Костянтин Матвієнко Політичний експерт

За своїми наслідками для українського села запровадження ''ринку землі'' цілком співставне із Голодомором 1933 року

15 листопада 2019, 13:57

Новий режим влади в Україні сформовано лише у загальних рисах, проте підхід нової правлячої групи до земельного питання вже дає змогу зрозуміти наміри цих людей стосовно країни загалом.

Отже, чому "у Зеленського" так поспішають розпродати українські землі сільськогосподарського призначення? Спробуємо без зайвих емоцій це з'ясувати.

Перед усім, у випадку запровадження "ринку" сільгоспземель, на ньому з'являться два основних типи продавців:

1. Держава, яка є безпосереднім власником близько 10 млн. га угідь*;

2. Приватні власники-пайовики, числом десь 6,9 млн. осіб, які володіють приблизно 27 млн. га. Нерідко одна особа володіє кількома паями, отриманими у спадок.

Усього ж в Україні близько 42 млн. га аграрних земель, що становить більше 70% загальної території країни, в її кордонах станом на 2014 рік, до анексії Криму та окупації частини територій Донецької та Луганської областей.

Ще 5 млн. га перебувають у власності, чи у користуванні юридичних осіб різних типів – від територіальних громад і кооперативів до ТОВ, зокрема, з іноземним капіталом.

Прийнятий минулого вівторка у першому читанні законопроект, який, на думку його авторів, впроваджує ринковий обіг сільгоспземель з жовтня наступного року, перш за все відкриває шлях до продажів 10 млн.га, що належать державі. Саме стосовно них повноважною державною установою, після набрання чинності цим законом, може бути ухвалене рішення: "приватизувати". Відтак ці землі почнуть надходити у вільний продаж. Будуть це електронні аукціони, чи інші форми торгів – питання, на яке ще слід отримати компетентну відповідь від ініціаторів "ринку землі". Так само ще не є зрозумілим: чи "земельний товар" надійде на "ринок" одномоментно, чи його постачатимуть "окремими партіями", підвищуючи ажіотажний попит? Звісно, що якість товару буде кардинально різною – залежно від кліматично-природної зони та продуктивності земель.

В Україні наявні понад 1,1 млн. га деградованих, малородючих та техногенно забруднених земель, що підлягають консервації, а також – 144,3 тис. га порушених земель, які необхідно рекультивувати, та 315,6 тис. га малопродуктивних угідь, які потребують поліпшення. Ці землі є і у державному, і у приватному володінні.

Цілком логічно було б почати приватизацію земель саме з порушених та малопродуктивних ділянок, що перебувають у державній власності. Їх можна продати за символічну ціну, проте із чітко визначеними умовами землекористування – перед усім дотримання сівозміни, чого зовсім не передбачає щойно ухвалений законопроект, та державними гарантіями збереження права приватної власності на них після реабілітаційного періоду відновлення родючості.

Найпродуктивніші ниви, придатні для вирощування експортних культур, (яких у державній частці земельної власності найбільше), слід зберігати як стратегічний ресурс України, важливу її продуктивну силу, що здатна гарантувати продовольчу безпеку країни. Проте, однією з цілей термінового впровадження "ринкового" розпродажу є саме ці землі, які щороку створюють валютний прибуток, відтак користуватимуться найбільшим попитом у потенційних покупців. Виникає аналогія із розпродажем майна банкрута задля погашення набраних ним боргів, коли з аукціону, за безцінь йдуть за вітром його останні родинні цінності.

Однак наша держава жодним чином не є банкрутом і зовсім не стоїть перед необхідністю "знімати із себе останнє". Пояснимо цю думку детальніше.

Той, хто багато подорожує Україною може бачити, що зараз в нашій країні практично не залишилося закинутих, безгоспних земель. Обробляються майже всі придатні для цього ділянки, включно із тими, які ніде не обліковані. Через значний попит на харчі, під ріллю, пасовиська, сади, ставки і т.д., часто незаконним чином, використовуються, зокрема, і землі, які мають охоронний статус – чи то смуги відчуження шляхів сполучення і підприємств, чи охоронні зони заповідників та пам'яток.

Причина такого використання землі одноосібними господарями та фермерами у тому, що великі українські агрохолдинги, які вирощують на експорт олійні культури, сильні сорти пшениці, птицю та іншу продукцію, через різні механізми захопили для себе найкращі сільськогосподарські землі.

(До речі, ухвалений похапцем законопроект взагалі вилучає із Земельного кодексу саме поняття "особливо цінні землі".)

Приховуючи свої прибутки від оподаткування в офшорах, сплачуючи мінімальні кошти за користування паями, часто у натуральному вигляді, та диктуючи ціни на внутрішньому продовольчому ринку, аграрні олігархи не залишили дрібним і середнім фермерам, а також селянам, достатнього земельного ресурсу. При цьому, нерідко латифундисти отримують дотації на свої виробництва із бюджету та повертають за його ж кошти ПДВ, часто сумнівний.

Ось де слід шукати резерви для наповнення бюджету, а не за рахунок термінового розпродажу землі, яка за Конституцією являє собою народне надбання.

Поглянемо на другий тип потенційних учасників земельного "ринку" – власників реальних земельних паїв, загальна площа яких, згідно офіційної статистики, складає 27 млн.га.

Направду ця цифра менша, бо частина (і то важко сказати яка) власників вже втратила фактичне право розпоряджатися цієї своєю власністю через механізм емфітевзису – укладення угоди, суть якої у тому, що власник паю наперед отримує від орендаря суму еквівалентну його уявній ринковій вартості, натомість беручи на себе юридично оформлене зобов'язання передати пай у власність платника після запровадження ринкового обігу сільгоспземель.

Кількість тих, хто самотужки або в кооперації обробляє свої паї і не збирається їх продавати, також залишається невідомою, принаймні вітчизняній статистиці. Те саме можна сказати і про кількість паїв, які було загарбано рейдерами.

Разом з тим, є паї, а також інші землі, перетворенні на сільгоспугіддя, які підлягають неодмінному відчуженню державою або територіальними громадами. Мова про береги водойм і заплавні луки, охоронні зони пам'яток та заповідників, ліси тощо.

Отже, оцінити вірогідний обсяг та динаміку пропозиції на "вторинному ринку" землі, після його запровадження, складно, проте нинішній владі це і не потрібно, бо її, як вже наголошувалося, цікавлять саме 10 млн. га добрих державних земель.

Попередні п'ять років, обидвоє тодішніх уряди не вживали жодних практичних кроків для підготовки інфраструктури обігу земель як економічних активів їхніх власників, не кажучи вже про підтримку дрібних і середніх виробників. В результаті фермери виснажилися фінансово, в той час як офшорні латифундисти нарощували свої фінансові можливості, зокрема і за рахунок прямих державних дотацій та відшкодування ПДВ.

Сьогодні нова владна команда намагається вирішити проблеми в агросекторі одним махом – фактично ліквідувавши весь традиційний уклад життя на селі, разом із самими селами. Не маючи роботи, люди просто виїдуть. Залишиться щось подібне до примарних сіл Зони відчуження Чорнобильської АЕС, де доживають віка кілька десятків самоселів. Швидко відпадуть проблеми із сільською медициною, освітою, дорожньою мережею тощо. Мати справу з латифундистами для влади набагато простіше і вигідніше.

Чи є цьому альтернатива? Так.

Запровадження обігу земель як економічних активів слід розпочинати після завершення реформи децентралізації, коли буде забезпечено повсюдність самоврядування. Територіальні громади в усій Україні мають межувати між собою. Тобто юрисдикція територіальних громад має поширюватися на всю Україну, без анклавів. Питання режиму землекористування на військових полігонах, у заповідниках, охоронних зонах пам'яток природи тощо має визначатися відповідними законами і Кодексами – Лісовим, Водним, Земельним та ін. Відповідно, при здійсненні відчуження земель сільськогосподарського призначення та господарювання на них, при використанні надр та водних ресурсів, територіальні громади отримуватимуть свою частку бюджетних надходжень та матимуть змогу впливати на порядок землекористування.

Поспіх із приватизацією земель – це фактично обкрадання територіальних громад. Втрата ними ресурсів для розвитку призведе до того, що вони втратять і продуктивне населення і просто зникнуть.

Час, який буде потрібним для визначення меж територіальних громад, підготовки нових карт шляхів сполучення України, розширення територій заповідників та охоронних зон, виведення із сільськогосподарського обігу земель, які не підлягають експлуатації, проведення рекультивації слід використати для розробки і практичної реалізації програм державної підтримки фермерських господарств, запровадження нових аграрних технологій, фінансових інструментів розвитку фермерства.

Сьогодні аграрний сектор України перебуває не у найгіршому стані і цілком спроможний існувати ще не один рік, однак краш-тест земельного ринку може дуже швидко знищити його, разом з українським селом.

* Тут і далі цифри наводяться з Постанови Кабінету Міністрів України N413, від 7 червня 2017 року

powered by lun.ua
Коментарі — 140
Василий Дамаскин _ 20.11.2019 08:33
IP: 35.235.226.---
В жизни все весьма неоднозначно. К примеру, если бы во время П. Столыпина были такие талантливые противники рынка земли и его отговорили, то автора земельной реформы не было бы необходимости застрелить в Киеве, ибо в Украине оказался наиболее инициативный и трудолюбивый народ, ставший препятствием для корпоративного паразитирования на интересах отдельных групп, в то время рабочего класса. Который и по ныне получает зарплату за аналогичную работу в 10 рез меньше,чем там,где корпоративный интерес не стал господствующим. А мой дедушка не смог бы купить землю на деньги от 16 летнего пребывания в военном флоте и не смог бы родить 14 – го ребенка моего отца. Дедушку тоже убили при раскулачивании. Далее были голодоморы, колхозы с трудоднями вместо зарплат и повышенное благосостояния противников открытого рынка земли. и по ныне.
iip _ 19.11.2019 22:37
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
iip:
Кирилл Панков:

Мы отстали от Эстонии потому, что она под Мокшу попала только после войны и мокшанцы не успели её испоганить до края.

"Если бы вы знали как вы мне все надоели"
Петр 1 купил Лифляндию у Швеции ещё в 1721 г и превратил в Лифляндскую губернию.
Иди учи мат часть
А если по делу, так ты сам себя закопал.

Петр 1 купил и царская Россия Эстонию может быть и подняла
А потом она досталась Вам – мокшанским комун*кам.
А вы всё гробите, до чего дотягиваетесь.

Потому я и сказал – ты, и такие,как ты...:))))
iip _ 19.11.2019 22:31
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
iip:
Кирилл Панков:

Мы отстали от Эстонии потому, что она под Мокшу попала только после войны и мокшанцы не успели её испоганить до края.

"Если бы вы знали как вы мне все надоели"
Ну так вали отсюда – тебя нихто не держит, родной.

Я тебя предупреждал как человека, останешся – дерьма наешся выше аппетита.
iip _ 19.11.2019 22:16
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:

Кирил, родной – не уподобляйся своему коллеге Мухосранскому.
Тот по скудоумию своему держится правила вср*ться но не здаться.

Мы отстали от Эстонии потому, что она под Мокшу попала только после войны и мокшанцы не успели её испоганить до края.

А про Украину одна небезызвестная вам личность заявила:

"Без Украины нет России. Без украинского угля, железа, руды, хлеба, соли Черного моря Россия существовать не может: она задохнется, а с ней и советская власть, и мы с Вами."

И с тех пор Мокша издевалась тут по максимуму.

Всё это перетекло плавно в путинскую шиз*френию "...без Украины новейшая имперская Россия невозможна..."
_ABM_ _ 19.11.2019 14:48
IP: 35.235.226.---
"Президент Владимир Зеленский заявляет, что председатель фракции "Всеукраинское объединение "Батькивщина" в Верховной Раде Юлия Тимошенко, которая 10 лет назад предлагала продавать украинскую землю другим государствам, предлагала ему список своих людей для назначения на высокие должности в обмен на голосование ее фракции вместе со "Слугой народа" в течение года." (С)

Костянтин Матвієнко, може це наклеп та брехня на ВО "Батьківщина" в цілому, та ЮВТ конкретно? Поясніть буд ласка.
_ABM_ _ 19.11.2019 14:12
IP: 35.235.226.---
Телегин Иван:
iip:
... отдать этим странам Прикарпатье...
Ванюша, вы скорее свою МАскву в очередной раз спалите... С удовольствием отолью на развалины вашего КремБля.
iip _ 19.11.2019 12:56
IP: 35.235.226.---
Телегин Иван:
iip:
за СССР стали распадаться созданные коммунистами республики: Молдова, Грузия, Азербайджан и Украина.
Ванька, ты не думай – ты не первый в мире идиот.
Тысячи лет назад за таких написали:

Как пес возвращается на блевотину свою, так глупый повторяет глупость свою.
iip _ 19.11.2019 10:37
IP: 35.235.226.---
Телегин Иван:

Ванька. Не подтверждай старую поговорку про ваньку-дурака.
Та мы б Мокше оды пели, если бы она "...бросила СССР..."
Плешивому Пу моча из головы вже и не выткает – так вдарила за восстановить Сере-Сере.
И де ты заметил, что "начали рападаться и границы созданных ею республик"? Хот один примерчик.

Мокша вон от Украины, как бешеная собака, пытается куски откусывать, та й то не выходит...:)
iip _ 19.11.2019 07:41
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
iip:
Кирилл Панков:
iip:
На городі бузина, а в Києві дядько:)

Надо помнить историю...
Вот, вот.
Я, между прочим, в Эстонии родился и рос. Мне так смешно, когда вы с Эстонией ровняетесь:)
Волк тамбовский тебе родной.
Вот из-за таких уродов, родной, как ты – мы от Эстонии и отстали.

И по сей день мокшанцев жаба давит – а вдруг украинцы лучше заживут::::))))))

Сами в дерьме всю жизнь просидели, теперь злобствуете на весь мир.
iip _ 18.11.2019 23:42
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
iip:
Да он скорее твой, чем мой. Весь в орденах, герой украинского НКВД.
Так что, го...на было много, а хорошего мало.
Потому и сказ мой о том – следовало вам вообще отречься от советского периода истории, а не становиться наследниками советских хрущевок и колхозных паёв.
Но, дело сделано. А теперь плеваться вы, ребятки, будете ещё долго.
На городі бузина, а в Києві дядько:)
Было, родной – "отречёмся от старого мира".
Построили г*вно.
И назвали ж правильно – ссе-сер, шо по украински лучше звучит – сер-сер.

Надо помнить историю...
iip _ 18.11.2019 22:54
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:

А шо такое, шо про Венгрию не хочеш? Ну то такое.

А твой дядя Вася, часом, не переодевался в форму УПА, чтоб резать селян и на УПА валить?
iip _ 18.11.2019 22:11
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
iip:

...из какой половины ты сам то будешь...
Я из той половины, что отбивалась до последнего.

Слушать то ты слушал, та не понял ничего.
Не ты первый тупиш про пол-страны.
Не так оно всё было, лапша то всё.

Надо ж как-то свою вшивость оправдывать.

Кучка вооружённых пс*в издевалась над беззащитной запуганной страной.
А доносы сами НКВД-шники под копирку печатали.

Но ты не ответил – правильно шо Мокша в 1956 году в Венглии творила, или нет?
Александр 1 _ 18.11.2019 21:57
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
И собственнось в колхозах была не государственной, а коллективной...
Ніякої "комуністичної" (!) власності в СРСР ніколи не було, в тому числі на землю.

"Статья 3. Государственная собственность на землю в СССР

В соответствии с Конституцией СССР земля в Союзе Советских
Социалистических Республик является государственной
собственностью, то есть всенародным достоянием.
Земля в СССР состоит в исключительной собственности государства
и предоставляется только в пользование".

Колгоспам земля надавалась у вічне користування, а не у власність. Це вам треба вчити матчасть. А мені подякувати за влучне зауваження і за реагування на дурість.
Anatol Zubenko _ 18.11.2019 21:49
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
Александр 1:

К чему вы вообще заводите со мной дискуссии не владея темой? Знаете как колхозы изначально назывались в СССР? – сельскохозяйственные коммуны. И собственнось в колхозах была не государственной, а коллективной.
Идите учите мат часть, потом зайдете.
Ну, правильно...а потом ее разделиили, что не так?
Александр 1 _ 18.11.2019 18:19
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
...современный украинский базовый капитал – коммунистическая собственность. И земля за которую вы друг дружке глотки рвете – тоже коммунистическая собственность...
Що за винахід такий: комуністична власність? Такого поняття не було навіть в СРСР.

До власності на землю особисто я не маю жодного відношення, але, на мою думку, не слід її перетворювати в звичайний товар особисто в такої корумпованої країні, як зараз наша. Хай це питання вирішують селяни.
Александр 1 _ 18.11.2019 15:47
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
Никто из этих правдолюбцев не отказался от бесплатной хрущевки, от колхозного пая, но все дружно ненавидят Ленина, Сталина и Голодомор...
Верх тупості і цинізму! Мало того, що у людей все забрали аж до життя близьких, то ви ще пропануєте їм відмовитись від тих крихт, що їм дістались внаслідок їх же важкої праці. Тобто, щоб відмовились від життя взагалі?
Нічого безплатного не буває. Що значить давали безплатно? За рахунок Хрущова, Брежнєва? Чи за рахунок тих же людей, яким не давали нормальну зарплату, щоб вони самі не могли все це купити, як робиться у всьому цивілізованому світі.
iip _ 17.11.2019 21:46
IP: 35.235.227.---
Кирилл Панков:

Кирил, родной, не погружайся в пучину.
Я уже про Мухосранского оперу написал, могу и про тебя.
Мало того, что твои рассуждения про Голодомор выдают твою бандитско-комунякскую сучность.

Паясничая про Голодомор ты прямо нарушаеш Закон Украины (ст. 1, ст.2 "Закону України "Про Голодомор 1932-1933 років в Україні")

А в купе с разными вашими с Мухосранским словечками про украинцев (намеднись Мухостанский залечивая пукан назвал людей ЖЫВОТНЫМИ – прикинь) всё совсем наоборот тянет на разжигание.
Только вы ж зомбяки – как в том анекдоте – а нас за што?

Вы, мокшанские зомбяки, можете тут про разное кучи валить – но есть темы, которые вам
лучше не трогать.

И вообще, скажи – от правильно шо мокшанские бандюганы в 1956 году венгров убивали, или нет?
iip _ 17.11.2019 16:04
IP: 35.235.227.---
Вронский Алексей:

Лёпа, ты класно бубниш по путинской методичке.

От скажи – вот плешивый Пу приказал взорвать дома в России с людьми внутри, чтобы этим оправдать кровавую бойню.

Как бы ты назвал такого человека?
Grenader45 _ 16.11.2019 21:35
IP: 35.235.226.---
iip:
Grenader45:
...А вон поди, почитай, какие кучи он валит у Юсова про Майдан. И опять же, я не про Юсова – я его знаю лично – непростой парень.
Я опять же про Мухосранского, который Майдан пытается обгадить.
Тут бы, по-моему и пригодилась цитатка про дёсна-губы – хорошо придумал – мерзостно, достаёт...
...Андрюха про Майдан меле по звичці, по великому рахунку, навіть не тямлячи що про той Майдан можна сказати, крім заяложених штампів вигаданих регіонцями для "говорящіх голов". Хоча тут не ясно. Балаболити про те в чому не приймав безпосередньо участь і опонувати "через губу" безпосередньому учаснику – ознака куцого розуму. Це, якби сліпий пояснював зрячому особливості веселки. Андрюха, не такий простий. Зі своїми дотепними аксіомами, але очевидно не дурень. Будем розбиратись)...
iip _ 16.11.2019 21:18
IP: 35.235.226.---
Grenader45:

Я не про Гончара.
Может и не было – со свечкой не стоял. Народ говорит, интернет пишет – дыма без огня не бывает.

Я про Мухосранского. Я на эту цитату его ловил два дня – и таки поймал. После того, как этот нехороший человек вместе со своим Кирилом стали про Голодомор паясничать – это мурло теперь – моё хобби.

А вон поди, почитай, какие кучи он валит у Юсова про Майдан. И опять же, я не про Юсова – я его знаю лично – непростой парень.

Я опять же про Мухосранского, который Майдан пытается обгадить.

Тут бы, по-моему и пригодилась цитатка про дёсна-губы – хорошо придумал – мерзостно, достаёт...
Grenader45 _ 16.11.2019 21:05
IP: 35.235.226.---
iip:
Grenader45:
Закрепим наш нейтралитет. Я точно не адепт Порошенка. Зуб даю.
У меня другие интересы. Я на этом "форуме" чуть около двух месяцев, а получил много материла.
Может Вам будет интересно – в чём был тест с цитатой Гончара?
Вам расскажу – Мухосранский не удержится – почитает... это для него будет следующий тест.
Всё-таки он – интересный пациент... рельефный.
В отличии от этой дуры Аннушки-Вадика, вон опять проснулась и прокукарекала про отопление в Киеве.
У неё на городе бузина...
...ну на предмет ольгинських вбогих заробітчан і рівня їх підготовки – навіть не обговорюється. Це як у мультику "...тогда соберите лучших из худших котов". Їх треба тупо ігнорити, Це найбільше чого вони варті.
По темі О.Гончара, наскільки мені відомо, нема у його щоденнику фраз про "відрізати і кинути в горло імперії... ", та про "ковбасний регіон". Бо, оскільки за Воландом – рукописи не горять, якби були то їх би давно пред'явили...
iip _ 16.11.2019 20:52
IP: 35.235.226.---
Андрій Маковецький-Левенгук:
iip:
Андрій Маковецький-Левенгук:

Ты знаеш, дорогой, о принципе трансфера или переноса в психологии?

Я знаю о принципе перевода стрелок в детских дошкольных учреждениях, школах и ПТУ.
Андрюха – я рад за тебя, шо ты знаеш, как стрелки переводить.
Скоро, мабуть, и время по часам научисся взнавать...

Если бы ты до первого класса добрался, там бы тебе детишки принцип трансфера або переноса на пальцах бы пояснили.

Хто обзывается, тот сам так называется. Не суди за незнакомцев по себе...::::::))))))))))
Андрій Маковецький-Левенгук _ 16.11.2019 20:45
IP: 35.235.226.---
iip:
Grenader45:
Закрепим наш нейтралитет. Я точно не адепт Порошенка. Зуб даю.
У меня другие интересы.
Да уже известно какие у вас интересы: Портников, Кирш, Тоша Геращенко и прочие Булатовы.
iip _ 16.11.2019 20:22
IP: 35.235.226.---
Grenader45:
Закрепим наш нейтралитет. Я точно не адепт Порошенка. Зуб даю.
У меня другие интересы. Я на этом "форуме" чуть около двух месяцев, а получил много материла.
Может Вам будет интересно – в чём был тест с цитатой Гончара?
Вам расскажу – Мухосранский не удержится – почитает... это для него будет следующий тест.
Всё-таки он – интересный пациент... рельефный.
В отличии от этой дуры Аннушки-Вадика, вон опять проснулась и прокукарекала про отопление в Киеве.
У неё на городе бузина...
Grenader45 _ 16.11.2019 18:21
IP: 35.235.226.---
Андрій Маковецький-Левенгук:
Grenader45:
iip:
... що і проявляється у нашому "мєждусобойчику".
По-моему, вы чересчур деликатно намекнули адресату, что он проявил бесцеремонность, всунув свое иипло в чужой разговор – он не поймет.
П.С. Если у кого возникнет мысль, что я иду по его стопам – она ошибочна: разговор, в котором речь идет обо мне априори не может быть для меня чужим.
...та все він розуміє, і навіть вловив складну конструкцію П.С.
Якщо мені не зраджує пам'ять – ііп, попри свої вади, не є адептом Порошенка. А мені цього достатньо, аби утримуватись від прямих образ, чи жорстких порівнянь.
І до речі про "вялые беззубые десна и холодные губы Логика, а ко мне подкатывать бесполезно."
...ну і навіщо мене вписувати у ваші непрості відносини? Це моє порівняння і воно мені дороге. Я може навіть ним...пишаюсь. А його беруть і просто так "юзають". Фу таким бути...
Корупція1410 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter