Костянтин Матвієнко Політичний експерт

За своїми наслідками для українського села запровадження ''ринку землі'' цілком співставне із Голодомором 1933 року

15 листопада 2019, 13:57

Новий режим влади в Україні сформовано лише у загальних рисах, проте підхід нової правлячої групи до земельного питання вже дає змогу зрозуміти наміри цих людей стосовно країни загалом.

Отже, чому "у Зеленського" так поспішають розпродати українські землі сільськогосподарського призначення? Спробуємо без зайвих емоцій це з'ясувати.

Перед усім, у випадку запровадження "ринку" сільгоспземель, на ньому з'являться два основних типи продавців:

1. Держава, яка є безпосереднім власником близько 10 млн. га угідь*;

2. Приватні власники-пайовики, числом десь 6,9 млн. осіб, які володіють приблизно 27 млн. га. Нерідко одна особа володіє кількома паями, отриманими у спадок.

Усього ж в Україні близько 42 млн. га аграрних земель, що становить більше 70% загальної території країни, в її кордонах станом на 2014 рік, до анексії Криму та окупації частини територій Донецької та Луганської областей.

Ще 5 млн. га перебувають у власності, чи у користуванні юридичних осіб різних типів – від територіальних громад і кооперативів до ТОВ, зокрема, з іноземним капіталом.

Прийнятий минулого вівторка у першому читанні законопроект, який, на думку його авторів, впроваджує ринковий обіг сільгоспземель з жовтня наступного року, перш за все відкриває шлях до продажів 10 млн.га, що належать державі. Саме стосовно них повноважною державною установою, після набрання чинності цим законом, може бути ухвалене рішення: "приватизувати". Відтак ці землі почнуть надходити у вільний продаж. Будуть це електронні аукціони, чи інші форми торгів – питання, на яке ще слід отримати компетентну відповідь від ініціаторів "ринку землі". Так само ще не є зрозумілим: чи "земельний товар" надійде на "ринок" одномоментно, чи його постачатимуть "окремими партіями", підвищуючи ажіотажний попит? Звісно, що якість товару буде кардинально різною – залежно від кліматично-природної зони та продуктивності земель.

В Україні наявні понад 1,1 млн. га деградованих, малородючих та техногенно забруднених земель, що підлягають консервації, а також – 144,3 тис. га порушених земель, які необхідно рекультивувати, та 315,6 тис. га малопродуктивних угідь, які потребують поліпшення. Ці землі є і у державному, і у приватному володінні.

Цілком логічно було б почати приватизацію земель саме з порушених та малопродуктивних ділянок, що перебувають у державній власності. Їх можна продати за символічну ціну, проте із чітко визначеними умовами землекористування – перед усім дотримання сівозміни, чого зовсім не передбачає щойно ухвалений законопроект, та державними гарантіями збереження права приватної власності на них після реабілітаційного періоду відновлення родючості.

Найпродуктивніші ниви, придатні для вирощування експортних культур, (яких у державній частці земельної власності найбільше), слід зберігати як стратегічний ресурс України, важливу її продуктивну силу, що здатна гарантувати продовольчу безпеку країни. Проте, однією з цілей термінового впровадження "ринкового" розпродажу є саме ці землі, які щороку створюють валютний прибуток, відтак користуватимуться найбільшим попитом у потенційних покупців. Виникає аналогія із розпродажем майна банкрута задля погашення набраних ним боргів, коли з аукціону, за безцінь йдуть за вітром його останні родинні цінності.

Однак наша держава жодним чином не є банкрутом і зовсім не стоїть перед необхідністю "знімати із себе останнє". Пояснимо цю думку детальніше.

Той, хто багато подорожує Україною може бачити, що зараз в нашій країні практично не залишилося закинутих, безгоспних земель. Обробляються майже всі придатні для цього ділянки, включно із тими, які ніде не обліковані. Через значний попит на харчі, під ріллю, пасовиська, сади, ставки і т.д., часто незаконним чином, використовуються, зокрема, і землі, які мають охоронний статус – чи то смуги відчуження шляхів сполучення і підприємств, чи охоронні зони заповідників та пам'яток.

Причина такого використання землі одноосібними господарями та фермерами у тому, що великі українські агрохолдинги, які вирощують на експорт олійні культури, сильні сорти пшениці, птицю та іншу продукцію, через різні механізми захопили для себе найкращі сільськогосподарські землі.

(До речі, ухвалений похапцем законопроект взагалі вилучає із Земельного кодексу саме поняття "особливо цінні землі".)

Приховуючи свої прибутки від оподаткування в офшорах, сплачуючи мінімальні кошти за користування паями, часто у натуральному вигляді, та диктуючи ціни на внутрішньому продовольчому ринку, аграрні олігархи не залишили дрібним і середнім фермерам, а також селянам, достатнього земельного ресурсу. При цьому, нерідко латифундисти отримують дотації на свої виробництва із бюджету та повертають за його ж кошти ПДВ, часто сумнівний.

Ось де слід шукати резерви для наповнення бюджету, а не за рахунок термінового розпродажу землі, яка за Конституцією являє собою народне надбання.

Поглянемо на другий тип потенційних учасників земельного "ринку" – власників реальних земельних паїв, загальна площа яких, згідно офіційної статистики, складає 27 млн.га.

Направду ця цифра менша, бо частина (і то важко сказати яка) власників вже втратила фактичне право розпоряджатися цієї своєю власністю через механізм емфітевзису – укладення угоди, суть якої у тому, що власник паю наперед отримує від орендаря суму еквівалентну його уявній ринковій вартості, натомість беручи на себе юридично оформлене зобов'язання передати пай у власність платника після запровадження ринкового обігу сільгоспземель.

Кількість тих, хто самотужки або в кооперації обробляє свої паї і не збирається їх продавати, також залишається невідомою, принаймні вітчизняній статистиці. Те саме можна сказати і про кількість паїв, які було загарбано рейдерами.

Разом з тим, є паї, а також інші землі, перетворенні на сільгоспугіддя, які підлягають неодмінному відчуженню державою або територіальними громадами. Мова про береги водойм і заплавні луки, охоронні зони пам'яток та заповідників, ліси тощо.

Отже, оцінити вірогідний обсяг та динаміку пропозиції на "вторинному ринку" землі, після його запровадження, складно, проте нинішній владі це і не потрібно, бо її, як вже наголошувалося, цікавлять саме 10 млн. га добрих державних земель.

Попередні п'ять років, обидвоє тодішніх уряди не вживали жодних практичних кроків для підготовки інфраструктури обігу земель як економічних активів їхніх власників, не кажучи вже про підтримку дрібних і середніх виробників. В результаті фермери виснажилися фінансово, в той час як офшорні латифундисти нарощували свої фінансові можливості, зокрема і за рахунок прямих державних дотацій та відшкодування ПДВ.

Сьогодні нова владна команда намагається вирішити проблеми в агросекторі одним махом – фактично ліквідувавши весь традиційний уклад життя на селі, разом із самими селами. Не маючи роботи, люди просто виїдуть. Залишиться щось подібне до примарних сіл Зони відчуження Чорнобильської АЕС, де доживають віка кілька десятків самоселів. Швидко відпадуть проблеми із сільською медициною, освітою, дорожньою мережею тощо. Мати справу з латифундистами для влади набагато простіше і вигідніше.

Чи є цьому альтернатива? Так.

Запровадження обігу земель як економічних активів слід розпочинати після завершення реформи децентралізації, коли буде забезпечено повсюдність самоврядування. Територіальні громади в усій Україні мають межувати між собою. Тобто юрисдикція територіальних громад має поширюватися на всю Україну, без анклавів. Питання режиму землекористування на військових полігонах, у заповідниках, охоронних зонах пам'яток природи тощо має визначатися відповідними законами і Кодексами – Лісовим, Водним, Земельним та ін. Відповідно, при здійсненні відчуження земель сільськогосподарського призначення та господарювання на них, при використанні надр та водних ресурсів, територіальні громади отримуватимуть свою частку бюджетних надходжень та матимуть змогу впливати на порядок землекористування.

Поспіх із приватизацією земель – це фактично обкрадання територіальних громад. Втрата ними ресурсів для розвитку призведе до того, що вони втратять і продуктивне населення і просто зникнуть.

Час, який буде потрібним для визначення меж територіальних громад, підготовки нових карт шляхів сполучення України, розширення територій заповідників та охоронних зон, виведення із сільськогосподарського обігу земель, які не підлягають експлуатації, проведення рекультивації слід використати для розробки і практичної реалізації програм державної підтримки фермерських господарств, запровадження нових аграрних технологій, фінансових інструментів розвитку фермерства.

Сьогодні аграрний сектор України перебуває не у найгіршому стані і цілком спроможний існувати ще не один рік, однак краш-тест земельного ринку може дуже швидко знищити його, разом з українським селом.

* Тут і далі цифри наводяться з Постанови Кабінету Міністрів України N413, від 7 червня 2017 року

powered by lun.ua
Коментарі — 140
Александр 1 _ 16.11.2019 08:03
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
... есть люди, семьи, династии, которые своего Достоинства не теряли никогда. А потому ни в каких "революциях" своего Достоинства они не нуждаются...
Як раз навпаки. Революція Гідності не потрібна "терпілам", у яких насправді немає ні гідності, ні мужності відстоювати свої права, вони готові терпіти будь-яку кримінальну владу і приниження. Як що Вам Революція Гідності була непотрібна, то це і означає, що Ви самі є "терпілою". Ще й обманюєте самі себе тим, що звичайне боягузтво вважаєте особистою гідністю. Легко бути "гідним" у своєї норці.
Grenader45 _ 16.11.2019 00:04
IP: 35.235.226.---
Андрій Маковецький-Левенгук:
Grenader45:
Неверно, как мне представляется, говорить о пренебрежении к жителям Донбасса только в региональном контексте. Пренебрежение это носило сегментарный характер – донбассцев считал недоукраинцами с рабской психологией т.н. проукраинский сегмент общества, не имевший определенной прописки.
...вже тепліше, менше пафосу і не так категорично. Але я не побачив ключової фрази. "Мнє так кажется", чи хоча б "Лично я думаю так". Так боляче для самолюбства?))
Grenader45 _ 15.11.2019 23:58
IP: 35.235.226.---
Oleg Weidmann:
Grenader45:
Брехня щодо знаважливого відношення до жителів Донбасу.
В чому це полягало? Наведіть приклади.
...більшість неосвічених, переважно алканавти і наркомани, затуркані роботяги на копанках, практично більшість має тюремне минуле.
І так -це не особисто моя думка.
Grenader45 _ 15.11.2019 23:51
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
iip:
Я тебе маленький секрет открою – есть люди, семьи, династии, которые своего Достоинства не теряли никогда. А потому ни в каких "революциях" своего Достоинства они не нуждаются.
Но, увы, таких мало.
...гратися словами, так забавно... Між рядочками натякаючи на власну "династійну гідність", яка зрозуміло абсолютна і, "хі-хі", "ни в каких "революциях" не нуждается". От тільки право на повстання (читай революцію гідності) закріплено у конституціях найпотужніших країн. Для прикладу:
"Вторая поправка к Конституции США гарантирует право граждан на хранение и ношение оружия. Поправка вступила в силу 15 декабря 1791 года, одновременно с остальными девятью поправками, входящими в Билль о правах[1]. Поправка позволяет осуществить право народа на восстание, упомянутое в тексте Декларации независимости в том случае, если правительство США грубо нарушит права американцев и Конституцию"
Андрій Маковецький-Левенгук _ 15.11.2019 23:41
IP: 35.235.226.---
Вынужден идти. Спокойной ночи.
Андрій Маковецький-Левенгук _ 15.11.2019 23:40
IP: 35.235.226.---
Grenader45:
Неверно, как мне представляется, говорить о пренебрежении к жителям Донбасса только в региональном контексте. Пренебрежение это носило сегментарный характер – донбассцев считал недоукраинцами с рабской психологией т.н. проукраинский сегмент общества, не имевший определенной прописки.
Oleg Weidmann _ 15.11.2019 23:36
IP: 35.235.226.---
Grenader45:
Брехня щодо знаважливого відношення до жителів Донбасу.
В чому це полягало? Наведіть приклади.
Grenader45 _ 15.11.2019 23:22
IP: 35.235.226.---
Андрій Маковецький-Левенгук:
iip:
...Уж после того, как его мордой по тейблу показательно повозили в теме про расчеловечивание жителей Донбасса...
...дозволю собі встрянути трохи. Возити лох-лоха "мордой по тейблу" – діло не хитре. А тема "про расчеловечивание жителей Донбасса", для тебе, схоже козирна. Звідси мої скромні міркування. Те що до жителів Донбасу відносились зневажливо – беззаперечний факт. Але не менш достовірна і зневага "донецьких" до мешканців західних областей. Прикладів, сподіваюсь не потрібно наводити? І цьому взаємному зневажанню є об'єктивні передумови. Одні одним могли пред'явити цілу купу "аргументів" і з цієї точки зору були абсолютно ідентичні. А товариш Янукович, як "оліцетворєніє" менталітету східних областей утвердив одних в думці про неповноцінність інших. А в "інших" – викликав почуття люті і ненависті до західних "бандер", "вуйків", "полішуків". Ця проблема – лише підігрівалась з обох боків, от і результат...
Сергей Паламарчук _ 15.11.2019 23:19
IP: 35.235.226.---
Нема слів. Інтеллігентна маячня. А нічого, що традиційний уклад давно зруйновано, роботящі люди з села тікають. На Заході – за кордон, на Сході – в міста-мільйонники. Люди ВЖЕ виїжджають. Ну давайте почекаємо ще 30 років після завершення якоїсь чергової рехворми, теоретики)))) Мойсей 40 років людей по пустелі водив... Тільки я вам непопулярну річ скажу. Через 30 рокув вартість українського чорнозему буде дорівнювати нулю. Та і якість його впаде, бо орендар – не власник, вижимає всі соки.
Log Log _ 15.11.2019 23:15
IP: 35.235.226.---
Андрій Маковецький-Левенгук:
Спорить с дураком – всё равно, что играть в шахматы с голубем. Он раскидает фигуры, нагадит на доску и улетит всем рассказывать, как он тебя уделал.
Весьма самокритично, маразматик.
Я не стукач, в отличиЕ от Вас, беспринципный аферист.
Если уж человек жалуется модераторам, то сам не делает то, на что жалуется.
Логичный вывод – Вы не человек.
.
Андрій Маковецький-Левенгук _ 15.11.2019 23:04
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
iip:
Я тебе маленький секрет открою – есть люди, семьи, династии, которые своего Достоинства не теряли никогда. А потому ни в каких "революциях" своего Достоинства они не нуждаются.
Но, увы, таких мало.
А большинству, точно, такие революции периодически необходимы.
Хорошо сказали.
Андрій Маковецький-Левенгук _ 15.11.2019 23:02
IP: 35.235.226.---
iip:
Андрій Маковецький-Левенгук:
Всё, у Анрюшки пукан рванул, дело сделано.
Сегодня даже раньше графика.
На добраніч, мазурики...
Спорить с дураком – всё равно, что играть в шахматы с голубем. Он раскидает фигуры, нагадит на доску и улетит всем рассказывать, как он тебя уделал.
(Бородатый, но в контексте иипа вечно актуальный анекдот).
iip _ 15.11.2019 22:58
IP: 35.235.226.---
Андрій Маковецький-Левенгук:
iip:
Андрій Маковецький-Левенгук:
Потому что ты про кружевные трусы можешь писать, сколько влезет.
А за Голодомор молчи, мурло мокшанское...
Вы, наверное, принимаете какие-то специальные таблетки от стыда, как Логик. Уж после того, как его мордой по тейблу показательно повозили в теме про расчеловечивание жителей Донбасса другой бы от этого самого стыда на пару дней затаился, чтоб о нем и евойном позоре хоть немного забыли, а это чучело оклемалось и еще грубить начинает. Кыш под лавку, лишенец.
Всё, у Анрюшки пукан рванул, дело сделано.
Сегодня даже раньше графика.

На добраніч, мазурики...
Андрій Маковецький-Левенгук _ 15.11.2019 22:55
IP: 35.235.226.---
iip:
Андрій Маковецький-Левенгук:
Потому что ты про кружевные трусы можешь писать, сколько влезет.
А за Голодомор молчи, мурло мокшанское...
Вы, наверное, принимаете какие-то специальные таблетки от стыда, как Логик. Уж после того, как его мордой по тейблу показательно повозили в теме про расчеловечивание жителей Донбасса другой бы от этого самого стыда на пару дней затаился, чтоб о нем и евойном позоре хоть немного забыли, а это чучело оклемалось и еще грубить начинает. Кыш под лавку, лишенец.
iip _ 15.11.2019 22:54
IP: 35.235.226.---
Grenader45:
iip:
Grenader45:
Таким чином, сьогодні най-ефективніша модель с/х виробництва – фермерська. А частковий "капіталізм" має бути забезпечений ринком прав користування.
Це – європейська модель.
...воно може й так. От тільки практика показує, що наші доморощені "рехворматори", навіть найкращу модель здатні перетворити на гумус, попередньо витягнувши з неї (моделі) максимум особистої вигоди (вкрасти)... Так що попередньо, на мій "хлопський розум", було б добре створити запобіжники від хитродупих. А вже потім і до моделей...
Це так.
Запобіжники від хитродупих Україні треба вкрай, щоб потім було з чого знімати...
Ти мене зрозумів...:)
iip _ 15.11.2019 22:48
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:
iip:
Это ты меня извини – носишься со своей революцией Достоинства как курица с яйцом и не знаешь к чему и куда его приткнуть.
Я тебе предложил Римское право, в качестве лукошка для твоего яйца. Тебе не нравится. Ну и носись с ним дальше, пока не разобьешь.
Тю, Кирил, теряю уважение.
Как у тебя тут вылезла революция Достоинства? Это к чему?

Ну ладно тот Андрюха Мухосранский – у него словесная диарея.
Но ты ж не такой вроде...
iip _ 15.11.2019 22:45
IP: 35.235.226.---
Андрій Маковецький-Левенгук:
iip:
Андрій Маковецький-Левенгук:
Андрюха – опять словесный понос.
Но тут отвечу.
А к вам кто-то обращался, что вы отвечать решили?
Потому что ты про кружевные трусы можешь писать, сколько влезет.
А за Голодомор молчи, мурло мокшанское...
iip _ 15.11.2019 22:40
IP: 35.235.226.---
Кирилл Панков:

Кирил – извини.
Что ты тут бубниш, как попугай про свою реституцию.
Кто вообще тут про неё вспоминал.

Если тебя правильно понять, то Голодомор нельзя признать, чтобы землю не возвращать?
Бред какой то...

"Производным" от Голодомора должна быть Мокша мордой в грязи.
А возвращать землю уже некому...
Андрій Маковецький-Левенгук _ 15.11.2019 22:38
IP: 35.235.226.---
iip:
Андрій Маковецький-Левенгук:
Андрюха – опять словесный понос.
Но тут отвечу.
А к вам кто-то обращался, что вы отвечать решили?
Grenader45 _ 15.11.2019 22:37
IP: 35.235.226.---
iip:
Grenader45:
Таким чином, сьогодні най-ефективніша модель с/х виробництва – фермерська. А частковий "капіталізм" має бути забезпечений ринком прав користування.
Це – європейська модель.
...воно може й так. От тільки практика показує, що наші доморощені "рехворматори", навіть найкращу модель здатні перетворити на гумус, попередньо витягнувши з неї (моделі) максимум особистої вигоди (вкрасти)... Так що попередньо, на мій "хлопський розум", було б добре створити запобіжники від хитродупих. А вже потім і до моделей...
Андрій Маковецький-Левенгук _ 15.11.2019 22:34
IP: 35.235.226.---
Віктор Совщак:
Андрій Маковецький-Левенгук:
Вас зрозуміє той хто розуміє комуністичну ідеологію і в терії і на практиці
Т.е. меня поймет большинство местных комментаторов, потому что, как мне кажется, практически все они – перекрасившиеся в националистов коммунисты.
iip _ 15.11.2019 22:34
IP: 35.235.226.---
Андрій Маковецький-Левенгук:

Андрюха – опять словесный понос.
Но тут отвечу.

Всю эту Октярськую революцию и всё что с ней связано конечно украинцы придумали?

Ну никак же не внешние силы – словоблуд ты наш родной.
Украинцы тянули за хлястик мокшанцев, абы те к себе приняли в "комунизм", а мокшанцы отнекивались. Или может то шобла мокшанская лезла в Украину, потому что картавая погань заявила, что "революция без Украины невозможна".
И украинцы, конечно, совершенно ДОБРОВОЛЬНО, по собственной инициативе загнали миллионы в гроб. А Мокша, как Кирил написал, самоотвержено нас спасала, а не присылала сюда заград-отряды.
И небыло циркуляров мокшанских на продразвёрстку, небыло заградотрядов – украинцы ДОБРОВОЛЬНО отдали последнее и с радостью померли.

Свистулька ты с розовыми соплями вместо мозгов после этого...
Віктор Совщак _ 15.11.2019 22:23
IP: 35.235.226.---
Андрій Маковецький-Левенгук:
Вас зрозуміє той хто розуміє комуністичну ідеологію і в терії і на практиці Додам комуністи були прихильниками інтернаціонадізму Памятаєте було введено поняття советский человек І Ще Тухачевський ядом травив селян з Тамбова які були не задовоолені рад владою
Андрій Маковецький-Левенгук _ 15.11.2019 22:20
IP: 35.235.226.---
Log Log:
Андрій Маковецький-Левенгук:
девушка, держащая в руках плакатик
Аферист, Вы смотрели Соловьёва.
Что было на Евромайдане знать не знаете.
Повторяете бред Воронежского недоумка.
Тьфу на вас.
i.ytimg.com/vi/sezpXwV-ZyI/maxresdefault.jpg
Тьфу на вас еще раз.
Андрій Маковецький-Левенгук _ 15.11.2019 22:17
IP: 35.235.226.---
Голодомор был. И это – страшное преступление большевиков. Но он не был геноцидом украинского народа, а был геноцидом крестьянства (не только украинского). Большевики мало внимания уделяли такому понятию, как национальность. Класс – вот что было для них важно. И считалось, что крестьянство, как класс, нужно максимально сократить в численности, а оставшихся загнать в колхозы-совхозы, поскольку крестьяне, и особенно крестьяне-единоличники, продуцируют неприемлемое для соц-го строя мелкочастничество. Голодомор и был способом проредить крестьянские ряды. В каждой национальной республике этим занимались местные большевики. Соответственно, в Украине – украинские. Поэтому в попытках обвинить в геноциде украинского крестьянства внешние силы видна не столько скорбь о погибших, сколько стремление использовать голодомор в политических целях. И именно из-за этого будирование темы голодомора вызывает настороженность. Погибшие не должны становиться разменной монетой в сомнительной возне.
Корупція1411 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter