Костянтин Матвієнко Політичний експерт

За своїми наслідками для українського села запровадження ''ринку землі'' цілком співставне із Голодомором 1933 року

15 листопада 2019, 13:57

Новий режим влади в Україні сформовано лише у загальних рисах, проте підхід нової правлячої групи до земельного питання вже дає змогу зрозуміти наміри цих людей стосовно країни загалом.

Отже, чому "у Зеленського" так поспішають розпродати українські землі сільськогосподарського призначення? Спробуємо без зайвих емоцій це з'ясувати.

Перед усім, у випадку запровадження "ринку" сільгоспземель, на ньому з'являться два основних типи продавців:

1. Держава, яка є безпосереднім власником близько 10 млн. га угідь*;

2. Приватні власники-пайовики, числом десь 6,9 млн. осіб, які володіють приблизно 27 млн. га. Нерідко одна особа володіє кількома паями, отриманими у спадок.

Усього ж в Україні близько 42 млн. га аграрних земель, що становить більше 70% загальної території країни, в її кордонах станом на 2014 рік, до анексії Криму та окупації частини територій Донецької та Луганської областей.

Ще 5 млн. га перебувають у власності, чи у користуванні юридичних осіб різних типів – від територіальних громад і кооперативів до ТОВ, зокрема, з іноземним капіталом.

Прийнятий минулого вівторка у першому читанні законопроект, який, на думку його авторів, впроваджує ринковий обіг сільгоспземель з жовтня наступного року, перш за все відкриває шлях до продажів 10 млн.га, що належать державі. Саме стосовно них повноважною державною установою, після набрання чинності цим законом, може бути ухвалене рішення: "приватизувати". Відтак ці землі почнуть надходити у вільний продаж. Будуть це електронні аукціони, чи інші форми торгів – питання, на яке ще слід отримати компетентну відповідь від ініціаторів "ринку землі". Так само ще не є зрозумілим: чи "земельний товар" надійде на "ринок" одномоментно, чи його постачатимуть "окремими партіями", підвищуючи ажіотажний попит? Звісно, що якість товару буде кардинально різною – залежно від кліматично-природної зони та продуктивності земель.

В Україні наявні понад 1,1 млн. га деградованих, малородючих та техногенно забруднених земель, що підлягають консервації, а також – 144,3 тис. га порушених земель, які необхідно рекультивувати, та 315,6 тис. га малопродуктивних угідь, які потребують поліпшення. Ці землі є і у державному, і у приватному володінні.

Цілком логічно було б почати приватизацію земель саме з порушених та малопродуктивних ділянок, що перебувають у державній власності. Їх можна продати за символічну ціну, проте із чітко визначеними умовами землекористування – перед усім дотримання сівозміни, чого зовсім не передбачає щойно ухвалений законопроект, та державними гарантіями збереження права приватної власності на них після реабілітаційного періоду відновлення родючості.

Найпродуктивніші ниви, придатні для вирощування експортних культур, (яких у державній частці земельної власності найбільше), слід зберігати як стратегічний ресурс України, важливу її продуктивну силу, що здатна гарантувати продовольчу безпеку країни. Проте, однією з цілей термінового впровадження "ринкового" розпродажу є саме ці землі, які щороку створюють валютний прибуток, відтак користуватимуться найбільшим попитом у потенційних покупців. Виникає аналогія із розпродажем майна банкрута задля погашення набраних ним боргів, коли з аукціону, за безцінь йдуть за вітром його останні родинні цінності.

Однак наша держава жодним чином не є банкрутом і зовсім не стоїть перед необхідністю "знімати із себе останнє". Пояснимо цю думку детальніше.

Той, хто багато подорожує Україною може бачити, що зараз в нашій країні практично не залишилося закинутих, безгоспних земель. Обробляються майже всі придатні для цього ділянки, включно із тими, які ніде не обліковані. Через значний попит на харчі, під ріллю, пасовиська, сади, ставки і т.д., часто незаконним чином, використовуються, зокрема, і землі, які мають охоронний статус – чи то смуги відчуження шляхів сполучення і підприємств, чи охоронні зони заповідників та пам'яток.

Причина такого використання землі одноосібними господарями та фермерами у тому, що великі українські агрохолдинги, які вирощують на експорт олійні культури, сильні сорти пшениці, птицю та іншу продукцію, через різні механізми захопили для себе найкращі сільськогосподарські землі.

(До речі, ухвалений похапцем законопроект взагалі вилучає із Земельного кодексу саме поняття "особливо цінні землі".)

Приховуючи свої прибутки від оподаткування в офшорах, сплачуючи мінімальні кошти за користування паями, часто у натуральному вигляді, та диктуючи ціни на внутрішньому продовольчому ринку, аграрні олігархи не залишили дрібним і середнім фермерам, а також селянам, достатнього земельного ресурсу. При цьому, нерідко латифундисти отримують дотації на свої виробництва із бюджету та повертають за його ж кошти ПДВ, часто сумнівний.

Ось де слід шукати резерви для наповнення бюджету, а не за рахунок термінового розпродажу землі, яка за Конституцією являє собою народне надбання.

Поглянемо на другий тип потенційних учасників земельного "ринку" – власників реальних земельних паїв, загальна площа яких, згідно офіційної статистики, складає 27 млн.га.

Направду ця цифра менша, бо частина (і то важко сказати яка) власників вже втратила фактичне право розпоряджатися цієї своєю власністю через механізм емфітевзису – укладення угоди, суть якої у тому, що власник паю наперед отримує від орендаря суму еквівалентну його уявній ринковій вартості, натомість беручи на себе юридично оформлене зобов'язання передати пай у власність платника після запровадження ринкового обігу сільгоспземель.

Кількість тих, хто самотужки або в кооперації обробляє свої паї і не збирається їх продавати, також залишається невідомою, принаймні вітчизняній статистиці. Те саме можна сказати і про кількість паїв, які було загарбано рейдерами.

Разом з тим, є паї, а також інші землі, перетворенні на сільгоспугіддя, які підлягають неодмінному відчуженню державою або територіальними громадами. Мова про береги водойм і заплавні луки, охоронні зони пам'яток та заповідників, ліси тощо.

Отже, оцінити вірогідний обсяг та динаміку пропозиції на "вторинному ринку" землі, після його запровадження, складно, проте нинішній владі це і не потрібно, бо її, як вже наголошувалося, цікавлять саме 10 млн. га добрих державних земель.

Попередні п'ять років, обидвоє тодішніх уряди не вживали жодних практичних кроків для підготовки інфраструктури обігу земель як економічних активів їхніх власників, не кажучи вже про підтримку дрібних і середніх виробників. В результаті фермери виснажилися фінансово, в той час як офшорні латифундисти нарощували свої фінансові можливості, зокрема і за рахунок прямих державних дотацій та відшкодування ПДВ.

Сьогодні нова владна команда намагається вирішити проблеми в агросекторі одним махом – фактично ліквідувавши весь традиційний уклад життя на селі, разом із самими селами. Не маючи роботи, люди просто виїдуть. Залишиться щось подібне до примарних сіл Зони відчуження Чорнобильської АЕС, де доживають віка кілька десятків самоселів. Швидко відпадуть проблеми із сільською медициною, освітою, дорожньою мережею тощо. Мати справу з латифундистами для влади набагато простіше і вигідніше.

Чи є цьому альтернатива? Так.

Запровадження обігу земель як економічних активів слід розпочинати після завершення реформи децентралізації, коли буде забезпечено повсюдність самоврядування. Територіальні громади в усій Україні мають межувати між собою. Тобто юрисдикція територіальних громад має поширюватися на всю Україну, без анклавів. Питання режиму землекористування на військових полігонах, у заповідниках, охоронних зонах пам'яток природи тощо має визначатися відповідними законами і Кодексами – Лісовим, Водним, Земельним та ін. Відповідно, при здійсненні відчуження земель сільськогосподарського призначення та господарювання на них, при використанні надр та водних ресурсів, територіальні громади отримуватимуть свою частку бюджетних надходжень та матимуть змогу впливати на порядок землекористування.

Поспіх із приватизацією земель – це фактично обкрадання територіальних громад. Втрата ними ресурсів для розвитку призведе до того, що вони втратять і продуктивне населення і просто зникнуть.

Час, який буде потрібним для визначення меж територіальних громад, підготовки нових карт шляхів сполучення України, розширення територій заповідників та охоронних зон, виведення із сільськогосподарського обігу земель, які не підлягають експлуатації, проведення рекультивації слід використати для розробки і практичної реалізації програм державної підтримки фермерських господарств, запровадження нових аграрних технологій, фінансових інструментів розвитку фермерства.

Сьогодні аграрний сектор України перебуває не у найгіршому стані і цілком спроможний існувати ще не один рік, однак краш-тест земельного ринку може дуже швидко знищити його, разом з українським селом.

* Тут і далі цифри наводяться з Постанови Кабінету Міністрів України N413, від 7 червня 2017 року

powered by lun.ua
Коментарі — 140
Ігор Куценко _ 15.11.2019 22:12
IP: 35.235.226.---
Чи є межа Підлості ПОПрошенів...? від безвиході й Голодомор!!! експлуатнули.
ти в селі давно був? А про ГолодоМор, ти.****, звідки чуло?
попрошенівець, зкинь оберти – СЕЛО ВИМЕРЛО ВІД твого фсб_шногоПОПРОШЕНА.
ВСІ на заробітках і наймах...й А ви й Голодомор приплели...**8888си.
Сволота ти безсовісна.
iip _ 15.11.2019 22:11
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
iip:
у нас гражданские требования о реституции национализированной собственности выставили государству только церкви и монастыри. А земля и собственность вашего прадеда и миллионов украинцев благополучно и безвозвратно перетекла к государству, колхозникам, громадам.
Теперь понимаете почему тема Голодомора Украине это политическая спекуляция?
Я не понимаю, как можно лютую смерть миллионов людей называть спекуляцией.
Только потому, что они не захотели войти в колхоз?

Вот почему "коммунизм" получился только в поганой Мокше.
Потому что только там жизнь человека – ничто...

По сей день...
Log Log _ 15.11.2019 22:05
IP: 35.235.226.---
Grenader45:
піпіську...
...
Засуньте свою у поганий рот свого друга Уролога, він у них великий знавець.
Log Log _ 15.11.2019 22:02
IP: 35.235.226.---
Андрій Маковецький-Левенгук:
девушка, держащая в руках плакатик
Аферист, Вы смотрели Соловьёва.
Что было на Евромайдане знать не знаете.
Повторяете бред Воронежского недоумка.
iip _ 15.11.2019 21:56
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
iip:
Украинская земля, на самом деле, залита кровью её настоящих собственников. Вот об этом сегодня предпочитают скромно отмалчиваться.
Вот, вот. В Мокще предпочитают отмалчиваться, что залили украинскую землю кровью украинских крестьян. Уверен, Вы не станете оправдывать этот кошмар, только потому, что видите ли, умирали толко единоличники.
Вы поти точно рассказали историю моего прадеда.
iip _ 15.11.2019 21:47
IP: 35.235.226.---
Grenader45:
...хрін його знає як воно правильно...
На справді, як воно правильно – відомо.

1. Земля – це їжа для всіх. Їжа – не мережні труси, це базова потреба, складова трьох базових інстинктів людей, джерело нашого життя.
2. Земля – стратегічний природній ресурс. Природні ресурси приватизувати – дурня.
3. Власність на землю має обмеження, що зводяться до прав користування. Власник не може так вільно розпоряджатися землею, як мережними трусами.
4. Необхідно категорично виключити рентні відносини – номінальних власників, які не працюють на землі, а виключно споживають прибуток, який оплачує суспільство. Земля має бути виключно у розпорядженні тих, хто безпосередньо на ній працює.
5. Надвеликі агро-холдінги в усьому світі продемонстрували свою неефективність.

Таким чином, сьогодні най-ефективніша модель с/х виробництва – фермерська. А частковий "капіталізм" має бути забезпечений ринком прав користування.
Це – європейська модель.
Ігор Куценко _ 15.11.2019 21:44
IP: 35.235.226.---
"Костянтин Матвієнко
Політичний експерт"
...в селі давно був? А про ГолодоМор, ти.****, звідки чуло?
попрегківець, зкинь оберти. СЕЛО ВИМЕРЛО ВІД ПОПРОШЕНА!
всі на заробітках і наймах...й Голодомор приплели......********8888си.
Сволота ти безсовссна.
Ігор Куценко _ 15.11.2019 21:39
IP: 35.235.226.---
"Костянтин Матвієнко
Політичний експерт"
...в селі давно був? А про ГолодоМор, ти.****, звідки чуло?
попрегківець, зкинь оберти.
Ігор Куценко _ 15.11.2019 21:36
IP: 35.235.226.---
іпануте созданіє...
Людина – Господар своєї землі, а не її наймит.
Відкритий Чесний Ринок землі...
хто проти? Бариги ПОПміщики й залякані громадяни. Дивіться: 1 га чорнозему в Україні сьогодні БЕЗ РИНКУ коштує 500 – 700 долларів
1 га соляника в Германії коштує 36 000 Євро... Ну як?
порботня... Сказошні ви.
iip _ 15.11.2019 21:16
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
Все 30 лет независимости тема Голодомора была объектом политических спекуляций, не более.
В каком смысле – спекуляций?
Со всем уважением – Вы отрицаете, что Голодомор был, и умерли милионы людей?
Grenader45 _ 15.11.2019 21:15
IP: 35.235.226.---
...Привіт латифундистам і простим огородникам. Читаючи абсолютно протилежні, і зрозуміло абсолютно єдино-правильні думки, спадає на думку печальне – земля об'єднує (і врешті об'єднає) всіх! У високому, філософському сенсі.) А серйозно, хрін його знає як воно правильно, можливо правда десь посередині. В Україні так – зробимо так, потім переробимо, потім вернемо взад. Не звикати...
Grenader45 _ 15.11.2019 21:03
IP: 35.235.226.---
Log Log:
Андрій Маковецький-Левенгук:
как кружевные трусы
Уролог, Ваш интеллект опустился до уровня Унитаза.
Похоже я прав, написав Гренадеру, что 45 – ваш IQ на двоих.
...схоже, бачиш, йому що він правий. Після того як ти це написав і отримав роз'яснення на рахунок числа 45 – ти побіг, плачучи, розтягувати свою піпіську...
Андрюха, він звичайно. ще той самовпевнений, пихатий, ерудований тип, не позбавлений почуття гумору який, як на мене, завис у своїх, порослих мохом, догмах. Але чесно, краще такий оппонент (не скажу ворог), ні таке як ти... Із млявими, беззубими деснами і холодними губами. Ти – собака-барабака, з якою просто гидко перетинатись. Кажу останній раз, проходь мимо мене. Я, особисто, буду максимально уникати твоїх холодних губ...
Влад Дорошенко _ 15.11.2019 20:52
IP: 35.235.226.---
наміри стосовно країни загалом – це грандіозно, Костя Матвієнко має такі наміри?

А наміри щодо ганьби від найнижчої зарплати в Європі – при 28-річному правленні чинуш+олігархів, що тіньовим чином смокчуть цю землю, експортуючи зняту з неї сільгосп сировину через свої Кіпрські фірми? І собі з держбюджету повертають за цей експорт ПДВ, яке ми платимо щодня в магазинах.
Маєш землю? – не продавай. Продає держава? – бери пільговий кредит і купуй у держави на аукціоні.
28 років показали: все, що державне, – збиткове, обліплене фірмами-прокладками на вході і виході матеріалів, продукції і послуг. Чиї ті фірми?-Олігархів і чинуш чергової і минулої влади.
28 років показали, нема користі народу від державної землі і мораторію на продаж всієї землі, а є лише мінімальна європейська зарплата без якихось перспектив догнати по зарплаті Молдавію та інші європейські країни, як лише туди виїхати.
Андрій Маковецький-Левенгук _ 15.11.2019 20:48
IP: 35.235.226.---
Log Log:
Андрій Маковецький-Левенгук:
как кружевные трусы
Уролог, Ваш интеллект опустился до уровня Унитаза.
Похоже я прав, написав Гренадеру, что 45 – ваш IQ на двоих.
Для дураков объясняю: конечно, вместо кружевных трусов я мог упомянуть любую другую одежду. Но упомянул именно их – как аллюзию на Евромайдан, одним из символов начальной фазы которого стала девушка, держащая в руках плакатик "Я девочка, я не хочу в ТС (Таможенный союз), я хочу кружевные трусики и ЕС". Про кружевные трусики – это был намек, потому что как раз тогда в ТС вступил в силу запрет на ввоз синтетического нижнего белья, в том числе и кружевных трусов.
П.С. Логик, ну вы счастливы, в кружевных-то труселях?
П.П.С. Судя по завываниям противников рынка земли нам все-таки нужно было вступать в ТС – там тоже нигде земля не продается (разве что в Казахстане существует какая-то зародышевая форма земельного рынка).
Rodion Velychenko _ 15.11.2019 20:26
IP: 35.235.226.---
А відміна кріпостного права у 1861 році – це взагалі була трагедія, так же?))))
Log Log _ 15.11.2019 20:20
IP: 35.235.226.---
Андрій Маковецький-Левенгук:
как кружевные трусы
Уролог, Ваш интеллект опустился до уровня Унитаза.
Похоже я прав, написав Гренадеру, что 45 – ваш IQ на двоих.
sadam _ 15.11.2019 19:58
IP: 35.235.226.---
Превращение земли в товар для мини фермеров, которые имеют по 20 – 30 га, означает, что они из разряда нищих переходят в разряд более-менее состоятельных предпринимателей, земля становится предметом залога и открывает возможность получения кредитов.

А весь материал статьи звучит... несколько истерично.
Богдан Хемич _ 15.11.2019 19:35
IP: 35.235.226.---
Псевдонім Матвієнко- прізвище Тимошенко.
iip _ 15.11.2019 19:11
IP: 35.235.226.---
Pavlovna Annushka:
А зачем сразу продавать?
Можно сдавать в аренду на большой срок с будущем обещанием выкупа и прочими привилегиями. Инвесторы и так пойдут.
Но наверное такая спешка обьснима давлением наших партнеров на Зеленского.
Быстрее продавай, пока тебя не скинули, а то следующий может быть не из 95 квартала, а с хора Веревки и тогда прощавай америка.
Аня, я тут тебе може лишнего нагородил сгоряча – та ты не серчай...

Объясни народу – чего плешивый Пу так за украинскую землю печётся, чтоб не продавали?

Есть такая мысль, что боится – как пиндосы нашу землю купят, так в НАТО заберут, абы Пу не заанексировал. Так давай им понарошку продадим, а потом – когда плешивый гигнется – назад выкупим.

Как думаеш?
Viacheslav _ 15.11.2019 19:06
IP: 35.235.226.---
Авторові варто було б не захоплюватися винайденням чимгучнішого (і, зауважу, напрочуд безглуздого!) заголовка, а в інформації про себе після слів "політичний експерт" чесно зазначити, що він співпрацює з партією Ю.Тимошенко – це пояснило б, звідки, з яких методичок, звичайний "політичний експерт" почерпнув такі "глибокі" знання предмету:)
Ох уже ці "експерти"...
iip _ 15.11.2019 18:57
IP: 35.235.226.---
Андрій Маковецький-Левенгук:
iip:
Андрій Маковецький-Левенгук:
iip:
Андрій Маковецький-Левенгук:
Андрюха – на шо ты всем рассказал такой "каминг аут" шо ты общаешся с иипом?
Это ж стыдно:::::))))))))
... мне неудобно, что мы так загадили человеку тему.
Та не переживайте. На УП модератори умные, проверено.
Если что за рамки – то правильно утилизируют.
За что им и решпект.
Viktor Marynich _ 15.11.2019 18:55
IP: 35.235.226.---
У відкритому листі президентові СРСР М. С. Горбачову у 1991 р. видатні вчені і фахівці сільського господарства США, серед котрих було 4 лауреати премії у галузі економіки Нобелівського Комітету: Франко Модільяні, Джеймс Тобін, Вільям Вікрі і Роберт Солоу, закликали Президента СРСР зберегти суспільну власність на землю і формувати державні доходи за рахунок стягування ренти за користування землею і природними ресурсами. До цього часу жоден економіст світу не запропонував якісь контраргументи, вказаним у листі аргументам проти купівлі-продажу сільгоспземлі!
У Ізраїлі земля 150 років викупалася у арабів Всесвітнім єврейським комітетом, тому не продається і не буде продаватися. У Нідерландах приблизно половина землі у держвласності, ринок є, але більш формальний. І там, і там корови у середньому дають по 100 літрів молока за добу, 10 відер, у 3-4 рази більше,аніж у інших високорозвинених країнах. У США в 1945-му у держвласності було 3% землі, а зараз майже 3/4!
Андрій Маковецький-Левенгук _ 15.11.2019 18:50
IP: 35.235.226.---
iip:
Андрій Маковецький-Левенгук:
iip:
Андрій Маковецький-Левенгук:
Андрюха – на шо ты всем рассказал такой "каминг аут" шо ты общаешся с иипом?
Это ж стыдно:::::))))))))
Кстати, о каминг-аутах. Давно хотел вас спросить: а отчего в ваших комментариях, обращенных к комментаторам (а комментаторш-то тут и нет почти), такое громадное количество кокетливых смайликов? Вы гомосексуалист?
А Вы?
А мы гомофоб. Но хватит, я прекращаю процесс вашего избиения. Тем более, что здесь появился Матвиенко и лично мне неудобно, что мы так загадили человеку тему.
Олександр Гальченко _ 15.11.2019 18:47
IP: 35.235.226.---
"Приховуючи свої прибутки від оподаткування в офшорах, сплачуючи мінімальні кошти за користування паями, ... аграрні олігархи не залишили..." – отже, помаленьку орендні володіння зменшаться, конкуренція за оренду паїв зросте – селяни отримуватимуть більше за свої паї.

"фактично ліквідувавши весь традиційний уклад життя на селі, разом із самими селами. Не маючи роботи, люди просто виїдуть" – так вже десь мільйон виїхало; прозорий обіг земель якраз простимулює створення дрібних фермерських господарств.

"Поспіх із приватизацією земель – це фактично обкрадання територіальних громад. Втрата ними ресурсів..." – так ліквідували ж корупційно-чиновницький Держкомзем – землі повернули громадам!

Процес деолігархізації на селі – разукрупнення лендлордів не зупинити!
Олександр Гальченко _ 15.11.2019 18:46
IP: 35.235.226.---
Матвієнко вірний птєнєц гнєзда Вони – з кашею в голові, відсутністю логіки (а загальнолюдських чеснот там давно вже нема). У останніх конвульсивних спробах зупинити процесс розкріпачення селян та відновлення соціально-економічної справедливості щодо екс-колгоспників та їх нащадків Вона з посіпаками генерує ось такі сумбурні квазі-патріотичні спічі:

"розпродажу є саме ці землі, які щороку створюють валютний прибуток" – хіба після законного офрмлення – передачі права власності нові власники бур,яни будуть вирощувати? та відмовятться від генерації валютного прибутку?;)

"великі українські (*у топ-10 латифундистів 6 іноземних компаній) агрохолдинги, які вирощують на експорт олійні культури... через різні механізми захопили для себе найкращі сільськогосподарські землі" – законні механізми володіння-продажу-розпорядження землею якраз трішечки посунуть цих латифундистів.
Корупція1411 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter