Сергій Лещенко

Інструкція, як громадянину "арештувати" міліціонера

13 січня 2014, 08:27

Після побиття Юрія Луценка очевидно, що жодних висновків з першого місяця протистояння із власним народом Віктором Януковичем не зроблено. Майдан буде ще неодноразово стикатися з насильством із боку загонів оборони Януковича, які з невідомих причин називають словом "міліція".

У зв"язку з цим я оприлюднюю один цікавий документ, підготовлений співробітником правоохоронних органів для активістів Майдану. Фактично, це юридичне обгрунтування, яке дозволяє здійснювати "громадянський арешт" тих співробітників міліції, які перевищують свою владу. Читайте, і ви самі все зрозумієте.


ОБГРУНТУВАННЯ

щодо дій громадян

у випадку протиправного застосування

співробітниками міліції фізичного насильства

та/або спеціальних засобів.Згідно ст. 13 Закону України "Про міліцію", працівники міліції мають право застосовувати заходи фізичного впливу лише для припинення правопорушень, подолання протидії законним вимогам міліції, яка здійснюється із застосуванням сили щодо працівників міліції або інших осіб, якщо інші способи були застосовані та не забезпечили виконання покладених на міліцію обов'язків.

Причому, у разі неможливості уникнути застосування сили вона не повинна перевищувати міри, необхідної для виконання покладених на міліцію обов'язків і має зводитись до мінімуму можливості завдання шкоди здоров'ю правопорушників та інших громадян (ч. 4 ст. 12 Закону).

Відповідно до ч. 3 ст. 12 зазначеного Закону, забороняється застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби і вогнепальну зброю до жінок з явними ознаками вагітності, осіб похилого віку або з вираженими ознаками інвалідності та малолітніх, крім випадків вчинення ними групового нападу, що загрожує життю і здоров'ю людей, працівників міліції, або збройного нападу чи збройного опору.

З огляду на викладене вбачається, що будь-які дії співробітників міліції щодо застосування заходів фізичного впливу поза межами зазначених умов, а так само з перевищенням мір, необхідних для виконання покладених на міліцію обов'язків, зокрема, застосування фізичного впливу та/або спеціальних засобів до осіб, які приймають участь у мирній демонстрації (інших акціях протесту, що не супроводжуються насильством чи громадськими безпорядками) можуть суб'єктивно сприйматись громадянами як злочин, передбачений ч. 2 ст. 365 Кримінального кодексу України (перевищення влади, що супроводжувалося насильством або погрозою застосування насильства, застосуванням спеціальних засобів або болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями).

Незалежно від того, чи був вчинений вказаний злочин співробітниками міліції фактично, лише за наявності такого суб'єктивного сприйняття, кожен громадянин, відповідно до ч. 2 ст. 207 Кримінального процесуального кодексу України, має право затримати без ухвали слідчого судді, суду будь-яку особу, крім зазначених у ст. 482 цього Кодексу (тобто крім суддів та народних депутатів України) при вчиненні або замаху на вчинення кримінального правопорушення або безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення під час безперервного переслідування особи, яка підозрюється у його вчиненні.

Жодних обмежень та виключень щодо реалізації даного права в частині затримання громадянами співробітників міліції (на відміну, наприклад, від суддів та народних депутатів), які, на думку громадян, скоюють злочин, Кримінальним процесуальним кодексом України не передбачено.

Відповідно до ч. 3 ст. 207 КПК України, кожен, хто не є уповноваженою службовою особою (особою, якій законом надано право здійснювати затримання) і затримав відповідну особу в порядку, передбаченому частиною другою цієї статті, зобов'язаний негайно доставити її до уповноваженої службової особи або негайно повідомити уповноважену службову особу про затримання та місцезнаходження особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення.

Згідно ч. 4 ст. 216, Перехідних та Прикінцевих положень КПК України, до початку діяльності Державного бюро розслідувань України, органом, уповноваженим розслідувати кримінальні правопорушення (злочини), вчинені працівниками правоохоронних органів, є слідчі підрозділи органів прокуратури. Саме слідчі прокуратури є уповноваженими службовими особами щодо затримання правоохоронців, у тому числі працівників міліції, за підозрою у вчиненні злочинів.

Таким чином, у разі затримання неуповноваженою особою (звичайним громадянином) співробітника міліції, який, на думку такої особи, скоював злочин, зазначений громадянин зобов'язаний негайно доставити його до прокуратури або негайно повідомити орган прокуратури про затримання та місцезнаходження вказаного співробітника міліції.

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ У ВИПАДКУ ЗАТРИМАННЯ ГРОМАДЯНИНА ВНАСЛІДОК СУТИЧКИ З ПРАЦІВНИКАМИ МІЛІЦІЇ ПІД ЧАС АКЦІЙ ПРОТЕСТУ.

Якщо Вам з якихось причин не вдалось уникнути сутичок з працівниками міліції і Ваші дії щодо чинення фізичного спротиву ним були пов'язані із попереднім протиправним, на Вашу думку, застосуванням останніми фізичного насильства до Вас або інших громадян, в обґрунтування правомірності своїх дій Вам слід послатись на реалізацію Вами законного права, передбаченого ч. 2 ст. 207 Кримінального процесуального кодексу України.

У поясненнях необхідно зазначати, що працівник міліції, на Ваше обґрунтоване переконання, діяв з грубим порушенням ст.ст. 12, 13 Закону України "Про міліцію", у зв'язку з чим скоював злочин, передбачений ч. 2 ст. 365 Кримінального кодексу України (перевищення влади, що супроводжувалося насильством або погрозою застосування насильства, застосуванням спеціальних засобів або болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями) . З огляду на це, Ваші активні дії були не опором співробітнику міліції, а законною спробою затримати його в порядку ч. 2 ст. 207 КПК України при вчиненні ним вищевказаного злочину (або, в залежності від обставин, безпосередньо після вчинення ним злочину) з метою подальшої негайної передачі уповноваженій службовій особі (слідчому прокуратури) .

На підтвердження вказаного факту Вам слід обов'язково постійно мати при собі записи з номерами телефонів відповідних органів влади, за якими Ви мали намір негайно зателефонувати, якщо б Вам вдалось затримати співробітника міліції:

Гаряча лінія Генеральної прокуратури України: 0800507001, за яким можна телефонувати у робочі дні з 9 до 18 години.

Гаряча лінія та телефон довіри у прокуратурі міста Києва: (044) 524-84-42; (044) 524-84-38;

Департамент внутрішньої безпеки Міністерства внутрішніх справ України (044) 256-16-56

CALL-ЦЕНТР МВС: (044) 254-91-02; 0-800-50-02-02.

У своїх письмових поясненнях (а за можливості, також у протоколі затримання) Ви маєте обов'язково зазначити, що Ваші дії були зумовлені саме вищевказаним наміром, пославшись при цьому на зазначені норми законодавства та долучивши до пояснень аркуш з записами наведених номерів телефонів на підтвердження мети Ваших дій.

Також дуже бажано (але не обов'язково), щоб факт застосування відповідними співробітниками міліції насильства та Ваших намірів щодо затримання таких співробітників за вчинення ними злочинів для подальшої передачі уповноваженій службовій особі (працівнику прокуратури або департаменту внутрішньої безпеки МВС України) могли підтвердити інші учасники акції протесту, які знаходились поруч з Вами. Ідеальний випадок – запис протиправних дій співробітників міліції, у зв'язку з якими Ви начебто у подальшому "чинили активний опір", на мобільний телефон.

powered by lun.ua
Коментарі — 181
Евгений Сангушко _ 11.02.2014 19:12
IP: 95.133.23.---
Я ЦЕ КАЗАВ ЩЕ в грудні 2013р.

ПОТРІБНО СТВОРЮВАТИ СВОЇ ЗАСОБИ ОБОРОНИ, Суду; КОМУ НАЛЕЖАТЬ ТЮРМИ, ЛАГЕРЯ, П/Б. тобто КАРАТЕЛЬНІ органи тому РЕАЛЬНО і ПРИНАДЛЕЖИТ ВЛАДА в Республіці...
Евгений Сангушко _ 11.02.2014 19:12
IP: 95.133.23.---
Я ЦЕ КАЗАВ ЩЕ в грудні 2013р.

ПОТРІБНО СТВОРЮВАТИ СВОЇ ЗАСОБИ ОБОРОНИ, Суду; КОМУ НАЛЕЖАТЬ ТЮРМИ, ЛАГЕРЯ, П/Б. тобто КАРАТЕЛЬНІ органи тому РЕАЛЬНО і ПРИНАДЛЕЖИТ ВЛАДА в Республіці...
люстрация _ 18.01.2014 21:32
IP: 46.30.167.---
Лариса Гриценко, с чего бы это?;-) Разве кто-то отменял ст. 207 УПК? Рыглобандиты забыли о этой норме, а потому завтра инструкция может оказаться актуальна как никогда.
Валерий Филатов _ 18.01.2014 02:10
IP: 213.111.133.---
Gexo-gen:
Уважаемый, если у мента (извините, но иного слова подобрать не смог), окажется экипировка и табельное оружие (как аргумент для беспредела), то у проходящего по улице гражданина, так же случайно может оказаться в руках 3-х литровая банка (аквариум, ваза и т.д.) с напалмом или шприц с остатками крови ВИЧ-инфицированного наркомана. Это к слову о том, что прежде, чем кидаться на толпу с дубинкой, представитель ОПГ (опять извиняюсь, но слово "милиция" в случае с майданом не слишком уместно) должен представлять себе возможные последствия лично для себя. Обосновать же (с юридической точки зрения) наличие у гражданина не запрещённого в стране растворителя в аквариуме (что под рукой оказалось – в то и налил) или шприца (случайно найденного на площади) – раз плюнуть даже для первокурсника юр.ВУЗа. О более изощрённых методах противодействия физическому воздействию, по понятным причинам, сейчас, не стану.
Лариса Гриценко _ 17.01.2014 14:56
IP: 93.74.51.---
Со вчерашнего дня – устарела...
Светлана Григорьева _ 16.01.2014 06:51
IP: 37.115.234.---
Це обов'язково треба поширити.Я починаю це робити.
люстрация _ 15.01.2014 08:22
IP: 46.30.167.---
Руслан Тымчук.
2. С нашей прокуратурой отпустят этих ментов разумеется очень быстро. Но из текста по моему итак понятно, что цель инструкции – не попытка привлечь шакалов к уголовной ответственности, а лишь способ противостоять им непосредственно в гуще событий. Иными словами, задержание мента – не цель, а лишь СРЕДСТВО ЗАЩИТЫ, юридически допустимый и единственно возможный сценарий действий в возникшей ситуации. И еще раз обратите внимания на фразу, которой автор по моему и хотел сказать, для чего нужны эти советы. "Якщо Вам з якихось причин не вдалось уникнути сутичок з працівниками міліції..." Вот о чем речь! Как для меня, в этих словах содержится прямая рекомендация как раз избегать столкновений, а так называемое "гражданское задержание" – крайний вариант, что делать человеку, если их избежать НЕ УДАЛОСЬ.
люстрация _ 15.01.2014 08:12
IP: 46.30.167.---
Руслан Тымчук.
1. В описанной Вами ситуации вероятность точно нулевая. Думаю тут имелось в виду совершенно другое: например, действия обороняющихся (и их последующее юридическое обснование) в случае попытки силового захвата ментами здания Киеврады или Дома Профсоюзов, или стоклновения на баррикадах, где присутствует фактор массовости с обоих сторон. Еще вариант – группа демонстрантов в какой то момент стала свидетелями того, о чем Вы тут написали, как парочка шакалов в мундирах избивает лежащего человека. Они же итак за него вступятся, без любых инструкций и советов! Если их после этого повяжут (эти или другие набежавшие шакалы), у них должен быть какой то инструментарий, как обосновывать правомерность своих действий, они должны четко знать – что им говорить, и на что ссылаться. Вот где пригодится эта инструкция!
Руслан Тымчук _ 15.01.2014 02:25
IP: 37.115.220.---
1. Какова вероятность того, что человек, которого начнут избивать (а как правило это не 1на1, а несколько шакалов в погонах на 1-го беззащитного) вдруг как в голливудском боевике воспрянет и даст отпор?
2. Допустим, случится такое чудо. Через сколько часов отпустят, выдадут премию и наградят орденом доблестного "сторожа ПоРядка"? и, главное, на какой день перейдет задержавший в статус нарушителя УК?
Если первый вариант я рассматриваю, как фантастический, то второй, как реальный.
люстрация _ 15.01.2014 01:26
IP: 46.30.167.---
Потому что как иначе назвать мента, избивающего лежащего на земле человека?
Поставлю вопрос по другому: если сотрудник милиции при "исполнении служебных обязанностей" устроил в магазине стрельбу, или насилует кого-нибудь, или совершил ДТП со смертельным исходом, его как, можно задержать в порядке ст. 207?! А чем избиение лежащих на земле людей отличается от вышеперечисленных преступлений?
Поэтому казуистические рассуждения Голованя, Циганкова с Юрлиги, ни что иное как обыкновенные манипуляции заинтересованных лиц, рассчитаные на тех, кто не силен в праве. Ну а Gexo-gen по моему комментирует прямо из райотдела)
У нас преступником, даже если на твоих глазах совершается преступление, может назвать только суд. А потому применение "гражданского задержания" это ВСЕГДА и ВО ВСЕХ СЛУЧАЯХ лишь субъективное восприятие как преступления определенных действий, совершаемых другим человеком. И если задерживающий добросовестно заблуждался, он не несет юридической ответственности.
люстрация _ 15.01.2014 01:13
IP: 46.30.167.---
По моему "Якщо Вам з якихось причин не вдалось уникнути сутичок з працівниками міліції і Ваші дії щодо чинення фізичного спротиву ним були пов'язані із попереднім протиправним, на Вашу думку, застосуванням останніми фізичного насильства до Вас або інших громадян". То есть, иными словами, вопрос в том – как действовать ребятам, той же охране Майдана, если не дай Бог дойдет до того, что беркута начнут их избивать? Что им делать? Не всегда есть возможность убежать. Стоять спокойно и сносить удары?! Ждать пока забьют до смерти? Вот эта рекомендация, по моему, как раз и является своего рода подсказкой на случай, если избежать противостояния не удалось. Парни имеют полное право защищать себя и других, и дальше они должны знать, что у них есть такая возможность сослаться на свое законное право, предусмотренное 207-й статьей задержать преступника.
люстрация _ 15.01.2014 01:06
IP: 46.30.167.---
Да, судя по той истерии, которая началась вокруг этой публикации, похоже власть раздуплилась
и не на шутку всполошилась. Прикольно, не может же ментовка устами своего начальника говорить "Ребята, вы что, какой бы беспредел мои беркута не творили, нас нельзя задерживать!", вот и привлекают для комментариев проплаченных адвокатов, типо донецкого парня Голованя, в свое время обслуживающего предприятия ахметова (сейчас не знаю), или Андрея Циганкова, человека Миши Бродского, работающего на Борю Хюндая.
хттп: // obozrevatel. com /interview/ advokat-tsyigankov-spasibo-bagnetu-za-pr. htm
Вот только вопрос – эта парочка итак не будет ни при каких обстоятельствах защищать ребят с Майдана, а если статья действительно провокация, почему об этом не скажут Дмитрий Йоводий, Валерий Корпунцов или Сергй Власенко, тесно работающие по юридическому обеспечению Майдана и оппозиции.
А по существу, перечитал написанное тут несколько раз и не нашел призыва кого то задерживать. Ключевые слова тут
Kiyanin _ 14.01.2014 18:01
IP: 195.149.70.---
Сергій Саченко:
Юристы раскритиковали "инструкцию о задержании милиционера" – jurliga.ligazakon.ua /news/2014/1/14/104007.htm
Дуже дякую за статтю. В ній адвокатами названі основні нестиковки. Але в провадженні, гадаю, на "затримувача ментів" прокурори і адвокати ментів зможуть повісити ще декілька статей за "затримування"...
Сергій Саченко _ 14.01.2014 15:52
IP: 193.17.46.---
Юристы раскритиковали "инструкцию о задержании милиционера" – jurliga.ligazakon.ua /news/2014/1/14/104007.htm
Install Install _ 14.01.2014 15:27
IP: 46.211.133.---
Я так скажу.
Громадянин не може заарештувати мусора-кгбіста навть з "інструкцією".

А що-ж він може? Отримувати дубців та порожню пляшку шампанського в жопу?
Та завжди є можливість "замочити мусора в сортірє" – ясно, що це вчинок, скоро ви будете готові
Kiyanin _ 14.01.2014 15:19
IP: 195.149.70.---
На мій погляд, такі теми можна обговорювати. Але тільки серед юристів
І НІЗАЩО не можна простій людині, ніяк не обізнаній в юриспруденції, давати це як "інструкцію" для того, щоб той йшов "затримувати ментів"...
Kiyanin _ 14.01.2014 15:15
IP: 195.149.70.---
Gexo-gen:
Сергей вы же достаточно серьезный журналист чтобы писать такую ересь...Вы крутите закон как хотите (хотя не факт что решили просто постебаться) но почему то удивляетесь если также поступают сотрудники милиции...
Не подбивайте людей на действия за последствия которых вы не понесете ни какой ответственности...
Ну а адвокату который при построении защиты будет руководствоваться вашей статьей...я мягко говоря не завидую...
Повністю погоджуюсь.
Ця стаття – ІМХО, провокація. Яка потім вилізе боком тим, хто в це повірить.
Колись в нашому суспільстві хтось почне відповідати за свої слова і колись зрозуміє, що його слова, підбурювання, можуть вилізти реальними строками увязнення для простої людини, яку такими казочками ввели в оману і штовхнули на провопорушення?
Gexo-gen _ 14.01.2014 14:52
IP: 109.87.29.---
Сергей вы же достаточно серьезный журналист чтобы писать такую ересь...Вы крутите закон как хотите (хотя не факт что решили просто постебаться) но почему то удивляетесь если также поступают сотрудники милиции...Поймите один маленький нюанс...сотрудник милиции находящийся при исполнении служебных обязанностей по охране общественного порядка... (не просто проходящий мимо) может быть экипирован специальными средствами и вооружен табельным оружием и может их применить для защиты своей жизни и здоровья если посчитает что в определённых обстоятельствах возникли обстоятельства для их применения... (ни хочется долго расписывать) читайте кроме УПК и ст. 12 и 13 Закона Украины "О милиции " еще и ст.ст.14,15 и 15-1 того же Закона.
Не подбивайте людей на действия за последствия которых вы не понесете ни какой ответственности...
Ну а адвокату который при построении защиты будет руководствоваться вашей статьей...я мягко говоря не завидую...
Brbr Spizzukovich _ 14.01.2014 00:51
IP: 74.125.181.---
Карина Чижик _ 13.01.2014 22:47IP: 94.154.43.--
Brbr Spizzukovich:
Карина Чижик _ 13.01.2014 22:32IP: 94.154.43.-
@Інструкція, як громадянину "арештувати" міліціонера@

А чего это інструкцію, як громадянину "арештувати" міліціонера, Сергій Лещенко пишет прямо из Вашингтона???- Да патаму шохуле!

Та хоть с Брюсселя! Кстати, умник, зачем на мандан провели брюссельский IP???
Я ж тебе члено в ротдельно написал -Да потому шохуле! Киевский IP Спездюковичь сппеззанул вот и пришлось тащить с бруселя))
Brbr Spizzukovich _ 14.01.2014 00:47
IP: 74.125.181.---
Короткометражка про оселю дитинства президента Віктора Януковича у Єнакієво

Отуди його ПАСКУДУ после тюрьми 20 лет освободить без права выезда!))))))))))))))
Oleksa Vyshyvanyj _ 14.01.2014 00:30
IP: 93.175.208.---
найкраще затримувати міліціянтів в їхньму ж кублі, тобто ув РВВС (РОВД)...забіг, граркнув:::"всі затримані "..."залишайтеся на своїх місцях"..."я зара зачитаю вам ваші права"......що потім "щось кряцнуло по макітрі...темно в очах, непрємне сують в рот и дупу, по черзі?...а ще пропоную написати статтю "ЯК ЗАТРИМАТИ МІНІСТРА ВНУТРІШНІХ СПРАВ"...!!! і потім показати "майстер-класс "! і матимемо змогу побачити, чи ті статті чого сі варті????
rsylhfn _ 14.01.2014 00:08
IP: 95.132.121.---
люстрация:
На мою думку Ви вес вірно зрозуміли. Хоча чи допоможе така лінія захисту невідомо, але поржуть всі. Навіть прокурорські.
vasuliv _ 14.01.2014 00:01
IP: 188.230.8.---
Молодець!!!!
Константин Петров _ 13.01.2014 23:43
IP: 91.202.106.---
Интересно и правильно, но одно но, что потом, ведем преступника в отделение преступной группировки МВД и что дальше 1. его выпустят 2. вас через пару дней посадят так как что то сфальсифицируют. Коррупция во всей системе в судах, прокуратуре...
Oleksa Vyshyvanyj _ 13.01.2014 23:41
IP: 93.175.208.---
..."після побиття Юрка Луценко очевидно..."...1 очевидно Що Юрко отримав струс,розсічення,забої...2...очевидно що він не очікував такого розвитку, інакше вдяг щося на "макітру"...3 очевидно що це сталося...4...очевидно,що Україна не Ісраїль 5...очевидно,що якщо ще раз дратуватимуть "Беркута ", навіть якщо то буде Обама, Меркель...ван Ромпейн..."беркутівцям "...то "по цимбалах"
Зеленський62 Україна та Європа1122 Корупція1413 Aтака Путіна1279 Свобода слова578
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter