Борис Кушнірук Економіст. Член Центрального проводу Народного Руху України

Вчить матчастину, пане Ройтбурд!

08 лютого 2008, 01:33

Прочитав статтю пана Ройтбурда, присвячену мовному питанню, і прийшла на згадку інша стаття – Сергія Грабовського "Звичайне фальшування". В ній пан Грабовський звертає увагу на факт пересмикування, до якого припустилась Аксиня Куріна в статті "Звичайний нацизм".
Вона дала відверто некоректне цитування сумнівно відомого "Mein Kampf" Адольфа Гітлера. Причин, з яких пані Куріна вдалась до подібного кроку, може бути дві. Одна, більш сумна, пов'язана з тим, що вона це зробила навмисно, інша – банальна студентська звичка читати не першоджерела, а чиїсь перекази чи конспекти.

Я хочу думати краще про пані Куріну і тому схиляюсь саме до другої версії. Ось чому, коли я читаю розмірковування пана Ройтбурда, я майже переконаний, що він особисто рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 60 народних депутатів України про офіційне тлумачення положень частини другої статті 14 Закону України "Про кінематографію" (справа про розповсюдження іноземних фільмів) не читав, але, за радянською звичкою, захотів його засудити, бо хтось йому сказав, що рішення це погане. Кожний може сам прочитати це рішення , я ж наведу лише його результативну частину:

"враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 150, 153

Конституції України, статтями 13, 39, 51, 62, 63, 65, 93, 95

Закону України "Про Конституційний Суд України", Конституційний Суд України

вирішив:

1. В аспекті конституційного подання положення частини

другої статті 14 Закону України "Про кінематографію" "іноземні

фільми перед розповсюдженням в Україні в обов'язковому порядку

повинні бути дубльовані або озвучені чи субтитровані (виділене мною – Б.К) державною мовою..."необхідно розуміти так, що іноземні фільми не підлягають розповсюдженню та демонструванню в Україні, якщо вони не дубльовані або не озвучені чи не субтитровані державною мовою, а центральний орган виконавчої влади у галузі кінематографії не має права надавати суб'єктам кінематографії право на розповсюдження і демонстрування таких фільмів та видавати відповідне державне посвідчення".

Я навмисно виділив слово "субтитровані", бо саме це слово повністю дає відповідь на усі питання, які ставить пан Ройтбурд та багато хто з ним.

Досить велика частина іноземних фільмів в країнах Європи не дублюється та не озвучується, а лише субтитрується. Особливо це стосується, так званих, некомерційних, артхаузних фільмів.

І це зрозуміло, бо витрати на субтитрування досить незначні, навіть якщо мова йде про розповсюдження лише декількох фільмокопій.

Ба, більш того, саме такий підхід багатьом, особливо молоді, дає суттєві переваги – вони мають можливість практикувати свої знаннях іноземних мов. Слухаючи, вони зразу ж можуть прочитати рядок з перекладом та перевірити, наскільки вони правильно все зрозуміли.

Що ж стосується шанованої мною Кіри Муратової та її фільмів, а також інших російськомовних фільмів, то впевнений, що ніхто не буде робити дурниць та дублювати чи озвучувати їх українською, а їх субтитрування не буде великою проблемою. Хоча, на мій погляд, воно є зайвим.

Що ж стосується дублювання або озвучування іноземних фільмів російською та мовами інших національних меншин, то ніхто не забороняв цього робити. Це випливає, як з норм частини другої статті 14 Закону України "Про кінематографію", в якій вказано таке:

"Іноземні фільми перед розповсюдженням в Україні в

обов'язковому порядку повинні бути дубльовані або озвучені чи

субтитровані державною мовою, вони також можуть бути дубльовані або озвучені чи субтитровані мовами національних меншин" (виділене мною Б.К.), так і з пункту 5.2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України:

"Положення статті 14 Закону щодо обов'язкового дублювання або озвучення чи субтитрування державною мовою іноземних фільмів перед їх розповсюдженням в Україні повинні застосовуватися до всіх фільмокопій, які розповсюджуються в Україні (виділено мною – К.Б.), у тому числі й до тих, які використовуються для демонстрування таких фільмів".

Тобто у разі, якщо іноземний фільм дубльований або озвучений, наприклад, російською мовою, то це означає, що цей же фільм має бути обов'язково субтитрований українською. І навпаки, якщо іноземний фільм дубльований або озвучений українською, то він може бути також субтитрований російською.

Із всього роз'ясненого, чи, якщо хочете, "розжованого" мною, можна зробити простий висновок. Перед тим, як кричати про утиск чиїхось прав, загляньте, пане Ройтбурд та пані Куріна, спочатку у першоджерела. Може тоді виявиться, що жодних резервацій створювати в Україні не має потреби, навіть для кожного з Вас.

powered by lun.ua
Коментарі — 28
Грім_ _ 11.02.2008 13:58
IP: 194.50.169.---
Борисе, велике прохання вказати свою електронну адресу. Потрібна Ваша допомога у висвітленні однієї досить актуальної і болючої для більшості працездатних громадян теми, пов'язаної з фіскальними намірами уряду Тимошенко. Вже давно жоден "злочинний уряд" так нахабно не вивертав наші кишені, як це за зізнанням Юліного "економічного генія" Тєрьохіна збирається зробити наш "справедливий", двічі "народний", та тричі "соціальноорієнтований". Реакція має бути гучною і негайною, інакше буде пізно.
Борис Кушнірук _ 09.02.2008 14:13
IP: 77.123.210.---
Шановний пане "лмк"!

09.02.2008 11:03___ лмк

Навчиться уважно читати хоча б те, що Вам підсунули під самий ніс.
Я надрукував і навмисно виділив роз'яснення пункту 5.2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України:

"Положення статті 14 Закону щодо обов'язкового дублювання або озвучення чи субтитрування державною мовою іноземних фільмів перед їх розповсюдженням в Україні повинні застосовуватися до всіх фільмокопій, які розповсюджуються в Україні
лмк _ 09.02.2008 11:03
IP: 80.86.252.---
автору.
читайте внимательно решение кс. речь идет о том, что любой иностранный фильм пришедший в украину обязан быть продублирован на госязык...совершенно справедливо. однако, фильмокопии могут быть на любом языке об этом кс сделал специальную оговорку. не занимайтесь народным творчеством. не вводите граждан в заблуждение поэтому решение о том, что все фильмы в кинотеатрах должны идти только на укрязыке- прямое нарушение закона. и прав человека
Enki _ 08.02.2008 20:11
IP: 80.93.122.---
Ув. г-н Кушнирук. Кончайте уже с этим языковым вопросом. Вы лучше прокомментируйте сегодняшнюю, как по мне, топ-новость, которая осталась за кадром. "У Тимошенко збираються відмовитися від синтез-газу". – http://pravda.com.ua/news/2008/2/8/71243.htm Предыдущий кабмин Януковича 5 декабря успел создать концерн по производству искусственного газа, а новый кабмин Тимошенко решил его тут же упразднить. Блеск! Это надо понимать как заботу об энергетической безопасности страны?!
Согласно расчетам специалистов, уже в этом году производство синтетического газа могло бы достичь 1 млрд. м³. А в ближайшие 15-20 лет – 40 млрд. м³ ежегодно, что является эквивалентом 25 млрд. м³ природного газа. Его себестоимость значительно ниже чем у импортируемого. И вдруг такой пассаж! У вас есть этому какое-то разумное объяснение? Буду признателен за ответ.
scout24 _ 08.02.2008 19:15
IP: 91.17.231.---
"Що ж стосується шанованої мною Кіри Муратової та її фільмів, а також інших російськомовних фільмів, то впевнений, що ніхто не буде робити дурниць та дублювати чи озвучувати їх українською"

Гм, інтірєсна... А чому для фільмів Муратової "а також інших рос.мовних фільмів" робиться вийняток? Закон є закон -- для всіх фільмів. Треба нарешті дати новому постсовковому поколінню дивитсь расєйські фільми укр мовою! Алі я чавой--та ні пойнял??
лмк _ 08.02.2008 17:00
IP: 80.86.251.---
Если вы внимательно читали решение кс, то речь там шла о фильмах, а не о фильмокопиях. А это, как говорят в одксск, две большие разницы.
Vlad_iz_Kharkova _ 08.02.2008 14:50
IP: 195.26.93.---
08.02.2008 14:43_ PatriotnaPe4i С моей т.зр. разговор совсем не о внутреннем эмоциональном состоянии участников. Разговор о профессионализме в решении государственных дел. Если человек что-то делает, он должен не свои внутренние переживания озвучивать, а принимать меры, которые с наименьшими издержками решали поставленную проблему. В отношении кинопроката принято решение от которого побочные последствия велики, а пользы для решения поставленной проблемы никакой.
Охотно верю, что "у тих, хто вболіває за україномовні фільми" после этого закона на душе стало легче. Но к проблеме "щоб Україна була дійсно Україною" оно не имеет никакого отношения. Все надо делат профессионально, думать о результатах, а не о душевном комфорте.
PatriotnaPe4i _ 08.02.2008 14:43
IP: 78.111.189.---
Предмет дискусії ось у чому: у тих, хто вболіває за україномовні фільми – є надмета: щоб Україна була дійсно Україною, а не Уркаїною чи Хохляндією. А кому фіолетово, в якій країні він буде жити – той не бажає співчувати жодним, хоч навіть таким манюсіньким зусиллям з відновлення мови й культури народу, який гнобили більше 300 років.
Vlad_iz_Kharkova _ 08.02.2008 13:19
IP: 195.26.93.---
08.02.2008 08:04_ Космон Я слышал очень много разных пословиц. Я так понимаю, что по сути Вам возразить нечего, а написат ьчто-то хочется.
Vlad_iz_Kharkova _ 08.02.2008 13:18
IP: 195.26.93.---
08.02.2008 09:28_1965 Я же писал экономисту, а не Вам. Вам. могу объяснить:
1. К незнакомым взрослым людям следует обращаться на Вы.
2. Есть разные секторы экономики. Оказание сексуслуг, общепит и кинопрокат – это примеры разных секторов экономики. Они все (про сексуслуги можно дисутировать) д.б. в развитом государстве и ни один из них не заменит другой. Между ними д.б. равновесие, т.е. спрос населения на каждый из них должен равняться предложению.
3. Если Вы какому-то сектору создаете повышенные требования, которые он не может выполнить, то он развивается плохо или чахнет вовсе. Это м.б. продуманная госполитика. Например, Япония в свое время предъявила повышенные требования ксудостроению, т.к. власти посчитали, что его развитие вредит стране. Но чаще бывает, когда повышенные требования предъявляют по глупости, решая (или думая что решая) совсем другие задачи. В обсуждаемом случае именно так.
4. Распространению украинского языка требовнаия к кинопрокату никак не помогут имено из-за неразвитости самого кинопроката. Абсолютное большинство просмотров фильмов происходит за его пределами. После вступления в силу закона это большинство еще более увеличится и никаких других последствий не будет.
Так понятно?
radavan _ 08.02.2008 13:07
IP: 195.24.137.---
Автору – РЕСПЕКТ з великих літер! Я просто не розумію, звідки і чому така паніка навколо цього питання. Точніше, розумію – є інтересанти. Перше – Кремль звісно. Друге – кінопрокатники, які не хочуть витрачати власні гроші. Субтитруйте навіть російські фільми і демонструйте. Ніяких прав це не ушкоджує. Заздалегідь закупайте права, щоб піратські ДіВіДі вас не обійшли. Не хочете крутитися? Так до чого ж тут мова? Це вже про бізнес. Не вмієте працювати! І не треба здіймати галас. Поїдьте в Угорщину і вимагайте демонстрацію фільмів хоча б українською. Що вам скажуть?
Кафедра _ 08.02.2008 12:39
IP: 195.66.138.---
Господи! На всех блогах тоже такое творится!!!
Вместо обсуждения сути вопроса (пообсуждать хочется, "засветиться" хочется, вот только знаний не хватает) обсуждаются личности!!!
Происходит повсеместная подмена понятий. В сталинских (он грузин) репрессиях обвиняют Россию. Преследования инакомыслящих активно поддерживались выходцами из Украины Хрущевым и Брежневым – опять виновата российская империя?
Просто боязнь назвать основного виновника – коммунистическую идеологию (кстати, бывшую – нынешняя вполне прилична; говорю об этом, как убежденный антикоммунист с 16 лет). Но такой путь опасен – можно "зацепить" кого-нибудь их СВОИХ.
Потому и боремся не против идеологий (тут необходимо серьезное изучение вопроса), а против личностей. Ну, что же, давайте объявим, что в бедах Украины виноваты удмурты – выловим их, перебьём. Лучше жить от этого станем?
Настоятельно призываю модераторов – наказывать за все личночтные выпады немедленно. В противном случае, дискуссия превратится в базар!
Roo _ 08.02.2008 11:56
IP: 77.122.63.---
Упал, вот и сиди там под стулом, ржи. Ты по сути смотри, и сам матчасть учи, умник.
Stivy_G _ 08.02.2008 09:57
IP: 195.5.16.---
Упалпацтул и ржу...
Кира Маратова...
Это кто же должен учить матчасть?
Kharyok _ 08.02.2008 09:43
IP: 90.151.139.---
Кiра МАратова – это кто-то из родственников Анны АхмЕтовой?
Северянин _ 08.02.2008 09:43
IP: 193.138.246.---
08.02.2008 09:20___ Sanya – Ви мабуть з "комисарів". Вони завжди все знають – кого куди відправити, кого якийсь не такий, кого пограбувати. Але комисарів ніколо не можна брати з собою у діло, прикмета не добра.
1965 _ 08.02.2008 09:28
IP: 77.123.101.---
Vlad_iz_Kharkova если следовать твоей логике так давай в кинотеатрах ещё и секс-услуги введём.Представляеш заходиш в тёмный зал а тебе не только ЕТО показывают а еще и пощупать дают,шариш как народ в кинотеатры повалит? А киноотрасль как подымется,а бюджет как наполнится,да и вообще чёй то мы с етими киношками заморачиваемся,рентабельнее торговли маком бизнеса нет.Замутим всей страной делянку в пол-европы на наших то чернозёмах и уж точно тогда нам будет к одному месту на каком языке Ералаш крутят.
Карлик _ 08.02.2008 09:22
IP: 194.29.62.---
Русскоговорящие товарищи и думают по-российски,то есть авторитарно и считают,что украинцы такие же авторитарные как тов.Путин.
Sanya _ 08.02.2008 09:20
IP: 195.230.156.---
2tribuna
я – украинец, говорящий на своем родном русском языке...

***
через таких ми й не можемо стати національною та суверенною державою, бо мова це основа нації, держави і консолідації.
ти космополіт. а якщо тобі байдуже якою мовою розмовляти, то чому тобі не байдуже, де ти живеш – їдь в московію. там для таких як ти готові програми, ще й грошей заплатять.
якщо ти вважаєш себе вихідцем з інтелігентсбької родини, то чому ж не вчиш історію, а споживаєш те, що давали у совку? я вважаю, що інтелігентності ні в тебе ні в твої предках немає. ти один з -енків, які в різні часи затягували мотузки на шиї співгромадян.
Северянин _ 08.02.2008 09:16
IP: 193.138.246.---
08.02.2008 02:57___ tribuna – Правильно! Но не только Тягнибока, но и маргинального окружения ВАЮ и ВФЯ.
DoNotBelieveBlindly_CheckIt _ 08.02.2008 08:55
IP: 194.44.31.---
08.02.2008 02:57___ tribuna

Просто и убедительно, спасибо!
DoNotBelieveBlindly_CheckIt _ 08.02.2008 08:52
IP: 194.44.31.---
Борис, спасибо за разъяснения. Поддерживаю полностью.
Беда в том, что большинство людей привыкло слУшать, но не слЫшать собеседника, либо слышать только "приятное себе".
Точнее говоря, "банальна студентська звичка читати не першоджерела, а чиїсь перекази чи конспекти" – остается правилом для многих.
Документы не читают (Ройтбурд и иже с ним), соцопросы не делают, а споры ведут аж до хрипоты.
Как давно было замечено классиком "давайте спорить о вкусе устриц, ни разу не пробовав их", а еще раньше "произведения Солженицина не читал, но автора осуждаю".
Так и сейчас, верхогляды вопят: Закон України "Про кінематографію" ВНИМАТЕЛЬНО не читал, но ОСУЖДАЮ.

Борис, спасибо, еще раз за публичный протест и разжевывание элементарного для верхоглядов.
Космон _ 08.02.2008 08:04
IP: 212.42.81.---
Влад з Харкова, Ви чули поговорку про божу росу, або, що дощ іде? Це не про Вас?
Vlad_iz_Kharkova _ 08.02.2008 03:35
IP: 80.73.0.---
Борис, Вы же все-таки экономист. Ну подумайте как экономист, какой % людей сегодня ходит в кинотеатр? Какой % фильмопросмотров осуществляется в кинотеатрах? Какой % кинопросмотров регулируется данным законом? Как изменится этот % после вступления закона в силу? В Харькове он точноуменьшится. Простопотому, что есть альтернатива. Потому что люди и так отвыкли ходить в кино и только начали приучаться снова. Это отрасль национальной экономики и она от таких решений пострадает. А на украинском больше фильмопромостров не будет.
Ну зачем пользоваться советскими подходами – мы запретим и никто не сможет, все будутвынуждены делать как мы хотим. Нет этого и, надеюсь, уже не будет. Зачем же такие решения одобрять?
zinik _ 08.02.2008 03:13
IP: 99.225.175.---
С.Грабовський, браво!
Починаю читати УП з ваших articles.
Mій вам респект.
Keep up great job!
Уряд реформ410 Корупція1365 Aтака Путіна1244 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter