Політичний цирк: кнопкодави попалися на своїх звичках
Це справді не жарт. Закон про регламент в чинній редакції може не дозволити Компартії створити свою фракцію у новій Раді.
Якщо комуністи не створять фракції, вони не зможуть брати участь у розподілі посад. Крім того, вони не зможуть виступати з трибуни в 90% випадків, коли парламент розглядає питання за скороченою процедурою.
Читаємо статтю 58 чинного регламенту:
"Депутатські фракції формуються із числа народних депутатів, обраних за виборчими списками політичних партій та народних депутатів, які були висунуті політичною партією в одномандатних округах. При формуванні депутатської фракції до її складу також за умови додержання засад діяльності такої фракції можуть увійти народні депутати, обрані в одномандатних округах, які реєструвалися кандидатами у народні депутати шляхом самовисування".
Регламент можна трактувати таким чином, що для формування своєї фракції політична сила має відповідати двом умовам.
Перша - щоб у неї були депутати, обрані за списком (тобто щоб партія подолала 5-відсотковий бар'єр).
Друга - щоб у неї були депутати, обрані в мажоритарних округах від цієї партії.
У комуністів немає жодного депутата-висуванця КПУ, обраного за округом. Навіть Оксана Калетник не зможе допомогти Компартії, тому що вона хоч і мажоритарниця, але комуністи її не висували. Вона – самовисуванка.
Найабсурдніше, що регламентна норма у такій редакції 6 листопада 2012 року, тобто вже після виборів, була запропонована "з голосу" комуністом Адамом Мартинюком – і проголосована фракцією КПУ в повному складі!
Не вірите? Подивіться у стенограмі.
Після чого регламент в новій редакції був підписаний президентом Януковичем. Тоді всі були зайняті підрахунком голосів на спірних округах. Тому мало хто звернув увагу на нову садомазохістичну законотворчість комуністів та регіоналів.
Водночас запропоновану Мартинюком і підписану Януковичем 58 статтю регламенту можна трактувати інакше.
Так, що для створення фракції потрібно, щоб партія відповідала хоча би одній з двох умов – або мала "народних депутатів, обраних за виборчими списками політичних партій". Або мала "народних депутатів, які були висунуті політичною партією в одномандатних округах".
В такому разі комуністи, звичайно, зможуть сформувати свою фракцію – як таку, що відповідає першій умові. У них за списком зайшло 32 депутати.
Але, якщо парламент погодиться на таке трактування регламенту, то ламається вся гра регіоналів – свою фракцію зможуть сформувати також Народна партія Литвина і партія "Єдиний центр" Балоги.
Бо ці дві партії відповідають другій вимозі – вони мають "народних депутатів, які були висунуті політичною партією в одномандатних округах".
Так, Народна партія провела в парламент за округам двох депутатів, Литвина і Гриневецького. "Єдиний центр" – трьох депутатів, Віктора Балогу, Павла Балогу і Василя Петьовку.
Але регіонали в жодному разі не можуть погодитися на формування таких дрібних фракцій Литвина і Балоги.
Бо в такому разі ламається вся гра влади по збиранню до Партії регіонів депутатів-самовисуванців, які насправді мріють зібратися в групи і почати торгуватися за посади та бюджетні потоки.
Якщо буде дозволено сформувати фракцію з трьох депутатів, то це означає, що депутатські групи самовисуванців також зможуть збиратися з трьох осіб. Адже в регламенті записано – депутатська група за чисельністю має бути не менше, ніж найменша фракція.
І наступного ранку після проголошення фракції Литвина в складі двох осіб будуть проголошені депутатські групи Порошенка, Єремеєва, Жевага, Палиці, Жванії тощо. Які почнуть вимагати доступу до бюджету і посад, до яких так солодко присмокталася Сім'я та "донецькі".
Таким чином, звичка не читати закони перед голосуванням зіграли з "кнопкодавами" злий жарт.
Вони за командою Чечетова схвалили абсурдні норми регламенту. І тепер регіонали на останньому засіданні чинного парламенту мають аврально переголосувати за зміни до регламенту, щоб дозволити КПУ створити свою фракцію – але не дозволяти цього Литвину і Балозі.
Треба запам'ятати цей момент на наступному сесійному тижні, коли вони будуть виправляти свій же регламент. Регіонали з комуністами виглядатимуть там повним посміховиськом. За перегляд таких номерів варто починати брати гроші.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.