того, як це правове свавілля буде доведено в суді, доведеться кожному з нас. А за нинішнім курсом це близько 1000 грн з кишені кожного українця.

І навряд чи майбутнє рішення Європейського суду з прав людини міжнародні інституції вважатимуть "фейковим", на відміну від суперсекретного рішення Краматорського суду.

Коментарі — 18
Yurkiv Yaroslav _ 19.01.2018 22:27
IP: 95.133.215.---
Adam Viter:
Закон про реінтеграцію окупованих територій, – це не просто політичні дивіденди України у гібридній війні проти окупації РФ в Криму і Донбасі, – які реально наблизять нові санкції проти агресора. Це вихід із складної ситуації для окупанта, адже для звільнення окупованих Росією територій України підключився буквально цілий світ. Коли США накладали свої санкції проти економіки РФ, то чітко вказали, що санкції будуть діяти до того часу, аж поки Росія не поверне назад Україні окуповані території Крим і Донбас, згідно підписаного Будапештського меморандуму і мирного договору між РФ і Україною.
В чому вихід для окупанта і куди?:)
Анатолій Смерека _ 19.01.2018 20:50
IP: 91.195.173.---
ПРИват осилили,и это пережуем,гг
kren _ 19.01.2018 18:04
IP: 188.0.104.---
Anatol Zubenko:
Для чого доводити? Сава Морозов -симпатик революційного руху, спонсорував видання газет "Искра", "Борьба"",Новая жизнь",фінансував підпільний революційний рух...Мені дивно, що ви цього не знаєте...
Він там тайно з Лєніним-чи може з самими, - Кобою-часом не зустрічався?
я знаю дещо більше ніж Вам здається.І знаю також,що Морозов-чи з ним,у близьких стосунках були
тз революціонери,зокрема,Бауман і ін авантюристи-Морозов дава гроші їм.А скільки всякої всячини
тулилось до "кормлячих грудей"...помимо "рєволюціонєров"...скільки виявляється всяких "ідей"
він підтримував...
Тільки на "ідеї" РСДРП (б). в купі з"міровой пролєтарськой рєволюцієй"Морозову було глибоко наплювати.
Не варто захоплюватися всім,про що повідомляє большєвіцкая методичка середини *80х.минулого
100 ліття.
kren _ 19.01.2018 16:57
IP: 188.0.104.---
Anatol Zubenko:
kren:
Anatol Zubenko:
kren:
А ви чули про Саву Морозова?
...чули і шо?
Один із спонсорів революції, На
"джельтмена" ніяк не тягне...
...якої революції?шо Ви городите?
Ви мені зараз станете доводити,що тов.Морозов,прогресівний фабрикант,спав і бачив націоналіза
цію своїх фабрик,партком,партхозаків,профкомком,сомольські організації,соціалістічєскоє сорєвно
ваніє,"радників" із 5 го отдєла і себе "красним дірєктором"?
А цар йому не давав цього зробити? і тов.Морозов-пєрємєтнулся?чи може на нього,звище,осяян
ня зійшло,ще в дитинстві і він всі роки тільки й мріяв про "пєрвоє в мірє пролєтарскоє государство"?
kren _ 19.01.2018 16:22
IP: 188.0.104.---
Anatol Zubenko:
kren:
А ви чули про Саву Морозова?
...чули і шо?
kren _ 19.01.2018 15:51
IP: 188.0.104.---
Nikita Lebiga:
Прочитайте хто такий Бонч-Бруєвич, Каменев...
...скадладається враження,добродію,Nikita,що Ви перебуваєте під сильною дією Lebigи.
Прочитайте хто такий (gentleman англ) джентельмен. Це людина,дворянського походження,що
залишилися без засобів до існування, (збіднілі дворяни яким нічого залишити дітям крім титулу).
І не плутайте дійсно ідейних= віруюючих. І "джентельменнів",у котрих за душею нічого,і вони і нах...
нікому не птрібні,при "тій" владі вони існували за рах служби,куди їм податися зараз?коли все роз
валилося,а тов.большєвікі пропонують чин, який не який заробіток,можливо і кар*єра в перспективі.
і не пхайте сюди "борьбу за ідєю",бо не було ніякої ідеї,бо захоплення влади не ідея,а мета,ціль.
Коли большевікі осідлали вищі позиції-вони переконливо показали Вашим "джентельменам",їх
місце,і от саме "джентельменам",тим,що показали- і,по заслугам,жаль що не всім.
kren _ 19.01.2018 02:16
IP: 188.0.104.---
Nikita Lebiga:
Раднарком ніколи б не здолав український народ, якщо б не мав підтримки від його значної частини. Один мій прапрадід воював за Махна, а інший за Ради, хоча він був мілкий дворянин і землевласник.


...угу,"мілкий дворянин і землевласник" пішов воювати за Ради "штоб зємлю крістянам в калхози ад
дать".а у Вас там прадіда фабриканта і ресторатора,не було 7 шо пішли за Ради воювать,щоб фабри
ку одать пролєтаріям і самому стат красни дірєктором...чи ресторан здать в савецький общєпіт...
це ж так...-по романтічєському...

з'єднаннях було немало і "революційну жорстокість" до "контри" вони також показувати
вміли.
...ні трохи не сумніваюся...найдієвіший "аргумент" для виправдання бандитизму,грабували багатих і
забирали собі,бо були бідними--це так по РСДРП (б) -му,експроріація називається.
kren _ 19.01.2018 00:54
IP: 188.0.104.---
Nikita Lebiga:
kren:
Це так, але чи є тоді цінність у тієї інтелігенції, яка виїхала за кордон? Народ не підтримав їх, підтримкою користувалися ідеї РСДРП (б)...
...ідеї РСДРП (б).підтримкою народу? Ви,добродію, круглий Lebiga.Той народ РСДРП і вимовити
був неспроможний-не те що їх "ідеї" підтримувати.
большєвікі розв*язали громадянську війну на імперії і "народ",як можете бачити беру в лапки,больше
віцкіє збройні банди,в умовах недієздатності системи,кинулися до легкого грабунку маніфестованого
большєвікамі.Оце й усі ідєї,а "підтримка" прийшла багато пізніше.От якраз з виїздом інтелігенції,далі
підвали ЧК\НКВД,колектівізація,раскулачіваніє,глодомор,ГУЛАГ і на середину *30х настала "підтрим
ка" серед тих хто вижив.
Щож до "вартості" інтелігенції тоді...хотілось би подивитися на Вас в подібних умовах.
kren _ 18.01.2018 23:36
IP: 188.0.104.---
Nikita Lebiga:
kren:
Почитайте їхні біографії. Половина – це колишні вожді комсомолу, а інші – синки "чесних приватизаторів" з 90-их. Відсоток представників трудового Народу в органах законодавчої, виконавчої і судової влади – просто мізерний.
...хто вони такі відомо всім,кому цікаво-зараз це не проблема.
Тільки,добродію,де Ви у моєму коменті бачили згадку про "трудовицй народ",у мене-люди дії.
Тобто,добродію,не інтелігенція,що виїхала звідси ще в 1917-20х рр,поки встигли,а,до послуг нації, залишився якраз Ленін зі своєю бригадою...тому і "нація"така.
Можливо,люди дії,мені слід було взяти в "",щоб зрозуміліше було.
kren _ 18.01.2018 22:39
IP: 188.0.104.---
Nikita Lebiga:
Грузчик у БТК-Центр Комплект – дійсно erwache.
І? Ви не поважаєте людей, які виконують фізичну працю? Схоже Ленін дійсно мав рацію у тому, що інтелігенція – це не мізки нації,
а її гівно.
...погодьте,у нас зараз якраз і керують...гм,люди дії, "каманда крєпкіх хазяйствєнікав"-реальниє
пацани,тільки тепер вони не пр.називаються,там,опоблок,бпп і вся гоп компанія,в су*дах/,про*ку
ра"турі/ по*лі"ці\ї,ар;мії, -на місцях,ніякої вшивої інтелігенції і близько нема всі-"наші,ваші рєбята" (С)...
Що Вам знову не так?
Литвинов Юрий _ 18.01.2018 21:53
IP: 109.108.249.---
Шкуряк молодец, он сказал, что нужно поблагодарить "конфискаторов (а ещё бы и наградить), что не разворовали миллиарды. Это нужно делать быстрее, пока не разворовали.
Zybyf _ 18.01.2018 19:42
IP: 93.74.238.---
До цього часу ніхто не звернувся в суд,вимагаючи повернути кошти. А ящо була якась домовленість?
САНДРО _ 18.01.2018 19:18
IP: 176.115.101.---
Напрочуд просте, зрозуміле пояснення.
Навіть нам, простим мірянам все зрозуміло.
Тому. бажано, щоб Юрій Вітальєвіч читав, вивчав. зрозумів, та діяв.
І в першу чергу дав розгон своїм радникам-радєтелям, котрі свого часу не пояснили Генеральному скільки буде 2х2
Orest Jj _ 18.01.2018 19:16
IP: 35.195.250.---
руслан49:
Читав недавно висловлювання зарубіжних грантососів, що треба повернути в Україну російські газети, бо в Україні через відсутність російських газет знижується плюралізм думок. Доморощені грантососи працюють в тому ж напрямку.
Нельзя жить за железным занавесом, и так на вас весь мир смеётся.
tech _ 18.01.2018 18:36
IP: 195.200.245.---
Nikita Lebiga:
tech:
Nikita Lebiga:
руслан49:
Читав недавно висловлювання зарубіжних грантососів, що треба повернути в Україну російські газети, бо в Україні через відсутність російських газет знижується плюралізм думок. Доморощені грантососи працюють в тому ж напрямку.
Ну так, як співається в одній пісні: "Ліберал, ліберал – Батьківщину продав...".
Космполітичний скот не повинен мати право на висловлювання своїх думок, а в ідеалі – навіть право на існування.
Зіганув, коли це писав? Бо інакше не зараховується.
Віддав Римський салют. Die Ukraine erwache!
Грузчик у БТК-Центр Комплект – дійсно erwache.
tech _ 18.01.2018 18:15
IP: 195.200.245.---
Nikita Lebiga:
руслан49:
Читав недавно висловлювання зарубіжних грантососів, що треба повернути в Україну російські газети, бо в Україні через відсутність російських газет знижується плюралізм думок. Доморощені грантососи працюють в тому ж напрямку.
Ну так, як співається в одній пісні: "Ліберал, ліберал – Батьківщину продав...".
Космполітичний скот не повинен мати право на висловлювання своїх думок, а в ідеалі – навіть право на існування.
Зіганув, коли це писав? Бо інакше не зараховується.
руслан49 _ 18.01.2018 17:38
IP: 37.52.23.---
Читав недавно висловлювання зарубіжних грантососів, що треба повернути в Україну російські газети, бо в Україні через відсутність російських газет знижується плюралізм думок. Доморощені грантососи працюють в тому ж напрямку.
tech _ 18.01.2018 17:14
IP: 195.200.245.---
Підсумовуючи: Юрій Луценко – просто бездарний поц. (Страшенно вибачаюсь.)
Корупція1155 Уряд реформ337 Україна та Європа955 Aтака Путіна1123 Свобода слова550
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter