Дар'я Каленюк Юрист, виконавчий директор та член правління Центру протидії корупції

Чому Мартиненко боїться допиту Високої прокуратури Праги?

09 листопада 2018, 14:42

Останнє судове засідання у справі щодо екс-нардепа Миколи Мартиненка запам'яталося тим, як він демонстративно викинув на підлогу вручену детективом НАБУ повістку на допит за запитом прокуратури Чехії.

Водночас, Мартиненко і його співучасники впевнено погодилися давати свідчення в українському суді. Сам же екс-нардеп постійно заявляє, що довіряє суду і готовий слухати справу максимально відкрито.

Виникає питання: чому така щирість та довіра не поширюється на чеських правоохоронців?

Можливо, тому, що схеми Мартиненка процвітали значно довший час, ніж період, за який НАБУ вже зібрали докази і передали справу до суду.

За версією слідства, Мартиненко у змові з трьома особами протягом 2008-2012 років організував схему на держпідприємстві "Енергоатом", яка завдала шкоди державі на 6,4 млн євро.

Суть схеми – Мартиненко і Ко штучно створили умови проведення низки тендерів для держпідприємства "Енергоатом". Переможцем ставала чеська компанія Škoda JS із завищеними цінами. У подальшому Škoda JS перераховувала "надлишок" на рахунок компанії Мартиненка – BRADCREST INVESTMENT SA (Панама).

Факт належності цієї фірми Мартиненку встановили два Швейцарські банки через процедуру верифікації клієнта.

Більше того, із червня 2018 НАБУ розслідує ще один епізод, інформацію про який вони отримали саме з прокуратури Праги. Однак він стосується періоду із квітня 2014.

Крім того, у Бюро встановили факти перерахування коштів від "Енергоатома" за нібито надані консалтингові послуги на рахунки іноземних компаній і в 2012-2016 роках.

А тепер про зміст самої повістки, яку Мартиненко необачно залишив у залі суду.

У ній йдеться про допит його як свідка у справі, яку розслідують чеські правоохоронці щодо розтрати та ухилення від сплати податків колишніми або теперішніми посадовцями компанії Skoda JS – фірми зі славнозвісної схеми.

Це громадяни Чехії, які фактично обвинувачуються у виплаті Мартиненку "відкатів" за виграші тендерів "Енергоатома".Cаме завдяки співпраці НАБУ, САП та чеських прокурорів вдалося встановити причетність Мартиненка та його соратників до аналогічних схем і в подальші роки.

Зараз же в українському суді розглядається справа лише за 2008-2012 роки.

Очевидно, що й два інші епізоди вже є невід'ємною частиною чеської справи, яка на фінішній прямій та найближчим часом буде в суді і ці ж епізоди невідворотно потраплять до суду і в Україні.

Саме тому допит у справі чеських правоохоронців, яка за обсягом охоплює всі періоди, навіть у якості свідка може загрожувати Мартиненку новими проблемами.

Адже йому залишається або обманювати правоохоронців, що може мати наслідки, або відмовитися від свідчень про себе, що буде виглядати дивним на тлі "щирості" в українському суді.

Мартиненко викидання повістки пояснював нібито відсутністю повноважень НАБУ. Він чомусь вважає, що детектив повинен був мати якесь доручення від Генеральної прокуратури України аби запрошувати його на допит у рамках міжнародної співпраці.

Але це відверта брехня Мартиненка, так як НАБУ має повноваження здійснювати міжнародну співпрацю відповідно до статті 16 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро" та статті 545 Кримінального процесуального кодексу України.

Своєю чергою, якщо екс-нардепу дійсно нічого боятися, то він обов'язково прибуде 28 листопада до НАБУ для надання свідчень.

Цим самим він проявить прозорість і готовність до співпраці не лише з українським судом, але й з іноземними правоохоронцями.

Коментарі — 25
Ирина Пилипенко _ 10.11.2018 21:12
IP: 178.150.254.---
Олег Пархоменко:
Отрабатывали частный заказ? Потому что в ГПУ и по этому поводу на Сытника дело лежит. Их поймали на прослушке бизнесмена по частному заказу, естественно это все было без санкций.
Олег Пархоменко _ 10.11.2018 21:02
IP: 35.235.227.---
Что за сотрудничество между НАБУ и САП если Бюро уже ловили на незаконной прослушке в САП. Вообще в НАБУ неравнодушны к незаконным прослушивания) буквально недавно их в Синагоге на том же поймали.
Ирина Пилипенко _ 10.11.2018 18:56
IP: 178.150.254.---
Galina Mironova:
а якщо взагалі там не просто родичі-росіяни, а до зливу державної таємниці директором НАБУ дійшло?
так уже ж заводили дело в ГПУ на Сытника по этому поводу. Только чего-то затихло.
Как и дело о разглашении служебной информации, когда Сытник журналистам сливал то, что они наслушали по делу Кулика.
Leonid Shpak _ 10.11.2018 15:47
IP: 37.54.68.---
А чого боявся Садовий? Садовий прокоментував аудіо, на якому звинувачує Гандзюк. Скандальне аудіо з'явилось на сайті "Інформатор" у п'ятницю ввечері і в УП.
"Це є стерва... Вона причетна до розвалу "Самопомочі"... З неї ліплять лідера, а вона є тією людиною, що організовує усі ті корупційні схеми", – говорить Садовий на записі.
Щодо запису. Голос мій", – пише у Facebook мер Львова.
Він спробував пояснити свою критику в бік Гандзюк емоціями.
Моя реакція була емоційною і неадекватною після публічних зустрічей з місцевими підприємцями в Херсоні, від яких я і отримав інформацію, про яку йде мова на записі. Запис від 27 серпня 2018 року. Шкодую, що тоді так висловлювався і приношу вибачення тим, кого це зараз стосується", – написав Садовий. Він додав, що із загиблою активісткою особисто знайомим не був, а також доказів, які би підтверджували факти корупції в її діях, він так і не отримав.
Всім очевидно двійне дно пана Садового", – зазначив генпрокурор Юрій Луценко, коментуючи зміст.
Індра _ 10.11.2018 08:53
IP: 94.76.81.---
Авторко, ви як правничка, мали б зануритися в вивчення звичаєвого права, яке панувало в нашій країні до заґарбання її московитами по смерті Богдана Хмельницького. Бо нам саме з законми пращурів і треб жти – там панував повний порядок!!! Нагадаю основні риси: повне самоврядування і видорність всіх посад на короткі терміни та передбаченням правил усунення з посад. На жаль, нині всі посадовці виглядають неначе розумово-обмежені. От наприклад, д-р В'ятрович, директор Інституту народної пам'яті – він абсолютно не обізнаний з українознавством давніше 20-го століття. Це, зокрема, призвело до того, що вони дали дивну назву місту – "Кропивницький", хоча мали б дати назву Угличів тому, що в тих краях тривалий час жило в давнину слов'янське плем'я угличів; на початку 6-го сторіччя князь Яр-Тур з того племені заснував королівство The United Kingdom і нині відомий як засновник англійської корони, Arthur.
Індра _ 10.11.2018 08:40
IP: 94.76.81.---
Михаил Горбатюк:
Індра:
именно в качестве свидетеля – принятая в любой стране формулировка.
Навіть оці вші "в любой стране", тобто в Московщині, вже офіційно відходят від ткого маразматичного звороту. Нащо за нього чіпляються українці, якщо навіь в московській мові в Московщині відходять? Воно по совково-мацковскі какось льогше?
Nataliya Mychko _ 10.11.2018 08:32
IP: 193.194.106.---
Они все боятся, когда подбирается к ним ответственность! Они все смелые, когда что-то лепят! А украинских судов не боятся – потому что там уже известно решение, за него договорено и оплачено (((
Михаил Горбатюк _ 10.11.2018 00:27
IP: 46.219.222.---
Індра:
Наприклад, навіть у якості свідка ---- безглуздість цього виразу вже усвідомили навіть московити і вже пропонують певні замінники. Адже "навіть у якості свідка" – це те ж саме, що і "навіть у ліжку свідка". Єдина правильне слвосполучення, це навіть як свідок.
вы пишете правильно с точки зрения украинского языка – но не с точки зрения процессуальных терминов. именно в качестве свидетеля – принятая в любой стране формулировка.
Galina Mironova _ 10.11.2018 00:26
IP: 46.211.124.---
Ирина Пилипенко:
Дуже велике розчарування. Особливо його тещі, фанатки Росії, яка взагалі відкрито поливає брудом українців. взагалі, справа серйозна, а якщо взагалі там не просто родичі-росіяни, а до зливу державної таємниці директором НАБУ дійшло?
Михаил Горбатюк _ 10.11.2018 00:25
IP: 46.219.222.---
Лисько Александра:
ну вот я в ФБ подискутировал с Дарьей, я пока не вижу аргументированности – но да, у меня тоже складывается осязаемое ощущение, что для ребят из ЦПК важнее всего поддержать НАБУ. если они оправдывали даже поездки Сытника к Порошенко...
Лисько Александра _ 10.11.2018 00:21
IP: 35.235.226.---
Galina Mironova:
]Цікаво, що українські правоохоронці посилались значною мірою на європейських колег. На чому ж тепер базуватиметься обвинувачення? були б козирі, набувці їх би вже давно викинули з рукавів, враховуючи їх любов блиснути в пресі...
так их в первую очередь ото пресса и интересует, они даже по тому делу, на судебном заседании по которому повестку тот детектив юродивый вручал, не смогли экспертизу присоединить... хотя чего не смогли... не захотели!! потому шо нет желания установить истину!! а есть любовь к прессе!!...
Лисько Александра _ 10.11.2018 00:19
IP: 35.235.226.---
Михаил Горбатюк:
так это ж каленюк – она ж из группы поддержки набу!! они все помогают набушникам валить кого надо!! а с повесткой той – зачем было ее вручать в суде под камерами?? это шо, процессуальное действие называется?? та пиар чистой воды!! и каленюк же на камеру снимала!!
Galina Mironova _ 10.11.2018 00:18
IP: 46.211.124.---
Ірина Гапоненко:
Наче ж і в Швейцарії росзлідується – справа просто висить, жодних дій не відбувається... Відкриття ж справи ще не означає винуватості. А там вже історія 5 років десь триває – і нічогісінько...
Цікаво, що українські правоохоронці посилались значною мірою на європейських колег. На чому ж тепер базуватиметься обвинувачення? були б козирі, набувці їх би вже давно викинули з рукавів, враховуючи їх любов блиснути в пресі...
Ирина Пилипенко _ 10.11.2018 00:09
IP: 178.150.254.---
Тут уже неделю гуляют документы, которые подтверждают, что Сытник продал в Крыму недвижимость по законам оккупантов, то есть незаконно. Что он, что пресс-служба молчит. А доверия к нему все ниже и ниже. Там ведь ему и спонсирование терроризма можно влепить, как я понимаю.
Tatyana Supryaga _ 09.11.2018 23:30
IP: 93.77.37.---
Абсолютно не дивує, що пан Мартиненко "довіряє" нашим "потужно відреформованим" судам, і в той же час панічно боїться європейських судів, до яких не дотягнулись липкі руки наших "рішучих реформаторів".
Olexiij Babenko _ 09.11.2018 20:34
IP: 37.53.33.---
"Виглядит" з російської не перекладається як "виглядати".
Індра _ 09.11.2018 19:54
IP: 94.76.81.---
Наприклад, навіть у якості свідка ------ безглуздість цього виразу вже усвідомили навіть московити і вже пропонують певні замінники. Адже "навіть у якості свідка" – це те ж саме, що і "навіть у ліжку свідка". Єдина правильне слвосполучення, це навіть як свідок. А що це за нардеп? А вшколі тоді – шкроб (шкілький робітник). Держпідприємство. Оці комуно-совкові скорочення вже просто-таки задовбали. До чого така сталінка призводить? До того, що народ масово перестає читати класичну укранську літературу бо нічого там не розуміє – не типова його оку лесика... Йдеться = йдеть себе – що це за витвір, з відки воно вилізло?? А ось ще цікаво: Це громадяни Чехії, які фактично обвинувачуються у виплаті Мартиненку -- тобто, авторка написала по-суті наступне: Це громадяни Чехії, які фактично обвинувачують себе у виплаті Мартиненку. Саме такий змість цього речення, якщо читач володіє українською мовою, а не сталінкою...
Індра _ 09.11.2018 19:42
IP: 94.76.81.---
Коли вже всі автори статей нарешті вивчать державну мову? Ну скільки ще років чи десятиліть ви писатимете сталінкою?
Михаил Горбатюк _ 09.11.2018 18:33
IP: 46.219.222.---
Ірина Гапоненко:
Наче ж і в Швейцарії росзлідується – справа просто висить, жодних дій не відбувається... Відкриття ж справи ще не означає винуватості. А там вже історія 5 років десь триває – і нічогісінько...
все там чегосенько. в Швейцарии по этому делу прокурор был под следствием – за фальсификацию данных. но Каленюк, как и Шабунин или Лещенко об этом не напишут – это наводит тень на честное лицо НАБУ-шников, а Бюро им еще пригодится в качестве, как там Шабунин говорил: "политического орудия для смещения действующей власти".
Михаил Горбатюк _ 09.11.2018 18:31
IP: 46.219.222.---
Микола Гайдук:
Михаил Горбатюк:
Поскольку генпокурор Мартыненко это все одна гоп кампания то ГПУ и не проявляет инициативы тем более почему то генпрокурор срочно подал а отставку наверное уйдет в подполье???!!!
што? при чем тут генпрокурор? я писал где-то про генпрокурора? ЧЕРЕЗ КАНЦЕЛЯРИЮ ГЕНПРОКУРАТУРЫ. это тоже инициатива нужна? вы идиот? НАБУ не знает законодательства и не знает, что такая повестка вручается вызовом, по которому должен придти тот, кому вручают повестку, в канцелярию ГПУ, и получить. а детектив устраивает цирки.
Микола Гайдук _ 09.11.2018 18:02
IP: 178.74.231.---
Михаил Горбатюк:
Поскольку генпокурор Мартыненко это все одна гоп кампания то ГПУ и не проявляет инициативы тем более почему то генпрокурор срочно подал а отставку наверное уйдет в подполье???!!!
Анатолій Яковенко _ 09.11.2018 17:36
IP: 35.235.230.---
Коля хароший парень. Поки все. Далі буде (я ще надіюсь).
Ірина Гапоненко _ 09.11.2018 16:04
IP: 35.235.227.---
Наче ж і в Швейцарії росзлідується – справа просто висить, жодних дій не відбувається... Відкриття ж справи ще не означає винуватості. А там вже історія 5 років десь триває – і нічогісінько...
Volodymyr_R _ 09.11.2018 15:53
IP: 195.114.138.---
Мартиненку були потрібні значні кошти для фінансування кандидатів від партії Яценюка на виборах
Михаил Горбатюк _ 09.11.2018 15:05
IP: 46.219.222.---
как-то очень странно, дорогая Дарья, что вы забыли слова защиты самого Мартыненко: такая повестка должна вручаться ТОЛЬКО через ГПУ. потому он ее демонстративно и выкинул – вручалась она незаконно. и если бы вы были заинтересованы в установлении истины, глубокоуважаемая Дарья – то глянули бы закон о ратификации евроконвенции о взаимной помощи в уголовных делах, где положение о ГПУ черным по белому написан. но вас же это не интересует, правда?))
Корупція1192 Україна та Європа974 Aтака Путіна1136 Уряд реформ353 Свобода слова556
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter